eXistenZ

• Česko eXistenZ (viac)

Jedna z nejlepších programátorek počítačových her Allegra Geller testuje novou hru ve virtuální realitě. Na začátku je napadena fanatickým zabijákem, který používá podivnou organickou zbraň. S pomocí přítele Teda se jí podaří uniknout a ten s ní zůstává jako její ochránce. Přistroj, ve kterém je uložena jediná verze programu eXistenZ je poškozen a tak Allegra přesvědčuje Teda, aby si nechal zavést port přímo do svého vlastního těla a mohli tak pokračovat ve hře. Události směřují k rozhodujícímu souboji, ve kterém se dvojice dostává do podivného nebezpečí a již není schopna rozpoznat, kde je hranice mezi skutečností a virtuální realitou. (oficiálny text distribútora)

TEKAS

Mám ráda filmy, ve kterým je nakonec všechno jinak než se zdá. V tomhle případě byla dobrá pointa, celý děj filmu nestál ale za nic. ()

Spectateur odpad!

Během tohoto snímku jsem se dost nasmál. Jedná se totiž o naprosto pitomý film, alespoň pode dialogů a perverzností v podobě zvláštních organických konzolí a lízání různých otvorů. Dialogy typu: "Toto je pistole z masa a kostí, pokud by byla menší, mohla by střílet dětské zuby!" mne stály velké přemáhání dokoukat film dokonce. ....Hm, možná na mé hodnocení měl dopad také ten naivní český dabing.) ()

TommyDiamond

Film jsem viděl několikrát a vždy mě potěšil. David Cronenberg a jeho i trochu bizarní vize do světa počítačových her v brzké budoucnosti mě docela oslovila. Člověk v budoucnu nebude pouze stacionární loutkou u monitoru, ale pomocí konzole zapojené do svého těla bude moc prožít ve spánkovém režimu opravdové živé dobrodružství z pohledu první osoby. Film sice působil trochu amatérsky, ale forma zvítězila nad obsahem. Líbila se mi složitost příběhu, jednotlivé postavy i finální rozuzlení... ()

Stanix

Zajímavá futuristická ulítlost se zábavným rozuzlením, jež opět dává napovědět, že zábavné sci-fi se neskládá z Tondy Krujze a kýblu vyhajpovaných ultra(d)efektů, nýbrž z promyšleného smysluplného děje, atmosféry, prokreslené psychologie postav a vtipné stylistiky. ()

Bezda22

Nikdy nevíš jestli jsi v realitě nebo ne. To se mi líbilo. Dost nechutnejch věcí. To z čeho byla vytvořená platforma bylo odporný. Ale bavilo mě to. Děj mě vtáhnul. Bral jsem to jen jako oddychovku, že u toho nebudu sedět a jen čumět, ale dělat u toho nějakou práci. No... seděl jsem a čuměl do televize, fakt mě to bavilo... 75% ()

Knor

Tak nevím, kde se stala chyba. Cronenberga a jeho styl mám rád, ale tady jako by to nebyl on. Vlastně jsem se ani pořádně neorientoval v ději a když se 3/4 filmu příběh vlastně ani nijak neposouval, začalo mi to celý bejt jedno. Film je alespoň zajímavě ukončenej, ale když na to kouknu zpětně tý zbytečný omáčky bylo fakt dost. Žádná sláva no.... ()

MindTuber

Smrt démonické Allegře Gellerové. Cronenbergův rukopis nelze skrýt a když jsem film viděl poprvé, netušíc kdo za ním stojí, měl jsem z něj hodně zvláštní pocity. Jakmile už je člověk alespoň trochu zasvěcený do tvorby tohoto režiséra, dokáže se na eXistenZ dívat ze zcela jiných úhlů. Tj. jinak než jen na podivnou scifi. Nicméně většina bude film hodnotit podle prvního měřítka a z tohoto pohledu jde opravdu jen o prapodivnou scifi o splývání reality a virtuálna. Symbolika a podtext, který odkazuje na nějakou hlubší myšlenku, pak působí jako pouhá prvoplánová rekvizita (např. bioport a bio konzole), která se snaží všechno to nesmyslné dění ozvláštnit. eXistenZ se tak, dle mého názoru, obtížně přiblíží řadovému divákovi a zapadne. Počkat, hrajeme ještě? Rozporuplná trojka. ()

Gekon

Vynikající sci-fi , kde se divák společně s hlavními hrdiny postupně ztrácí v mnoha realitách. Film je minimálně na úrovni Matrixu ne-li lepší a kostěná pistole střílející zuby je patrně nejoriginálnější zbraní jaká se kdy ve filmech objevila. ()

Cortesz

Po včerejším shlédnutí tohoto šíleně zvláštním, zamotaným, matoucím a občas i nechutným filmu jsem váhal jestli mám dát 5 hvězd, nebo jestli mám dát odpad. Začalo to z ničeho a skončilo to tak, že to vlastně neskončilo. Po pravdě říkám, že nevím co si mám o filmu myslet a ani nevím co psát. Objektivní názor na tento film budu muest napsat až po dalším shlédnutí. Film má skvělej potenciál, nápad jak sviňa, ale zdál se mi poněkud nevyužit, dále mi trošku vadila ta levnost, připomínalo mi to občas i televezní flm, ale po čase mi te přestalo vadit, a zjistlil jsem, že je to nejspíš tak levně natočeno schválně. Dále mi přišlo, že režisér jako by si nevěděl rady jestli točí pdychologické sci-fi a nebo krvavej úchylnej a nechutnej horor a proto je tu celkem hodně nechutnejch momentů, například připojování těch odpornejch konzol, které vypadali jakokravská vemena nebo co. Co mi vadilo nejvíc bylo, že mi realita splývala s virtuální realitou a občas jsem se v ději ztrácel až tak, že v ten moment jsem přemejšlel nad odpadem. Naštěstí přišel zajímavej konec, kterej mé hodnocení měnil na 5, a pak úplně finální závěr, kdy vlastně sami hráči nevěděli jestli je to skutečnost, nebo hra, takže mi chybí ukončenej závěr. Takže nakonci jsem zase přemejšlel, že s hodnocením půjdu ještě níž. Nakonec dávám 4 jen proto, že skoro den po shlédnutí filmu ho nemůžu dostat z palice ven a pořád nad ním musím dumat. Rozhodně v nejbližší době shlédnu po druhé, nebo klidně i po třetí a pokud bude potřeba více shlédnutí udělám to a napíši objektivní názor, hlavně abych tohle psycho dostal z hlavy. ()

Burrows

Bez zájmu a jakéhokoli vtažení do reality či herního světa jsem dokoukal tento pseudofilosofický náhled na boj skutečnosti a fikce. Musím říct, že eXistenZ se mi jeví jako mnohovrstevnatá nuda, která jen motá hlavu divákovi s tím, že na konci vše obrátí vzhůru nohama a vzejde z toho překombinované dílo Cronenbergovo. Sliz, vnitřnosti, pitvání, čvachtání a všechen ten organický humus tomu vůbec nepomohl. Pokud Cronenberg, tak raději Východní přísliby. ()

macetoma

Zajímavý film. Ale ne pro všechny. Pro mne ano. Musí se u toho myslet. V žánru sci-fi nadprůměr. Jsme pořád ještě ve hře? A ta kostěná pistolka mne fakt dostala. Dávám 4 hvězdy. ()

jafuska

hodně zvláštní sci- fi film, kde hraje hlavní roli mimo naše chápání, jakási jiná dimenze, kde se mohou hrát hry, s inplatovanými i- pordy, není to vyloženě špatný film, ale je asi mimo moje chápání, hry nehraji, a tak nějak jsem se nemohla vžít do pocitů herců, prostředí a jejich myšlenek, a určitě nevěřím na nějakou vyšší dimenzi, kde je dovoleno všechno, jen se připojit a je to, takhle určitě nemyslím, ()

Vanguard77 odpad!

No teda, ve stejném roce, kdy vychází Matrix, se objevuje na filmových plátnech i eXistenZ a snaží se uspět? Viděl jsem asi 45 minut a za tu dobu jsem měl pocit naprosto promrhaného času. Hry jsou pro mě jako pro rybu voda, tudíž jsem si myslel, že mě eXistenZ něčím zaujme. To se ovšem touhle ubohou a zcestnou "vizí" budoucnosti rozhodně podařit nemohlo. Na vývoji dnešních her se podílí stovky lidí a tady si slečinka plácá hry sama doma a všichni to hrozně baští, k tomu přidejme, že se do her připojují tak, že hladí velké dámské přirození na klíně, které je připojeno pupeční šňůrou, telefony vypadají jako o něco menší latexová hračka, která dokonce svítí červeně, když Vám někdo volá. Vypadá to, že za "triky" a rekvizity tvůrci utratili asi tak 100 dolarů, za všechny dohromady. Dialogy a herecké výkony mi připomínají spíše počin zapálených středoškoláků než seriózní sci-fi konce dvacátého století. Už nikdy víc. ()

McMastamind

Prolínání virtuálních realit? Pitvání se ve znetvořených položivočicích a mutantech všeho druhu, doprovázené charakteristickými čvachtavými zvuky? Halucinace? Zmatenost? Kdo to natočil? Cronenberg? No jistě, protože to nikdo jiný neumí. Rozhodně ne takhle. Takhle geniálně. Vrcholně dílo osobitého kanaďana v sobě nese poselství v podobě všudypřítomné nedůvěře vůči počítačovým hrám, které (podle autora) dokáží zmát smysly stejně, jako mysl. Nevím, jestli hry někoho matou, ale mě tenhle film zmátl dokonale. A jsem za to rád. ()

nooly

Asi jsem čekal víc. Dostalo se mi klasického, dobře propracovaného Cronenberga, ale výsledný dojem je rozpačitý. Místy dokonce i nuda :( ()

MaxForValue

Cronenbergov "eXistenZ" je divácky nevďačne natočený klenot, ktorý v sebe inteligentne prepája viacero zložiek toho, čomu hovoríme "realita" a predkladá pred nás nevďačnú otázku, čo je vlastne vo svete počítačových hier realita. Film, ktorý podobne ako Cronenbergov neskorší Cosmopolis mätie diváka neprehľadnosťou, naoko zbytočnými odbočkami, ktoré však vo výsledku smerujú k jednému a tomu istému, ku kritike spoločenského zriadenia, tak aké je v dnešnej dobe, v dobe technologického pokroku, ktorého výsledkom je anestetizácia spoločnosti a jej otupovanie na základe citov a zmyslov, k čomu vedú aj počítačové hry. Škoda toho miestami zbytočne prekombinovaného obsahu, film by si našiel viac divákov a výpoveď, o ktorú sa Cronenberg snaží, by vyznela naliehavejšie. Slabšie 4*. ()

MickeyH.

Námět dobrý, ale myslím, že potencionál to mělo na lepší zpracování, lepší herecké výkony atp. Je škoda některých detailů, které nebyly dotaženy do dokonalosti a tím pádem působily lacině. Pro mě dobrou alternativou je Nolanovo Inception na stejné motivy s podobným závěrem ;-) (Film jsem viděl v dabingu) ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (viac)