eXistenZ

• Česko eXistenZ (viac)

Jedna z nejlepších programátorek počítačových her Allegra Geller testuje novou hru ve virtuální realitě. Na začátku je napadena fanatickým zabijákem, který používá podivnou organickou zbraň. S pomocí přítele Teda se jí podaří uniknout a ten s ní zůstává jako její ochránce. Přistroj, ve kterém je uložena jediná verze programu eXistenZ je poškozen a tak Allegra přesvědčuje Teda, aby si nechal zavést port přímo do svého vlastního těla a mohli tak pokračovat ve hře. Události směřují k rozhodujícímu souboji, ve kterém se dvojice dostává do podivného nebezpečí a již není schopna rozpoznat, kde je hranice mezi skutečností a virtuální realitou. (oficiálny text distribútora)

BoredSeal

Z celé filmografie Cronenberga mi žádný film s vyjímkou Existence nepřišel jako špatný - poprvé jsem ho viděl v éře jeho vzniku, po pozorně sledované repríze po letech jsem se zklamáním názor nezměnil. Mistr Cronenberg se pokusil po svém prozkoumat téma virtuální reality a závislosti lidí na hrách, na možnosti vykašlat se na pár hodin na skutečný život a přeřadit pozornost z reality na svět her, ale působí to dojmem, jakoby žádnou hru ani pořádně nehrál - v jeho herním světě se postavy se potácí v nezajímavém tuctovém prostředí typu jatka, motel, les, chata, s vyjímkou nesympatické herní designérky Leighové jsou hráčům přiřazeny nezajímavé postavy, jejich úkol jim není známý a přesto je hra (která má přitahovat možnostmi - tedy nelineárním dějem) nutí absolvovat povinné body, jinak se zaseknou v herní smyčce. Aby hráč i divák byl víc zatažen do světa ExistenZ, musela by ta hra být víc atraktivní, aby kontrast s nudnou realitou a celková myšlenka filmu vynikla, ale to se Davidovi tentokrát nepovedlo a film je navíc těžká nuda, i přes podivné mutanty, infekcí, prstem a jazykem drážděné konečníkové bioporty, éééh. :-) ()

easaque

taková splátanina, která udržuje dobře v napětí tím, že vůbec nevíš co se tam děje. Čekal jsem, že to bude zvláštní, ale scénáristicky úplně mimo mísu - když si tam opravdu mohli navymýšlet cokoliv a stejně by se tomu nemohl nikdo divit. Zbytečně překombinované a vyumělkované a herecky toporné - to však bylo asi úmyslem a jakžtakž logiku to mělo. Nejsem na tento styl filmů a proto hodnotím mezi 1 a 2* - byl jsem v dobrém rozmaru tak vyšší známka. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Axis

Když srovnám dosud viděné filmy o iluzorních světech, tak je asi nejhnusnější a přitom svou myšlenkou asi nejreálnější. Prostě se jedou zootročíme sami. ()

honajz2

Taková Cronenbergův Matrix, který ale na rozdíl od "originálu" (oba ty filmy vznikly ve stejný rok) je takový správně hnusný a ujetý, jak to právě umí asi jen Cronenberg. A když pominu vleklé tempo, tak mě tu příjemně překvapil. Dobře se na to dívalo, nějaké napětí v tom bylo, děj mě taky zaujal a byl jsem zvědavý, jak se bude vyvíjet dál a snad nejvíc se mi na tom všem líbily ty humorné scény, kterých je tady překvapivě dost a celý ten film tak dost oživují. Geniální to sice není, ale docela se mi to líbilo a mít to podmanivější atmosféru, kdoví, možná bych byl i nadšený. Hlavně jsem ale rád, že jsem od něj po dlouhé době konečně viděl něco trochu pořádného. Slabé 4* ()

Hees

eXistenCIA ma dosť bavila tými jej rôznymi "vychitávkami".Hlavne ten prerod niečoho na zbraň (aby to nebol spoiler).Prekvapila ma Jennifer Jason Leigh ktorú som v podstate skoro nikde inde nevidel.V tomto filme sa dá veľmi ľahko stratiť a človek nevie čo je skutočnosť a čo nie a to nehovoriac o tom,že skutočnosť je vlastne nič pretože je to len film.Mam existenciu rad a dokážem si tento film pozriet aj viac krát.Rozhodne odporúčam pre niekoho kto má rad Sci-fi a rád sa ponorí do fikcie.Film je svižný a to,že má 97 minút je výhodou. ()

Joe321

Mindfuck na entou. Během filmu si řikáte, tak jsou už venku? Jsou zase uvnitř? Nakonec se pomalu na to samé ptáte sami sebe :). Cronenbert opět vytvořil úžasný svět s napínavou zápletkou. Za poznámku stojí krásná Jason Leigh a povedená hudba. Law opět výborný. Každopádně já bych si ten hnus do zad nestrčil, ble. -"I actually think there is an element of psychosis involved here." ()

Martin741

Reziser David Cronenberg /Moucha, the Breed/ natocil tentokrat len priemerny film. Film, v ktorom sa halucinacie striedaju s realitou, film ma svoje tempo a svoj zmysel pre virtualnu realitu. Prva polhodina dost nudi a divak sa v nej strati, potom sa zacnu zvratenosti a uchylarny striedane s morbidnostou. K tomu este priserne podpriemerna Jennifer Jason Leigh. Kto uznava Cronenberga prosim, film si uzije. Za seba mozem napisat, ze sa mi od neho pacili len The Brood, Moucha, Vychodni Prisliby a Dead Zone. 67 % ()

Mefistofelle

Tak nevím. Možná kdybych neviděla Inception, kde je téma prolínání reality a alternativního světa zpracované nesrovnatelně lépe, přišlo by mi to velmi dobré. Abyste mi rozuměli, není to špatné, to rozhodně ne. Zpracování nápadu je velmi originální (živé herní konzole jsou ohromně zajímavé), je to dobře zahrané, plynulé, gradující, ale jaksi mi tam chybí vývoj postav, který by člověk při tom, co prožívají, tak nějak očekával. Přišlo mi jako kdyby svým dobrodružstvím všichni zúčastnění tak nějak prolítli jako kdyby to byla tradiční nedělní návstěva u tetičky, která se trochu pokazila tím, že se vylil čaj na nový ubrus. Nevím jak lépe ten pocit popsat. Zkrátka mi přišlo, že postavy mají určitou naprogramovanou omezenou sadu emocí a reakcí na ně, ze kterých čerpají. Velmi mě naopak potěšil Dafoe, jenž jediný vypadal, že si své hraní užívá. Zklamaná nejsem, Existenz je příjemný způsob jak zaplácnout večer s pytlíkem brambůrků, ale jak jsem říkala, viděla jsem už lepší zpracování tohoto tématu. ()

cariada

Aneb jak se dostat přímo do hry, celkem jsem si tipoval jak to bude a docela jsem se i trefil. Sice na konci to tvůrci docela slušně vyšperkovali, přesto jen průměr. Za zmínku stojí určitě krásná hlavní představitelka Jennifer Jason Leigh. ()

Streeper

Bizardní, divné, nechutné. Asi tak bych popsala celý film, který naštěstí trvá jen hodnu a půl. Za vcelku slušný námět dávám jednu hvězdičku, líbila se mi ta zmatenost "jsme ve hře/nejsme ve hře?". Ukazuje to, jak nebezpečný může virtuální svět být a věřím, že v budoucnu se to ještě zhorší. To je ale asi tak jediné pozitivum na celém filmu. Herecky podprůměrné, divím se, že do toho šel Jude Las nebo Ian Holm, vypadalo to, že jim to ani nedělá žádnou radost, jakoby ani neuměli hrát. Seděla mi tam akorát Jennifer, která je pro tyhle divnorole stvořená. Bioport mi přišel nechutný, vypadal jako anální otvor a některé scény byly až nad moje chápání a toleranci nechutnosti a bizardnosti. Na mě prostě až moc. ()

Crawler-D

Ještě pořád chce někdo tvrdit, že Kanaďani jsou normální? David Cronenberg je totiž určitě geniální cvok, a to dost odvážný. Přístroje na bázi organické hmoty? A to nemluvě o atmosféře filmu, v níž dokázal skvěle navodit nejistotu ohledně skutečné skutečnosti. ()

boogieman

Čo do základnej premisy filmu(problém rozlíšenia reality) takmer rovnaké ako režisérov skorší nahý obed. Ale celkové vyznenie je úplne úplne iné. A takisto je existenz omnoho jednoduchší film čo do strávitelnosti a orientácii v deji. ()

C0r0ner

Zpětně si jenom namlouvám, že jsem to celé pochopil v plném rozsahu, protože i při sledování jsem měl co dělat. abych všechno stíhal. Tak se podle mě pozná parádní scénář. Co mě však zklamalo, byla bídná režie. Strašně mi to připomnělo Výplatu, která taktéž pracovala se špičkovým námětem, ale dojela na tvůrčí amatérismus. 70% ()

lilina133

UPOZORNENIE: Tento film slabšie povahy so slabšími žalúdkami (ktorým sa robí zle, už pri nevinnej ceste autom:-)) nemusia zvládnuť, hlavne niektoré scénky sú obzvlášť chrumkavo nechutné...Už je len na vás, že či sa oplatí čakať na záver a či to aj vydržíte (podotýkam ten je veľmi vydarený - posledných 5 minút:-)) David Cronenberg sa nám rozhodol naservírovať dosť nechutné menu (za ktoré by sa mohli hanbiť aj pohostinstvá v najväčšom zapadákove), avšak keď ho zvládnete, čaká vás zvláštny pocit (možno aj v žalúdku:-)) a keď vám to dôjde do mozočku, zistíte, že je to možno celkom slušný a so zaujímavým námetom sa pohrávajúci film, avšak ako som už spomínala zaobalený v obzvlášť nechutnom obale... ()

ic odpad!

Přesně tohle (myslím konkrétně myšlenku hry ve virtuální realitě s tím že hráč neví kde je hra a kde skutečnost) bylo i v jednom starém dílu seriálu Superman (10. díl 3. řada) a taky ve 4. dílu II řady Hvězdné brány. Oboje samozřejmě před vznikem tohoto skvostu. No a je dost možené že i ve spoustě knih a filmů dávno před tímhle výtvorem. Tohle je prostě nejhorší z moho zpracování podobné myšlenky co jsem viděl moc tomu nepomohli zmutovaní obojživelníci a zbraň z tkání a kostí střílející zuby. Prostě shit. Tak pozitivnímu hodnocení většiny lidí skutečně nerozumím ale bude v tom asi jen neznalost a myšlenka na jakousi originalitu tohodle toho... ()

necisty

Co to sakra bylo :)?! Má to velmi zajímavou myšlenku, z které si myslím dost čerpá Počátek a kdybych tohle viděl dřív, tak by mě asi ani tolik nenadchl. V tuto chvíli je ovšem tohle to druhé v pořadí a mimo svůj silný námět i menší hereckou elitu mi to přijde dost obyčejné. Působilo to na mě strašně starým dojmem, rozhodně ne na rok 1999. I herci mi přijdou, že to chvilkami nemyslí vážně, nebylo to věrohodné. ()

Hollywood podle Cronenberga

Hollywood podle Cronenberga

07.02.2006

Intriky a výstřednosti všeho druhu v americkém filmovém průmyslu budou stěžejním tématem připravovaného tragikomického dramatu kanadského režiséra Davida Cronenberga (Dějiny násilí), MAPS TO THE… (viac)