Tanec s vlkmi

• Česko Tanec s vlky (viac)

Poručík Dunbar, těžce zraněný v bitvě s konfederační armádou, je dekorován jako hrdina a poslán na vlastní žádost do opuštěné pevnosti na západní hranici. Spřátelí se s osamělým vlkem a pokouší se navázat kontakt s poblíž žijícím kmenem Siouxů. Přízeň obezřetných indiánů si získá informací o blížícím se stádu bizonů. Jazykové problémy mu pomáhá překonat ovdovělá Zaťatá pěst, kterou jako dítě bílých osadníků Indiáni unesli. Dunbar, přejmenovaný Siouxi Tančí s vlky, začne žít v indiánské osadě. Líbí se mu jejich způsob života, v němž nachází smysl další existence. Když se chystá jeho svatba se Zaťatou pěstí, je Dunbar zajat oddílem kavalerie, který s ním zachází jako se zrádcem. Siouxové ho osvobodí a zabijí většinu vojáků, ale Dunbar raději se Zaťatou pěstí kmen opouští, aby nepřivolal pomstu kavaleristů. (oficiálny text distribútora)

Okara

Úspěšnější režisérský start, než-li debut ověnčený sedmi Oskary, si lze asi jen těžko přát. Plný počet mu ale dát nemohu. A to z jednoho prostého důvodu. Snaha tvářit se navenek neuvěřitelně smutně a dojemně v některých místech bohužel zabíhá za hranice (mé) únosnosti. Spoiler! Kupříkladu při unesení vojáky v závěru filmu a následném osvobozování a bezmilostném vraždění věznitelů bych vsadil boty na to, že drtivá většina diváků držela palce kamarádům Indiánům. Uslzená hudba, která je jinde parádní, totiž vychytrale upoutává pozornost a člověk tak nevěnuje ani jednu myšlenku na pohled z druhé strany, té "špatné". Když totiž vezmeme v potaz, že ne všichni vojáci jsou zapřísahlí nepřátelé Rudochů až za hrob a nebyli by tím pádem na chudáka Kevina tak zlí, pak osvobozování by nabralo úplně jiné obrátky. Jak můžeme totiž fandit někomu, kdo zabíjí uniformované vojáky, konající pouze svou povinnost? To vůbec nedává smysl. Konec spoileru! To jen něco málo k zamyšlení, jinak se jedná o bezchybnou filmařinu a dojetí nad sbližování rozličných a znepřátelených kultur značně umocňuje monolog předčítající z deníku. P.S. McDonell je jako Indiánka sexy až to bolí. Nejlepší soundtrack z filmu 70% ()

Mariin

Dobrý film s naturalistickými scénami obsahuje až robinsonovské pasáže hlavního hrdiny. Skvělá ukázka lovu bizonů. Za zbytečné považuji konkrétní záběry milování Costnera, podle mne by stačil jen náznak (tyhle detaily dnes snad už musí být všude). ()

Ant

Celková myšlenka a zpracování jsou víc než dobré, ale tenokrát mi celkový příběh neučaroval tak, jako to u podobných látek bývá. 9/10 ()

nascendi

Naturalizovaný bratislavský Kanaďan mi tvrdil, že správny preklad názvu mal znieť Ten, kto tancuje s vlkmi. Je to možné. Viac ma však potešilo, že sme sa zhodli na tom, že málokedy sa podarí nakrútiť taký nádherný, hlboko ľudský príbeh zasadený do krásnej prírody a podfarbený výbornou hudbou. A že omnoho častejšie stretneme potomkov tých primitívov v modrých uniformách, ako sa napchávajú hamburgerom a vyrevujú na nedeľnom futbalovom zápase. ()

nash.

Jeden z těch několika málo filmů, které jsou opravdu krásné, vzrušující, dojemné, obohacující, jsou nádherné jako příběh, jsou nádherné pro oko a jsou nádherné svým poselstvím. A dokonce i více než čtyřhodinová director's cut verze je stejně strhující a nemá jediné hluché místo. ()

Slarque

Netuším, do jaké míry to bylo štěstí začátečníka, ale Costner natočil úžasný film, aby svoji režijní pověst později zničil otřesně nepovedeným Pošťákem. Vyprávění nikam nepospíchá, ale je tu dobře vybudovaná atmosféra, kterou má z velké míry na svědomí špičková kamera a nádherná hudba. ()

Arsenal83

Ukážka toho, že nemusíš byť výnimočný herec a na dobrý film ti stačí aj strnulý výraz, ktorý nosíš už dekády. Stačí to len chytiť do vlastných rúk, inšpirovať sa predlohou a nechať autora urobiť scenár a dá sa to. Jeden z mála filmov, kde hulákanie Indiánov až tak neotravuje. ()

Vitason

V roce 1990 měl jeden mladý herec dost velké sebevědomí na to, aby se pustil do odvážného projektu, který mu mohl zlomit vaz. Ano je to Kevin Costner a všichni už víme, že mu to vaz nezlomilo, ale naopak ho Tanec s vlky vynesl do nebes. Jedná se totiž o nádherný, citlivý, poutavý (takhle bych mohl ještě pokračovat) film, který má více dojemných scén než Paris Hilton průšvihů ( i když se holka snaží) a já se vždy mile rád vydán do americké prérie, kde vždy tak hezky zapadá slunce, abych viděl Podkolenku, Vítr ve vlasech nebo Stojí s pěstí a uronil při tom nějakou tu slzu:-) Je velice zvláštní, že na mě tohle tango s psovitou šelmou funguje, protože westerny zrovna v lásce nemám a tří hodinové filmy taky ne, ale Tanec s vlky vám díky skvělé režii, výtečné vizuální stránce, dojemné hudbě a příběhu o sblížení se s přírodou, nedá šanci začít se nudit. ()

Rocky62

Dante Alighieri řekl, že nejkrásnější věc, co kdy Bůh stvořil je žena a růže. Není to pravda, tou nejkrásnější věcí na světě je Tanec s vlky. Film jehož krása mi vhání slzy do očí. Film, který mi mnoho dal. Film, který je zkrátka natočen srdcem. ()

Happens

Tak postupně gentlemansky samotové otočení rolí, kde Ti praví divoši a "zvířata" jsou "bílí" a indiáni jsou vyobrazeni jako svým způsobem inteligentní národ žijící v souladu s přírodou a zákony prérie. Tak krásný zvrat v pozici diváka. ()

klerik

Zaujímavý film aký sa často nevidí, stačí sa však občas zašiť do knižnice - niečoho podobného tam nájdete tony. Dĺžka filmu škodí - Costner nie je taký dobrý herec, aby uniesol dlhé scény samoty sám. Ako sa film prevalí do druhej polovice, začína vyskakovať Kevinova genialita, čoby režiséra... ()

Chrustyn

Velice zajímavý, skvěle natočený a perfektně zahraný film. Bohužel je však také dost zdlouhavý a chvílemi dokonce nudný. I tak je však tento první Costnerův režijní počin jeho nejlepším. ()

classic

Ten, ktorý tancuje s vlkmi” , skrátka nie je nikto iný, než práve poručík armády Únie, John J. Dunbar, čo sa potom až príliš asimiloval s pôvodnými obyvateľmi „Nového sveta” , konkrétne z kmeňa Siouxov, a to je vôbec základný leitmotív tohto oslnivého a mimoriadne sebavedomého, režisérskeho debutu Kevina Costnera, ktorý vnímam, ako jeden z najlepších v histórii kinematografie, ak nie zrovna úplne ten najlepší ? Určité obavy môže vzbudzovať jeho "prehnaná" dĺžka okolo troch hodín, v niektorých prípadoch dokonca aj viac (špeciálna edícia, či režisérsky zostrih), ale obavy sú naprosto zbytočné, pretože film má plynulý spád, nenudí, i keď "hluché miesta" , by sa vskutku asi našli, no našťastie nebijú do očí, ako v iných alternatívach. Rozoberať samotný príbeh, je úplne to isté, ako nosiť drevo do hory, pričom aspoň pochválim technickú zložku snímku, a to od kamery a výpravy, cez strih a zvuk, až po excelentnú hudbu a herecké výkony, na čele s režisérom a hercom v jednej osobe, ktorý zvládal ukočírovať obidve polohy s veľkým prehľadom, až tomu človek miestami normálne nechápe ! Iba jednému filmu v 90. rokoch, ktorý trval viac ako 180 minút (Titanic), sa podarilo zarobiť v USA viac ako 100 miliónov dolárov, čím sa potvrdilo, že "Tance s vlkmi" nadchli nielen kritikov, ale aj divákov. A ja som si ho ešte o to viacej obľúbil, keďže Costner nakrútil svoj "OPUS MAGNUM" , ktorý mu už nikto nikdy nevezme. A nakoniec škodou-preškodou je to, že už nedokázal nadviazať na takýto strhujúci úspech... ()

marhoul

Velká paráda! Tohle pro každého filmového fandu něco jako povinná četba pro čtenáře. Vysoká filmařská, perfektní práce. ()

packa

Costnerův legendární film mě při prvním shlédnutí nadchnul, při opakovaných projekcích se však stejná divácká extáze nedostavila. Čím to? Kdoví, každopádně pětihvězdičkový film musí bavit při druhém a třeba i pátém shlédnutí, proto přes čtvrtou hvězičku jít nemohu. Promiň Kevine. ()

Kevin Costner chystá desetihodinový western

Kevin Costner chystá desetihodinový western

02.01.2017

Když Kevin Costner poprvé usedl za kameru, bylo z toho 7 Oscarů, včetně toho za režii. Ano, řeč je o legendárním Tanci s vlky, na který však Costner nikdy úspěšně nenavázal. Vodní svět byl obří… (viac)

Tak, a je to tady. Remake Vinnetoua!

Tak, a je to tady. Remake Vinnetoua!

13.08.2011

Poté, co se Christophe Gans pustil do nové verze Fantomase, jsme tak nějak tušili, že se na plátna kin vrátí i další evropské klasiky. Německá produkční společnost Constantine Films (od Resident Evil… (viac)

Sam Mendes na Divokém západě

Sam Mendes na Divokém západě

10.12.2009

U tohoto tvůrce už nás „nečekané“ žánrové volby nemůžou překvapit. Proč by si nemohl zkusit třeba western? Obzvlášť, když se schyluje k návratu kovbojek na filmová plátna (komiksový Jonah Hex,… (viac)

Tanec s piráty

Tanec s piráty

20.03.2009

Kevin Costner se chystá opět režírovat. A protože jeho Krajina střelců byla ukázkou víc jak solidní řemeslné práce, není důvod jeho nový film nevyhlížet se zájmem. Obzvlášť, když mu scénář pomáhal… (viac)