Basketbalistov denník

• Česko Rváčův deník (viac)

Nejdřív se jen poflakovali po newyorských ulicích, hráli basket a občas se porvali. Pak ale přišly drogy. Jim Carroll, ztvárněný skvělým Leonardem DiCapriem, byl jedním z nich. Během cesty do pekla, kdy se díky omamným látkám dotkl samého dna, si psal deník. Jsou v něm záznamy, které jste asi nikdy nechtěli číst… (oficiálny text distribútora)

filmmovier

Opět famózní DiCaprio, pár let před Titanicem. Strhující film, ale s naprosto klasickým příběhem o dopsívání v Americe. Jak asi tušíte, má to docela nevinnej rozjezd, ale poslední třetina je neskutečně silná a Leo na sebe strhává veškerou pozornost (jeden z jeho vůbec nejlepších a nejpůsobivějších výkonů - Oscarových, škoda, že to nevyšlo) a všichni ostatní mu jen tak přihrávají. Perfektní drama a ještě lepší studie drog, jedna z nejdrsnějších, tentokrát naštěstí s dobrým koncem. Mark Wahlberg také ušel :D. Tenhle film nemá chybu a vy ho rozhodně nezapomenete. A pokud Jima Carrolla neznáte (jako třeba já), vygooglete si ho, měl docela zajímavý život. 90%. ()

Avathar

Sugestívne drogové peklo, ktoré akoby vypadlo z kníh Huberta Selbyho. Strhujúci pád na dno a krížová cesta späť. DiCapriov výkon bol geniálny. ()

viperDavid

Jeden z nejlepších filmů o propadu mladých grázlíků. Leonardo je neuvěřitelný herec a i když jsem si ho s tímto filmem nejprve nespojil, protože za mé ery šlo jen o debilní titanic, překvapuje mě čím dál tím víc. Kdysy jsem ho viděl ve filmu co žere Gilberta Grapea a už tenkrát se mi líbil, ale dnes už dozrál ve svém věku k velmi povedeným hercům. Rváčuv deník aka The Basketball Diaries, stojí jen na něm a je to znát. Musím si přečíst knihu. ()

uiu

Filmu dávám lepší 4*, i když to vlastně není nijak světoborné dílo, které bychom už stokrát neviděli. Jen další příběh kluka, který mohl být hvězdou školního basketbalového týmu, ale rozhodl se utopit svou budoucnost v drogách a krádežích. Leo už tenkrát dokazoval, že hrát umí, ale na spoustu let pak byl pohřben ve slávě Titanicu, dokud se mu nálepka romantického nekňuby neslepila až s nástupem Shutter Island a Inception. Ale líbilo se mi to a to právě díky Leovi, protože postavě dal něco, co by od jiného herce vyznělo zase jinak. Já mu prostě věřila, že je jen kluk, kterej se celý dny poflakuje s kámošema a neví, do čeho by píchnul. To pomalé padání do drogové závislosti nám ukázal skvěle, stejně jako to šílené odvykání a absťáky. Celý film je tak na 3*, ale když to skončí, máte chuť tu jednu ještě přidat. ()

DonHUS

Tradičně skvělý DiCaprio společně s jeho parťákem Wahlbergem (taky velmi dobrý, obzvlášť oproti několika jeho posledním filmům), kteří hrají kamarády z basketu a později feťáky, vyzdvihují tuhle poměrně průměrnou story o něco výše. Ta je místy hůře uvěřitelná - hlavně v závěru, který je vcelku urychlený, a tak mu chybí hlubší dopad. Na psycho typu Requiem za sen nebo originální Trainspotting samozřejmě Rváčův deník nemá, ale i tak je to jeden z lepších filmů o drogách. ()

Gothar

Basketball diary je ďalší z filmov, kde Leo dokazuje, že je skvelý herec. Teda ďalší u mňa, pretože som si ho pozrel až v roku 2011. No ale k filmu: [spoiler]Spočiatku to vyzeralo veľmi dobre, ale happyend ma sklamal, pri danej atmosfére som to nečakal, ale čo už, napísal to sám život.[/spoiler] Inak to bol v podstate štandardný film o feťákoch s trochou moralizovania a zameraním na psychiku hlavného hrdinu, no z nejakého dôvodu to tak úplne nefunguje. Omnoho viac ma dostal napríklad Requiem for a Dream alebo Trainspotting. Takže 3* za film + 1* za Leov výkon. ()

rockwoman

"Takhle to mám rád, nohy na asfaltu který je změklý jarním teplem, slabý větřík který tě ovívá po celým těle a zvlášť v rozkroku. Cítíš neuvěřitelnou sílu, když ležíš nahý pod hvězdnou oblohou, zatímco pod tebou je obrovské město a všude kolem o pět pater níž kličkují auta. Na nic nemyslím, když si s ním hraju, nejmíň ze všeho na bujné sexuální představy, s nimiž se musím uchýlit pod střechu domu. Jen já ve své nahotě a hvězdy vzhlížející dolů. A je to nádherné, jak ten čas letí, když si mladý a honíš si ho." Film natočený podle skutečného příběhu básníka a rockera Jima Carrolla. Drogy jsou to největší svinstvo a Jimy o tom píše svůj deník. Deník nadějnýho basketbalisty. Leo DiCaprio v hlavní roli předvádí jedinečný herecký koncert. "Vyrůstáte a dospíváte a déšt se jaksi zachycuje ve větvích stromů, které jednou ovládne zem. A je dobře že prší, rozjasní se tím měsíc, planeta tvého zármutku. Ulice se vyčistí od tichých armád, takže můžeme tančit." ()

Pavlínka9

Krásný. Krutý. Reálný a plný situací, kterým bysme se v průběhu dospívání měli vyhnout. DiCaprio nám zde opět dokazuje, že je to jeden z nejlepší herců. Toho jsme si ale všimli už u Gilberta Grapea. Proměna kamaráda, který přestože byl na smrtelné posteli a i to málo co z něj zbylo, nedokázalo Jima přesvědčit o tom, aby nebral drogy a žil na maximum (ale jiným způsobem) - to byla jen část toho nejlepšího, co ve filmu bylo. Celý je to tak skvělý, že bych to doporučila na shlédnutí každému v pubertě. ()

venison

Další z drogovejch příběhů, kterého se herecky chopil Leonardo DiCaprio.. Už tenkrát ukázal, že nemá jen sladkej kukuč, ale že je v něm i semínko talentu.. Hraje velmi "naturálně" a přesvědčivě, ale pořád malinko teatrálně.. Štěk pro výbornou Juliette Lewis a jedna z prvních rolí Marka Wahlberga.. ()

JohnSmith

Životoposných snímků o problémech dospívání v Americe je celkem dost a každý má něco do sebe. Vše se většinou točí kolem drog, násilí a krádeží. Tenhle film není výjímkou. Co mě ale mile překvapilo byly výkony v té době 24 letého Marka Wahlberga a především tehdy 21 letého DiCapria. Leonardův feťák a zbavování se návyku bylo vynikající. ()

Tomatáš

Ano, další z řady zásadních "drogových" filmů, které by každý měl vidět. Měj by je vidět proto, aby se mohl podívat, co se stane, když se rozjede onen nechvalně známý kolotoč s chemickým svinstvem pro dobrou náladu a jiný svět. Vynikající herecký výkon Lea (jak jinak). Možná bych čekal tragičtější vyvrcholení filmu, bo si myslím, že by vyzněl ještě urgentněji a výchovněji. ()

Sany33

Pôvodne keď som si tento film išiel pustiť predpokladal som, že pôjde o film viac zameraný na basketbal. Čo iné by sa dalo očakávať z názvu Basketbalový denník. Bohužiaľ som sa dopracoval mentálne človeka ničiacemu filmu v ktorom je nádherne vidieť ako človek môže klesnúť na úplné dno iba za pomoci niekoľkonásobnej dávky psychotropných látok. Partia chalanov na ich ceste životom, pekne odzrkadľuje ako sa môže človek v puberte vyvinúť a ako sa môže život zvrtnúť. Až neskôr som si všeimol, že je to vlastne životopisný príbeh, ktorý odzrkadľuje skutočnosť. Život Jima Carrolla bol vo viacerých okamihoch na bode totálneho chaosu, z ktorého ho dokázal vytrhnúť až pobyt v nápravnom zariadení. Čo sa týka hereckých výkonov mladých hercov som viac ako spokojný, priam som bol unesený. Dicaprio a Wahlberg podalo na svoj vek nadľudský výkon a teda mi pomohli aby sa mi tento film vryl do pamäti ako príklad toho ako by som nechcel nikdy dopadnúť a aké spôsobujú drogy peklo. 95% ()