Janghwa, hongryeon

• Južná Kórea 장화, 홍련 (viac)

Sestry Su-mi a Su-yeon jsou propuštěny z psychiatrické léčebny a vrací se zpět domů, kde je čeká macecha, zamlklý podivínský otec i jedno skryté tajemství v podobě zvláštních nočních zvuků a přeludů. Su-mi obviňuje nenáviděnou macechu, ovšem jsou to právě její prsty, jež mají co dočinění s tajuplnou atmosférou, která pomalu ale jistě zaplňuje celý dům i jeho obyvatele? Režisér a scénárista v jedné osobě - Ji-woon Kim vychází z korejské variace na nám dobře známou Popelku. Děj zprvu plyne líně a nenuceně, je prokládán melodramatickými záběry, aby se vzápětí mohl změnit v bezmála dvouhodinový nervy drásající snímek, který stojí za to shlédnout večer jen na vlastní nebezpečí. (Saishi)

JAn

Tale of Two Sisters je mrazivě chladný příběh jedné dysfunkční rodiny, jejíž těžištěm je silné sesterské pouto, jediný světlý aspekt celého filmu. Pomalé odhalování vztahů a důmyslně budovaná atmosféra jen prospívají samotné intenzitě snímku, který je ještě umocněn úchvatným formálním pojetím. Dlouhé záběry, nádherné kompozice, úžasné nájezdy a in-camera efekty. Ji-woon Kim se zároveň dokáže s absolutní lehkostí přesouvat mezi náladami i žánrovými polohami a jeho konfrontace s horrorovými prvky je stejně přirozená, jako neutichající komunikace s divákem. Jediným negativem filmu je fakt, že má-li divák více nakoukáno, dokáže si určité souvislosti spojit dříve, než režisér zamýšlel. Ve výsledku je to ale jen drobná vada na kráse, která v žádném případě neohrozí finální emotivní požitek, jenž Janghwa, Hongryeon nabízí. ()

petero

Nehodnotím – nepochopil som. Pri konci som už naozaj nevedel kto a čo a komu viac j*b* či mne a kto vlastne existuje a čo otec – načo tam bol? A matka asi mŕtva – prečo a ako? Ku koncu haluz strieda haluz a mne sa v hlave vyrojujú dve slová ktoré sa nevedia rozhodnúť – blbosť a geniálnosť. Proste mám v tom riadny chaos. Kľudné psycho ktoré tým že je to zvláštny ázijský film (ako asi všetky) automaticky neohodnotím 5*. ()

-bad-mad-wolf-

Spíše drama než horor, nicméně dusných a děsivých momentů se tu najde dost na pokrytí jedné Nenávisti. Vyschízovaný příběh s vyschízovanou audiovizuální formou (kamera se trpělivě snaží poslat nervy do hajzlu) matou až do samého závěru. Psychedelický účinek to nijak nesnižuje, nejistota skutečností vytrvává dlouho a nabízí různé domněnky, od hledání podstaty v halucinacích až po nadpřirozené jevy. Čtvrtá hvězda je za celou pasáž v kuchyni, obsahující scénu večeře a následující šokedelické chvíle, které se bezmála úspěšně snažily zastavit můj tep. ()

Hrabka

Tak už jsem viděl "Zmeškaný hovor", "Nenávist" a jejich pokračování od Japonců, "Shutter" od Thajvanců a teď jihokorejský "Janghwa, Hongryeon" a už můžu s klidným srdcem říci, že Asiaté vytváří skvělé horory. Takovou koulervoucí atmosféru, která byla v tomto filmu, dokáže vytvořit jen málo amerických a ostatních hororů. Navíc pointa tohoto temného hororu je vskutku prvotřídní. Navíc film není až tak složitý, jak se někteří zde domnívají, takže při druhém zhlédnutí si už naplno užíváte promyšlený příběh. Před tímto filmem jsem viděl remake "Nezvaná", ale vůbec to nevadilo. Sice jsem tušil o co zde asi půjde, ale tady je ta pointa ještě mnohem lepší a vymakanější. Lekačky jsou taky velmi slušný. Možná je film moc dlouhý, ale to se dá vzhledem k zajímavému příběhu a husté atmosféře odpustit. 75% ()

JohnnyD

Napínavý, zaujímavý a vizuálne krásny film, ktorý však ruší nevhodný soundtrack. Koniec mi prišiel samoúčelne prekombinovaný. ()

Pilda17

Čekal jsem víc, ale přesně tohle není můj šálek kávy. Dvouhodinový snímek, který jen tak volně proplouvá, ale nemá bohužel co nabídnout. Pár dobrých momentů se najde, ale není jich tolik, abych mohl dát větší hodnocení. Bohužel jen lehce podprůměrný Japonský horor.. 4/10 = 45% ()

Mi Nü-Chai

Rodinné drama křížené s horrorem, které bohužel postrádá napětí a hlavně atmosféru. Film plyně velmi zdlouhavě a nudně, postavám jsem nevěřila jedinou emoci, objevují se v něm nenápaditě použitá klišé a nadto trpí nemocí zvanou "překvapivá pointa, která je jasná asi tak od úvodních pěti minut". ()

misterz

Film stavia na perfektnej, postupne budovanej tajomnej atmosfére veľkého domu a nevyriešenej záhady ohľadom smrti matky oboch dievčat. Má i pár napínavých hororových momentov. Dejová linka, ako som si už u ázijských hororov navykol, nie je zlá, len v tomto prípade sa mi už zdala niečo málo prekombinovaná, hlavne v závere snímku. Dosť mi to pripomínalo Príbeh dvoch sestier (2009), takže kto videl tento film, malo by to pomôcť v ľahšej orientácii. Inak celkom spokojnosť. 70/100 ()

Vančura

Nejnudnější film pod sluncem. Uspal mě k smrti, vůbec jsem ho nepochopil a už krátce po zhlédnutí jsem skoro zapomněl, o co tam šlo. Označovat tento horor za "přelomový", jak jsem se kdesi dočetl, mi přijde zcela nemístné. ()

Anderton

Pomalý, ale veľmi intenzívny horor, a to najmä vďaka plíživo vzbudzovanému napätiu, kedy k ľakačke buď nedôjde vôbec, alebo až po neobvykle dlhšom čase v rámci scény. A veľa ich rozhodne nie je. Ide o slušný mindfuck, ktorý potrebuje na vysvetlenie celú polhodinu po tom, čo sú odkryté divákovi tie najdôležitejšie karty. Ide samozrejme o zamyslenie sa nad úlohou či hodnotou rodiny v spoločnosti a čo sa môže v jej vnútri diať, ak to nefunguje. Tento negatívny dôsledok je dohnaný až do šialeného ázijského absurdna, čím film uspokojí priaznivcov k-hororov a j-hororov, ale zase môže trochu rozladiť publikum zvyknuté na euro-americké horory s rýchlejším tempom a jedným zásadným odhalením až v samotnom závere. ()

DJ Lonely

Dcera vídá svoji sestru a macechu, macecha vídá svoji sestru, otec vídá svoji dceru... a já v tom měl guláš do poslední minuty. Proč jen jsou ty japonky úplně stejný? :( ()

Frajer42 odpad!

Od samého počátku mě to celé enormně nebavilo. Film skoro dobrou hodinku sype jeden melodramatický záběr za druhým a absolutně nic se neděje. Snížil jsem tedy pozornost. To byla zřejmě zásadní chyba. Ve spojení s asijskými ksichty, kde jeden je stejný jako druhý, jsem se v ději absolutně ztratil. Závěr tedy proplul absolutně kolem mě. Otázky typu "Kdo, co, jak a proč?" zodpovědět rozhodně nedovedu. Pravda je, že jakousi atmosféru to mělo. Bohužel, když tomu absolutně nerozumíte, tak nevíte, čeho se vlastně máte bát, a proto se vůbec nebojíte. Lekačky jsem nezaznamenal vůbec žádné. Stopáž je těžce přemrštěná a hodinový úvod stojí za méně než hovno. Budu se muset uchýlit k poctivému odpadu, protože takovou sračku jsem opravdu nečekal. ()

eLeR

Páči sa mi, keď na konci filmu dostanete pekné vysvetlenie toho, prečo sa vo filme dialo to, čo sa dialo. A keď je to dobre urobené .. o to viac. Páčila sa mi muzika, hororové vsuvky boli asi dobré, keďže som pozerala tradične medzi prsty ... ale to ostatné bola celkom nuda. Chápem prečo bola dievka v liečebni, nechápem prečo sa nepresťahovali ... takto ju chuderku trápiť. 3,5* ()

iamek

Přiznám se že jsem nepochopil vůbec, ale vůbec nic. Celé mi to připadalo jako pokus natočit něco vyjmečného a netradičního, což se sice povedlo, ale většina publika včetně mě to vůbec nepobrala. Jednu hvězdičku dávám za vizuální stránku filmu. ()

Chrustyn

Všehovšudy standardní hororová duchařina s jedním překvapivým zvratem. Atmosfericky slušné ale od režiséra takových snímků jako "Bittersweet life" nebo "I saw the devil" jsem čekal daleko více. ()

ainny

Možná bych dala i tři, ale když já Lim Soo-jung prostě nemám ráda. A od Kim Ji-una bych prostě čekala něco víc. Nějak mi tam ten asijský duch s vlasy do obličeje neseděl. Víc by se mi film líbil, kdyby se držel jenom té jedné linie, která mi přišla mnohem zajímavější, než duchařina. Pokud si to někdy pustím znovu, tak třeba půjdu výš. Ale zatím u mě "nic moc". ()

Jirka_Šč

Mám hendicap, že jsem Příběh dvou sester viděl zatím pouze jednou. Kdybych měl stručně shrnout pocit z filmu, tak, že mi připadal být exkurzí do mysli psychicky narušeného jedince. Sledujete množství scén, aniž byste tušili, co je realita a co není (tedy, ono na začátku vypadá jako realita všechno), kdo je normální a kdo ne. Jediné, čím jste si jisti, je, že něco není v pořádku. Vrstevnatý a více vysvětlení nabízející snímek o dvou sestrách, otci a zlé (na první pohled) maceše, který se vzpírám označit za horor. Spíš se jedná o drama, nešetřící strachem, psychoatmosférou a scénami, při kterých sebou člověk trhne a ve kterém není všechno takové, jaké se zdá být. Bezchybné herecké výkony. Až uvidím opakovaně a dojde mi logika některých věcí (což očekávám), možná hodnocení ještě zdvihnu. ■ Komentář, který se mi líbí, napsal kiddo. ■ Trailer http://www.youtube.com/watch?v=nQV7ejqpbPc ()

heyda

Trochu mi to připomíná Davida Lynche. Nikdo tomu moc nerozumí a všichni to milují a vysoce hodnotí. Největší problém jsem měl s prvními 45 minutami, kdy jsem takřka usínal nudou. Hudba nulová, scénář tak bohatý, že se dočkáme jedné věty za 5 minut. A děj díky tomu vlastně žádný. Do toho herecké výkony strohé, nic neříkající. Na mě to spíše působilo jako velmi špatné amatérské divadlo. Lidi tam chodí jak roboti a schválně potichu, aby se měli asi čeho leknout a když už přijde lekačka v podobě ruky z podskříně, tak je tak průhledná, že se člověk ani nelekne. No naštěstí od půlky filmu si spolu začnou postavy i povídat. Jupííí! :-D ... Závěr mě docela překvapil nejen pointou, ale výborným točením kamery a hudbou, ale jinak musím říct, že americký remake zvaný NEZVANÁ je mnohem mnohem lepší. ()

Flakotaso

Hudba krásná, kamera výtečná, lekačky výborné a atmosféra by se dala krájet. Celý film ovšem kazí neuvěřitelně překombinovaný závěr. ()

poz3n

Jihokorejský hororový drama, který je, jak tomu často bejvá, opět o rodině. Opět o tom, že se v rodině něco stalo. Hudba, kamera, herecký výkony a velká dávka poezie. Zase plusy, který má většina jihokorejskejch filmů společnejch. Samotnej děj staví na pomalém odkrývání skutečnosti, ale dělá to tak, že nenudí. Otázka pro mě je, jestli výsledný vysvětlení děje dává dohromady uplně všechny otázky a detaily, protože podle mě tomu tak neni. Ale možná kdybych to viděl podruhý, tak bych to viděl jinak. ()

Filmasia 2008

Filmasia 2008

30.11.2008

Čtvrtý ročník festivalu asijských filmů se uskuteční 4. – 7. prosince v pražských kinech Světozor a Aero a přinese filmy z Číny, Koreje a Japonska. Z nejznámějších režisérských jmen se v programu… (viac)

Nicole opět vidí „ty druhé“

Nicole opět vidí „ty druhé“

19.08.2007

Nicole Kidman se po krátké přestávce vrací na plné... na plný plyn ;-). Sci-fi thriller Invaze, výpravná fantasy Zlatý kompas, erotický thriller Need a romanticko-dobrodružně-vojnový velkofilm… (viac)