V dnes již legendárním snímku z roku 1986 natočeném podle neméně proslulého románu Umberta Eca se ocitáme na opatství benediktinů, kde došlo k záhadnému úmrtí. Píše se rok 1327 a mniši jsou přesvědčeni o tom, že se blíží apokalypsa. Opatství právě hostí koncil, který se zabývá otázkou přesvědčení františkánů, kteří tvrdí, že by se církev měla zbavit svého majetku. Jeden z účastníků koncilu, ctihodný a respektovaný františkánský mnich William of Baskerville je požádán vedením opatství o pomoc při odhalení příčiny náhlé smrti. Avšak když se vyšetřování blíží k odkrytí tajemství, které chce opatství udržet v tajnosti, dochází k dalším úmrtím. Nyní již nelze zabránit tomu, aby se do celé věci nevložila Svatá inkvizice. William a jeho mladý novic závodí s časem, aby stihli prokázat nevinu křivě obviněnných a vyhnout se hněvu inkvizitora Bernarda Gui. (oficiálny text distribútora)

Parsek

Těm kteří nečetli knihu, nečtěte ji a podívejte se nejdřív na film. Budete nadmíru spokojeni. Těm ostatním bude film připadat dost zjednodušený, nicméně musím říct, že mi vlastně vadila pouze jediná věc, a to přemíra podivných individuí... masky a vizáž některých šla dle mého za hranici nutného a historicky věrného. Vždyť to tam bylo úplné panoptikum a přebíjelo to psychologický profil postav a projev herců. Vše ostatní byly maličkosti, které mě neotravovaly. ()

demovka

Film jsem viděla mockrát (v angličtině) a je můj oblíbený. Je napínavý, nepředvídatelný, má atmosféru, dokonalou muziku a vybarvuje středověk takový, jaký asi byl. Oba dva hlavní hrdinové jsou velice dobře zahraní. To, co ve filmu z knihy není, mně osobně vůbec nechybí. Myslím tím, okolnosti vedlejších postav a okolnosti samotné zápletky. Knihu jsem nemohla, opakuji nemohla přelousknout. Neskutečná nuda dána popisováním a rozebíráním, co který mnich kdy řekl a jak to myslel. Naprostá většina o něčem, co není pro samotný děj a samotnou zápletku důležité. Opravdu číst 5-7 stránek, co jaký mnich napsal o zamilovanosti mi nepřišlo přínosné. Ale to je kniha. Film vypíchl to nejdůležitější a přidal tomu atmosféru. Z Viléma ve filmu mám dojem, že opravdu bádá, vyšetřuje. Vilém v knize sice přemýšlí , ale nic nedělá. V nejnapínavější chvíli si jde lehnout. Rozhodně jsem takový dojem z S. Conneryho neměla. Ráda bych, aby takových filmů bylo víc. ()

lalokac odpad!

Jednoznačně ten nejhorší film, co sem kdy viděla.. Ti herci sou tak strašně odporní a to ani nemluvně o těch sračkách co tam během celýho filmu říkali.. prostě mě nejvíc dostalo, když řekli, že se věřící nesmí smát, protože bez smíchu není strach a bez strachu není víra.. Totální kravina.. -_- ()

gizi

Temné od začátku až do konce. Závěr výborně divácky vděčně zakončený. I přes své stáří stále nezestárlý film. Ani po čtvrtstoletí od posledního shlédnutí jsem se nezklamal. 90% a dám 5*, 2.1:2014. ()

Memfiska

Filmové zpracování je naprosto skvělé a drží se knižní předlohy. Temná atmosféra středověkého opatství, kde každý mnich má nějaké tajemství. Kde je smích zakázán a na záda vám dýchá inkvizice. Sean Connery skvěle ztvárnil hlavní postavu a Christian Slater se úspěšně zhostil postavy mladého učně. Opravdu legendární snímek! ()

Toxic

90%. Získal si mne především svojí atmosférou, výpravou a příběhem (i když ten je jen převzatý samozřejmě). Závěr sice trošku zbrklý, abych si rýpnul, ale ok. Hudba perfektně podkreslující a dokreslující celkovou atmosféru. Místy i tajemné s prvky hororu, vypíchnul bych taky výběr všech více či méně důležitých herců :D. Výkony všech výborné (až na Slatera teda - nic extra). Předlohu jsem četl a řadím ji na stejné pozice jako třeba Exupéryho Prince (i když samozřejmě v odlišných kategoriích). ______Nemohu se ubránit reakci, jistý komentář je zde totiž roztomilý, až je mi z něj do breku. Obecně děsně miluju tyhle "znalce" a jejich zhodnocení; jsou dost smutné, tidle lidi do sebe vůbec nevidí a jsou zcela ztracení v pravidlech, mantinelech a postupech svých "kritických análíz", a vůbec vlastně primárně v naivní či hloupé víře v jejich existenci. Co dokáží vyplodit je neuvěřitelné, dokonce si při jejich hraní si na chytráky sami během pár řádků protiřečí nebo nedávají smysl (anebo naopak samej pleonasmus). Nato často schovávají svoji pravou yntelygency či schopnost porozumět za cizími odbornými paskvily majícími v drtivé většině prostý cigánem pochopitelný ekvivalent - v ČEŠTINĚ! Dost moudrých lidí v historii již glosovalo na toto téma - jak poznat skutečného exprta. Tito šašci pak nikdy nesvedou vidět (VIDĚT, ne dívat se, tak jako poslouchat a ne jen slyšet) film ani jiné dílo bez těchto svých zábran a nikdy nedokáží opravdu zhodnotit něco ryze nového - skrz to staré. Ovšem, názor je názor, ale jejich skutečný názor je ztracen v kolizi s těmi jejich neoblomnými pseudoměřítky. Uf. ()

sikky

Pár historických klišé, nelogické chování některých postav na to, že jde o mnichy. Ale děj napínavý, architektura povedená a celkově odpovídající knize. ()

raru

Perfektný detektívny príbeh osadený do 14.storočia,s charizmatickým a osvieteným Seanom Connerym v hlavnej úlohe.A po rokoch si myslím,že to bola asi najlepšia úloha Christiana Slatera. ()

NiennaTasart

Četla jsem předlohu. Je veliká škoda, že se tvůrci soustředili hlavně na detektivní linku a ne na tu teologicky-filosofickou. Na druhou stranu je pravda, že kdybychom chtěli zfilmovat tento obsáhlý román, museli bychom z toho udělat minimálně seriál. Zaujalo mne, že všichni mniši kromě františkánů jsou hrozně oškliví. A samozřejmě jsem si většinu postav představovala úplně jinak. Z hlediska historické věrnosti byly i kostýmy celkem v pořádku, což se opravdu často nestává. Ale jinak Sean Connery je sympaťák :) ()

Snakefinger

Krásný a ve své podstatě velmi děsivý film. Přiznám se bez mučení, že jsem knihu nedočetl, jelikož byla napsána takovým jazykem, že jsem mu v podstatě nerozuměl. Sean Connery a ve svých pubertálních letech neokoukaný Christian Slater byli ovšem naprosto famózní. ()

amanda7

Tento film je naozaj skvelý a to, že je zjednodušený len na detektívnu líniu mi vôbec nevadí a nič to neuberá na kvalite filmu. Knihu som čítala a tak si neviem predstaviť ako by sa dala celá ta nábožensko- filozofická vrstevnatosť vtesnať do jedného filmu. Obsadenie, atmosféra, príbeh a hlavne charizma Conneryho ma úplne dostala. Takže v tomto prípade vôbec nepochybujem o rozhodnutí mladého Slatera na záver. Musím tiež konštatovať, že slovenský dabing je mimoriadne vydarený (škoda že na dvd je len český ). ()

Mistr119

Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus (= Někdejší růže je tu již jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci.) Krásné zpracování románu Umberta Eca, bohužel ani není možné, aby film pojal úplně všechny roviny, které Eco zmiňuje ve své mnohoplátkové "růži" metafor. Hlavní rovinu ale film splnil - zajímavá detektivka s odkazy na tehdejší poměry církve a vliv strachu na "ovečky". ()

zanvalzans

Z tohto filmu som ako malý chlapec mával nočné múry.Konečne som ho po mnohých rokoch opäť vzhiadnul.Pochmúrna atmosféra deja je stále na jednotku.Ale že by som bol opäť uchvátený tak to už nie. ()

Dixie_Cara

Drsný středověk se výborným Connerym v roli Williama z Baskeriville. Je skvělé, že nevidíme žádný načančaný středověk plný barev a krásných vzdělaných lidí vznešenou mluvou přitom obhajujíc teze víry (jak to snad trochu měl Ecco), ale máme před sebou temnou strohou dobu, kde Slunce nesvítí a kde je hnus a špína na každém rohu. Annaud odvedl po řemeslné stránce fakt skvělou práci. Trochu mě ale mrzí, i ukdyž z hlediska komplexnosti knihy je to pochopitelné, že ne všechny postavy dostaly takový prostor jaký by dostat mohly a ne všechny detaily,které dělaly knihu knihou jsou vůbec znázorněny. Na začátku je navíc všechno bráno poněkud hopem a tak jsem si samotnou detektivku tolik ani nevychutnal. Naopak vládne mystičnost a již zmíněná "špinavá" krása, která vše doslova přebijí. Ačkoliv je film ve výsledku vážně skvělý, i tak se nevyhnu srovnání a musím říct, že knižní předloha, kterou jsem četl před lety ve mně zanechala větší a hlavně hlubší dojem. ()

baron156

Historická a někdy až hororová detektivka s Connerym. Obvinění z čarodějnictví, inkvizice a záhadná ůmrtí. Napínavá detektivka u které nemůžete vydržet jak to dopadne. ()

ForeverZiak

Krásne to poukazuje na strašný stredoveký spôsob života kedy cirkev udávala medze a bola skorumpovaná (z väčšiny). Výborné scény i celková myšlienka - 80% ()

Zemřel Sean Connery

22.09.2020

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

Hodný, zlý, ošklivý a Usáma

15.10.2008

Taky vám už Jean-Jacques Annaud chyběl? Jeho návrat k „dobrodružnému přírodopisu“ Dva bratři se sice kdovíjak nevydařil (a určitě nedosáhl kvalit legendárního Medvěda), ale stejně je škoda, že tvůrce… (viac)