Sám doma

• Česko Sám doma (viac)

Zabudnuté dieťa bráni prázdny dom pred dvoma lupičmi.
"Mám pocit, že sme doma nechali niečo dôležité," povie pani Kate McCallisterová manželovi Petrovi na palube lietadla smerujúceho cez Atlantik do Paríža, keď sa na vianočnú dovolenku balili v obrovskom strese a nervozite. To ešte netuší, že to, čo doma zabudli, je najmladší člen ich početnej rodiny, Kevin. Chlapčenská radosť z neočakávanej slobody sa veľmi rýchlo zmení na príjemné vzrušenie - Kevin musí brániť dom svojich rodičov proti dvom nepríjemným votrelcom - zlodejom Harrymu a Marvovi. A hoci si dospeláci myslia, že taký malý chlapec proti nim nič nezmôže, škaredo sa mýlia! (TV JOJ)

MickeyStuma

Dokonáno jest. Zatímco z východní kinematografie na vánoční televizní obrazovky neodmyslitelně patří 'Mrazík' (1964) ze západu je to Kevin. Osmiletý výtržník, kterého mnohačlenná rodina letící někam do tramtárie vlivem vlastní uspěchanosti a zbrklosti omylem ponechala samotného doma a on s vůlí sobě vlastní musí bránit dům před zlotřilými zloději. Vánoční rodinný film plný nápadů ,humoru i dojetí, se prostě povedl po všech stránkách. Jednoduchý příběh, úžasná vánoční výprava, co scéna, to nějaký vtip, a k tomu všemu naprosto úžasné herecké výkony. Ano, jedná se doslova o herecký koncert jak ve svých rolích zlodějů Daniela Šterna a Joe Pusciho, tak hlavně Macaulaye Culkina, který už měl za sebou čtyři filmy. Nápady nejrůznějších nástrah, jaké Kevin vymýšlí, jsou vlastně inspirovány z mnohých amerických kreslených grotesek a jak se ukázalo, zafungovaly i v hrané podobě. Je to film, který nejvíce funguje právě přes vánoční svátky. Daná atmosféra je zkratka tak dokonalá, že se stala snad i nepřekonatelnou. Troufalé se dá tvrdit, že kdo tento snímek neviděl, a týká se to i výše zmíněného Mrazíka, jako by nebyl. ()

Olík

„Sem sám doma a nemusím bejt Kevin. Rodiče někam vodjeli, kam? - To fakt nevím“. Nemám ve zvyku podléhat syndromu Mrazík a nějaké tituly sjíždět rok co rok. Přísahám na náš dům, že jsem tuhle vánoční hru o „přežití“ neviděl dobrých dvacet let. Ale je na čase seznámit i další generaci s příběhy o tom, jak se celá rodina sešla u vypůjčených přehrávačů a VHSek. Tohle pořád funguje a troufám si tvrdit, že bude fungovat i za dalších několik dekád. Macaulay Culkin je pořád neodolatelný, mokří bandité zralí na ránu a nekontrolovatelné pády zase lechtají bránice. Tohle vánoční zmizení rodiny McCallisterů nelze nazval jinak, než klasickou klasikou z klasikova, která rozesměje až k slzám ještě spoustu pokolení. ()

Nerd4Dreaming

Ač to může znít divně, působí na mě film dospěleji, než jsem si ho pamatoval. Naprosto dokonalá vánoční atmosféra mě uchvátila. Nesmrtelná klasika. ()

AnanAss

Kevin si sice ve svých osmi letech neumí zabalit kufřík, zato ale bravurně zvládá likvidaci domácích lupičů, poradí si s obsluhou vzduchovky i letovací lampy, bez problému uteče před policajty a je zběhlý v právní legislativě Asociace amerických dentistů. Pro mě osobně, spolu s útokem na Nakatomi, návštěvou u Griswoldů a chovem mogwaie, asi nejoblíbenější vánoční klasika z JůEsEj. Tahle trhlá rodinka, „Mokří banditi“, strýček Frank, brácha Buzz, poslíček s pizzou, dodávka s muzikanty pařící polku a lopata na sníh dokážou vždy zpříjemnit Vánoce. No, a kdo by se přeci také mohl zlobit na své dítko, které mu vybílí kreditní kartu. A lépe hláškující dvojice natvrdlých zlodějíčků zatím snad ve filmu nebyla… jo, Harry a Marv jsou klasa. I když je fakt, že Kevin má velkou kliku a mít zde Pesci charakter jako v bijácích od Scorseseho, tak je celá rodina McCalistrů, již během úvodní scény, vynášena v pytlích na mrtvoly. ■ AnanAss‘s Score: 9/10 ■ ()

patr

Skvělá zábava. Mladý Culkin ve své nejlepší a nepřekonané roli malého rošťáka působí věrohodně a co z něj potom dospělí udělali - za to nemůže. ()

Besyn

Když jsem byl malý,byl jsem z toho úplně paf a sledoval jsem to s německým dabingem (nahrané ze satelitu) i dvakrát denně.Dnes už je to samozřejmě jinak,ale pro děti je to skutečně zábava jako vyšitá. ()

plagjoklas

Keď som bol maličký tak tento film neodmysliteľne patril ku každým Vianociam. a viete čo? Keď ho dávajú aj teraz keď už som starší aj tak sa solídne bavím :) ()

Smidak

Pro mě je tento film jednoznačně synonymem pro Vánoce a neodmyslitelně k nim prostě patří. Ať jsem ho viděl potřetí, popáté nebo podesáté, vždycky jsem se na něj těšil a smál se jako malé děcko. Sám doma mě prostě dokáže vrátit do dětských let, a to se cení... ()

Melly.pro

Výborná komedie, která nesmí chybět na vánočním stole. Na tomhle filmu a jeho druhým dílu jsem v podstatě vyrůstal, takže je to taková nostalgická vzpomínka. Nejlepší postava je podle mě Mafv :) ()

ex.it

Zlodějů je mi pokaždé děsně líto, ale přitom fandím klukovi. Podle mě to není film nic moc, ale dívat se na něj je i tak obrovská zábava. ()

emdvojka

Za starých čias ma to veľmi bavilo, dnes to už mám opozerané , ale aj tak je to ešte stále slušná zábava... 3hviezdičky plus jedna z nostalgie... ()

TylerGage

Malý Kevin,páreček lupičů,velký dům pro sebe,hromada vtipů, a strach ze souseda.. Kevina mám rád strašně moc, filmy sám doma 1 i 2. Hodnocení 9/10 velmi dobrá komedie ()

maZSlicko

Culkin tady este zari jako velika hvezda,po takovym rozjezdu ze sam doma,bych tezko rekl ze se z nej stane troska,sam doma film meho mladi .. ()

Miki68

Ve své době určitě jeden z největších komediálních kasovních trháků. Dnes vypadá trochu omšele. Ale jen vypadá. Je to prostě tím, že jsme o patnáct let starší, než když jsme trampoty malého Kevina viděli poprvé. Ještě stále je to slušná zábava pro celou rodinu. ()

Rizek75

Dokáže si někdo představit "zlobivější" dítě než je Kevin? Proto se nemůžeme ani divit, že se jaksi zapomene doma a neodcestuje s celou početnou rodinou oslavovat Vánoce. Na druhou stranu jeho lsti jsou bezedné, a tak se na jej nelze zlobit. Navíc tenhle film baví od začátku do konce, a kromě smíchu snad uroníme i slzičku, když nakonec vše dobře dopadne a matka najde svého rošťáka v pořádku doma. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

Symfonická show Christmas in Hollywood

02.12.2023

Reboot Sám doma našel obsazení

Reboot Sám doma našel obsazení

11.12.2019

Nová verze populární vánoční komedie Sám doma se pomalu ale jistě blíží začátku produkce, snímek chystaný pro streamovací službu Disney+ tak nyní oznamuje obsazení. V hlavní roli dětské postavy se… (viac)

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

Fincher, Netflix a prequel Čínské čtvrti

19.11.2019

Kdybyste to ještě náhodou nevěděli, Hollywoodu už dávno není nic svaté. Pokračování Jumanji? Jasně. Reboot Sám doma? Proč ne! Nejnovější oznámení tak vlastně nemá koho překvapit. David Fincher a… (viac)

Sám doma, ale jinak?

Sám doma, ale jinak?

03.10.2019

Server Collider čerstvě vydal pár nových informací o nadcházejícím remaku kultovní vánoční komedie Sám doma, který dorazí na streamovací službu Disney+ nejspíš příští Vánoce. Nový snímek bude podle… (viac)