Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

ProkopCZ

Ať si každý říká o HP co chce, ale tento super fantasy film se mnou vyrůstal a až teď si uvědomuji, co ve mě zanechal. Úchvatná podívaná, herci ve stejných letech jako já......málokdo pochopí. Škoda, že nebude pokračování HP (určitě by se to dalo vymyslet), ale kdyby to mělo už 15-20 dílů, asi by to nebylo to pravé ořechové. I když se sice jedná o fantasy, můžu s jistotou říci, že je to jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl! ()

ybiomehanika

V době vydání jsem to jakožto cílová skupina naprosto žral. Dneska mi to přijde už trochu zrezivělé. Ani ne tak z technického hlediska, ale spíše tím, jak je to napsané a vyprávěné. Je to značně epizodické a navzdory ne zrovna krátké stopáži mám pocit, jako kdyby to bylo především ke konci hodně zkratkovité. Dětští herci typologicky vybráni dobře, ale hrajou mizerně. Efekty taky nejsou bůhvíco, hlavně když se zamyslíme, jak tu vypadá troll a jak ve stejném roce vypadal troll v Pánovi prstenů. Hudba a výprava fantastická, zbytek herců vynikající. ()

ambrobene

Rupert získal oskara za najlepšieho herca? Lebo ak nie, tak by mal... tie ksichty, čo dokáže strúhať, to je podľa mňa vrchol umeleckého herectva ()

lucika999

Krásna a kúzelná rozprávka pre všetky vekové kategórie. Rowlingová spustila s Harrym Potterom taký ošiaľ, aký svet ešte nikdy nezažil. Je to zaslúžene, nikto nemôže namietať. ()

hoffo

Tak, konečne som si pozrel celú sériu a to len vďaka svojim 8 a 12-ročným deťom, pre ktorých to je, aj vrátane kníh, kultofka. Nakoľko som ani jednu knihu nečítal (a určite ich už vo svojom veku čítať nebudem...), neviem sa k sfilmovaniu tejto ságy zodpovedne vyjadriť. Ale viem si predstaviť, že keby mi bolo 10-12 rokov, bol by som z toho tiež asi unesený... takto to hodnotím ako remeselne dobre natočenú rozprávku pre spomínanú vekovú kategóriu. Bohužial mňa už táto sága zastihla vo veku, kedy to už nie je 'šialok' mojej kávy a preto to už neviem ani patrične ohodnotiť... ()

isterion

Film založený na prvej knihe zaznamenal obrovský celosvetový úspech. Pútavý príbeh bol v celkom vernej adaptácii spracovaný do obrazovej podoby. Samozrejme, že dej bol čiastočne zjednodušený a niektoré veci boli vynechané. Najviac asi zamrzí vypustenie Zloducha. Aj napriek precíznej práci tvorcov sa vo filme vyskytujú nejaké maličkosti, ktoré neuniknú pozornému divákovi. Asi také najvýraznejšie sú rozdiely medzi malým Harrym – bábätkom na začiatku filmu a pri Hagridovom rozprávaní (alebo na fotke s rodičmi), ďalej v prípade triedenia si Harry sadne vedľa Hermiony, no pri večeri sedí vedľa Rona, tiež v závere filmu vyzerá šachovnica dosť prázdna na to, aby bolo možné dať mat. ()

blanige

Osobně mi přijde výkon představitele Harryho Pottera dost nepřesvědčivý a kazí mi to celkový dojem z filmu. A příběh je na míle daleko od knižní předlohy. Jinak ale zajímavý rodinný film. ()

Denzen

Ako prvý diel v sérii je to moc detské, málo temné a len s dvoma dobrými postavami (Snape, Dumbledore). Aj efekty časom dosť omrzia. ()

Rangifer

Knihy o mladém kouzelníkovi jsem sice nečetl. Ale filmovou ságu mám rád, a rád se na to koukám, když to dávají v televizi. Harry Potter a jeho grupa jsou ještě "ptáčata", ale jakožto start celé ságy je naprosto dostačující. Režisér Columbus film udělal prostě kouzelně, soundtrack a celkové zpracování je fakt vydařené. Zde se zrodil kult Harryho Pottera, jen je mi líto Daniela Radcliffa, ten se nálepky brýlatýho čaroděje nikdy nezbaví. Kdo by se nechtěl ocitnout do světa kouzelníků? Já bych rozhodně chtěl, jen jsem se narodil jako mudla, takže mám smůlu. Jo a ještě k výkonu Daniela Radcliffa, zde je ještě mladý a nezkušený, ale v porovnání s Grintem a Watsnovou je jako prkno, nevěřím mu ani ty brýle na nose. ()

Evanlyn

Harry Potter je moje srdcovka a asi vždycky bude. První díl sice není můj nejoblíbenější, ale to nic nemění na tom, že je dobrej. Tenhle díl je ze všech nejdětštější. Hodně lidem se to nelíbí, ale proč? Vždyť je to přece super. S úžasem můžete sledovat dvanáctiletého Harryho, jak prožívá svůj první rok ve světě čar a kouzel - Příčná ulice, skřetí banka, nádraží, Bradavice. ()

Jad

Vynikajúci začiatok ságy. Určite nie najlepšia časť, ale má to svoje čaro. Klasický príbeh o zápolení medzi rivalmi z pár zvratmi, okorenené o mágiu, fajn postavy a záporáka. ()

vlcekmirek

Celkem zdařilá pohádka pro děti. Když jsem film viděl poprvé v kině, říkal jsem si, že ti, kteří nečetli knižní předlohu, nemají možnost spoustu odkazů a narážek ve filmu pochopit. Ale i přesto je to koukatelná pohádka. S těmi knižními předlohami se to má asi takhle: Do 4. dílu je předloha lepší nebo na úrovni filmového zpracování. U dalších pokračování je to spíš opačně. Na knihách už bylo patrné, že je autorka placená od slova, takže byly rozvláčné, překombinované a příšerně ukecané. Takže filmová zpracování byla svižnější a stravitelnější. Poslední knihou jsem se prokousal jen díky tomu, že už běžel v kinech film a já jsem to chtěl nejdříve dočíst, než to uvidím v kině. Ale i tak je to celkem pohodový seriál. ()

teekanee

Skvělá záležitost, kterou jsem se navždy zamiloval do světa Harryho Pottera. Viděno nejmín stokrát. Film sice nedosahuje kvalit knihy, přesto jí obsahem poměrně dobře adaptuje, jelikož kniha je oproti dalším dílům opravdu krátká. Columbus si podle mě zalouží velký respekt, jelikož na něm stál ten obrovský úkol neudělat knihám ostudu a vymyslet to, jak svět bude vůbec vypadat. 84% ()

Jirkacek

První díl s příběhy slavného čarodějnického učně s názvem Harry Potter a Kámen mudrců jsem poprvé viděl nedlouho po jeho natočení v roce 2001 a matně si vzpomínám, jak jsem z něho byl nadšen. V té době začala pomalu propukat harrypotterovská mánie, která stále zesilovala s každým dalším dílem, což se mně ovšem až tak netýkalo. Celá série o čarodějích mne sice zaujala hned tímto prvním dílem, ale stále jsem si zachovával určitý odstup od těch šílenců, kteří měli pokoj polepený plakáty s postavou Harryho nebo Hermiony nebo běželi na oční oddělení, aby si pořídili známé brýle s kulatými obroučky. Přesto považuji všechny příběhy o Harry Potterovi a jeho přátelích i nepřátelích za nejlepší filmy s žánrem čarodějnickým, kouzelnickým či obsazeném nějakými mágy. Harry Potter a Kámen mudrců zastihl hlavního hrdinu ještě jako malého kluka a v podobném duchu se pak odehrával celý první díl, který byl ještě jakýsi dětský a vůbec nijak hororový, což s změnilo od třetího dílu. Celá série se tak docela příjemně rozjela, přičemž už první díl byl velice kvalitní a nevěřícně jsem hleděl na ty nápady, které přinesla spisovatelka J. K. Rowlingová do filmového průmyslu. Okamžitě jsem začal obdivovat ty její nápady, které okořenily filmy s Harry Potterem, třeba mluvící a pohyblivé obrazy na stěnách, hra Famfrpál na létajících košťatech, mluvící klobouk, obrovitý čtyřmetrový dobrák Hagrid, schody měnící svou polohu a tak dále a tak dále. Harry Potter a Kámen mudrců začal představením jedenáctiletého Harryho Pottera, který žil v domě č. 4 v Zobí ulici v Kvikálkově u své tety a strýce, kterými byli pana a paní Dursleyových (Fiona Shaw a Richard Griffiths), ale nebyla to pro něj však procházka růžovým sadem, protože jejich synáček Dudley (Harry Melling) dělal Harrymu ze života pořádné peklo. Těsně před Harryho jedenáctými narozeninami začaly klukovi chodit dopisy, které nosily sovy a které strýc vždy ihned spálil a když už se jednalo o stovky dopisů denně, odstěhovali se Dursleyovi na opuštěný ostrov. V den narozenin Harryho vpadl do polorozpadlé chaty velký chlap jménem Rubeus Hagrid (Robbie Coltrane), což byl klíčník a šafář v Bradavicích a překvapenému Harrymu řekl, že v dopisech byla pozvánka do Školy čar a kouzel v Bradavicích, kde se od září měl učit kouzlům. Harry se zároveň dozvěděl také pravdu o smrti svých rodičů Jamesovi Potterovi (Adrian Rawlins) a Lily Potterové (Geraldine Somerville), kteří nezemřeli při autonehodě jak si myslel, ale že je zabil zlý lord Voldemort, nejobávanější a nejkrutější čaroděj všech dob. Ráno Harry s Hagridem odjeli do Londýna, kde společně navštívili hostinec Děravý kotel, kde mladý učedník zjistil, že díky tomu, že jako miminko přežil útok Voldemorta, tak se stal slavným, neboť jej všichni zdravili jako starého známého. Mezi nimi byl i nový učitel obrany proti černé magii profesor Quirrell (Ian Hart). Lord Voldemort, neboli Tom Rolvoj Raddle, se totiž při vraždě jeho rodičů pokusil zabít i jeho, ale nedokázal zabít toho malého chlapce. A tak se Harry Potter stal prvním člověkem v historii co přežil kletbu Avada Kedavra, což byla kletba smrtící. Potom s Hagridem zamířili do Příčné ulice, kde si Harry vybral ve slavné Gringottově bance peníze, zděděné po rodičích a Hagrid zde vyzvedl ještě podivný balíček. Pak nakoupili školní potřeby a jako dárek k narozeninám dostal Harry od Hagrida sovu, kterou pojmenoval Hedvika. 1.září pak Harry na nádraží King's Cross prošel přepážkou mezi nástupišti devět a deset, čímž se dostal na nástupiště devět a tři čtvrtě, kde nasedl na Bradavický expres. Seznámil se zde také se zrzavým chlapcem Ronem (Rupert Grint) a s nadanou, leč lehce namyšlenou čarodějkou Hermionou (Emma Watson). Tak se Harry poprvé setkal se svými budoucími přáteli a také s Nevillem Longbottomem (Matthew Lewis), dalším důležitým členem školy, kde byli po příjezdu Moudrým kloboukem zařazeni do Nebelvíru, což byla jedna ze čtyř kolejí, vyznačující se chrabrostí, do kterých byli studenti Bradavické školy čar a kouzel zařazováni. Už při oslavě zahájení školního roku si Harry všiml profesora Snapea (Alan Rickman), učitele s hákovitým nosem a kolejním ředitelem Zmijozelu. Pak začalo vyučování, které jednoho dne narušil horský troll, kterého Harry s Ronem zlikvidovali, čímž zachránili Hermionu a tím začalo velké přátelství mezi touto slavnou trojicí. Po této události se ukázalo, že Harry bude dobrým ve famfrpálu, oblíbeném kouzelnickém sportu na košťatech se čtyřmi míči. Harry dík svému důvtipu záhy zjistil, co Hagrid v v onom nadmíru podezřelém balíčku přinesl z banky do školy - jednalo se o zázračný kámen mudrců, vyrábějící zlato a elixír života. Pro mladého kouzelníka byl hlavním podezřelým profesor Snape, ale když se s pomocí Rona a Hermiony dostal až do komnaty, kde byl kámen uložen, zjistil něco šokujícího. Kámen mudrců nechtěl ukrást podezřelý profesor, nýbrž nenápadný koktavý profesor Quirrell, jenž jej chtěl předat svému pánovi, kterým byl vrah Harryho rodičů, lord Voldemort, snažící se opět vrátit k moci. Celý tento pohádkový fantasy příběh trval neuvěřitelných 152 minut, během nichž jsem sledoval první dobrodružství slavného Harry Pottera a jeho přátel a až na malé výjimky jsem se takřka nenudil. Líbil se mi sympatický ředitel školy v Bradavicích Albus Brumbál (Richard Harris), který v temné době vlády černokněžníka lorda Voldemorta založil Fénixův řád, sdružující ty, kdo se Voldemortovi odhodlali postavit a po pádu lorda Voldemorta a vraždě Jamese a Lily Potterových svěřil jejich syna Harryho do péče rodině Lilyiny sestry Petunie. Jednou z nejdůležitějších vedlejších postav byla profesorka Minerva McGonagallová (Maggie Smith), učitelka přeměňování, ředitelka Nebelvíru, zástupkyně ředitele a členka Fénixova řádu, výtečná čarodějka a nesmírně charakterní žena. Naopak žádné sympatie u mne nemohl získat Draco Malfoy (Tom Felton), největší dětský nepřítel Harryho, člen Zmijozelu a oblíben Severuse Snapea, ředitele této koleje. Mladého Malfoye neustále doprovázeli dva spolužáci Vincent Crabb (Jamie Waylett) a Gregory Goyle (Josh Herdman). Draco byl pyšný na svou čistou krev, neměl rád mudly čili kouzelníky bez čarodějnických rodičů a velmi toužil po moci a slávě, takže Harry odmítl jeho přátelství. Zkrátka první příběhy Harryho Pottera se mi líbily a tak jsem si koupil k narozeninám v září 2019 celou sérii na blu-ray discích a samozřejmě jsme se znovu podívali i na první díl s názvem Harry Potter a Kámen mudrců. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu, který jsem si navíc už moc nepamatoval. Během sledování jedničky slavné kouzelnické ságy jsem se ujistil, že se režiséru Chrisi Columbusovi povedlo v roce 2001 natočit velmi zdařilý snímek s několika vynikajícími herci, vtipnými dialogy a dějem, jenž docela odsýpal a diváka pobavil. Své investice do modré krabičky tak rozhodně nelituji a určitě v budoucnu zase na tento vynikající film podívám. Suma sumárum, snímek Harry Potter a Kámen mudrců ode mne získal čtyři mudrcovy hvězdy ****. () (menej) (viac)

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)