Harry Potter a Kameň mudrcov

• Česko Harry Potter a Kámen mudrců (viac)
Fantasy / Rodinný / Dobrodružný / Mysteriózny
Veľká Británia / USA, 2001, 152 min (Special Edition: 159 min)

Harry Potter je sirota a žije u svojich jediných príbuzných, Dursleyovcov. Tí sa o neho starajú naozaj len z povinnosti a najradšej by boli, keby mohol ísť Harry preč. Ich želanie sa naplní, keď malý Harry dovŕši 11 rokov. To je vek, kedy sa začína povinná školská dochádzka na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej - Harrymu začnú chodiť listy, ktoré však jeho strýko s tetou ignorujú, navštívi ho sympatický polobor Hagrid, a na jeho odporúčanie sa dostane do Rokfortu, kde spolu so svojimi dvoma novými kamarátmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou zažíva najväčšie dobrodružstvá svojho života. (TV Markíza)

Shit

Podle mě to je jen nafouknutá bublina, která si nezaslouží takovou popularitu jakou to má. Rozhodně nechápu jak to může být tak oblíbený, když je to skoro stejný, jako kterákoliv jiná podobná pohádka. Je to sice strašně dlouhý, aby to vypadalo, že je to něco víc, než ty ostatní pohádky, ale neni a ještě to má dost ubohej konec takzvanej Happyend, ale tak blbě udělanej, že je to trapný. Samozřejmě že to neni tak hrozně špatný, ale po tom humbuku co kolem toho je, jsem čekal něco extra a ne obyčejnou pohádkou s hodnýma na jedný straně a se zlýma na tý druhý a samozřejmě že ty hodný vždycky vyhrajou a ty zlý pak dělaj blbý držky. Je to prostě průměr, sand ty ostatní díly budou opoznání lepší ()

Djoker

Začátek doslova nejkouzelnějšího příběhu všech dob má velmi těžký úkol. Představení gejzíru nápadů a postav (Nástupiště devět a tři čtvrtě, Bradavický express, Příčná ulice, Olivanderův obchod a hůlky, Gringottova banka, Moudrý klobouk, Famfrpál, Zapovězený les, bradavické koleje, předměty, profesoři, duchové atd.), z nichž někteří navíc prokáží svůj význam až v dalších letech. Prakticky vše důležité svůj prostor v prvním filmu dostane, ovšem jedná se pouze o strohé ukázky, a tak celý film působí hrozně zkratkovitě. Hodně mu pomáhá naprosto fantastický soundtrack. Kniha je lepší než film skoro vždycky, jenže tady to platí dvojnásob. Nic to ale nemění na tom, že se jedná o skvělý film. Převedení geniální knihy na plátno je vždy tvrdý oříšek. ()

Morien

Ach, dnes už to je jen takové nostalgické ohlédnutí, jak byl maličký Daniel tehdy roztomilý. Film samotný je takový starosvětský, přiškrcený a na opravdu působivé scény velice skoupý. Herci nic moc, jako by se teprve rozehřívali, ačkoliv zase to má plus v tom, že nedochází k příšernému karikování, jako se tomu později v sérii bude dít. (To, co dělají Dursleyovi v pětce, to snad nemůže nikdo myslet vážně. Tady to ještě jde skousnout.) Adeptem na pochvalu v mých očích zůstává pouze Alan Rickman alias Srabus, který tady nastavil laťku a tu si drží napříč všemi filmy a je prostě k zulíbání. ()

Dudek

Pokud je nějaká kniha velice oblíbená, musí podle ní být natočen film zaručující výdělek, tak to je logika některých filmových tvůrců. Ne, opravdu ji nechci zpochybňovat, on ten film totiž většinou opravdu hodně vydělá, ale každopádně nepřekoná svou předlohu... většinou. ___ Jako první dostal možnost dostat knihu na plátna kin Chris Columbus, autor rodinných komedií jako je třeba Táta v sukni nebo Sám doma. Hned v zápětí pochopil, že to nebude úkol vůbec snadný. Na zádu mu funěla nejen autorka, ale také spousta fanoušků, kteří byli připraveni rozcupovat filmaře jen při maličkém náznaku nezdaru či zaváhání. Chris Columbus musel přivést k životu jak postavy, tak i samotný svět Harryho Pottera tak, aby nikdo nebyl zklamán. Nakonec se ukázalo, že volba režiséra byla správná. Povedlo se mu diváky ponořit do fantastického světa, který fungoval podobně jako v knihách. Bohužel však příliš lpí na okecávacích pasážích, které ve filmu nemají co dělat. Vysvětlování je nezáživné a ani těch pár flashbacků to nezachraňuje. Kámen mudrců se v mnoha ohledech drží předlohy, možná dokonce více než je třeba, ale zároveň vypouští věci, které jsou docela důležité, jako je například psychologická rovina. Postavy vypadají jako figurky bez duše, nemůžete vidět hrdiny příběhu, ale pouze herce, které jednají podle scénáře. Film sice vcelku dobře slouží jako ilustrace ke knize, ale jejích kvalit vůbec nedosahuje. Samozřejmě, i kniha byla hodně dětská, ale snímek je zbytečně sentimentální podívanou s lechce načrtnutými motivacemi postav. Když k tomu přidám ještě nepříliš přesvědčivé herecké výkony - lepší by možná bylo napsat otřesné - zůstává tak největším kladem hudba. Počáteční okouzlení příjemnými lokacemi brzy opadne a zbývá nám sledovat ne příliš záživnou pohádku, kde se hodně mluví a málo se toho děje. Ale co? To hlavní co se od tohoto filmu čekalo bylo do puntíku splněno. Harry byl přiveden na plátna kin a slavil úspěch. ()

Psema

Příliš otrocky převyprávěná předloha. Bez vlastních nápadů, bez zajímavé režie a bez hereckých výkonů. Avšak zacílení na děti dělá hodně a ve 14 letech se mi na to koukalo sakra dobře. 7/10 ()

Hal_Moore

Perfektní zobrazení Potterova kouzelnického světa.. nebýt Chrise Columbuse, bůh ví jak by nynější Harryho království vypadalo. Nikdo už mu neodpáře, že hlavně díky němu Harry Potter vypadá tak jak vypadá. Knižní předlohu jsem nečetl a ani to neplánuji, pochybuji, že změním názor a něco si přečtu (i když celá knižní série u sourozenců v pokoji na mě den za dnem pokukuje). ()

Lynn

Nechci být za škarohlída, ale knižní série Harry Potter mě nijak neuchvátila a nic na tom nezměnila ani filmová adaptace prvního dílu. Ta má podle mě hned několik "vad na kráse". Předně jsou postavy až příliš černobílé, mnohdy nudné, nevýrazné, v některých případech naopak až příliš výrazné (tak je potom hlavní postava ztvárněná Danielem Radcliffem zastíněna představitelkou Hermiony či Draca Malfoye). Jedinou pro mě zajímavou postavou byl profesor Snape, takže mě mrzí, že nedostal víc prostoru, ale to snad napraví následující díly. Další velice výraznou chybou je úloha obra Hagrrida, ten je sice skvěle zahrán, jenže je vlastně jediným elementem posunujícím děj dopředu. Navíc je to pokaždé stejné : "To jsem vám taky neměl říkat". Ze začátku je děj vlastně jen sledem jakýchsi epizod, kdy se postupně seznamujeme s postavami a prostředími, jednolitost se dostavuje až v závěrečné půlhodině. Dost nepovedené jsou i některé triky, ono totiž není moc dobré, když jsou poznat, občas to i dost ruší. Na závěr mi také vadily občas triviální dialogy s ponaučením a klasický happy end, kdy Nebelvír získal školní pohár. Kdyby jej vyhrál Zmijozel, mohl by to scénárista využít jako zpestřující dějovou linku v dalším díle. A teď ke kladům : jak jsem již zmínila výše, líbil se mi Snape Alana Rickmana, pak také výprava a hudba. Ústřední motiv je nezapomenutelný (hlavně proto, že se často opakuje :-) Nakonec však dávám 3* s vírou, že následující díly dopadnou přeci jen o něco lépe, zejména díky tomu, že postavy zestárnou a z pohádky pro mladší publikum se vyklube zajímavá fantasy pro zkušenější diváky. Snad... ()

sportovec

Nejsoučasnější globálně úspěšná pohádka pro děti a dospělé bez rozdílu balancuje na rozhraní vcelku invenčního díla s poměrně slušnou literární předlohou a standardní hollywoodskou produkcí. Syžet sice nese určité prvky racionální spekulace, ale omezovat ho pouze na literární a filmovou rutinu by bylo nespravedlivé. Zřetelnější slabinu vidím v něčem jiném: typickou pohádku - a k ní má POTTER žánrově nejblíž - charakterizuje jasně vymezené černobíle (zřetelně) oddělené dobro a zlo. A věc by vyžadovala jasnější kompozici příběhu směřujícího od úvodu k jednoznačnému závěru. Ale ani pak v současném kvalitativním standardu tvorby pro děti a mládež neztrácí POTTER zcela své kouzlo. Je otázka, nakolik bude přitažlivé či mámivé pro ty, kteří přijdou během času po nás. ()

TeeAge

Na prvýkrát som z toho nebol nijak očarený, avšak krása HP ságy premňa spočíva v tom, že rastie každým dielom niekam inam. Niekedy dole, niekedy hore :D ()

genetique

Po všetkých stránkach je film kvalitne zvládnutý, no po stránke vecnej mi proste nesadol. Tak isto ako mi nesadla ani kniha! Ak má byť toto budúcnosť rozprávok, tak pre mňa to bude obrovská strata. Nerád by som však na Harryho zanevrel, takže do ostatných častí mu dávam šance. Len dúfam, že budú menej detské a viac dobrodružnejšie/napínavejšie. 70%. ()

StarsFan

U filmových adaptací literárních děl se zjevně vždy budou vyskytovat dva tábory. Ten první bude řvát, když se film příliš podobá své předloze (je to jen filmová ilustrace původní knihy!), ten druhý zas, když se od ní odkloní (jak jste si dovolili změnit nejdůležitější scénu?!). Osobně nesympatizuji ani s jedním táborem, tedy za předpokladu, že výsledek není jen tím nejobyčejnějším blockbusterem pro vytáhnutí co největšího obnosu peněz z kapes fanoušků předlohy. I proto respektuji první a třetí díl této série, ne však ten poslední "chytře" rozdělený na dvě části (přičemž v první části k ničemu nedojde a druhá je jen přehlídkou digitálních efektů). Columbus sestavil z Kamene mudrců film, který stojí sám o sobě, který je nabitý emocemi, který dává prostor všem důležitým postavám bez toho, aby se jejich výstup omezil na směšné cameo. Columbus také narozdíl od pozdějšího Yatese pochopil, že Severus Snape v podání Alana Rickmana je jednou z nejdůležitějších a nejkomplexnějších postav příběhu a že je jeho dějové lince potřeba věnovat adekvátní prostor. (Poznámka na okraj: Úplně jsem zapomněla, jak "kladně" (přání všeho nejlepšího v zápasu, žádné urážky hlavního představitele) Snape v prvním dílu vystupoval.) Ano, Kámen mudrců to pohádka, ale vzhledem k věku cílených diváků, mi žánr přijde pochopitelný. Nikdy se totiž asi nezbavím dojmu, že ačkoliv se všichni následující režiséři snažili filmy přizpůsobit stárnoucí potterovské základně fanoušků, jen málokomu se to podařilo se ctí. ()

Ainy

Poslat děti v noci do lesa, kde je může sežrat vlkodlak, obří pavouk nebo je kopnout kentaur?? Při pohledu na takové týrání malých dušiček se musí biomatkám ježit chlupy i v nose! A to si ani nedokážu představit, že se kdysi za porušení školního řádu v Bradavicích věšelo ve sklepení za palce u nohou! Takhle se vychovávají děti, Minervo? Šabatovou na Vás! ()

ScreamJay

Když před pár lety propukla euforie kolem jakéhosi výjimečného díla, které si získává miliony (nejen) dětských srdcí po celém světě, trochu mi ho zprotivila ta přemrštěná reklama. Proto jsem od filmu vůbec nic nečekal, neměl na ty obrázky žádné pocitové pouto a ani srovnání s knižní předlohou. A až teď vidím, jakou chybou bylo shlédnout nejprve druhý díl, který se mi zdál propracovanější. Každý příběh si musí odbýt nějaký úvod a ten Chris Columbus doopravdy jen odbyl. Postupem času už ale děj dostává tu správnou šťávu okořeněnou napětím a sem tam i špetkou humoru. K hodnocení obsazení bych opravdu potřeboval knížku přečíst, abych mohl porovnat fantazii s tvářemi na plátně (obrazovce). Veskrze mi ale přijde adekvátní, hlavně chytrolínka Hermiona Emmy Watson mi tam skvěle zapadá. Daniel Radcliffe je tak pro mě jen ten kluk co se snaží podobat obrázku z přebalů. Efekty velmi slušné a místy přemnožené (bodejť by ne, když právě na nich to tu z velké části sedí), hudební doprovod Johna Williamse sedí jako dobře přilepený příčesek. Možná jde jen o strohé převádění zestručnělé knížky na úkor jejímu vyprávění, ale tohle těžko posoudím. Jako film je to pro mě ucházející rodinná podívaná na podvečer, kterou hodnotím 3&1/2 hvězdičkami. ()

berg.12

Potterovská série, to nejsou samostatné filmy ani seriál. Jsou to tu více tu méně povedené epizodní ilustrace k příběhu, který byl ještě během natáčení zcela podřízen vrtochům autorky a skutečné scénáristky - J. K. Rowling. První díl je jediným, který funguje jako komplexní samostatný film, nastavil laťku, udal chrakter. Je celkem zajímavé sledovat jeho postupný vývoj a přeji tvůrcům, ať těch deset let ve zdraví doklepou. A ať přes všechen produkční humbuk zůstane Harry Potter především kouzelnou pohádkou pro malé i velké. ()

hellstruck

Mám-li být upřímná, tak pět hvězdiček dávám především z principu, že se jedná o díl Harryho Pottera. Navíc je to díl, bez kterého bych se do té fantastické ságy nikdy nezamilovala. Každopádně preferuji temnější a dospělejší díly :) ()

kitano

Uprimne, Potterovska filmova seria si mohola len tazko priat lepsi start. Nieje sice prekvapenim, ale zato splna vsetky polozky, ktore by takyto film mal mat. A to hlavne rozpravkovu-magicku atmosferu, ktorou je film prepleteny od zaciatku az do konca (mnoho krasnych momentov ako napr. Hagridov prichod po Harryho, ci . kupovanie kuzelnickej palicky). Aj s odstupom casu a v porovnani s ostatnymi dielmi velmi podarene. (8/10) ()

Kaka

Úvod do legendární série, která si získala velké množství fanoušků stejně, jako její slavná knižní předloha. Mám určité výhrady k jedničce, která se v mnohém ještě drží tak trochu při zemi a v určitých aspektech a situacích působí až příliš infantilně a rádoby komediálně, ale dobře rozehrává velkou čarodějskou hru a fiktivní svět Bradavic si nejde neoblíbit. Jako start dobré, leč zdaleka ne bez nedostatků. ()

Spiker01

Nevim ani, kdy jsem film viděl poprvé. Bylo to snad ještě na základce a já byl z toho celkem hotový. Harry Potter se stal na dlouho součástí mého života a ať už bylo některé díly povedené a jiné méně, jednička je prostě super biják nejen pro děti. Tady to právě všechno začalo. Skvělé interiéry, sympatičtí herci, vynikající soundtrack a výňatek toho nejlepšího z knihy. Columbus tenkrát uměl...90% ()

sud

Je mi to líto, ale fenomén jménem Harry Potter u mě neboduje. Podivná jména, absolutní boření fyzikálních zákonů a některé až moc ujeté postavy. Omlouvám se J. K. Rowlingové, ale mě si prostě do svého fanklubu nezíská. Jinak ale musím říct, že Chris Columbus odvedl solidní práci a vydržel jsem se koukat až do konce. ()

Symfonická show Christmas in Hollywood

12.04.2023

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

HBO plánuje seriálový remake Harryho Pottera

04.04.2023

Tohle už bohužel není apríl. Server Bloomberg totiž přes noc přišel s nečekanou zprávou, že se HBO blíží k uzavření dohody ohledně nového seriálu vycházejícího z knižní série Harry Potter od… (viac)