Obchodník s autami Jerry Lundegaard má finančné problémy, ktoré sa rozhodne riešiť tak, že si najme dvojicu kriminálnikov, aby uniesli jeho ženu kvôli výkupnému, ktoré budú požadovať od jeho bohatého svokra. Tento nápad sa stal začiatkom série zlých rozhodnutí, ktoré priniesli smrť mnohým ľuďom. Dnes už kultový nezávislý thriller, ktorý vyniká typickým coenovským čiernym humorom získal dva Oscary z celkovo siedmych nominácií. (STV)

Enthu

Bylo mi to doporučeno a já jej díky tomu viděla. Musím říct, že to bylo nakonec vcelku zajímavé a že je to na motivy skutečné události. Kdo by řekl, že tohle se mohlo stát? Blížící se konec jsem čekala trošku jinak, ale tento mě nakonec mile překvapil. ()

mrclTV

Tu som sa s filmom nestretol na rovnakej filmovej dĺžke, Coenovský "výstavný" humor, ktorý tak veľa ľudí chváli, by som nenašiel ani s mikroskopom, lebo podla mňa tu nebolo nič smiešne a inak to bola aj nuda. Snažím sa nepoužívať toto slovo pri hodnotení, ale niekedy sa mu nedá vyhnúť. ()

mac000

Další brilantně napsaný a natočený film bratří Coenů. William H. Macy tak moc usiloval u Joela a Ethana Coena o roli Jerryho, že když se mu od zaslání scénáře dlouho neozývali, přiletěl za nimi do New Yorku, kde se začínala příprava k natáčení, a prohlásil: "Moc moc mě dělá starosti, že zprasíte celý film, tím že dáte tu roli někomu jinému. Je to moje role a zastřelím vás jako psy, jestli mi ji nedáte". I když to mínil v žertu, roli dostal... ()

PlayEasy

Kultovní a (velmi!) černá krvavá podívaná bratří Coenů. Výborné herecké výkony - obzvláště dominuje těhotná šerifka F. McDormand, "správný" manžel W. H. Macy a Steve Buscemi - u Coenů již tradiční sestava, čili plejáda výborných herců. Celou tu krev ještě zvýrazňuje bílý sníh a ponurá severská atmosféra a výborný originální scénář (as always ;-). Nad plným počtem * jsme sice přemýšleli, ale co si budeme, zas až taková pecka to není :-( 80% ()

subic

Teď nedávno dávali na ČT2, tak jsem na to po x letech kouknul. Těhotná policistka z vidlákova Frances McDormand šetří až vyšetří. Takový příběh jen tak nevymyslíš. Zůstanu u 4 frček, ono to přeci jen není tak úchvatné jako to, co dělali v devadesátkách třeba Tarantino nebo Rodriguez. ()

JosefTomas

Kriminálka, která se zabývá hrubším tématem, ale naštěstí nechybí občasný humor pro odlehčení. Coenovi dokázali opět krásně vytvořit jejich skvělý svět s výbornými dialogy (Minimálně slovo Yeah bere nový význam), Deakins to navíc prezentuje nádhernými zasněženými záběry a díky skvělému střihu si nádherně člověk užije i skvostné herecké výkony. ()

ostravak30

Film Fargo jsem vůbec neznal a poprvé jsem se o něm dozvěděl až se seriálem, z kterého jsem viděl již tři série. A pak se televize konečně rozhodla zařadit film. Hned od začátku jsem měl problém s faktem, zda je nebo není děj podle skutečné události. Ve všech sériích seriálu se uvádí, že se jedná o rekonstrukci skutečných událostí, což se nakonec ukázalo jako zavádějící. U filmu to není výjimka. Od Coenových jsem nic neviděl, takže těžko soudit, co jsou filmařsky zač, ale zrovna Fargo je chvílemi dost ironické drama, které se vyznačuje v první řadě někdy neuvěřitelnými pohnutkami některých postav a z těch vyplývajícího chování a pak černým humorem pohybujícím se na hraně, kdy jsem si chvílemi říkal, zda je vůbec vhodné se v tuto chvíli smát. A samozřejmě krutostí, která je šokující o to víc, s jakou lehkostí jí postavy užívají. Na filmu jsem tak v první řadě, krom hereckých výkonů, ocenil hudbu. Jinak považuji Fargo za čistou slátaninu, která má chabý příběh, ovšem díky charakterům postav a jejich leckdy překvapivému chování vyumělkovaný do zajímavého záživného napětí, které má ovšem velikou příchuť násilné krutosti. A to až takové, že se tvůrci pohybují mnohdy za hranou snesitelného. ()

maoc

2021 po shlédnutí první řady seriálu Fargo  Dnes už legenda a kult, který kanonizoval některé coenovské postupy - násilí, které nikdo nechtěl a dalo se mu snadno vyhnout, kritika (americké) společnosti, lidské malosti a touhy po penězích (a neschopnost jejich dosažení) a krutá příroda jako občasný soudce i kat. Ale Zbytečná krutost byla lepší. ()

adamix

Kedysi som túto Coenovskú komornú klasiku veľmi podcenil a po pozretí som zostal chladný. Po druhý krát už som si už Fargo obľúbil, pretože obsahuje viac zvratov ako No country for old men a dokonalý casting sedí ku charakteru každej jednej postavy, z ktorých každá je bravúrna a zvláštny soundtrack z filmu robí čosi viac, ako len neobyčajný zimný triler z amerického vidieku. Veľká škoda, že film rýchlo odsype, pretože by si zaslúžil predĺžiť. A dokazuje len to, že bratia Coenovci boli kedysi dávno scenáristická topka v Hollywoode. ()

Tlakomor

Americký sen podaný v kulisách zasněžené Minnesoty. Jakožto typicky nevlídný Čech vždycky obdivuji, jak umí být Američané vstřícní a zdvořilí. Všudy přítomný tento jejich projev je zde dováděn až za hranu vtipnosti. Právě tento typicky Coenovský humor prolínaný děsivými a násilnými projevy zde utváří kouzelný zážitek. Bratři Coenovy si zde řekl bych, až vytváří svůj vlastní mini svět. Je to právě ona zasněžená Minnesota, která mě celý film neustále přitahovala ale zároveň i něčím odpuzovala. Nedivím se, že se film stal takovou klasikou, jakou je, Coeni zde odvádí mistrovské řemeslo. Film má několik ikonických scén a záběrů doprovázených skvělou hudbou sloužící jako podkres pro nádherně zpracované vraždy. Dokonce ani McDormand, kterou doopravdy nenávidím do morku kosti díky filmu Nomadland kde jsem se na ni 2 hodiny koukal, jak sere do kýble mi zde nevadila. Pokud máte chuť na výborně zpracovanou krimi záležitost dle skutečné události dejte si tohle, nebudete litovat. 90% ()

Blazkowicz

Tak já nevím, bere se to vážně nebo je to nějaká černá komedie? U mě to nefungovalo ani jedním směrem. Nesnáším ve filmech postavy, které jsou natvrdlé nebo to hrají. Tady mě přímo vytáčel ten prodejce aut a šerifka. Přece nikdo nemůže být tak blbý a ještě tak i vypadat. 3-* ()

johnny01

Oceňuji několik zvratů v příběhu a celkově syrovou atmosféru. Plusem je i padnoucí hudba a to, že zde není happyend. Sněhová atmosféra tam dost sedí. Některé scény však film snad až příliš zpomalují (např. malování obrazů). ()

Dejvecd

Coenovci natočili docela fajn kriminálny thriller, s drsnou atmosférou, krásnym záberovaním a dosť zaujímavým príbehom. A aj keď sa bez pochyby ráta o veľmi dobrý film, tak predsa som od ikonického Farga čakal trochu viac. 8/10 ()

mosem

Ukázkový příběh policejní práce ve "vidlákově". Po šedých buňkách páně Poirota v x- provedeních, po různých Makepeaceových a dalších lepých kriminalistkách, po stovkách detektivek s týmy kriminalistů, laboratoří, soudních znalců, se zázemím vědeckých kriminalistických týmů ukázka, jak skutečně práce kriminalistů mimo centrum vypadá, včetně toho že jsou to lidé s naprosto běžnými lidskými vlastnostmi. Včetně suchého a přitom černého humoru. I kdyby na tomhle filmu toho nebylo víc, stojí za vidění. K tomu zimní atmosféra Severní Dakoty a skvělá kamera z toho dělají dílo, které dokáže upoutat, o to víc, že vychází ze skutečných událostí. A za mne bonus - přiměřená délka, já hold ty 3 a více hodiny trvající filmy nějak nemusím. ()

hrumsrt

Pro někoho je to Big Lebowski nebo Fargo, já se spíš přikláním k Tahle země není pro starý, každopádně všechny to jsou ty nejslavnější kousky z dílny bratří Coenů.. Chladné prostředí v Severní Dakotě už samo o sobě rozhodně nepřidává těhotné policejní strážkyni Marge, natož když jí k vyřešení přistane podivný případ tří zavražděných, mezi kterými je i právě jeden další strážník. Zdánlivě jen další mord-případ, ale postupně rozkrývá jak řešení vražd tak podivně vyhlížející únos manželky místního obchodníka, když v obojím jde nakonec o úplně něco odlišného, než se na první pohled zdálo.. Fargo mě sice tolik nezaujalo svou kriminální složkou, zato mnohem víc na mě fungovalo jako komedie. Dokonalá spolupráce vtipu a dramatu, která dělá z Farga podobně pozoruhodný divácký zážitek jako třeba satirická Americká krása.. Ale když krimi nestíhá ve své vyšetřovatelské lince a vlastně ani nezaujme atraktivitou samotného případu, nějak to vlastně neplní svůj účel, anebo právě naopak!.. Jedinečná podívaná, která Vás sváže svým chladným prostředím a představí naprosto jedinečné karikaturní postavy. Hra s filmem jako takovým je to od Coenů šikovná, ale obsahově mi to nakonec úplně nestačí.. 75% ()

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

Noir Film Festival 2021: Filmy bez předsudků

18.08.2021

Noir bez předsudků bude stěžejním tématem 9. ročníku Noir Film Festivalu, který se letos stěhuje na nové místo – hrad Český Šternberk, v jehož pěti interiérových sálech a na hradním nádvoří bude od… (viac)

Coeni míří na Netflix

15.10.2016

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)