Rok draka

• Česko Rok Draka (viac)

Na počátku všeho je vražda starosty newyorské Čínské čtvrti Jackieho Wonga a jmenování kapitána Stanleyho Whitea novým policejním velitelem. Horší kombinaci by si nedokázal představit ani pověstný čínský horoskop. Válečný veterán White si totiž přivezl z války ve Vietnamu hlubokou, téměř patologickou nenávist vůči Asiatům a vyšetřování vraždy v Čínské čtvrti, kterou byl pověřen, se pro něj stává osobní válkou, při níž se nehodlá ohlížet na nic a na nikoho. Přes varování svého nadřízeného hodlá porušit nepsanou dohodu mezi policií a čínskou mafií a pustit do boje proti čínským pouličním gangům, které jsou odnožemi triád. V podsvětí čínské čtvrti se mezitím vyostřuje boj o moc, který rozpoutal ctižádostivý a bezcitný zeť nového starosty, mladý Joey Tai. Snaží se hlavy čínské mafie přimět k vypovězení smlouvy s italskou mafií a vyprovokovat mezi jednotlivými triádami. White správně tuší, že on je v současnosti tím nejnebezpečnějším mužem a soustředí se na něj. Když se ho kmotr čínské mafie pokusí podplatit, odmítne jeho nabídku a vyhlásí Číňanům otevřenou válku. Jeho zarputilost se však stává nebezpečnou celému jeho okolí. Tai nechá zabít jeho manželku, zastřelí jeho kolegu a nechá surově znásilnit čínskou novinářku Tracy Tzu, se kterou se dal White dohromady. Tvrdohlavý a zaslepený policista však odmítne boj proti mafii zastavit a je odhodlán Taie dostat, i kdyby ho to mělo stát život. (oficiálny text distribútora)

kamil.i

Bizarný scenár podráža nohy Ciminovej detailnej réžii a ambicióznej výprave. Za iných okolností elitné duo scenáristov 80. rokov Stone-Cimino spísalo tak podivuhodne kontroverzný titul s tak otravnou hlavnou postavou, až to musí iritovať aj diváka otvoreného 'náročným' titulom. ()

theSaint

Jóóó, to byly časy, kdy se nebálo točit přímý tvrdý příběhy. Tenkrát to bylo solidní, ale nic extra. Dnes je to sakra extra. A ten byt reportérky, sakra ten bejvák, ten teda byl (a reportérka taky) ! Nedivim se, že Rourkovi se z něho nechtělo. Někde jsem četl, že ho rejža využil pouze pro film a hodně mu na tom záleželo. Prostor je/byl prázdný, nelze/nešel koupit a je/byl uzavřený pro veřejnost. Tudíž je to jedinečný pohled a skutečně úžasný. Celý film má prostě koule a to se cení, obzvlášť dnes. Neprávem zapadlý. ()

GOREGASM

Michael Cimino opravdu není "režisér jednoho filmu" a ve spolupráci s Oliverem Stonem se v duchu "jelení" tradice ponořil do války mezi čínskými triádami a jedním neústupným poldou, který pro své přesvědčení obětuje téměř vše a všechny. Cimino stejně jako u Deer Huntera prokládá sugestivní a násilné pasáže osobitými romanticko/dramatickými výlety, které událostmi vypjatou atmosféru vhodně rozvolňují, a přestože je příběh dnes již relativně předvídatelný, vůbec mu to neubírá na údernosti. Ciminův rozvláčný styl Stoenevu scénáři opravdu sluší a Mickey Rourka rozšířil své herecké portfolio o další pamětihodný kousek. 80% ()

helloween93

Rourke je drsnej, bezcitnej, sobeckej polda, kterej jde za svym cílem přes mrtvoly (a to doslova). FIlmu by neuškodila kratší stopáž, jinak se jednalo o tvrdou krimi na téma "boj s čínskou mafií". Přirovnal bych to k podobnému filmu z 80. let s názvem Black Rain. Film jsem viděl podruhé a je neskutečné, jak moc je film rasistický a kolik tam Cimino procpal stereotypů vůči menšinám. Filmařina je to ale poctivá, jen jí chybí větší emoce, protože ať tam umírá kdokoliv, divákovi to bude zřejmě jedno, protože neměl šanci si k postavám vybudovat nějaký vztah. 3* ()

MickeyStuma

Není to Bronx ani Brooklyn. Je to Čínská čtvrť, naprosto ničím se nevymykají. Má vlastní pravidla, zákony a struktury. Pro turisty svým způsobem exotická záležitost obsahující svou neproniknutelnou subkulturu. Číňané se snaží udržet i na americké půdě své tradice , včetně nechvalně proslulé mafie zvané Triáda. Jedná se o hodně drsný příběh poukazující na to, že do čínské čtvrti, jak je tu ukázána, by vstoupil skutečně jen šílenec. A takový policajt Stanley White coby válečný veterán z Vietnamu plný nenávisti právě k Asiatům je. A rozhodne se to tam svým arogantním přístupem patřičně vyčistit.  Mickey Rourke zde svou rolí nekompromisního poldy na sebe výrazně upozornil, ale dá se říct, že na tom měla vliv i výborná strukturální vize režiséra Michaela Cimina, který stojí vedle Ridleyho Scotta i za scénářem, mající v pozadí i určitou politickou kritiku dané situace, která by byla dnes plně nazvána jako rasisticky útočná proti. Atmosférou tedy snímek poukazuje na nový válečný stav. Vietnamem je nyní New York. Opět souboj bez hranic a bez pravidel. Snímek fascinuje a šokuje zároveň svou výpovědí a smyslem o střetu kultur. Místy je to hodně těžkopádné už svou hloubkou k dané problematice ve spojení s psychologismem stavu událostí. Temná stránka mnohé prohlubuje ještě více, čímž se stalo, že snímek musel několik let uzrát, aby se dalo říci, že se svým pojetím jedná o filmový klenot nesoucí roušku zaslouženého kultovního statusu. ()

strikeman

Mnohem lepší a hlavně záživnější film než předchozí Nebeská brána, bohužel opět komerčně neúspěšný - škoda, tahle kriminálka se skvělou výpravou, Rourkem v nejlepší formě a na Cimina velmi svižnou formou vyprávění si to asi nezasloužila... 80% ()

RedDuck

Další osmdesátková drsná a nekorektní záležitost, rasistický Polák Mickey Rourke tady buransky vyhlašuje válku celé čínské čtvrti. Škoda jen, že se to občas vleče. ()

agassi68

Och, čistá nostalgia. Žiadne digitálne technológie, fajčiaci Číňania, autá bez posilňovačov, ženy bez silikónov, Rourke ešte vyzerajúci normálne. No nedajte aspoň štyri hviezdy.. ()

Pat_rick_fan

Moje tretie stretnutie s Ciminom a na prekvapenie určite najzaujímavejšie, ak nie najlepšie. Obľúbeny film Quentita Tarantina, ktorý sa nehanebne často profiluje ako veľký režisérov fanúšik a po dopozeraní ani nie div prečo. Toto dielko by to z dnešného pohľadu malo veľmi náročné, či už kvôli hlavnej postave, ktorá by dostala označenie toxicky maskulínna, (aj keď Mickey Rourke ju nesmierne charizmaticky humanizuje), občasnému rasizmu, či istému nádychu, ktorý by pošteklil fanúšikov anti-estabilišmentu. A na druhej strane vzrušujúca pecka, ktorej akčné scény strčia do vrecka omnoho mladšie kúsky, nenudiaci scenár a krásna neo-noirová estetika (Cimino nezaprie výtvarníka). Estetika, ktorá dokonca prekonala zub času a film po rokoch nepôsobí tak smiešne a dobovo ako mnohé iné osemdesiatky, ktoré príliž podľahli vtedajším módnym trendom (napríklad Mannovka Červený Drak). A tak sa kontroverzný Rok Draka, natočený nenávideným režisérom, v USA nominovaný na 5 Zlatých Malín, zatiaľ čo francúzskym filmovým magazínom Cahiers du Cinéma označeným ako tretí najlepší film roku 1985, sa stal po rokoch kultovým. ()

nmafan

Stanley White. Zatvrzelý, trochu zahořklý, nedělá kompromisy, nedá se koupit a jde tvrdě do boje za svoji věc i za cenu toho, že ohrozí svůj život a někdy i životy těch, kdo ho mají rádi, přestože mu nezřídka - a ne zcela neprávem - připomínají, že je ve svém úsilí často bezohledný a sobecký. Jedna z nejkrásnějších dvojznačných postav, jaké v kinematografii znám a Ciminovo zapomenuté mistrovské dílo. A pokud vám Stanley aspoň trochu nepřiroste k srdci, tak jste touhle zbabělou civilizací zdegenerovaní ještě více, než jste si mysleli... ()

FOCKE_WULF

Dobré krimi drama. Polský veterán z Vietnamu se ve funkci policejního náčelníka snaží udělat pořádek v Čínské čtvrti. Nadřízenými je sice varován, že to nejde řešit silou, že mezi policií a čínskou komunitou jsou velmi specifické vztahy, že je tam i určitá odlišnost kulturní, ale Mickey Rourke si prostě nedá říct a jde do toho naplno. Zčásti má pravdu, v Čínské čtvrti jsou gangy vybírající výpalné, organizující hazard a obchodující s drogama. Na druhou stranu on není moc objektivní a nad věcí, z vietnamské války si přivezl averzi ke všem asiatům, takže je to jakási jeho soukromá vendeta. A proč, když tak nesnáší číňany, vyměnil svou bílou polsko-americkou manželku za čínskou milenku? Netušim. Ale film je to parádní http://www.youtube.com/watch?v=HRGBV5eSbyQ ()

Looka

90% Je Rourke neúplatný blázen, nebo chce jen vyšponovat svou cenu? Odpověď na tuto otázku získáte poměrně záhy. Další již však tak jednoznačné už nejsou. a to také autorům šlo. Člověk to může brát jako jednoduchou kriminálku v podstatě bez zápletky. Nicméně je zajímavé sledovat film jako místy vtipnou místy tragickou metaforu americké společnosti. Ten kdo chce spravedlnost za každou cenu působí jako nebezpečný blázen, kterého se bojí na obou stranách barikády. ()

Amonasr

Jako pohádka pro dospělé to není špatné, nechybí tomu napětí ani zarputilý kladný hrdina, osaměle bojující proti čínské mafii i zkostnatělému a oportunistickému systému práce policie. A to je také největší slabina - s realitou to nemá moc společného a navíc osamělý hrdina, který mohl být v době natočení filmu obdivován, by dnes skončil za mřížemi za své machistické chování poté, co by ho nejdříve vláčela média od čerta k ďáblu. Ne, že by dnes i tehdy nebyla mafie a že by neměla své kontakty na policii i politické špičky.  Jen podobní osamělí hrdinové vzdorující relativně úspěšně systému tehdy i dnes existují jen v podobných pohádkách. Jediné, co se od doby vzniku filmu změnilo, je samotná západní společnost, která se přes vzrůstající hyperkorektnost propracovala až k vlastní úplné impotenci a postupnému nezadržitelnému rozkladu. ()

johnsnow

poviem vám čakal som viac, je síce pravda, že v krimi filme sa viac kecá než strieľa alebo bije ale do frasa tak málo akcie, ktorá je skvelá a krvavá, do viac než 2-hodinového filmu? No aspoň, že rourkovi toho drsniaka žeriete a záporák síce vyzerá jak sračka ale metódy má brutálne. takže za slabšie tri * a druhý raz už ani za svet. ()

cinema_cz

Rok draka je spíše filmem o rasismu, o nenávisti a zločinu, přičemž naprosto není určující, v jakém prostředí existuje. Je to především řemeslně natočný akční film, který v některých okamžicích s úspěchem překračuje hranice svého žánru. (08/1991, Iva Hejlíčková) ()

Pete

Líbí se mi, jak se tu Cimino snaží, aby jeho širokoúhlé, skutečně velkofilmové záběry byly v každé scéně dynamické, živoucí výprava maximálně barvitá. A je to zajímavý kontrast, jelikož příběh je pojat celkem realisticky a poskytuje náhled do fungování triád vůbec ne povrchně, skoro až jaksi "anti-hollywoodsky". Nedivim se tedy, že komerčně neuspěl, ale je to pro nás věčná škoda, že už potom další podobně osobitá díla tento výborný režisér nenatočil. Další příjemné osvěžení v dnešní době skýtá nekorektní chování Rourkovi postavy, ať už k ženám, Číňanům, nadřízeným, i podřízeným. Chce ten případ vyřešit sám proti všem, ve stylu divokého západu za každou cenu, i když o to v podstatě nikdo nestojí. Toho čestnýho hajzlíka, který jde za svým jako buldok, si Mickey užíval, a byl tehdy v začátcích své kariéry ještě opravdovým hercem. ()

ostravak30

Upřímně řečeno se ani moc nedivím, že film nebyl příliš úspěšný. Začnu tím, že hlavní dějová linka měla své opodstatnění. Do USA se přivážely drogy a téměř v každém větším městě působil nějaký gang, který měl distribuci na starost. Někde italská mafie, zde čínská. V amerických městech navíc funguje něco, co zde moc neznáme a to jsou různé národnostní čtvrti, kde platí jiné zákony. Co se týče hlavního herce, na mě osobně nikdy Mickey Rourke nepůsobil jako nějaký úchvatný herec. Tvůrci se navíc moc nepárají se zobrazováním násilí a spousty krve. Jenže policejní kapitán Stanley White je taky rasista a xenofob, to bez debat. Nebojí se použít násilí a jsem si jistý, že takhle by se policista nemohl chovat. Možná ještě tak v 60. nebo 70. letech. Nakonec ve svém zaujetí zabije toho hlavního, ale vlastně si sám protiřečí, když musí dobře vědět, že to situaci nevyřeší, protože na jeho místo přijde někdo jiný a vše pojede dál. A pokud tehdy měli tito podnikatelé styky s politiky, dnes je situace mnohdy ještě horší. Je to ostatně jedna z věcí, která se z Ameriky dostala sem k nám po pádu železné opony. Takovým policistům nezávidím, protože jednak bojují s větrnými mlýny a jednak nemají ani šanci na dobrý konec na rozdíl od filmových scénářů. Film byl také strašně dlouhý, řadu minut ale obsahuje nezáživná omáčka nebo milostné problémy detektiva. Podobných filmů dříve i později vzniklo mnoho a lepších. ()