Poprava

• Česko Poprava (viac)

Lewis (Joaquin Phoenix), Sheriff (Vince Vaughn) a Tony (David Conrad) sú priatelia, ktorí spoločne trávia svoje prázdniny v Malajzii. Nikto z nich netuší, ako veľmi tento výlet zmení ich životy. Prázdniny sa končia, a tak Sheriff s Tonym odchádzajú späť do Ameriky. Lewis sa do Malajzie zamiloval a zostáva tu žiť. Toto rozhodnutie sa mu však stane osudným. Miestna polície totiž pri hľadaní ukradnutého bicykla nachádza v dome, kde všetci traja bývali, veľké množstvo hašiša. Lewisa uväznia a následne odsúdia na trest smrti. Až keď najvyšší súd odmietne jeho žiadosť o milosť, Lewis prezradí právničke Beth (Anne Hecheová), že do jeho prehrešku sú zapletení i jeho dvaja priatelia, ktorí by mu mohli pomôcť. Po dvoch rokoch sa Sheriff a Tony dozvedia krutú pravdu. Mladíkom zostáva osem dní na to, aby sa rozhodli, či vezmú časť viny na seba a zachránia tak život svojmu kamarátovi. (TV JOJ)

spiritus

Jo tohle je solidní drama, které jsem nedávno viděl po hodně dlouhé době a utvrdilo mě to v názoru na tento film. Přitom ze začátku to vypadá spíš na romantické melodrama v exotickém prostředí. Ale pak děj udeří plnou silou a moc se s ničím nepáře a emoce dávkuje po kýblech. Za zmínku stojí v té době poměrně neznámý Vince Vaughn, z kterého se postupem času stal herec zejména romantických filmů. Každopádně za mě slušné 4* ()

lareinna

No tak toto je silný film. Na prvý pohľad vyzerá tak obyčajne, že si ho pustíte ako jednohubku v nedeľu popoludní, ale prekvapí vás. V jednoduchosti je krása, aj keď v tomto prípade tá morálna dilema vo vás trhá srdce, ktoré neustále bojuje s rozumom. A tak sa spoliehate na to, že Sheriff a Tony to už nejako vyriešia a tak príde ďalšia rana - v prípade Lewisa to vyrieši život samotný. Stále sa mi len potvrdzuje, že moja láska k filmom 90-tych rokov je opodstatnená. ()

Greg25

Emočně silný snímek s nejednou morální otázkou: "Dokážete se vrátit do malajského vězení, kde nevíte co vás čeká a zahodit tak víš dosavadní život, proto, abyste zachránili život člověka, jež "spáchal čin" za který jste také odpovědný?" Otázka pro každého z nás na kterou je enormě těžké odpovědět. Herecké výkony Vince Vaughna, Joaquina Phoenixe a Anne Heche (romantická linka mi film příliš nenarušovala, ačkoliv znám filmy do kterých by byla asi vkusnější) společně s naturalisticky ukázanou realitou malajského vězení způsobí nejen mrazení v zádech s hrůzy, ale i depresi - co je to vlastně morálka a svědomí a znamená to v dnešní době ještě vůbec něco? 90% ()

RomanHyde

Velmi zajímavý námět, a to až tak, že sám divák si klade otázku, jak by se zachoval v takové situaci, jak by vyřešil morální dilema. "Odevzdat" tři roky života do špinavé malajské věznice a vykoupit tím kamaráda, nebo se zachovat jako "sobec" a žít svůj život dále s tím, že mne možná bude mé svědomí užírat.... hmmm.. velmi velké dilema, zvláště úspěšných mladých lidí v nejlepším věku, kteří mají třeba před svatbou... J. Phoenix v jedné ze svých nejlepších rolí a dějová linka, která se line od romantiky až po syrové vězeňské drama s neveselým koncem.. ()

Florfila

Výborný film. V průběhu si snad každý musel položit otázku, zda by byl ochoten převzít svou míru zodpovědnosti. Je to napínavé a herci hrají prim. Phoenix se sem vyloženě hodil. Věřila jsem mu každý single den strávený v cele, hlavně i pro výborné líčení. Do poslední chvíle jsem doufala, že se bude konat happy and... Ukázka různých povah a různého smýšlení. Převlečená lhostejnost a převlečená zodpovědnost. Bohužel na tomhle principu funguje většina lidí. ()

Berry

Co napsat? Kdo ví, jestli by byl film tak skvělý, jako teď, kdyby v něm nehráli tak skvělí herci. Vince Vaughn je ideální pro hlavní roli. Zdatně mu pomáhá i Anne Heche, ale jakkoli jsou ti dva dobří, tak prostě nemají na Joaquina Phoenixe (můžu zodpovědně říct, že to, co předvedl, byl nejlepší mužský herecký výkon, jaký jsem kdy viděla). I když se celý film o něm spíš mluví, tak, bohužel, hraje až vedlejší roli. Na druhou stranu to ale vůbec nevadí, protože kdykoli se on objeví na obrazovce, tak celou scénu ukradne jen pro sebe. Na začátku, kdy je ještě v pořádku, vám to možná tak připadat nebude, ale počkejte až bude ve vězení... Začne se psychicky hroutit a ani kdyby vám vedle televize běhal třeba papež, vy se budete muset proště dodívat. Bude vám ho, jako Lewise, líto a zárověň nebudete moc uvěřit, jak to ten Phoenix mohl vůbec takto zahrát. Těžko se to popisuje, to je potřeba vidět. Jenom mi nějak nejde do hlavy, jak to, že za to nedostal Oscara nebo alespoň nebyl nominovaný. ()

kaze

Tento film ma riadne prekvapil. A po ňom som si začala vážiť Vince Vaughana. Spolu s Jacquinom Fenixom hrali skvelo. Normálne som si na tom zgustla. ()

Sista

dost silný a taky smutný příběh, při jehož sledování se musí každý chtě nechtě zamyslet nad problémem zodpovědnosti a dobra a zla v lidských povahách. A Joaquin Phoenix tady hraje geniálně. ()

KOZEL84

Tenhle film mě na necelé 2 hodiny zařezal do sedačky.Překvapil,dojal a neuvěřitelně nasral.KURVA!!!Čekal sem spíš jednoduché citové vidírání,ale to se tady naprosto nekoná.Tolik úžasných a působivých scén v jednom filmu.Prakticky každý záběr Phoenixe je dechberoucí a dokonalý záběr utrpení.Nebo scéna kdy Vince Vaughn prochází Malajským vězením na návštěvu právě za Phoenixem.Co se člověku v jeho situaci musí honit v hlavě:-/.Čekal sem kdy veme dráhu.Vaughna mám spojeného spíš s komedií,ale tady zazářil.Morální dilema je to obrovské a pokud člověk v té situaci není,nedá se vyřešit.No a neamerický konec mě teda už opravdu odrovnal.Líbilo se mi to víc než Midnight Express (i když ten je podle skutečné události a měl pro mě hodně uvěřitelnou scénu výbuchu vzteku u soudu) a psal sem to tam a napíšu to znova.Někdo by těm dementům tam měl už objasnit rozdíl mezi lehkými a tvrdými drogami.Za tohle at jde celý tam ten zasraný asijský konec do piči.Ani zadara bych tam nejel.Zajímalo by mě jak tam soudnictví říkají.Podle mě se to do češtiny slovem Právo přeložit nedá.(Dobrý komentář:Aky) ()

Vesecký

Když jsem film viděl, ještě jsem nemohl psát komentáře. Pokud si vybavuji ten příběh, skončil tragicky, ale zvláštní stopu ve mně nezanechal, řekl bych, že některé věci vyznívaly dost nepravděpodobně a postavy byly poněkud černobílé, takže ty dvě hvězdičky jsou jistě na místě. Jen člověka napadá, jak sám by se asi zachoval, kdyby měl zachraňovat život druhého a přitom dost možná přišel o ten svůj... ()

agassi68

Riešiť takúto dilemu by isto nechcel nikto z nás. Na rozdiel od podobných väzenských príbehov je tento zameraný práve na apelovanie na ľudskosť a solidaritu.. ()

Rockerman

Velmi dobrý a zajímavý film o síle přátelství, zodpovědnosti a svědomí. Velké dilema pro dva kamarády. Jít dobrovolně na kdovíkolik let do malajského vězení a zachránit tak přítele od oprátky. Nebo se na něj vykašlat a žít s vědomím, že se vše sice stalo i jejich vinou, ale obětují jeho život za svůj spokojený a bezstarostný? Je těžké někoho soudit za to, že zvolí tu druhou možnost, protože být vězněm v Malajsii není určitě něco záviděníhodného. Sledujeme, jak se během času mění postoje Tonyho a Sheriffa i nakonec celkem překvapivý obrat v ději. Jsem spokojen a dávám silné 4 *. ()

hororwatch

Myšlenka filmu je dobrá, zamyšlení nad principem to vyvolá, ale ne silou filmu. Vince Vaughn až na tu úvodní část, kdy si užívali, hrál vyloženě špatně a ta jeho pootevřená huba po celý film mě bude pronásledovat ještě několik dní. Ostatní herci nevýrazní a nepřesvědčiví až na Joaquina, ten do toho dal všechno a stal se světlem tohoto filmu, bohužel malým vzhledem k jeho úloze. Ještě k Vaughnovi, krom toho že hrál mizerně, tak bych nakopal do prdele i tu jeho postavu. Uplně jsem čekal, kdy mu konečně Anička řekne, že je to normální zbabělej sráč, protože cokoliv tam žvanil o nějaký duši a plášti a ventilku atp. , nic nevyvrátí fakt, že člověk, kterej si je vědom toho, co by měl dělat, ale hledá jen úniky, tak to dělá ze strachu. Nějaká duše tssss. Když se tam s nim nakonec vychrápala tak jsem byl rozhodnutej tomu nedat už víc jak dvě hvězdy. Ona se tam s tim dementem trápí několik dní, on za ní ještě chodí z bůhví jakýho důvodu( protože já bych vyvěsil telefon a zamkl se v baráku na těch několik dní popř. bych ,,odjel'' na dovolenou) a na konci každý návštevy jí nasere do kapsy že nikam nepojede a ještě se usmívá, což vzápětí nahradí ten jeho apatickej výraz. Ale ona se do něj hrozně zamilovala, no jo vlastně, svět je občas divnej. ()

matkoulko

Na túto tému som už videl viacero filmov, tento mi však prišiel najbližší realite. Výborne natočený, nebolo poznať tých 14 rokov od vzniku. Nielen osudové morálne dilema, v prenesenom zmysle sa to môže týkať aj obyčajnejších vecí. Minulosť nás môže dobehnúť kedykoľvek. Postaviť sa jej chce odvahu, možno v tomto prípade kus šialenstva. Netreba sa pýtať samého seba či by sme šli do Malajskej väznice, niekedy stačí napraviť oveľa menšie hriechy... PS: romantická línia vadila viacerým, ale vykreslila dobre možné motívy konania obhájkyňe. Dobré zvraty na záver a ešte lepší koniec. ()

Lyžař

Nic světobornýho z hlediska grafiky nebo efektů, za to to ale chytne za srdce. A někdo se možná zapřemýšlí, jak by se asi zachoval. ()

farfalino

Pomoct příteli , nebo se mu otočit zády. Svoboda, nebo vězení. Boj svědomý s rozumem.Film o tom , že hříchy naší minulosti si nás vždy najdou a změní nám život během okamžiku. A pak přichází vnitřní boj sám se sebou. Jak se postavit k danému problému. Sám jsem byl na pochybách a rozhodování by bylo určitě pro každého z nás utrpením. Vzdát se všeho a nechat se zavřít do páchnoucí díry. Ale za chybu se musí platit. Nejvíc se mi líbil závěr, který byl dramatický a žádný happyend se nekonal, za co chválím. Život je boj tak proč by jsme měli jen vyhrávat? :-) ()