Rok 1900, Divoký západ. Bandité Butch a Sundance se zde rozhodnou přepadnout slavný Union Pacific Express - a to hned dvakrát za sebou. Poprvé jde všechno jako na drátkách, ale při druhém pokusu je překvapí strážci zákona. Od té doby jsou na útěku a všemožně se snaží zahladit stopy. Podaří se jim to? (oficiálny text distribútora)

TeeAge

|| Scenár: William Goldman | Hudba: Burt Bacharach / Texty: Hal David | Produkcia: John Foreman | Distribúcia: 20th Century Fox | Rozpočet: 6,825,000 $ | Tržby: 102,308,889 $ || Z príbehovej stránky dosť priamočiari western, ktorý je ale bez debát jedným z najľudskejších kúskov vo svojom žánru. Pamätihodným ho robí antihollywoodský záver, ktorý usilňuje genialitu tvoriaceho týmu a dodáva kusu tie správné emócie a potrebnú štipku nadčasovosti. 80% | Blu-Ray, THX, EN DTS | ()

genetique

Môj výsledok je 85% a je len poviem, prečo strhávam pol hviezdičky. Trošku monotónnejší stred filmu a scéna s bicyklom ma skoro ubila. Ostatným stránkam filmu si doplnte superlatívy podľa vlastného, každopádne len v tom pozitívnom zmysle. Jednoduchá zábava so skvelým príbehom a nezabudnuteľným koncom. 85%. ()

Madison

Klasika western žánru a film, ktorý zintenzívnil dojmy vďaka skvele zohranej a vtipnej dvojke "Newman-Redford". Bicyklová scéna s kultovou "Raindrops Keep Fallin´ on My Head" ma pobavila, prehliadka púšte spojená s neustálou naháňačkou nemá šancu nudiť, koniec je očakávaný a predsa zvláštne originálny. Pre mňa osobne väčší nárez než Podraz a jeden z westernov, ktorý si ešte určite niekedy pustím - hoci nie je taký akčný a zbesilý (nerátam koniec) ako niektoré leonovky. ()

Eliott

Zatím tedy bezpochyby nejlepší starší kultovní film. Těm já se obvykle vyhýbám, neboť bývají téměř bez vyjímky neuvěřitelně natahované a fungovalo to možná tak v letech jejich natočení. Toto však není ten příklad. Jistě, nácházelo se zde několik zdlouhavých a zbytečných scén, jak už to u starších filmů bývá (viz jízda a střeštěné kousky na kole), ale ten zbytek byl parádní, nápínavý a dokonce i velice vtipný western a zaslouží si veškerou pozornost, která mu kdy byla věnována. K pěti hvězdám nechybělo mnoho, ale bohužel i tento film již stárne. 88% ()

JitkaCardova

Mému srdci nejmilejšímu filmu tu dlužím komentář už tak dlouho, že vám místo něj dám nečekaný dárek. Dostanete komentář s odrazem o jiný film, a neprohloupíte: Zastavení na Missouri. Jo a podívejte se na Divokou bandu, tyhle dva filmy mají vedle roku vzniku překvapivě mnoho společného, včetně postavy pana Harrison z První železniční. Někdy si musím dohledat, jaký je jejich skutečný vztah. *~ ()

Arachneuss

Jeden z opravdu kultovních westernů. Kombinace přestřelek, s dramatem a komediálními prvky se vyplatila a tak se můžeme tetelit štěstím při jeho sledování. Krásné mísení scén přeplněných napětím a hned nato lehoučkými na odreagování (jízda na kole). No a samozřejmě jako třešnička na dortu je ona kultovní část "vyběhnutí vztříc smrti". ()

3DD!3

Už jsem se bál, že jsme v průšvihu. Legendární klasika, na kterou jsem si pořád nemohl udělat čas až konečne dneska. Hláškující Paul Newman a Robert Redford v příběhu na který se nezapomíná... ()

berg.12

Jedinečný klenot svého žánru s těmi nejsympatičtějšími gangstery filmového plátna. Tenhle dojem ještě zesílil po zhlédnutí originální verze. Nezapomenutelné scény (Bicycle Ride), perfektně vybroušené dialogy, nádherně stylová atmosféra podpořená dokonalou hudbou, napětí, humor a jeden z nejkrásnějších filmových závěrů co existuje. Pokaždé si říkám, že se do té Austrálie přeci jen nějak dostanou. ()

kitano

Pokial sa jedna o westerny, vzdy budu u mna na pvom mieste talianske spagety. Dlhe zabery na prizmurene oci pistolnikov...ved to poznate. Samozrejme nepohrdnem ani americkym kuskom a iked su to westerny podstatne ine, maju zasa ine prednosti. Butch Cassidy a Sundance Kid je hadam najziarivejsim prikladom. Viac ako o prestrelky ci prachy (iked obidva su jeho dolezitou sucastou) tu ide o ustredne duo. Butch a Kid. Fantasticky zahrata a zohrata dvojica, ktorej zivotnym heslom je "ked nejde o zivot tak nejde o nic". Od sameho zaciatku az do uplneho konca sledujeme pribeh ich priatelstva a vskutku zabavneho zivota bankovych lupicov, ktorym usmev, alebo aspon usklabok nezmizne z tvare ani v tych najtazsich chvilkach ich zivota. A ja som sa smial s nimi. A to hlavne vdaka hadam najlepsie napisanym (a odprezentovanym) dialogom, s akymi som sa mal cest do teraz vo filme stretnut. Co slovo, to perla. Kto nevidel, nepochopi. Veru, velka skoda, ze sa uz netocia taketo filmy.(10/10) ()

Lavran

Dva charizmatičtí sympaťáci, ještě sympatičtější humor, velmi sympatická atmosféra a sympatizující davy filmových nadšenců svědčí o jisté... transcendentní sympatičnosti. Jó, kapky tohodle deště si nechávám dopadat na hlavu tuze rád. ()

Kaka

Prďácká stylovka, která svými anti-hrdiny náramně připomíná jiné podobně slavné fláky typu Sedm statečných a další. Dvojice legendárních hereckých es jako parťáci na život a na smrt. Jeden flegmatický přemýšlivec, druhý charizmatický lamač srdcí. Na rok výroby film překvapuje dynamickou režií, skvělými pyrotechnickými kousky a nadčasovým scénářem/dialogy. Měl jsem obavu, že na sebe budou herci při přestřelkách nejdříve 5 minut nehybně zírat, aby následně tasili kolty, jako to bývá u Spaghetti westernů, ale díky bohu tady tenhle nešvár absentuje. Překvapivě stále svěží a nezapomenutelná klasika. ()

sud

Úžasné dílo, které v sobě skrývá přátelství, chlapskou romantiku, dobrodružství, humor, lásku a úskalí lupičského života. Paul Newman s Robertem Redfordem titulním postavám vdechli život a spoustu nadhledu a ostrovtipu. Krasavice Katherine Ross je jim vynikající utěšitelkou a neumím si představit nikoho na jejím místě. Už svlékací scéna s pistolí stojí za pozornost. A vlastně, řekněte mi, která scéna za pozornost nestojí? 105 minut absolutně čisté filmařiny bez náznaku kýče a lacinosti a nezapomenutelný celek. Nevyčnívá nijak stopáží, skandálními scénami, kontroverzí, nebo nervydrásajícím napětím. Plyne v naprostém klidu a míru a tak i končí. Naprosto jednoduše a přesto neobyčejně a famózně. Nádherný příběh o tom, že každý sen se také nedá splnit. Raindrops keep falling on my head ()

Falko

Je to zvlastne, ze sa mi tento film asi pred desiatimi rokmi v kine na filmovom klube nepacil az tak ako teraz po druhom pozreti. Cely film bol svizny, humorny, akcny, plny prenasledovania, teda ani chvilku som sa nenudil a tie necele dve hodinky mi ubehli ako po masle. Redford - Newman su perfektna dvojka, co mohli spolocne opät dokazat o styri roky neskor taktiez pod taktovkou rezisera George Roy Hilla vo filme PODRAZ (1973)...01.05.2009 _______ Paul Newman - (Butch Cassidy) +++ Robert Redford - (The Sundance Kid) +++ Katharine Ross - (Etta Place) +++ Sam Elliott - (Hráč kariet) +++ Strother Martin - (Percy Garris) +++ Jeff Corey (Šerif Bledsoe) +++ Ted Cassidy - (Harvey Logan) +++ Hudba: Burt Bacharach +++ ()

castor

„Takže s váma půjdu a nebudu fňukat a budu vám zašívat ponožky a jizvy, a udělám všecko, co budete chtít, kromě jednoho. Nebudu se koukat, jak umíráte. Tuhle scénu vynechám, když dovolíte.“ Lyrika, spontánní humor, tragika, nadhled a setkání dvou hereckých velikánů a kamarádů. Redford s věčně nasmátým Newmanem jsou coby vlakoví a bankovní lupiči na útěku jedineční. Po letech jsem se k nim vrátil a nelze než znovu gratulovat. Kvalita v herectví, režii, scénáři, KAMEŘE, střihu, hudbě.. 90%. ()

ClintEastwood

Filmový evergreen a povinná četba (nejen) pro fanoušky Paula Newmana a Roberta Redforda. Největší westernová jízda všech dob a neskutečně zábavný snímek inspirovaný skutečnými událostmi. Butch i Sundance hláškují, opíjí se, milují s holkama, hrají karty, loupí, perou se i parádně střílí a vy jim prostě fandíte, i když víte, že to nemůže dopadnout dobře. Tohle dílo je však zároveň doslova prošpikované inteligentním humorem a celá řada komedií mu nesahá ani po kotníky. A to se prosím jedná o western vyprávějící příběh dvou zločinců. Chlapský, romantický, drsný i dojemný snímek s jednou nezapomenutelnou skladbou a ještě originálnější závěrečnou scénou. Nesmrtelný příběh. ()

PinokKio

Chcete o Cassidym vědět víc? Poskládat si jeho život z více střípků? Není nic jednoduššího, než se mrknout ke mně do deníčku a zjistit, jakže to s ním bylo v reálu .. ()

Mahalik

Já na bráchu, brácha na mě! Tasíme kolty, utíkáme a v náladě skáčeme. B&S crew si možná nehraje na Bohy, ale to po nich přece nechceme! Vždycky jsem toužil po kámošovi jako je Butch. Chlápkovi, kterej podrží, rozesměje a vezmě napříč světem. Do zapomnění. Líbí se mi, že tenhle snímek jde vlastní cestou, která možná není vždy ta správna, ale o tom to je. Překvapuje a to se nedá říct o polovině filmů pocházejících ze stejné stáje... ()

lesumir

Po Eastwoodově Unforgiven jsem si musel spravit chuť pořádnou pohodovkou z divokého západu. A co je ještě víc pohodové, než Roy Hillovo Butch Cassidy a Sundance Kid? Uusměvavý Newman a „flegmoš“ Redford vykrádají co mohou, střílejí na všechno co se hýbe a pouštějí jednu hlášku za druhou. Opravdu pohodový film, který vám zvedne náladu, několikrát se pořádně zasmějete a na konečnou scénu opravdu nezapomenete. Celý průběh jsem váhal mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale film je utnut přesně v tu nejlepší chvíli. Tohle se mi líbilo víc než Podraz, je to vtipnější, svižnější a hlavně ta hudba je perfektní a uklidňující. Prostě… Newman & Redford jsou ta nejlepší filmová dvojka! ()

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

Matt Damon a Casey Affleck v bostonské vykrádačce

30.04.2024

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

Zemřel hudební skladatel Burt Bacharach

09.02.2023

V požehnaném věku čtyřiadevadesáti let odešel do muzikantského nebe oceňovaný americký skladatel popmusic, pianista, textař a hudební producent Burt Bacharach. Médiím tuto zprávu předala jeho mluvčí… (viac)

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

Butch a Sundance dostanou seriál od Amazonu

19.09.2022

Na televizní obrazovky míří velká westernová akce. Reálné postavy amerických psanců Robert LeRoy Parker a Harry Longabaugh, kteří jsou více známi pod svými přezdívkami Butch Cassidy a Sundance Kid,… (viac)

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

Butch Cassidy a Sundance Kid míří do televize

02.10.2021

Americká produkční společnost Stone Village vyhrála práva na televizní zpracování románu Butch Cassidy: The True Story of an American Outlaw, podle něhož vznikl slavný snímek z roku 1969 s Robertem… (viac)