Přímý přenos slavnostního předávání prestižních filmových ocenění. Hvězdný večer 96. ročníku udílení cen Americké filmové akademie Oscar se uskuteční v Dolby® Theatre v americkém Los Angeles. Mezi snímky s největším počtem nominací patří Oppenheimer režiséra Christophera Nolana, který jich získal celkem 13. Následují ho Chudáčci Yorgose Lanthimose s 11 nominacemi a Zabijáci rozkvetlého měsíce v režii Martina Scorseseho s 10 nominacemi. Ačkoliv mezi nejužšími nominacemi letos nenajdeme zástupce české kinematografie, většinu nominovaných snímků měli možnost diváci zhlédnout v domácí kinodistribuci či na lokálních streamovacích platformách. Slavnostní galavečer předávání cen budou opět živě komentovat pro diváky České televize filmový kritik Pavel Sladký a filmová kritička a historička Šárka Jelínek Gmiterková, přenos bude tlumočit Helena Koutná. (Česká televize)

JohnnyKladno

Nebudu Oscar 2024 hodnotit podle předchozích ročníků. Viděl jsem toho málo. Tentokrát jsem si dal celý přenos (tedy záznam) a kdyby nebyla možnost přeskakovat reklamy, asi by mě to zabilo. Nejsem na TV a tedy reklamy úplně zvyklý. Nicméně, v některých momentech mě prsty svrběly a hlásek napovídal abych přetáčel i samotný přenos (nejsem cílovka „estrád“), ale vydržel jsem. Ještě musím poznamenat, že jsem galavečer, bohužel, viděl s českým simultánním překladem. To mi moc nesedí. Ještě kdyby to byl překlad, ale zde se často nepřekládalo, ale „vysvětlovalo“. Jimmy Kimmel mi nevadí a dříve mě celkem bavil. Je to ale moc uhlazené a to já asi chápu (bohužel), ale stejně.. Nikdo nemůže překonat Rickyho Gervaise na Zlatých glóbech. Vždy při těchto akcích na něj vzpomenu. Na YT jsou výborné sestřihy a ty doporučuji, ale to tu asi každý viděl. No vida, už jsem mimo Oscara… Nebavil jsem se, to si pojďme říct. Mělo to dobré chvilky, jsem lehce nostalgik, tak mě i dojaly některé momenty a sakra ten Keaton musí být Batman „again“. Musím tu zmínit i velmi silnou řeč tvůrce dokumentu 20 dnů v Mariupolu, to jsem skoro nedýchal. V neposlední řadě se chci lehce zastat mého TOP 10 herce, Al Pacina ( jistě to docení, až si přečte mou recenzi :-D ), to už vážně nikdo nevěří/nechápe ironii, legraci..? Výsledky bych si hodnotit nedovolil, ale za sebe mám radost. Srovnávat Oscara se Lvy, které jsem viděl dva dny nazpět, je podle mě nefair. Na výběru moderátora by ale mohly producenti Lvů trošku více zapracovat. Vlastně mě nebavilo ani jedno předávání cen, ale jak jsem psal výše, nejsem cílovka těchto akcí. 60% ()

Likan7

Celý večer za 4*, tento 90 minutový sestřih, který představila ČT ART, je bohužel jen vyhlášení nejdůležitějších sošek a představení Ryana Goslinga. Jinak prakticky vůbec nic, škoda, že se nevešel Cena. ()

Neuge

Jsem rád za posunutí začátku o hodinu dřív a za (na Oscary) svižnější tempo. Jinak ale taková mdlá klasika. Kimmela nesnáším, ale tady mě snad poprvé vyloženě nesral. Asi protože tam moc nebyl. Čtvrtá hvězda za to, že za poslední minimálně dekádu šlo asi fakt o nejpohodovější a nejméně trapný ročník. I ty ceny byly zasloužené. Highlighty: Milý, komorní výstup Billie Eilish. Nahý John Cena v pantoflích. Arnie s DeVitem.  Poznámka k přenosu ČT 2: Na iVysílání zcela nedostupné. V televizi i na O2 dostupné dvě stopy – česká a originální – bohužel obě s totožným českým komentářem. Komentářem sice poměrně kvalitním, pro mě ale zcela zbytečným a rušivým. Paní se simultánním překladem bez výhrad. Moc jsem ale nepochopil druhou paní, která především při představování nominovaných míchala překlad řečníků na pódiu s vlastními dojmy, názory, různými fakty a zajímavostmi. Pro méně pozorného diváka to byl asi docela bizarní guláš. Fakta, dojmy, názory a zajímavosti si mohli komentátoři odbýt ve studiu, které mohli zařadit namísto otravných a překvapivě častých reklamních bloků. Opravdu má ČT zapotřebí mezi 0:00 a 3:30 sázet každých 15 minut reklamy? ()

Ulmos

Po osmi ročnících přišla režisérská změna a na ceremoniálu to bylo znát. V hereckých kategoriích přišlo osvěžení v podobě uvádění nominovaných od minulých vítězů a celý večer tak nebyl jen o přehrávání ukázek z filmů. Kimmel nepřekvapivě ve své standartní formě (každý si musí vyložit po svém), hudební vložky velice povedené, božský Ken a „neviditelný“ Cena highlighty večera. Nejmrazivější proslov v podání Mstyslava, který by Oscara za to co viděl nejraději ani nedostal. Akademie zvládla i splatit své dluhy premiérovými soškami pro Christophera, Roberta, Hoyteho a Cilliana. Jestli si dala za úkol do stého ročníku zvýšit atraktivitu a sledovanost, tohle byl krok správným směrem. A Českou televizi prosím, aby do příštího ročníku zařadili i originální audio stopu bez komentátorů. Opravdu nejsem zvědavý na jejich plky o tom, na koho si vsadili, kdo si to podle nich zaslouží, to vše doprovázené toporným tlumočením. ()

movemat

Neprekvapivo galavečer s proukrajinskými a antitrumpovskými nezmyslami, ale to človek musel očakávať - práveže som si myslel, že tam toho bude ešte viac. A v rámci nominovaných Vrahov mesiaca kvetov si človek musel odtrpieť aj indiánske hulákanie a animálne pobehovanie po pódiu. No keďže vyšli Oscarovo na prázdno, tak aspoň takto sa pripomenuli. Mojim očiam neulahodil ani pohľad na ženské kosatky - neviem, či to takto tohto roku náhodou vyšlo alebo to tak bolo v rámci kvót napísané alebo som si to proste len tohto roku všimol - ale miestami mal človek pocit, že je na Miss Obesity.  Highlightom bola pre mňa určite Billie Eilish - jednak jej zimomriavkové vystúpenie ale aj spravodlivý Oscar pre ňu. Mimoriadne potešil aj Oscar pre Emmu Stone, pri ktorom som sa trochu obával, či ho dostane, keďže už jedného má a Lily hrala s kartami, že žiadna indiánka ho ešte za hlavnú rolu nedostala, ale chválabohu akademici nekalkulovali. Nolan, Göransson, Downey - taktiež super. Cillian mi nikdy ako herec veľmi neimponoval, ale nemôžem ani povedať, žeby mi jeho víťazstvo vadilo. Jediným nepochopiteľným Oscarom bol pre mňa ten za adaptovaný scenár pre American Fiction, ale pokiaľ bola kniha ešte väčšia hovadina ako film, tak to možno bolo kvôli tomu - že urobili z veľkej blbosti malú blbosť. V rámci vtipných vsuviek pobavil John Cena, naopak obočie som dvíhal nad tequilovou trapošinou. ()

Anianna

Velmi povedené předávání Oskarů. Zaprvé moderátor, který se nepodbízel trapnostmi, nezesměšňoval, nesmál se sám sobě. Zadruhé příjemná změna v představování nominovaných. Na jevišti se tak mohlo vystřídat hodně skvělých a v minulosti oceněných herců. A zatřetí se mi líbila všechna hudební čísla. Ryana Goslinga jsem slyšela zpívat poprvé, má krásný hlas. Některé nominované filmy jsem viděla. Těším se z Oskara za zvuk pro Zónu zájmu. Mrzí mě, že nevyšel můj tip pro Foster a Bening. Zvláště Bening udělala pro svou roli v Nyad neuvěřitelný kus práce. ()

Telemachus

Tohle nebyl špatný ročník, ale Jimmy Kimmel je už prakticky mluvčí Akademie a jeho úvodní řeč rozhodně nebyla z nejlepších. (Ta závěrečná ano, ta byla skvělá.) Ročník 2014 a Neil Patrick Harris nicméně zůstávají nepřekonáni – atmosféra byla uvolněná, ale přesto poněkud sterilní, In Memoriam nebylo vidět a šlo spíš o koncert rodiny Boceliových, obešel bych se bez propalestinských placek a jedinou vyloženě hvězdnou show vystřihnul Ryan Gosling, který si tím ten večer nakonec ukradl pro sebe. Nesedl mi ani koncept "kamarádů" popisujících, proč si herec/herečka cenu zaslouží. Ukázka výkonu je za mě určitě lepší. ()

Hyperbolic

Poprvé jsem se díval na ceremonii živě a poprvé byli předpokládaní favorité filmy, které jsem viděl. Večer se mi zdál dobře moderovaný, acceptance speeches výborné a všem oceněným to moc přeju. ()

Sebicek888

Propadl jsem totálně Scorsesemu takže jsem byl zklamán jak za režii, tak vedlejší role. Zbožňuju Nolana ale Atomovky už asi nikdy víc 2 krát.. a nechám je vyšumět. Stejně jako Tenet.. Naopak Chudáčci.. to jsem chrochtal.. Emička neskutečná .. takže aspon něco potěšilo... vtípky super .. možná mě mrzelo, že Márty nebyl zmíňen jen vtipkem se stopáží.. jen tak naokraj.. nejvetší husina byl záver kdy nastoupil M. Corleone jako starouš-eso.. V celku letos za 3 ()

jirikzaboj

Letošní ročník byl fenomenální a nepamatuji takový léta letoucí. Od správně zvolených nominací, zasloužených ocenění a v neposlední řadě KULTURNÍ událostí roku, na kterou jen tak nezapomeneme. Přišli dvojčata a vyzvali Batmana - nostalgie. Přišel Beetlejuice a nateasoval nás na druhý díl (který letos přijde). Nahý John Cena byl taky moc fajn move. Zazpívala teď již dvojnásobná oscarová zpěvačka Billie Eilish (zaslouženě), zazpíval také Andrea Bocelli pro uctění legend, no a pak to naprosto s přehledem přebral Ryan Gosling se svým Kenem a rozezpíval celý sál, tady jsem beze slov a přeji si více ročníků, jako byl právě tenhle. ()

Dr.Marek

Paráda, maximálně profesionální a vtipné a Američani se zdají být skutečně přející, což velmi pozvedá celou atmosféru 🏋️👍🥳 ()

96. Ceny Akademie - výsledky

96. Ceny Akademie - výsledky