Hospoda Na mýtince

(divadelný záznam)
TV spot
Komédia / Hudobný
Česko, 1997, 100 min

Geniální skladatel Jára Cimrman a jeho opereta. U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského "Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Odeslal ji také Čech - Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem "Proso". Díky své snad jediné záporné vlastnosti - drobnému škudlilství - nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů dokazuje po mnoha desetiletích, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Pojizeřan Cimrman. (oficiálny text distribútora)

Sarpele

Hrabě Zeppelin - vynálezce kondomu: "Ale výrobky vycházející z mé dílny jsou jaksi...příliš veliké. A nehodí se než ku létání." ()

pytlik...

Můj první Cimrman, kterého jsem si v dětství tisíckrát přehrával na gramofonové desce. Mínus za tu děvku, narozdíl od mnohých zde mi nepřijde určité slovo vtipné jen proto, že je sprosté. ()

Aven

"Na skotské samotě nedaleko Glasgow se chudým srbským ročům narodil malý hrabě Nikolič". Netřeba nic dodávat, tohle se prostě musí vidět. ()

ravalah

Jsem na tom podobne jako Dan9K, ac je obvykle soubor kolem Cimrmana velmi vtipny, tady mne to nejak minulo. Je to slyset i u obecenstva. ()

nevermore

Hospoda na mýtince je pro mě přesně tím filmem, který má hodnocení 4,5 hvězdičky. Zaostává za Záskokem a Dobytím severního pólu, ale je daleko před Afrikou nebo Cimrmanem v říši hudby.. Dobré jsou zejména Svěrákovy povídky začínající "Já jsem Vám pro příklad jednou..." :) ()

Unnamed

Seminář měl pouze několik dobrých momentů a ještě k tomu ne příliš. Samotná hra se pomalu rozjížděla, písničky mi upřímně vadily a daly se snést pouze když k nim bylo taneční vystoupení. Od objevení se uprchlíka na scéně se zábavnost značně zvýšila, ale celkově to stejně vychází na 3*. ()

VanTom

Přednáška: Cimrman a opereta (klavírní výtah, absolutní rým (Čepelka); vznik sedmihodinové operetní fresky Proso (Svěrák: "...byl Cimrman pozván k vyhlídkovému letu jeho novou stíhací vzducholodí Karel. Vzduchoplavci startovali tenkrát ze Stuttgartu a měli namířeno do Bruselu. Avšak vlivem silného protivětru nechali brzy Stuttgart daleko před sebou a po sedmihodinovém letu na Brusel přistáli nedaleko Varšavy."); nahrávka operety Proso, dochované úryvky, obsah (Smoljak); hudební stránka, zvláštnosti notového zápisu (Svěrák + Kotek)). Hra se zpěvy: "Dědeček byl vyhlášený samotář. Lidem se vyhýbal, nikoho kolem sebe nesnesl, ale odjakživa toužil stát se hostinským. Nejdřív si zařídil hospodu u silnice na Písek; ale chodili mu tam lidi. Tak si najal hostinec v takový zapadlý uličce v Opočně... Zas ho našli!" Nutno vidět už pro tu unikátní choreografii operetních čísel, jinak jde o klasický (nad)standard DJC s vyrovnanou úrovní semináře a představení. "To že řekla? No to musí být ŽENSKÁ!" ()

jitrnic

Snad nejslabší cimrmanovská hra. Po slabém semináři přišlo ještě slabší vystoupení. A Miloň Čepelka předvedl dost slabou karikaturu. Zpívané a tančené pasáže byly nejlepší. Hodnotím mírně, beru představení samo o sobě, v rámci Cimrmana by to bylo tak za jednu hvězdičku ()

Guzo

Seminář patří mezi nejlepší, tady opravdu nejen doplňuje, ale sám o sobě je hodně vtipný. Ale opereta jako taková je sice vtipná, ale do dokonalosti jí ještě něco chybí, takže "jenom" 4.5 * Ale asi jsem zbytečně přísný, je to jen v porovnání s ostatními cimrmanovskými kousky, jinak by to bylo jasných 5 :) ()

mcleod

Geniálnímu semináři nechybí vůbec nic z cimrmanovského vtipu, nejlepší příspěvky přednáší Miloň Čepelka. Erömü! Hra už je ale ve srovnání s jinými díly jednoho z řady nedoceněných českých géniů docela slabá a s místy dost hloupými vtipy, které by se spíše hodily do nějakého nováckého Kameňáku (hlavně Čepelka mi v této hře nějak nesedl). I mistři Svěrák a Smoljak se někdy utli. Rozhodně jedna z nejslabších her, ale zase ne tak slabá, jak to z mého popisu vypadá... sem tam je to taky hodně vtipné... No, no, to je spěchu. Mám jen dvě ruce a nejste tady sám! ()

Puyi

Pro mě spolu se Záskokem nejoblíbenější a nejlepší hra z Divadla Járy Cimrmana. Spousta nezapomenutelných hlášek, vtipných písní a skvělých tanečních variací. :D A dále jeden lepší herecký výkon než druhý od pánů Svěráka, Čepelky a Smoljaka. :) ()

Philoun1

První jejich hra, kterou jsem si mohl užít naživo. Miloň Čepelka pochází totiž z našeho malebného východočeského městečka takže k nám cimrmanologové přijíždějí každý druhý rok. Hospoda na mýtince byla také první hra, kterou jsem od nich vůbec slyšel takže to byl takový objev a jsem za něj nesmírně vděčný jinak bych třeba DJC vůbec neznal. "A kolik let jste dostal?", "20 let", "a kolik jste si odseděl?", "no zítra by to bylo 20let". ()

Madlene

"Před týdnem se vypravila, děvenka moje starostlivá, do města pro šafrán a trochu toho zázvoru." V roli hostinského alternují Zdeněk Svěrák a Jan Hraběta a musím říci, že s Hrabětou je to kupodivu o mnoho lepší. ()

U.Tarare

Cimrmanovský humor mi jednoduše nesedí. Párkrát jsem se pousmál, ale rozhodně jsem se neválel smíchy po zemi. Když si tady pročítám samé oslavné komentáře vychvalující naprosto vše nebo komentáře sdělující, že to bylo slabší, ale stejně dávají plný počet, tak jsem si zkrátka neodpustil napsat sem tenhle stručný ač výřečný blábol. ()