Název pohádky dětem něco jistě připomíná, mezitím si však Bystrozraký zkazil zrak, a tak přišel o svou přezdívku a získal novou, více odpovídající realitě. Dva bratři kteří, jsou pro své povahové vlastnosti od sebe vzdálení jak den a noc, tedy Jasoň a Drsoň, se vydají zachránit vytouženou Zlatovlásku z rukou obra Kolděje. Nevědí však, jak na něj, a tak se cestou zastaví, s celkem marnou důvěrou, u děda Vševěda. (sator)

sator

Název pohádky dětem něco jistě připomíná, mezitím si však Bystrozraký zkazil zrak a tak přišel o svou přezdívku a získal novou, více odpovídající realitě. Dva bratři kteří jsou pro své povahové vlastnosti od sebe vzdálení jak den a noc, tedy Jaspň a Drsoň se vydají zachránit vytouženou Zlatovlásku z rukou obra Kolděje. Nevědí však jak na něj, a tak se cestou zastaví, s celkem marnou důvěrou, u děda Vševěda. ()

mnaucz

Tento záznam, který znají především starší diváci má minus, že hra i když v ní toho hodně nechybí, je kratší. Ale plusy to převáží. Jaroslav Weigel natočený na videu jako Děd Vševěd je to, co musí každý vidět. Stejně tak třeba Jaroslav Vozáb jako Zlatovláska či mladší trojice Svěrák, Čepelka, Hraběta a samozřejmě skvělý Pocestný Kotek. Navíc mám pocit, že diváci se zde více smějí. Tedy tuto verzi mám oproti té novější radši. ()

Verbudrak

Co se filmů apod. týče, tak se já v podstatě nikdy v ničem neshodnu s obecným vkusem, a vlastně si na tom i docela zakládám. U Cimrmanových her ale, tam to mám posazený stejně jako všichni. Jednoznačně. Nejlepší je Záskok, druhý je Severní pól a číslo tři je Zlatovláska (s Dědem Weiglem). No ale, když tak o tom přemýšlím, přece jen jsem nakonec v něčem svůj. Zatímco jiní učůravají i u ostatních jejich her, ty já považuji za odpad. Skutečně. Vážně. Bohužel. Tak propastný ten odstup top trojky od zbytku je. A nejodpadovější je České nebe, to je čirá trapárna. ()

filmmovier

Novější záznam je lepší. Jednak obsazením a jednak Svěrákův úvodní monolog (ve hře) tady nemá takový koule. Ladislav Smoljak zde místo Svěráka v semináři. Jaroslav Vozáb jako Zlatovláska, Weigel jako Vševěd. 95%. ()

• V roce 1987 byla tato hra natočena v Divadle Solidarita pro Československou televizi a na VHS. Po převratu v roce 1989 ji vysílala v roce 1999 komerční televize Nova. V roce 2006 vznikl nový divadelní záznam z Žižkovského divadla Járy Cimrmana. Obsazení se v novém divadelním záznamu moc neliší. Rozdíl je, že v přednáškách místo Ladislava Smoljaka vystupuje Zdeněk Svěrák, coby technik místo Genadije Rumleny vystupuje Václav Kotek. Ve hře pak jako Zlatovláska vystupuje Petr Brukner a jako Děd Vševěd Jan Kašpar. (TomasSlach)
  • Tato divadelní hra má nejkratší seminář ze všech her z divadla Járy Cimrmana. (Herto)