Po skončení války se vrací židovský holič do svého holičství, které sídlí v židovském ghettu hlídaném policií diktátora Hynkela, který tvrdou rukou vládne své zemi Tománii. Hynkel má zájem na tom, aby nakonec všichni židé byli zlikvidováni. Ještě před tím však nachystá expanzi do Osterlichu, o který má však zájem taky druhý diktátor Napoloni, který vládne zemi Baktérii. Mezitím se v židovském ghettu začínají objevovat vzpurné hlasy, které mají zájem na odstranění Hynkela. Do tohoto hnutí je shodou náhod zapleten i holič a jeho přítelkyně Hana. (Isherwood)

gicous

Doplňování filmového vzdělání může být pořádná zábava, jak dokazuje Diktátor. Nepamatuju si, kdy naposledy jsem měl od smíchu slzy v očích. Myslím, že to byl kdysi dávno Můj bratranec Vinny, ale nejsem si jistý. Scény s pudingem, s bednou, s letadlem nebo s diktatorskou hádkou patří do mého osobního zlatého fondu filmové komedie a já proto nemůžu a ani nechci tento filmový skvost hodnotit jinak než plným počtem hvězd. Myslel jsem, že důvod, proč mi současné filmové komedie nepřipadají směšné, je ukryt ve mně, ale ne, ono to je tím, že už je dneska nikdo neumí točit tak krásně, vřele, lidsky a hlavně legračně, jako filmoví machři dob minulých. 10/10 ()

MartinTerran

Dost dobrá satira, při které jsem se hodně nasmál, ale bohužel se objevili i celkem nudné momenty. Vůbec jsem nechápal zakomponování příběh holiče, který v celku nudný, ale byl pro příběh důležitý až v závěru. Chaplin je v tomto filmu boží a ty jeho gagy a proslovy stojí zato. Hodnocení: 80/100. ()

Rapaport

Ohromná podívaná. Satirická parodická dramatická groteska,se vším všudy. Chaplin ztvárnil Hynkela:) naprosto dokonale. Jeho "německý" projev byl úžasný. Scéna s nafukovací planetou nezapomenutelná. A finální proslov by se měl lidem vysílat denně. Nadčasový odkaz, který platil nejen pro zlou dobu 40.let, ale je použitelný dodnes. Jeden z nejlepších "státnických" projevů všech dob. ()

Boudyy

Tentokrát už Chaplinův film kompletně doprovázen zvukovou stopou. Chaplin se pustil do velmi náročného konceptu spojení satiry a civilizačního dramatu, navíc přímo uprostřed všech těchto událostí. Pro jedny působí jeho Hynkel, máchající kolem sebe rukama a teatrálně křičící fráze v Esperantu jako cílená karikatura s prvoplánovým účinkem, druzí ve filmu hledají i něco víc. Příběh odehrávající se z části v židovské komunitě a dilemata tamních postav značí, že nejde jen o karikaturu, ale i o nahlédnutí do něčeho, co zas tak k smíchu není, byť podáno je to mnohdy vtipně (to by nebyl Chaplin). Je zde zakomponován i Benito Mussolini jakožto diktátor Napoloni a scéna zápasu obou diktátorů o Osterlich (neboli Rakousko, což se odehrává na reálném základě, Hitler chtěl Rakousko připojit k Říši, zatímco Mussolini jej chtěl neutrální) je skutečně špičková a moje nejoblíbenější. No a ten konečný projev? Pro Chaplina asi dost důležitý i emočně vypjatý (možná jeho vrchol, kdy slovy vyjádřil vše, co ve filmech po léta mlčky vyobrazoval), na mě příliš patetický a v jistých pasážích i účelově přestřelený. ()

PlayEasy

Co k tomuto filmu napsat? Snad jen to, že Charlie je vynikající herec, komik, a má úžasný smysl pro humor. Stačí?... Ne, samozejmě, že ne. Tento film budeme vychvalovat do nebes. Nejen, že se pořádně zasmějete, ale film má i hlubokou podstatu a to je to hlavní. Obzvláště potom závěrečný proslov. A nebyl by to Chaplin, kdyby ady nevznikl nějaký románek :-) Meliès to začal a Charlie v tom pokračoval. Určitě jeden z nejlepších jeho filmů. Počkat!!! když tak nad tím uvažujeme není ten The Great Dictator nejlepší? Hmmm..... opravdu závažná otázka, nak kterou zatím neznáme odpověď... 95% ()

Pohodex

Je těžké hodnotit v této době takhle starý film. Každopádně ve své době to musel být nářez. I po 80 letech má film pořád co říci a lze bez problému zhlédnout. Chaplina jsem měl především za krále gagů, ale v tomto snímku dokazuje, že to byl pan herec, který dokáže zprostředkovat hlubší smysl. A jeho imitace Hitlera je nejlepší, co jsem viděl. ()

OJan

Vydařený a na svou dobu velmi důležitý snímek, který se z dnešního pohledu ovšem dost těžce hodnotí. I přesto se o to pokusím. Chaplin zde vytváří dvě dějové linie. Ta první, diktátorská, je díky Chaplinovu dechberoucímu hereckému výkonu excelentní, zatímco scény z židovského ghetta mírně pokulhávají. I tak jsou však skvělé. A závěr přináší vizi jistě velmi důležitou pro tehdejší svět. Tato vydařená satira, protkaná velmi vtipnými gagy a hláškami se i přesto, že už je dnes vnímána trochu jinak než tehdy, nedá hodnotit jinak než pěti hvězdami. Chaplin má za tento snímek můj obdiv. |95%| ()

Johny_MH

Já toho prachmizerného židovského skrčka dostanu - to řekl Hitler po shlédnutí tohoto filmu A poslal v duchu grotesky komando SS do USA, kde měli zabít Chaplina, což se jim nakonec nepodařilo. Tomu říkám skvělé doporučení... ()

Chladek

Trochu přežitek starých grotesek, ale to k Charliemu patří. Úžasný výkon co se Hynkela týče. Ztvárnění Hynkela a Napoloniho v rolích dvou diktátorů je napsoto geniální. ()

Adam's

Čtyři hvězdičky spíše za neutuchající Chaplinovu snahu poukázat na nebezpečí ztělesněné Hitlerem v době, kdy si jej na západním břehu atlantiku uvědomoval málokdo. I když je to v komických výstupech pořád "starý dobrý Chaplin", místy se nelze zbavit dojmu, že patosu a snahy hrát na citovou strunu je až příliš. Těžko to ale může vyčítat někdo, kdo tuhle dobu zná jen z vyprávění a jiných filmů. Ještě hodně dlouho trvalo, než se svět dokázal smát tomu, co se snažil Chaplin zesměšnit v Diktátorovi. Svým prvním mluveným filmem na míle předběhl dobu... ()

wocicko

Ta podoba - není divu, jsou "kluci" stejný ročník a oba tvrdě pracují na okouzlení co nejvíce jedinců :-) Myslím, že ten naturlich Hynkel musel být dost v šoku - a obávám se že naturlich Garbich ještě víc: musel se bát, že jeho milý vůdce vezme jeho významnou roli vážně... Vtipy jsou tam absolutně skvělé, ale co je podstatnější: celkové vyznění je velmi, velmi naléhavé a vůbec ne patetické. ()

raider.minoo

7/10 - Pohotová reakce Chaplina z roku 1940, poukazující na absurdnost Hitlerova režimu. Dobře se ujal role diktátora, ke které mi ten jeho styl sedne, ale nevidím potřebu dělat z židovského holiče podobně komickou figurku. Přesto je to slušné dílo s mnoha perlami, jako například tanec s nafukovacím glóbem. ()

Mr.Keli

Charlie Chaplin využívá filmu jako svého svobodného kapitalistického názoru na vzrůstající černou ruku nad Evropou. Z dnešního pohledu je až neuvěřitelné jak daleko dokázal zajít a vyjádřit to co měli světoví politici říci už dávno. Spojuje zde dvě dějové roviny, které lze chápat jako Charlie vs. Padouch. Film u kterého se budete smát a na konci se vám bude snažit promluvit do duše (konec je nejemotivnější, ale není pro každého). Tento film dokázal to co Charlie zamýšlel, posloužil poté i jako ospravedlněni začátku invaze USA do Evropy americké populaci. Výjimečný odvážný počin kinematografie, který dokazuje, že svoboda slova je to nejcennější co máme. Viděna 35mm kopie (možná proto i zážitek umocnila). 100% ()

DuMonT

Strašne podarený film, náš milovaný Charlie si zahrá dve hlavné postavy, diktátora fiktívnej krajiny ( zosmiešnenie fašistického nemecka ) a obyčajného židovského holiča. Nesie silné posolstvo a pre svoju dobu musel znamenať ako trúfalosť, tak aj povzbudenie utlačovaného ľudu, obzvlášť finálny prejav. ()

Palisander

Sklamanie. Namiesto premyslenej satiry jednoduchučké zosmiešňovanie, výhradne čiernobiele videnie sveta (oni sú zlí a hlúpi, naši sú hrdinovia bez poškvrny) reálie pozmenené iba tak, aby to pochopilo aj dvojročné dieťa a srdcervúce posolstvo na konci, ktorému každý ihneď bez výhrad zo srdca aplauduje degradujú tento film na úroveň propagandy pre široké masy, ktoré demokraticky zvolení vodcovia pomelú navlas rovnako, ako diktátori. Pardón, majstre, ale propagandu, tú ja naozaj nemusím. ()

lobo87

Chaplin z kategórie povinných. Diktátor je skvelý a silný film s posolstvom. Svojou trpko-úsmevnou náladou mi pripomína Benigniho Život je krásny. Chaplin v úlohe diktátora absolútne geniálny, postava židovského holiča zase patrí do jeho tradičného portfólia roztomilých a vtipných postáv. Celý film som bol rozhodnutý pre 4 hviezdičky, ale záverečná reč (pre niekoho možno patetická, pre mňa nadčasová) ma prinútila ísť na maximum... 85% ()