F_FF_Brukner

Tenhle film mnou silně zarezonoval už v době, kdy jsem ho pár let po jeho premiéře zhlédl poprvé. Všechny stránky filmu jsou skvěle vybalancované a tvoří unikátní kinematografický počin. Kamera, střih a jeden z (pro mě) nejlepších hudebních filmových doprovodů, co znám. To vše jde skvěle ruku v ruce se scénářem i výjimečně dobrým hereckým obsazením a režií a je to, troufám si říct, daleko nejlepší režijní kousek od Darrena Aronofského. Vyzdvihl bych ještě jednou hudební složku, která je nesmírně důležitým a ve filmech často opomíjeným výrazovým nástrojem, který může průměrný i podprůměrný film vyšvihnout o level výš nebo naopak jinak skvělý film poněkud přizabít. A tady je hudba kulervoucí a dokonale korespondující s příběhem i hereckými výkony. Z těch o prsa maminky Rockyho (ne Slyova, ale Vémolovic) vyčnívá Ellen Burstyn, která to asi dala tzv. na Kosťu (Stanislavskij) a několik měsíců sjížděla vše, co se sjet dalo, jinak mi voko nebere, jak někdo může tak dokonale zahrát smažáka bez tatarky a hranolek. Zlatého plešouna za nejlepší herecký výkon v hlavní roli pro menstruujícího člověka za rok 2001 vyhrála Halle Berry za Ples Příšer, který jsem doposud bohužel neviděl, ale jestli tehdá malinová kočičí žena předvedla ještě něco lepšího než Ellen, nenechám si ho ujít. Jinak by bylo fajn takové filmy pouštět na základkách prepubošům místo přednášek o tom, jak jsou drogy špatné, mkay? https://www.youtube.com/watch?v=KeprIqxrDQo ()

jumptheshark

Konečně jsem se k tomuhle filmu dostal... Musím říct, že něco tak sugestivního a zároveň výchovného se jen tak nevidí. Nebýt erotických scén, tak by se tohle z fleku mohlo promítat na základních a středních školách v rámci protidrogové osvěty a myslím, že by to mělo větší význam než vyprávění nějakých obecných mouder... V životě jsem si nedal ani blbýho jointa a po zkouknutí tohohle snímku je moje odhodlání nikdy to nezkusit ještě posíleno. Neumím si představit člověka - snad leda nějakého sociopata - se kterým by konec filmu nic neudělal. Mně trvalo dvě hodiny, než jsem se trochu uklidnil, a dokázal zamhouřit oči (kam se hrabou horory - nejstrašidelnější příběhy píše skutečný život)... Tyhle příběhy čtyř vzájemně propojených lidí (matka-syn, kluk-holka, dva kamarádi) nebyly odsouzeny ke šťastnému konci. Po prvotních úspěších ve snaze přiblížit se ke svým snům (účast v televizní soutěži, šťastný život se svou láskou, obchod s textilem, hrdost mámy na syna) následuje v případě každého z nich drtivý pád, který má za následek ztrátu lidské důstojnosti, svobody, končetin a - co je nejhorší - dokonce i ztrátu rozumu a osobnosti... Na tenhle snímek se dá nahlížet ještě z jednoho úhlu pohledu, a to z pohledu neosobního přístupu ve zdravotnictví. Doktor vám bez přemýšlení předepíše nějaký driják, aniž by se na vás pořádně podíval a měl od vás co nejdříve pokoj, a nepřímo z vás udělá trosku závislou na prášcích... Pět z pěti hvězdiček, doporučím Requiem for a dream každému, ale myslím, že sám to vidět už nikdy nechci, zase by mě to zničilo. ()

Ivett.Motion

Tenhle film jsem viděla jako malý dítě, mohlo mi být třeba 12 a dodnes, v mých 20 letech, na něj myslím a někdy mi nedá spát. Je to přesně takový ten typ filmu, který chce člověk vidět jen jednou, ne protože je špatný, ale protože je natolik znepokojující, že jej stačí vidět jednou. A snad je i jeden z mála filmů, který podává závislost ve správném světle. Často se setkáváme s filmy, které drogy idealizují, ale Requiem ukazuje drsnou realitu závislostí a to nejen na drogách. Jednoho dne možná získám odvahu si jej pustit znova. ()

SLPHR

Po závěrečných titulkách mi do zpěvu moc nebylo. Film je velmi náročný na psychiku, ale u tohoto tématu to ani jinak být nemůže. Kromě děje můžu vyzdvihnout režii a herecké výkon, protože tento film nebylo určitě lehké natočit. Snímek se řadí k těm, které by měli vidět všichni, přestože to není moc hezké a už vůbec ne jednoduché sledování. ()

Filmozrout7

Závěrečnou scénu nikdy nezapomenu.  Takové pocity jsem totiž ze žádného filmu ještě neměl. To vše díky fantastické (zvláštní) režii, hereckým výkonům, kterým nelze nic upřít, a atmosférické hudbě. Doporučení každému pro koho ještě není pozdě. ()

krysonoha

Nejvíc depresivní film co jsem viděl ale přitom jeden z nejlepších. Proč se ve školách učí dlouhé hodiny o tom že se nesmí brát drogy když stačí jim pustit tento film. Jared Leto a další absolutně neuvěřitelně ztvárňují závislé lidi na všelijakých věcech. A ta hudba to je kategorie sama o sobě, za mně jeden z třech nejlepších soundtracků ve filmu vůbec. Hans Zimmer smekám. - 94% ()

peproch

úplně přesně nevím proč, ale neměla jsme z toho filmu vůbec dobrý pocit, možná byl krutě pravdivý natolik, že byl krutý ()

Dedincan

Niektorí túto drámu vydržia sledovať niekoľko desiatok minút a potom ju vypnú. Iní, ako ja, ju zvládnu až dokonca a potom len nemo zízajú na záverečné titulky. Príbeh kola závislostí sa rozbieha pomaly. Postupne spoznávame hlavné postavy s ich túžbami a trápeniami, dej dopĺňa úžasný netypický strih, v pozadí znie nezabudnuteľný soundtrack Clinta Mansella, až sa (aspoň poniektorí) dostanú k trpkej gradácii v závere. Neviem, ako by film zvládal napríklad človek s depresiami, ale ak si myslíte, že na to máte a radi vyjdete z komfortnej zóny, určite odporúčam. ()

P.A.R.E.Z

No. Co k tomu říct. Díky tomuhle filmu už nechci drogy ani vidět. Ne opravdu... ten film je tak těžkej na sledování, až je to neuvěřitelný, což znamená, že splňuje svůj účel na 100%. Hudba perfektní. Každý, kdo film viděl drogy brát nebude a jestli ano, tak jste nefalšovaní masochisti. ()

Simon.Mp3

Miluji fetky a Jennifer Connelly. Tento film má vše co mám rád pěknou holku a fet. Tento díl začíná krádeži Sary Goldfarbove. Okrade ji vlastní syn aby měl na fet. A to celkové směřuje cely děj filmu. Cely film se točí okolo závislosti a celkově špatnému systému lékařství které v Americe je. Je to velmi krásné natočeny film s ještě lepší hudbou. Opravdu bych to doporučil každému kdo má rád prohlédnutí na věc z jiné strany. ()

Foltest

Requiem za sen je neskutečně silný film. Máloco ve mně zanechalo takovéto pocity. Dějově to samozřejmě není žádný skvost, ale o to tady nejde. Úhelným kamenem snímku je dokonale ztvárnění pád do stále hlubších osidel závislosti. Všechny 3 (4) hlavní postavy se dočkají patřičné pozornosti a každá přináší divákovi své specifické poselství. Zároveň snímek obsahuje nepřeberné množství různých skrytých motivů, nad kterými se člověk musí po zhlédnutí pečlivě zamyslet. Vyzdvihnout musím dechberoucí soundtrack, jenž snímek perfektně dokresluje; takovou vynikající symbiózu jsem neviděl už velice dlouho. Závěrečných 10 minut filmu je pak přímo skvost; to jsem jendoduše zůstal zcela oněmělý s vyvalenýma očima; neuvěřitelně silné zakončení. O Requiemu za sen budu přemýšlet ještě dlouho, o všech jeho skrytých vrstvách a poselstvích, které se diváku režisér pokouší předat. Toto by mělo být povinně přehráváno na všech školách. Poučení, že člověk se musí kontrolovat, nezapomínat na své blízké a nebýt sobec je univerzální. Requiem za sen proto rozhodně doporučuji ke zhlédnutí. ()

adelfilm

Skoro šílený film který dokáže ukázat to, jak moc špatné to může být když se zaplete s drogami. Nemohla jsem po filmu usnout. Je opravdu drsný.. ()

Andrmen221

Mám takový zvláštní zvyk nedívat se na trailery, takže při dívání na filmy nikdy nevím, o čem to bude a podobně. Jsem veliký fanoušek Jennifer Connely, že tam hraje Jared Leto a “Čmoud” ze Scary Movie, tak pro mě bylo velikým překvapením. Nejprve sem myslel, že se jedná o tuctový film o drogách, ale jak děj ubíhal začalo to sdělovat mnohem a mnohem více. Dokonalá hudba tomu dodala správnou atmosféru a intenzitu když film dosahoval vrcholu. Opravdu velkolepé, k zamyšlení. Na rok 2000 i skvělá práce kameramana, kdy ty pohledy z druhé osoby nablízko tomu dodávají opravdovost. Divím se, že film neposbíral víc ocenění, ale myslím si, že jak snímek stárne získavá na kvalitě. Na tu dobu byl asi příliš. ()

Lukango

Místo toho, aby ve školách pouštěli ty dokumenty o užívání drog a jejich následcích, tak by radši měli pouštět tohle. Děj je ve směs jednoduchý a prostý, ale o to tady nejde, tady jde o co nejbližší zobrazení obyčejného člověka, který sjel na scestí, a když si to uvědomil, už to bylo pozdě. Po zhlédnutí filmu jsem byl znechucen, avšak ne z kvality filmu, ale z osudů lidí, kteří kvůli drogám spadli na dno. Máme tu životní výkon Ellen Burstyn, který je neskutečně uvěřitelná a myslím si, že by si toho Oscara, za kterého byla nominovaná, zasloužila. Film má zajímavou kameru, která přesně koresponduje s rokem vydání. Dále tu máme špičkovou hudbu, která prohlubuje i tak povedené emoční napětí. Celkově se sice jedná o film s jednoduchým příběhem, ale za to ta emoční stránka je dokonalá. Jedná se o jeden z nejdepresivnějších filmů, které jsem kdy viděl a myslím si, že tento film by měl vidět každý. Tento film se podle mne řadí do seznamu těch nejdůležitějších filmů kinematografie, druhý takoví nenajdete a jako prevence proti drogám funguje lépe, než jakýkoliv jiný film či dokument. Známka: 8/10 ()

Enon

Requiem za sen. Jeden z nejdepresivnějších a zároveň z nejlepších filmů, co jsem kdy viděl. Myslím, že kdyby se tohle promítalo na protidrogových léčebnách nebo klidně na školách, tak bychom určitě o nějaké to procento drogově závislých přišli. Je to takový ten typ filmu, co vás nechá při závěrečných titulkách jen tupě zírat a dumat nad tím, co jste to právě viděli. Sledujeme tu příběhy čtyř postav, kteří se po dobu stopáže čím dál tím víc utápějí ve svých závislostech. Na začátku jsou to prostí lidé, kteří by se mohli s trochou snažení ze své závislosti vymotat, ovšem veškeré šance promarní a na konci z nich zbývají jen prázdné schránky, které přišli o všechno, co milovali a o všechny, co milovali je. I přes to, že se jedná o “feťáky“, se kterými by člověk logicky neměl soucítit, tady se to daří, a o to víc vás na konci zamrzí jakým způsobem dopadli. Práce kamery je neskutečně vtahující a jen pouhými záběry lze cítit ty různé emoce. Střih je velmi hektický, ale přesto brilantně provedený, opět to víc vtahuje do příběhu. Hudba by se dala považovat za umělecké dílo, tady není o čem. Jedná se o téměř dokonalý film, kterému nic nechybí, je to strhující, depresivní, a hlavně velmi intenzivní zážitek s velmi hlubokou myšlenkou, skvělou kamerou a střihem a hudbou z jiného vesmíru. 97% ()

Zemřel herec Mark Margolis

Zemřel herec Mark Margolis

04.08.2023

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

Jak by vypadal Batman od Aronofskyho?

18.04.2020

Poté, co Batmana na pár let pohřbil Joel Schumacher a předtím, než ho znovu vzkřísil Christopher Nolan, koketovalo studio Warner Bros. s myšlenkou, že by netopýřího hrdinu mohlo na velké plátno… (viac)

100: Bitva u pokladen

100: Bitva u pokladen

03.01.2009

Asociace českých filmových klubů vás už tradičně zve na filmovou přehlídku Projekt 100. Letos startuje 15. ledna, potrvá do 31. května a diváci budou moci na velkých plátnech shlédnout několik… (viac)