Dcéra divočiny

• Česko Dcera divočiny (viac)

Helena vyrastala s matkou a otcom hlboko uprostred močiarov a lesov, ďaleko od akejkoľvek civilizácie. Poznala len ich chatu, lesy a bažiny. Od útleho veku ju otec učil, ako prežiť v drsnej divočine, ako stopovať a loviť zver. Zároveň si s ňou vytvoril desivo blízke puto. Ako dieťa však Helena netušila, čo sa skrýva za ich životom v lese. Otec ju a jej matku násilím držal ďaleko od vonkajšieho sveta. Keď sa im podarilo z jeho zajatia ujsť, bol chytený a uväznený. Ľudia ho začali nazývať kráľom bažín. O dvadsať rokov neskôr žije Helena so svojím manželom a dcérou normálny, takmer idylický život. Zmenila si meno a jediné spomienky na drsné detstvo a väznenie v lese sú tetovania, ktoré jej “daroval” otec. Jej ilúzia normálneho života sa rozbije vo chvíli, keď sa v médiách objaví správa, že Kráľ bažín ušiel z väzenia. Helenino prísne strážené tajomstvo o jej minulosti je odhalené. To by však nebolo to najhoršie. Helena pozná svojho otca až príliš dobre. Vie, že si po ňu príde a nikto a nič ho nezastaví. Na to sú jeho schopnosti prežiť príliš veľké. Helena sa musí postaviť svojej minulosti a nájsť otca skôr, ako on nájde ju. Alebo ešte horšie, skôr ako on nájde jej manžela a dcéru. (CinemArt SK)

Radek99

Survival thriller, kterému hapruje tempo i pocit naléhavosti, tvůrci se zřejmě tak báli, že diváky zneklidní, že se jejich vyprávění vyhýbá dramatizaci čehokoli, co nedokáží vyřešit do 15 sekund. Film mohl být smysluplnou studií traumatu, místo toho se divákovi předkládá náčrt mechanismu pronásledování kočky a myši. V podstatě jde jen o sérii hloupých akčních scén, které ani nevypadají věrohodně. Dcera divočiny je jen obyčejné tuctové béčko...a to je od Neila Burgera opravdu velké zklamání! ()

MrHlad

Helena vyrůstala jako malá v lese, kam její otec unesl její matku. Teď jí je třicet, dala se dohromady, ale když zjistí, že táta utekl z vězení, ví, že se bude muset vlastní minulosti postavit. I kdyby to mělo být se zbraní v ruce. Potenciálně zajímavé psychologické drama nebo survival thriller se díky nešťastnému způsobu vyprávění a celkové prázdnotě proměnilo v utahanou nudu se snaživými herci, která se ale nikdy pořádně nerozjede a výraznější dojem nezanechá. ()

tron

„Sú to jediné slzy, ktoré bol môj otec ochotný akceptovať.“ Otcovia a dcéry. Večná téma. Takto. Ono to nie je dokonalý film. Fakt nie. Štvrtá hviezda je s rapídne prižmúreným okom. Ale! Daisy Ridley je tu absolútne báječná. Som ochotný vykradnúť bieloruskú banku a výťažok z danej akcie poskytnúť každému, kto urobí crossover Kaye Scodelario z Koristi, Daisy Ridley z Dcéry divočiny a Blake Lively zo Smrtiaceho prílivu. Všetky tri sú to mimoriadne statočné a na všetko odhodlané mladé ženy, ktorých činy na rozdiel od Arnolda a Sylvestra pôsobia v rámci možností realisticky. Daisy Ridley si v tomto filme vytrpela fakt veľmi veľa a jej herecká predstaviteľka dokazuje, že ak jej Hollywood konečne nezačne ponúkať poriadne úlohy, bude to hriech. Na jej výkone stojí a padá celý film, ale vzhľadom k tomu, že na plátne strávi 80% filmového času, tak stojí. Ben Mendelsohn je tiež veľmi dobrý, žiaľ, jeho rola je napísaná tak mizerne, až som mal pocit, že tvorcovia nevedeli, čo chcú resp. ako keby v polovici natáčania došlo k režisérskej výmene a nový režisér sa rozhodol pozrieť sa na to z úplne iného uhla. V príjemne dlhom „uvádzacom“ úvode ho vnímame ako svojrázneho, ale v zásade správneho chlapa, ktorý dcéru vedie k pokore voči prírode, ale zároveň aby bola nemilosrdná a neústupčivá, ak sa jedná o správnu vec. Preto tí z nás, ktorí videli trailer, dosť dobre nerozumeli tomu, prečo má byť tento chlap vnímaný ako záporná kreatúra. Následne však vďaka relatívne šikovnému (ale miestami naopak pekne odfláknutému, ehm ehm) scenáru dôjde k sérii zvratov. Vďaka nim zrazu „správneho“ chlapa začneme vnímať inak. Ale nebýva to tak ostatne aj v reálnom živote, že si o niekom niečo myslíme a nakoniec sa dozvieme niečo, na základe čoho ho začneme vnímať inak, či už lepšie, alebo naopak horšie? Toto sa mi na tomto filme páčilo, pôsobilo to uveriteľne. Rovnako tak miestami fakt krásna výprava. Pozdávala sa mi pravdupovediac aj rola hrdinkinho manžela. A iné postavy. Proste, ak do filmu obsadíte masívneho Garretta Hedlunda a sympaťáka Gila Birminghama z Yellowstonu, máte solídnu šancu, že budú skvelí. A Daisynu dcéru hralo šikovné dieťa; nečudoval by som sa, ak by o desať rokov začala zberať významné filmové ocenenia. Na druhej strane treba nadšenie čiastočne schladiť vyhlásením, že napriek fest veľkej snahe to nie je žiadny obrovský zázrak, ale „len“ obstojná žánrovka s výbornou ústrednom ženským charakterom. Scenár nie je dokonalý (ak som to správne pochopil, tak celý život prežila v lese, prečo potom nie je aspoň chvíľu ukázané, že je šokovaná z existencie áut alebo TV?). Ale jeho plusom je, že výrazne skáče naprieč časom a miestami odohrávania, takže chvíľu je to lesný survival, potom lesná poetika, potom útek väzňov, potom psychotriler á la Mys hrôzy, potom... ()

filmfanouch

Díky kameramanovi Alwinu H. Küchlerovi se na to celé vlastně celé kouká příjemně. Neil Burger servíruje neurážející řemeslo, Daisy Ridley dokazuje, že má herecký potenciál, pořád tak trochu nedoceněný Ben Mendelsohn servíruje další působivý výkon a je na celém filmu tím nejlepším. Zbytek filmu je ovšem ukázkou nevyužitého potenciálu, prezentací toho, že neskrývá dvakrát mnoho zajímavého. Mix psychologického dramatu a survival thrilleru tak dohromady moc dvakrát nefunguje, přesto výsledek skutečně dvakrát neurazí.... ()

Arsenal83

Burgerovi sa niekedy čírou náhodou podarí pripraviť aj dobrý burger, ako napríklad Iluzionista, ale toto je burger iný, mäso nedopečené a ako v reklame na toxíny z mekáča hovorili: "zapomněl na okurku". Z nudy tu občasne prebúdza len dunivý hlas Mendelsohna  a napínavý film to môže byť naozaj len ak si dáte k filmu McNuggets, z tých zvykne napínať. Pôvodne mala úlohu Ridley hrať Alicia Vikander, ale myslím, že to by film nezachránilo. Nech by tam bola Vikander alebo kľudne aj Ander z Košíc. ()

TheEvilTwin

Pff. Není to vyloženě žádná odpadová tragédie, ale rozhodně jde o velmi nepovedený kousek, u něhož ani tvůrci neměli pravděpodobně vizi, jak by měl vypadat. Nápad samotný zní slibně, jeho provedení už ale tak příjemné není. Celou dobu se tady totiž jen mluví a mluví, až se dostaneme do poslední dvacetiminutovky, kde se to už marně snaží zachránit jakousi pseudo-akcí, ale ani ta nezabírá. Úplně chybí jakákoli motivace hlavního "padoucha", náhled do jeho myšlení i vysvětlení jeho akce v závěru, chybí tomu šťáva, background okolo a dokonce i motiv "dcery divočiny" je tady totálně zazděný. Film nemá vlastně byť jediný prvek, kvůli kterému bych jej mohl doporučit nebo chtěl vidět znovu a celé je to neskutečně sterilní béčko, jehož jedinou spásou je leak na torrentu ještě před kino premiérou, protože jít na něj do kina, to už by člověk hodnotil daleko hůř. ()

Othello

Všechno se tady tváří, jakoby šlo o něco většího než klasické klišé o silné ženě, která musí přetrhat vazby na toxické vztahy v minulosti, aby se pak mohla stát příkladnou matkou a manželkou. Je to strašně nudně napsané, protagonistka má vlastně jenom texturu a žádný obsah, protože jedná podle tisíckrát viděných kódů a hraje jí Daisy Ridley, která se naučila dělat emancipovanou hrdinku u Hvězdných válek, takže to odehrává celé s jedním nevěrohodně zarputilým výrazem. Průměr tomu dávám kvůli tomu, že občas prosvitne, jak je Burger nápaditý a důkladný režisér, který má v sobě všechno potřebné na to, aby natočil skvělou devadesátiminutou žánrovku. No a pak taky za to, že v amerických bažinách se mohou odehrávat i daleko příšernější příběhy. ()

JASON_X

Takový krásný dětství měla ta malá fuchtle a takhle nepěkně se starýmu dédymu odvděčila. Ani do lapáku se za ním nepřišla podívat! To proto, že jí naočkovala její matka! To známe, furt stejnej model... Táta se stará jak může, srub postaví, zvěř loví, pasti líčí, děcko hezky po zálesácku vychovává, lesní moudrosti ho učí, ale ženušce je to furt málo, holt srub a čistej vzduch jí nestačí, chtěla by určitě barák s bazénem a auťák a jezdit nakupovat do Walmartu a na dovču lítat na Bahamy. No tak si vymyslí, že jí chlápek do divočiny unesl a je to. A přitom šla určitě dobrovolně! Prostě nevěděla co chce, husa. No a poliši jí to samozřejmě sežerou a zašijou neprávem nevinnýho. Tak takhle to doopravdy bylo a co uvidíte ve filmu, je feministickej výmysl! Druhá za úvod z minulosti, škoda že se nejelo celou dobu ve stejným stylu, malá Helena byla super! Zato ta dospělá byla už nesympatická zapšklá pizda. ()

M.i.k.e

Mohl to být fajn survival thriller kde se nahání dcera s otcem, ale bohužel není a většinu času je to jen líná nuda. Něco málo se začne dít až v závěrečné čtvrtině, ale ani to nestojí moc za řeč…40% ()

Streeper

Podle traileru jsem čekala něco hororového, strašidelného a prostě wow. Je velká škoda, že si do traileru vystřílely všechny nejlepší scény a zbytek filmu je jedna velká nuda a protahovačka. Atmosféra je snad jediná dobrá věc, ale i tu jsem čekala daleko strašidelnější, hororovější, prostě to, co sliboval trailer a to se nestalo. Velké zklamání. Představa, že jsem na to chtěla jít do kina... ()

Lenka.Vilka

Oproti, za mě místy zmatené a nevyvážené, předloze, je Dcera divočiny krásně natočený film, který se vlastně docela povedl. Problém je v tom, že ve výsledku je trochu prázdný. Buď to, nebo jsem po jeho dokoukání zůstala prázdná já. V první polovině všechno šlape perfektně. Rodinné drama minulosti stále ovlivňující přítomnost, protože se ukáže, že rány jsou stále otevřené. A nebudou vlastně ani nikdy úplně zavřené. Narozdíl od předlohy je film osekaný o vnitřní monology Heleny, takže odpadl důvod, proč by mě měla lehce iritovat i tady. Jenom je problém v tom, že dostaneme potom jenom její povrch. A to je strašná škoda. Protože první hodina je prostě skvělá. Potom se sice chvíli šlape na místě, aby posledních dvacetiminutovka byla opět super. Pokud něco Dcera divočiny dokazuje, je to tohle: Ne každá kniha se hodí kvůli své struktuře k adaptování do filmu. Umím si představit minisérii, která by určitě fungovala líp. Daisy byla samozřejmě skvělá, vizuální stránka luxusní, dobře natočené. Ach jo. O to víc ty detaily zamrzí... ()

sir-dave

Přímočará jednohubka. Škoda lehce předvídatelného děje, kde chybí nějaký wtf překvapivý moment, který by tomu dodal patřičné wow a vše míří k přesně vytyčenému finále. Na druhou stranu jsem se nenudil, má to místy solidní thrillerovou atmosféru. Ať už úsek vyrůstaní v lese, či život v civilizaci pěkně odsýpá. Daisy Ridley to hraje nekompromisně přesvědčivě. Asi by se to hodilo možná více někam na stream službu, za Daisy Ridley hvězda nahoru. ()

HorrFi

Velký zklamání tenhle film.. po prvních ne zrovna dobrejch recenzích jsem ještě nechtěl ,,házet flintu do žita", protože pořád platí sto lidí sto chutí, ale tenhle film bohužel neví kým nebo čím chce vlastně bejt a posledních konečně celkem dobrejch 20minut už to nezachrání.. ()

DJ Rocco iNc

Tak, ako veľmi som sa na tento film tešil, tak veľmi som z neho sklamaný. Totálna strata času. Vizuálne neohromí, čo je škoda, pretože filmy takého to druhu majú vždy čo ponúknuť. Dejová linka tak veľmi jednoduchá, že pri nej človek zaspáva. Scenár zbúchaný za 5 minút a dynamika jednotlivých scén a atmosféra ostali zrejme iba na papieri. Toto nie je film, kde hlavná psycho-hrdinka bojuje so svojou minulosťou, ale je to príbeh, v ktorom bežný divák bojuje so 105 minútami thrilleru, ktorý už nechce nikdy vidieť. ()

hroubek

Hezky natočený drama. Film upoutal mou pozornost povedeným trailerem, který naznačil, že bychom mohli dostat drsný survival. Další věc, co mi říkala, že by to nemuselo skončit špatně je jméno režiséra, jenž umí točit a řemeslo má dost v ruce. Jak to nakonec dopadlo?? Dopadlo to z mého pohledu dobře. Samotný film je řemeslně pěkně natočený, má slušnou atmosféru, umí pracovat s napětím a rámci možností to po příběhové stránce šlape. Každý, kdo viděl pár thrillerů odhadne jakým způsobem bude příběh probíhat, a co se nejspíše stane. Ale to bych neviděl jako problém, navíc se zde vychází z knižní předlohy, takže tahle výtka by byla trochu nefér. Režisér Neil Burger odvádí slušné řemeslo a naprosto v pohodě dokáže natočit působivé scény, které velmi dobře funguji - první a poslední třetina. Z mého pohledu funguje i hlavní herecká dvojice, jenž táhne celý film nahoru. Daisy Ridley má velmi vděčnou roli a zvládla jí zahrát uvěřitelně. Ben Mendelsohn si krade každou scénu pro sebe a je zde parádní. Scény s Mendelsohnem patří k tomu nejlepšímu z celého filmu. Největší problém filmu je to, že prostřední část je slabší a krom pár scén nic moc nenabídne, a prakticky čekáte na to hlavní. Naštěstí má film slušné tempo a atmosféru, takže nezačne nudit. Dcera divočiny je slušný thriller, který neurazí a může příjemně překvapit, pokud mu dáte šanci. ()

Finskej

Poslední dobou zřejmě probíhá závod o to, kdo natočí film víc "o čem to vlastně je a proč na to koukám?" Další kousek z této série. Tedy až vyjma samého konce, kde si člověk uvědomí, že hlavní hrdinka je naprosto no-ne-chytrá. ()

dannyyy

"Nesuď knihu podle obalu", tak tohle pořekadlo u tohoto filmu platí naopak. Trailer navnadil a já čekal dirty survival mezi dcerou a otcem. Bohužel tomu tak není. Pokud to vezmu jako čistě drama, tak je to šedý průměr, ale jako thriller to je podprůměr. Moc se toho neděje, je to takové pomalé a když už, tak to nestojí za nic. Škoda. 40% ()

BOURQUE

Som dcéra kráľa bahna. Pozveš ma na rande?“ Smutnú základnú koncepciu filmu sa nedarí rozvinúť do hlbšieho príbehu. Chýba lepšie zachytenie postáv, ich hlbší rozbor a lepšie zapojenie vedľajších postáv do celého príbehu. Jednotlivé scény nie vždy sú dostatočne vypracované (mnohokrát vypadajú, akoby neboli dokončené), avšak scény odohrávajúce sa v lese sú viac-menej v poriadku. Záverečné vyvrcholenie príbehu nedosiahne očakávanú katarziu. Daisy Ridley s polovičným plynom, Ben Mendelsohn miestami brzdený. Neil Burger kedy si naznačil, že dokáže točiť lepšie filmy ako toto. Osobné hodnotenie: 65% (**) ()