Jar, leto, jeseň, zima... a jar

• Česko Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (viac)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

deepspace101

Typický Kim Ki-dukův snímek. Neustále mám chuť od něj utéct, přesto od něj nedokážu odtrhnout oči. Jeho konec je pro mne vykoupením, přesto si vzápětí uvědomím, jak dobrý a trvalý pocit ve mně zanechal. ()

mi-ib

Na mě moc duchovní záležitost. Dokážu si představit, že ten kdo se koupe tady v této kultuře a nachází tam své známé věci, může být celý blažený. Pro mě je v tomto filmu spoustu otazníků. Ale každopádně neurazí, a asi kdybych byl v těhle věcech více erudovaný, možná by mě i nadchl. Je to takový určitý druh filmu, který jsem možná ještě neviděl a jsem celkem rád, že jsem měl tu čest jej poznat. ()

dakarin

... tak kolem 18 let bych si to vcelku užil, každopádně jako tip na delší relaxační pobyt v jiném kraji i mravu to není špatné :-) film se dětsky dotýká filosofických otázek bytí, jež naše židovsko-křesťanská civilizace vyřešila i zapomněla :-( ()

PanthercOY

Je to moc pekne a poeticke, presne jak o tom tady vsichni pisou...ale to je bohuzel vsechno. Vsichni zname prihody vychodne mystickych zaku a jejich guruu a tenhle snimek neprinasi nic noveho, sveho - myslenku ci pohled. Navic ta scena, kdy mistr zadrzi clun, nebo jak zacek kope nohama dva metry vysoko...mno a postava zacka v jeho zaujeti divkou mi taky nepripadala uplne uveritelna. Od rezisera 3-Iron jsem cekal vic. To uz je lepsi Samsara, ikdyz tohle je asi lepe natocene a hezci....mmm ne tohle je lepsi, vzpomnel jsem si na ta pateticka klise ze Samsara. ()

Tamten

Pěkný film, pokud se chcete jen dívat na obrazy či pod nimi hledat hlubší symboliku. Pokud chcete film s dějem či pro pobavení, sáhněte raději jinam. ()

Joski

Nádherne podobenstvo o živote človeka v neustálych zmenách ročných období. Hlboká východná múdrosť podaná jednoduchým poetickým jazykom. Dej pôsobí ako večný nikdy nekončiaci prírodny cyklus. ()

Arequipa

Nádherná kamera a mrazivá hudba k dokonalému dojmu nestačí. I když se režisér snaží podat film stravitelně, filosofično z toho sálá a pro každého to určitě není, zvlášť když se vůbec nezajímáte o buddhismus. Nejsilnější scénou u mě není závěrečný výstup a pokání, ale jednoznačně scéna s batoletem lezoucím se zoufalým pláčem po zamrzlém jezeře.... ()

teyra

Málomluvná a nejednoznačná filmová meditace. Jedno místo, jedna buddhistická svatyně (Kim Ki-duk sám je křesťan) uprostřed jezera, jeden Mistr, jeden Žák, jedna pomalovaná brána, kterou se odtud vchází i vychází, třebaže je volně vsazená do prostoru. Místo, kde se zastavil čas, anebo spíš zvláštně zacyklil. Svaté místo, které působí tak trochu prokletě, a závěrečné jaro nezvěstuje ani tak nový začátek, jako předzvěst stále téhož konce. Film velmi kompaktně pracuje s tématy vrozené krutosti, lítosti, očisty, vykoupení. „Chtíč probouzí touhu vlastnit a touha vlastnit probouzí touhu zabíjet.“ ()

closed.eye

Mám velmi ráda filmy, který nutí člověka přemýšlet, čehož jsem si tady užila dosytosti, ale paradoxně díky pouhýmu, dalo by se říct až "bezmyšlenkovitýmu", civění. Film je vážně krásně meditativní a je fajn zjistit, že toho lze dosáhnout i bez patosu a podbízivosti. Nejedná se o líbivej film, jen tak pro nic za nic přecpanej asijským "folklorem", všecko má svůj smysl, svoje místo (i dveře do "ložnice" :-)), svůj řád a občas trochu krutý zákonitosti. Po zločinu nutně musí přijít trest - rys, kterej v tomto filmu člověka uklidňuje (pevně daná jistota) a děsí (žádný slitování) současně... Byl jednou jeden domeček uprostřed jezera... ()

Lasombra

K tomuto snímku nemám slov, a myslím si, že bych nedokázala vyjádřit pocity. Ki-duk Kim se nám snaží otevřít bránu do jiného světa. Světa v izolaci uprostřed nedotčené přírody. Světa bez násilí, bez technologií, bez závislosti, beze slov, kdy činy mají tu největší váhu. Víra v sobě sama a v to, že pouze přežíváme v naší tělesné schránce. Kdy naše duše je nesmrtelná a je tak součástí celého světa kolem nás, nesmrtelná jako naše činy . A že se mu to povedlo! ()

Mira90

Meditativní záležitost o tom, že věřit pořekadlům a lidovým moudrostem by se mělo. Bezpočet (ne)spokojených uživatelů mluví za vše :-) ()

Scharra

Nádherný příběh o koloběhu života. Každé z ročního období představuje jednu epizodu ze života mnichů ve svatyni uprostřed jezera někde v korejských horách ()

bono22vox

Film jako malovaný s komorním příběhem dosahujícím formátu antických tragédií. Nádherný film, který ovšem rozhodně není pro každého... ()

PunkErika

Brilantní film po všech stránkách, kterým Kim Ki-Duk dokázal, že v současnosti se točí v Asii nejlepší filmy. Film využívá jednoduché symboliky. Každé roční období zastupuje jednotlivé fáze lidského života. Věčný koloběh zrození, zrání, hledání a zmoudření... a znovuzrození. Vizualní stránka bere dech podobně jako Kitanovy Dolls. Hudební doprovod zážitek jen umocňuje a u zimních scén mě přivedl až k fascinovanému vytržení. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

11.12.2020

V noci na pátek v Lotyšsku nečekaně opustil filmový svět režisér a scenárista Kim Ki-duk. Podle dostupných informací populární a oceňovaný korejský tvůrce zemřel na komplikace spojené s nákazou… (viac)