Pred dvoma rokmi sa profesionálny zabijak Jason Bourne (Matt Damon) snažil vypátrať niečo o svojej minulosti a zistiť, prečo ho všetci prenasledujú a chcú zabiť. Vtedy sa zoznámil aj s pôvabnou Marie (Franka Potente) a rozhodol sa, že niekde v ústraní začnú nový život. Varoval CIA, že pokusy nadviazať s ním kontakt alebo ho prenasledovať budú mať dôsledky. Hoci si myslel, že svojej minulosti utiekol, teraz ho  opäť doháňa. Bourne a Marie žijú stále v anonymite, ale Bournea prenasledujú nočné mory a spomienky. Vodí Máriu z mesta do mesta. Snaží sa byť aspoň krok pred hrozbou, ktorú tuší v každom pohľade... (TV Markíza)

neo93

Druhé filmové pokračování s Jasonem Bournem. I když jsem Bourne Supremacy viděl již několikrát, stále mě dokáže strhnout a napnout po celou dobu sledování. Znovu se mi potvrdilo, jak skvělý to je film. Nic neztrací oproti předcházejícímu dílu Bourne Identity, naopak ještě nabírá na otáčkách. Tempo snímku, které Paul Greengrass udává především v Berlíně je obdivuhodné, a přesto jej dokáže snad ještě navýšit pro změnu závěrečnými scénami v Moskvě. A nezůstává pozadu ani po obsahové stránce příběhu či scénáři. Vše samozřejmě doplněno úchvatným soundtrackem od Johna Powella. Jedním slovem výborné. ()

Acrobat

Začínate spájať súvislosti, emócie prepuknú ihneď na úvod. Povestným equilibriom je voda, ktorá berie mŕtve telo. Duša vo vás ostáva a nepálite iba jednu fotku. A následne sa začne v dejinách kinematografie najlepšia cesta agenta proti vlastným, kde síce ste fyzický zraniteľný, avšak nebo je pri Vás. Paul s Damonom a Gilroyom vytvárajú orgazmickú cestu davom, letiskami, autami, vlakmi, kde prízemnosť celého snímku a bezbrehý styk s realitou je jeho výsadou a excelenciou. Bourne je prototyp vodcu schopného robiť revolúciu, o ktorú sám nestojí. Na Greengrassovu prácu s Bourneom by žalmista písal ďalšie a ďalšie žalmy. Zjedzte tento film stále a kdekoľvek, lebo máločo v boji proti organizáciám má takéto pevné základy. Biblický film. (videné 4.2.2019, Dajto archív) ()

Klajondr

Rozhodně lepší, než film předchozí, který už tak byl velmi dobrý. Příběh je odvyprávěn skvěle, perfektně vás vtáhne do hektického a zdánlivě bezvýchodného světa, který musí Jason Bourne prožívat. I když Damona vůbec nemusím, v tomhle filmu odvedl skvělou práci. ()

Inozuka

Dvojka Bourna má oproti jedničce jeden jediný bonus a tím je Paul Greengrass. Právě zde rozjel svůj proslulý kočičí tanec se střihačskými nůžkami, ruční kamerou a syrovým nasnímáním. Výsledkem je od začátku do konce napínavý thriller, kde děj a zápletka jsou trochu upozaděny neutuchajícím proudem agentských technikálií, akce a honiček. Stejně jako v jedničce lokace střídá lokaci, lidé mluví rodnými jazyky a CIA je proradná jako stará kurva ... Zkrátka Bourne Supermacy šlape a i po letech stále funguje na jedničku. ()

Nix

Tak po opětovném shlédnutí mne dvojka fakt nebavila. To byla hrozná nuda. Skoro žádná akce, roztřepaný styl Greengrasse a kde nic tu nic. Čekat celej film na konec kde vlastně se to vyřídí v autě, to mne taky moc nepotěšilo. Ne tohle není Bourne, kterého mám rád a takhle by to nešlo. ()

Hellknight12

Skvelé pokračovanie, ktoré vylepšilo všetko ako sa dá. Príbeh pokračuje tam, kde prvý film skončil a Bourne pokračuje v hľadaní svojej minulosti. Máme tu pridaných pár nových postáv, ktoré do jeho minulosti zapadajú. Film je síce o niečo kratší ako prvý ale je tu viac akcie a ničomu neprekáža. Tiež tu máme pár zrekapitulovaných scén, ktoré sú tiež využite na správnych miestach.  Film môžem odporučiť, každému kto má rád špionážne thrilleri. Celkové hodnotenie za mňa je 95%. ()

Myslivir

Kameraman byl buď nešťastník s Parkinsonem, nebo technický génius. Rapidní střih roztěkaný víc, než myšlenky Joea Bidena, totiž v kombinaci se třesoucím se obrazem přejímá vlastnosti samotného Bourna - téměř nepozorovatelná rychlost a zběsilost. Tento druhý díl tak zlepšuje to, v čem pokulhával díl první. Automobilové honičky (s auty pevnými jak Nokie) jsou zábavnější, parkour působivější, Jasonovi se také konečně podaří dostát své reputace. Škoda jen, že konec filmu svým navozením ukončenosti příběhu lehce podkopová třetí díl. ()

Likan7

Skvěle napsaný i zahraný. Jen škoda méně kontaktní akce a přestřelek. Místo toho je Mýtus téměř dvouhodinová rychlá naháněčka. Všichni honí Bourna a Bourne honí je. Jen mě překvapuje, že takhle po letech mi dost vadí ta roztřesená kamera. Není to dokonalý špionážní nášup, ale velmi se tomu přibližující. Damon se pro tuhle postavu narodil. ()

junxi91

Příběh Jasona Bournea nekončí, i když on by si to moc přál. S Marií se mu povedlo utéct do malé vesničky v Indii a chce žít klidný a spokojený život, nicméně se mu pořád vracejí nepříjemné vzpomínky na jeho minulost agenta zabijáka, které si zapisuje do deníku. Ale to není to nejhorší. Jeho minulost si jej opět najde a Jason se bude muset zase vrátit do akce. Mezitím v Berlíně v jedné výškové budově platí agent CIA pracující pro zástupkyni ředitele Pamelu Landy tři miliony dolarů neznámému ruskému zdroji za soubor s názvem Neski, což jsou dokumenty o krádeži 20 milionu dolarů před sedmi lety. Akce je však zmařena agentem FSB Kirillem, pracujícího pro oligarchu Jurije Gretkova. Zabije agenta CIA a ruského informátora, ukradne soubory a peníze a na místo nastrčí otisky Jasona Bournea. Landy se zeptá náčelníka sekce Warda Abotta na operaci Treadstone. Řekne mu, že agent CIA, který ukradl 20 milionů dolarů, byl jmenován ve spisech Neski. Před několika lety se ruský politik Vladimir Neski chystal zloděje odhalit, a pak byl čirou náhodou zavražděn svou manželkou, která pak spáchala sebevraždu. Landy je přesvědčená, že Bourne a jeho nadřízený z operace Treadstone, Alexander Conklin, do toho byli zapleteni a že Bourne zabil Neskiho a jeho manželku a udělal z toho vraždu a sebevraždu. A tak si Jasona najde jeho minulost. Gretkov nasměruje Kirilla do Indie, aby zabil Bournea, ale při automobilové honičce Kirill zastřelí Marii a auto spadne z mostu, a Rusák si myslí, že Bourne je po smrti. Bourne cestuje do Neapole, kde jej identifikuje ostraha na letišti, ale povede se mu agenta a ostrahu přemoci a zkopírovat si SIM kartu z agentova mobilu. Díky tomu může odposlouchávat jeho mobil a dozví se o Landy a o tom, co se to vlastně děje. Bourne se vydává do Mnichova navštívit posledního agenta Treadstone Jardu. Jarda mu řekne, že Treadstone byl ukončen po Conklinově smrti a pak jej napadle, ale Bourne Jardu uškrtí a dům zničí pomocí výbuchu plynu. Pak se Bourne vydává do Berlína, kde se díky svým pronikavým metodám dostane až k Landy a také k Nicky, která je s ní v kanceláři. Požaduje setkání s Nicky na Alexanderplatz a povede se mu jí odchytit a vyhnout se všudypřítomným agentům. Dozvídá se, že Abbott byl Conklinovým šéfem, a pak jí nechá být, protože Nicky o vraždě Neskiho v Berlíně nic neví. Bourne se vrací do hotelu, ve kterém zabil Neskiho a jeho ženu, aby si lépe vzpomenul na svou misi. Conklinův bývalý asistent Danny Zorn najde ve zprávě o Bourneově podílu na smrti agenta CIA nějaké nesrovnalosti a baví se o tom s Abbottem, který ho zabije, aby mu zabránil informovat Landy. Bourne se dostane k Abbottovi do jeho hotelového pokoje a zaznamená Abbotův hovor s Gretkovem, který jej obviňuje z krádeže 20 milionu dolarů. Bourne s tím konfrontuje Abbotta a ten se ke všemu přizná a prozradí, jak to celé bylo. Bourne Abbotta ušetří a Abbott to neustojí a zastřelí se. Landy pak najde pásku Abbottových rozhovorů s Gretkovem a Bournem. Následuje část filmu, ve které se ukáže lidská stránka Jasona Bournea – Bourne se vydává do Moskvy. Ruská policie a agent Kirill jej však rychle odhalí a následuje další zběsilá honička, po které končí Kirill těžce raněný a Gretkov dostane klepeta.  Bourne najde Neskiho dceru Irenu a přizná se jí k vraždě jejich rodičů. Na závěr se dostáváme do New Yorku, kde Bourne zavolá Landyové a ta mu poděkuje za kazetu a prozradí mu jeho pravé jméno – David Webb. Geniální film, napěchovaný akcí a úžasný Bourne, který si umí poradit v každé situaci a vždy přesně ví, co má dělat. Agent, který si prošel tvrdým výcvikem a vždy jedná 100% racionálně a bez emocí. () (menej) (viac)

Threepwood

Paul Greengrass mi udělal vekou radost.Čekal jsem hodně,ale že druhý Bourne bude nejlepším akčním filmem roku 2004 jsem netušil.Tak skvěle profesionálně a atmosféricky natočený film jsem už hodně dlouho v kině neviděl. ()

Euchrid

Nejlepší akční hrdina, co si dokážu z hlavy takhle vybavit. Plus brilantně vystavěný dospělý thriller, který ukazuje že i styl, řekněme "bondovek", ještě není ani zdaleka mrtvý a nic nabízející. Plus tak 15téré zkouknutí, které ubraly na kvalitě jen docela málo. Trojka (na to pozor) i když dobrá, tak pouhopouhá nastavovaná kaše dvojky. ()

D.I.G

Na nájomných vrahov som zaťažený a teda Ludlumove a Silvove knihy sú mojou bibliou. Tento príbeh normálneho chlapa, ktorý si ide za svojím bez technických hlúpostí a superzloduchov ma dostal. Greengrass na moj vkus však má neúnosnú kadenciu strihov, síce to umocňuje ten adrenalínový zmätok či útek samotný, ale uberá to ne realistickosti a hviezdičkách. Tá moskovská naháňačka, síce s použitím Go-Mobilu, vyznela ako z Kobry 11, To sú asi všetky moje výhrady. Jednotka ma zaujala viac, no dvojka veľa objasnila a Damon skóruje. Už sa teším na Ultimátum. ()

Taffey

Jo, tak tohle je ta pravá podívaná. Kam se hrabe Džejms Bond nebo Harry Tasker. I když ten druhý mě fest oslovil. Na rozdíl od toho prvního. Matt Damon je tady, stejně, jako v jedničce, naprosto důvěryhodný a věřím mu každý pohyb ruky. Vynikající film. Zvláštní, že dvojka skončila v hodnocení této společnosti hůř než Bournovo Ultimátum, tedy třetí díl, I když dopadl dobře. Podle mého názoru je dvojka výrazně lepší než trojka. Ale snad to bude tím, že pokud není akce celou stopáž filmu, je český národ znuděn. ()

Bartoloměj

Tak jsem po dlouhé době začal s Bournama a začal jsem pěkně od prostředka. Dlouho jsem se téhle sérii (ne)vědomě vyhýbal a zas tolik od toho nečekal... a dobře jsem udělal, takhle svižně natočenou bondovku ( no bondovka je to asi jen v tom, že je tam super agent, ale kam se bondovky hrabou ) jsem snad neviděl, kratičké uvedení do děje a už se vezeme a to až do závěrečných titulek. bravo a jsem rád, že jsem tak dlouho odolával, můžu totiž hned na ultimátum do kina. ()

Připomeňte si začátky kultovních postav

Připomeňte si začátky kultovních postav

13.10.2017

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión

30.07.2014

Paul Greengrass je sice známý především díky Bourneově mýtu a Bourneově ultimátu, jeho specialitou jsou ale dramata podle skutečných událostí. Krvavá neděle, Let číslo 93 nebo Kapitán Phillips patří… (viac)

Další Ludlumovka na obzoru

Další Ludlumovka na obzoru

15.02.2014

Spisovatel Robert Ludlum má na kontě skoro 30 převážně špionážních románů. A jelikož se 3 z nich nedávno proměnily v úspěšné filmy, studio Universal zaměřilo další z jeho výtvorů. Po Agentu bez… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz