Čtvrtý film scénáristy - režiséra Alexandera Paynea začíná tím, že se dva dávní přátelé vydají na cestu ochutnávky vín ... aby se střemhlav pustili do ironického zkoumání proměnlivosti lásky a přátelství, přetrvávající osamělosti a snů a nekonečné války mezi Pinotem a Cabernetem. Příhody začínají když se Miles (Paul Giamatti) zatvrzelý rozvedený muž a rádoby spisovatel s fixací na víno rozhodne darovat svému dávnému spolužákovi a bývalému herci Jackovi (Thomas Haden Church ) oslavnou cestu do vinic v Santa Ynez Valley - týden před Jackovou svatbou. Ti dva jsou velmi nesourodá dvojice. Jack je sexem překypující šarmér, Miles je ustaraný škarohlíd. Jack se těší na svůj "poslední doušek svobody", Miles jen chce ochutnat dokonalost v lahvi. Jack se spokojí s laciným Merlotem, Miles touží po těkavém prvotřídním Pinotu. Zdá se, že mají společný pouze pocit zmařených ambicí a prchajícího mládí. A přece, když se vydají na pobřeží, brzy se Miles a Jack utápějí ve vínu a pohybují se ve společnosti žen. Jack propadne kouzlu servírky (Sandra Oh) a vyhrožuje, že odvolá svatbu.Miles začne své romantické setkání se servírkou - znalkyní (Virginia Madsen). Oba muži se blíží krizi středního věku. Svatba se blíží a s tím zároveň jistota, že Miles a Jack se nevrátí do Los Angeles takoví jací byli.. pokud se tam vůbec vrátí... Bokovku napsal podle stejnojmenného románu Rexe Picketta tým držitelů nominace na Oscara Alexander Payne a Jim Taylor za film Election. Producentem filmu je Michael London (Thirteen, House of Sand and Fog) a koproducentem George Parra , asistent režie takových filmů jako je Pravá blondýnka 2 a O Schmidtovi. Kameraman Phedon Papamichael, ASC (Moonlight Mile, Identity), film je zasazen do soulového jazzové filmové hudby Rolfea Kenta.Střih měl na starosti Kevin Tent, A.C.E. a výpravu produkční výtvarnice Jane Ann Stewartová. Film Bokovka získal za rok 2004 celkem 7 nominací na Zlaté Glóby a tím se stal vůbec nejvíce nominovaným. (oficiálny text distribútora)

Damiel

Bokovka je kráskou ukázkou pro všechny odpůrce americké kinematografie, že je nesmysl předem opovrhovat filmy jen podle toho, že jsou „made in USA“. Payneův snímek se vymyká jak těžko uvěřitelným klišé a vyumělkovanosti hollywoodského mainstreamu, tak časté prvoplánovitosti mnohých nezávislých filmů. Bokovka je totiž skutečně nejen o životě, ale přímo jako ze života, pomalu jako kdyby někdo snímal osudy našich hrdinů skrytou kamerou. Je to ten typ filmu, kdy si řeknete: ano, tohle se klidně může přihodit. Kromě bravurně napsaného scénáře, odměněného Oscarem, se této civilnosti a přirozenosti podařilo dosáhnout dokonale trefeným castingem. Režisér Alexander Payne odmítl obsadit hvězdy, protože právě ty by z Bokovky udělaly film z jiné než skutečné, každodenní reality. Naopak neokoukané herecké tváře Paula Giamattiho a Thomase Hadena Churche dostaly film přesně do té polohy, kde všechno funguje, jak má. Oba dokázali vykreslit mnohovrstevnatost svých hrdinů, díky níž Jack ani Miles nejsou černobílé figurky, ale komplikované a nejednoznačné postavy, zkrátka opravdoví lidé. Podobným způsobem se svých rolí chopily i obě herečky, Virginia Madsen a Sandra Oh. Plusem je také jednoduchá kamera, která diváka neoslňuje neuvěřitelnými záběry, ale pracuje úsporně a nekomplikovaně. To všechno přispělo k tomu, že výsledný tvar drží pěkně pohromadě. Payneova Bokovka v žádném případě není určena pro vyznavače akčních popcornovek. Film plyne pomalinku a chvíli trvá, než nabere grády. Zkrátka ho musíte vychutnávat tak, jako když pijete víno – pomalu, pozvolna rozvalovat na jazyku. Potom teprve vyniknou všechny jeho chutě: hořké, dojemné i legrační ()

PogoJoe

Víno. Výlet dvou mužů s diametrálně odlišným pohledem k životu a jeho užívání si. Zdařilá studie jejich charakterů a také výborná komedie - zejména ke konci. Vzhledem k tomu, že ve filmu vystupují hlavně čtyři postavy (kromě mihnuvších se vedlejších postaviček), je jim dán poměrně velký prostor (zejména Milesovi). A díky skvělému ztvárnění P. Giamattim jsem se s Milesem dokonale sblížil. Je zajímavé, že mi svým celkovým režisérským ztvárněním, pojetím i některým scénám film připomněl Payenův předchozí počin O Schmidtovi. To, že tyto dva filmy natočil jeden tvůrce, je opravdu velice patrné, obzvlášť když filmy shlédnete, tak jako já, během několika měsíců. Jinak tento povětšinou poklidný a jemný film o milovníkovi vína, který se snaží vydat svoji knihu, jakousi zpověď, a rozhodne se strávit se svým přítelem z vejšky a věčným sukničkářem jeho poslední týden "svobody", má skvělou gradaci. Některé scény opravdu stojí za to - třeba peněženková scéna, golf nebo Milesovy výbuchy zlosti. Toto je výborný film natočený s citem, při kterém se jistě pobavíte. ()

FilmFan24

Příjemná jízda chlapíků středního věku v této komedii, která je jako dobré víno o je o víně a hlavně o krizi středního věku. ()

major.warren

I přes veškeré ovace vůči tomuto snímku, já je bohužel nesdílím. Bokovka mě příliš nezaujala. Příběh o ničem. Ano jsou tam prvky z běžného života a sebe-pochopení, ale první hodinu jsem se ukrutně nudil. Druhou to bylo díky scénám z golfu, sexu a peněženky o trochu lepší. Nebýt těchto scén šel bych ještě níž. Dávám 50%. Oscara bych tomu nedal. Když už nějakou cenu tak možná Giamattimu Zlatý globus za hlavní roli v komedii nebo muzikálu, ale spíš ani to ne. Postava Milese mi přišla tak špatně napsaná. Thomas Haden Church by tu nominaci za vedlejší roli mohl získat v případě, že by se bralo posledních dvacet minut filmu. Madsen a Oh tam byli doslova trapné. Vizuálně to bylo hezké. Kamera a záběry na vinice, to zase musím pochválit. Stejně tak hezkou hudbu od Rolfe Kenta. Alexander Payne nepatří k mé režisérské topce a ani ho nijak moc nesleduji. Ještě se zkusím podívat na O Schmidtovi, to snad bude trochu lepší. Bokovka mě lehce zklamala, ale já to možná trochu čekal. Dobrý, ale pro mě nezáživný film. Tři hvězdičky. ()

Skip

Výborný film se skvělými hereckými výkony. Perfektní režie. Tenhle příběh je z těch, které diváka chytnou, protože jim může věřit. Každému se může přihodit to, co hrdinům, jejichž cestu sledujeme. A když se nás tvůrci nesnaží uvést do deprese, ale závažnější témata podají tak, že se u toho pobavíme, pak si můžeme chrochtat blahem. Bokovka k takovým filmům jednoznačně patří. ()

TominoLa

Alexander Payne je velký borec. Mám jeho filmy moc rád a Bokovka je NEJ. Zraje jako víno a tak je to i s divákem. Na poprvé jsem ho tolik nedocenil. Možná za to kdysi mohl hrozný dabing, nebo prostě jen nebyl ten můj čas. V originále už to šlape jak perfektně namazaný stroj. Prostě geniálně napsané a zahrané a za 10/10. ()

Anglie

Bez diskuse jeden z nejlepších filmů roku 2004. Výborně zahraný (ale Miles Paula Giamattiho byl asi nejlepší, on a Maya Virginie Madsen byli jednoznačně jeden z nejsympatičtějších párů, jaký jsem kdy na stříbrném plátně viděl), schopně zrežírovaný. Všechny ceny, které tenhle film dostal, si zaslouží. No a to, že film je hodně o vínu, včetně scény ukázkového pití tohoto lahodného nápoje, mne neskutečně potěšilo. Scéna, kdy Miles na sebe vyleje obsah celého sudu, je výborná (a ukazuje dobře jeho zoufalství). Kalifornská příroda je fakt překrásná.. I rozdílné charaktery obou nejpodstatnějších mužských postav byly dobře vykresleny. Jednu výtku bych ale přece jen měl: otevřený konec - ten, myslím si, nebyl třeba. ()

Fanucci

Moc hezký film. Takový český. Ani ne úplně veselý, ale deprese to také nebyla. Hořkosladké. Ovšem vzhledem k pomalému tempu by se hodila kratší stopáž. Kdyby Bokovka trvala o takových 30 minut méně, byl by to myslím dokonalý film. P.S Postava hraná Churchem je skvělá (bouračka):-) ()

kinderman

Ačkoli recenzentka Cinemy A.Prokopová (jejíž texty mám jinak docela rád) nezapomene všude připomínat, že tento Paynův film je přeceňovaná snobárna, bráno z čistě subjektivního hlediska se za pár let (to až mi za krk skočí čtyřicítka) nebudu muset usmívat nad postavou P.Giamattiho, ale sám nad sebou (vše ostatní –krom toho rozvodu-důvěrně znám). Takže osobně je mi dost jedno, zda má pravdu A.P., nebo je v tom filmu trochu víc, klidně dávám za 5, a kdo bude chtít, tomu naleju červené víno rovnou do plastového kelímku. ()

Parlay

Vinný Paynův snímek můžeme pokládat jednoznačně za pozdní sběr výběrového ročníku. Prostředí vinic musí shledávat atraktivním i menšina abstinentů... Ústřední herecké duo a zejména Paul Giamatti táhnou celý snímek, každá scéna má díky nim šmrnc. Výborně zvolená hudba přesně odpovídá náladě a potřebám filmu, zejména sledy scén protkané pouze hudebním doprovodem jsou opravdu kouzelné. Režisér Alexander Payne nám naservíroval opravdu lidský příběh o krizi nejen středního věku. Pevně věřím, že se "Bokovka" v budoucnu stane opravdovou klasikou. ()

kalap

Tá rola bola pre Giamattiho ušitá presne na mieru ako oblek od Armaniho a v tomto prípade vôbec neplatí porekadlo " Povedz mi, kto sú tvoji priatelia a ja ti poviem, kto si ". ()

Eldrick

Film o vyrovnání se s vlastní průměrností... o prozření, že vám život utíká mezi prsty... o víně až v poslední řadě. ()

fmash

Když si Pinot s Merlotem… pardon, Miles s Jackem v Bokovce vyjedou na týden „vyhodit z kopyta“, z počátku se cítíte ohroženi, že se budete muset dívat na pár desítek minut dokumentace něčího imaginárního zpackaného života. Díky Paulu Giamattimu a jeho jako obvykle neodolatelnému projevu si řeknete, že to nakonec přežijete - ale žádný strach: bude to jízda, při které se nebudete nudit ani chvilku. On ten život zase tak mizerný není, když máte přátele (co na tom, že jsou jiní než vy) a umíte - kromě nasávání - vidět na světě aspoň něco krásného. Třeba víno, slunce, vinice… Příběh Bokovky obsahuje dost tříslovin, jejichž trpká chuť má ale příjemný vývin, jemná kyselinka polechtá na jazyku, konec je však nasládlý - ne moc, přesně tak akorát, aby celková chuť byla vlídná a přívětivá. Jestli jste viděli Dobrý ročník, líbil se vám, ale přišlo vám to tak nějak moc až přes moc, a Bokovka vám přitom zatím unikala, bez obav si ji pusťte. Budete spokojeni a možná příjemně překvapeni. A kupte si k tomu láhev dobré rulandy. ()

JOHN.NY

Pěkně zpracovaný film o dvou mužích prožívajících krizi středního věku. Výborný Paul Giamatti coby velký znalec vína. Film mě inspiroval k přečtení Wine Bible od Karen MacNeill. Tuhle knížku bych doporučil všem, co se o víno zajímají..Poté jsem si film pustil znovu a hned se mi líbil víc, protože jsem přesně věděl, o čem je řeč. Jen bych doplnil zajímavost...Po uvedení tohoto filmu do amerických kin klesla spotřeba Merlotu v USA o 30 %...až tak přesvědčivý byl Paul Giamatti:) ()

easaque

Mám rád podobné "obyčejné" filmy, ale tady jsem byl dost na štíru zejména s hudebním doprovodem, který umocňoval, aspoň v mém případě, svou "pohodovou" atmosféru až nadmíru. Možná právě ta bezstarostnost a uvolněnost mi tam nesedla. Rád bych napsal víc, ale musí to ve mě trochu uzrát, ale na víc než 3 hvězdy to zřejmě nedosáhne. ()

honajz2

Z prvních 10 minut jsem byl poněkud zklamaný, ale pak se to konečně rozjelo a Payne mi - už potřetí - naservíroval realistický, avšak dost silný příběh. Ona Bokovka nemá žádný velký příběh plný zvratů, spíš poklidně vypráví o krizi středního věku, dvou povahově rozdílných hlavní hrdinech a pak taky o vině. Jenže právě v tom svém pomalém plynutí je jeho síla a díky tomu mě ten film dost chytl, nenudil a nakonec se mi i hodně líbil. Má i dostatečně promyšlené hlavní postavy, akorát u těch vedlejších to trošku pokulhává (obzvlášť u Stephanie), ale to je snad jediná výtka, kterou k Bokovce mám. Komedie to moc není, byť pár vtipných scén tam rozhodně je, ale já komedii ani nečekal. Spíš je to tragikomedie, ale povedená a se silným závěrem. Navíc je zde skvěle vybraná hudba a to prostředí vinic do toho perfektně ladí. On Payne fakt umí a o to víc se divím, že natočil něco takového jako Děti moje. Možná bych se na to měl někdy podívat znova, třeba to docením. Každopádně Bokovka se mi hodně líbila a i když mi připadala o něco silnější Nebraska, nemám problém jí dát plný počet. Je to prostě skvělý film a klidně si ho někdy dám znova. 5* ()

Martin741

Kvalitny film od rezisera Alexandra Payne-a o krize stredneho veku a o vine. Slusna rezia, kvalitne dialogy a kvalitne herecke osadenstvo /Paul Giamatti ....../ zabezpecuju tomuto filmu 82 % ()

HappySmile

Nápad asi nebyl špatný, herci to taky zvládli dobře, ale ten film byl prostě k uzoufání nudný, ty dvě hodiny se skoro nedaly vydržet... ()

M.i.k.e

rozvláčná konverzačka, která by skvěle zapadla do tvorby Woodyho Allena, protože přesně jako jeho filmy je v jádru o ničem a o všem zároveň. Náhled do života dvou kamarádů, kdy jeden je nenapravitelný kurevník těsně před svatbou a druhý je obyčejný chlápek, který si prochází krizí středního věku a snaží se vyrovnat s rozvodem. Víc jak dvě hodinky je na podobný druh filmu dost, ale tohle má ve vší své obyčejnosti osobité kouzlo...70% ()

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (viac)

Další muzikál pro Nicole

Další muzikál pro Nicole

09.04.2008

V Moulin Rouge byla neodolatelná a ukázala kromě podvazků a hereckého talentu i to, že je docela nadanou zpěvačkou, takže režisér Rob Marshall neváhal ani chvilku a obsadil Nicole Kidman do jedné z… (viac)

Giamatti prezidentem

Giamatti prezidentem

22.08.2006

Ano, je to opravdu tak. V poslední době stále populárnější Paul Giamatti z oscarové Bokovky bude prezidentem Spojených států amerických. Taková nabídka se nedala jen tak odmítnout, zvlášť když… (viac)

Homosexuální hasič Sandler

Homosexuální hasič Sandler

10.02.2006

Komici Adam Sandler a Kevin James jsou v jednání o hlavní herecké role v dlouho očekávané komedii I NOW PRONOUNCE YOU CHUCK AND LARRY režiséra Davida Dobkina (Lhář, lhář) by tak měl vzniknout snímek… (viac)