Mladá Kathy Nicol sa pokúša nájsť nový zmysel života potom, ako sa jej podarilo dostať sa z bludného kruhu závislosti na alkohole. Kvôli súhre viacerých faktorov ju vysťahujú z jej domu na pobreží, ktorý pre ňu predstavoval poslednú životnú istotu. Dom má byť predaný v dražbe hlboko pod cenu, čo predstavuje životnú príležitosť pre iránskeho imigranta Behraniho. Bývalý plukovník iránskeho letectva síce odchádza z domu každé ráno bezchybne oblečený, v skutočnosti však v tajnosti tvrdo manuálne pracuje aby manželke a synovi zaistil aspoň zlomok z ich bývalej vysokej životnej úrovne. Obaja protivníci, ktorých rozdeľujú hlboké názorové i kultúrne rozdiely spolu zvedú neľútostný súboj o stavbu, ktorá pre nich predstavuje naplnenie ich sna. V ich tragickom zápolení sa však ani jeden nemôže stať úplným víťazom. (STV)

akisha

Poslední dobou mám samý 5* zážitky. Z nich byl ale tenhle nejmíň příjemnej. Ze začátku se zápletka jeví jednoduše, máme tu Jennifer, které zabaví dům a přirozeně chceme, aby ho dostala zpátky. Jennifer je přece Jennifer (mimochodem, hraje brilantně). Potom se objeví Ben a my pořád chceme, aby dům dostala zpátky Jennifer a plně chápeme její nenávist a zoufalství. Jenže brzy se dozvídáme, že ani Ben to neměl zrovna jednoduché, seznamujeme se s jeho rodinou (taky skvěle zahranou, jak manželka tak syn) a už v tom není tak úplně jasno, protože najednou chápeme i Benovo odhodlání a starosti. Do toho se přimotá Jennifeřin přítel, zprvu sympaťák, ale postupně se mi zamlouval míň a míň, navzdory tomu že tak jednal jen kvůli tomu, jak moc měl rád Jennifer. No a od jisté scény v autě, kde se střetne Ben s Jennifer a vezme jí k němu/ní domů se ten hořký snímek zvrhne v totální emoční peklo. Přiznávám se otevřeně, že takhle vycuclá jsem už dlouho nebyla. Film, co si vás nenápadně omotává kolem prstu, aby vás potom v závěru pěkně přiškrtil. ()

Rocky62

Film s hromadou kladů, od vynikajícího Bena Kingsleyho přes nádhernou Jennifer Connelly až po působivou hudbu Jamese Hornera. S čím jsem však byl spokojen nejvíc, tak to byl závěr, který ve mě vyvolal tolik otázek, že bych si nejraději pustil celý film znovu. Režie je sice trochu loudavá, ale myslím, že v tomto případě to je spíš k dobru. Téměř každý záběr má hloubku a cit, díky romantice, která je sice vedlejší dějovou linkou, ale určitě si na ní pochutnají i "neromantici". Jméno Vladim Perelman mi až do shlédnutí tohoto filmu nic neříkalo, ale myslím, že natočit jako prvotinu tak skvělý film nebyla náhoda. 80% ()

castor

Jeden starý omšelý dům může nejen poskytovat zázemí a domov, ale rovněž dokáže rozpoutat jednu na první pohled banální při. Mladá osamělá Kathy prošla protialkoholní léčbou, pravděpodobně i bolestným rozvodem a dnes žije ze dne na den. Plukovník Behrani je z Íránu, emigroval již před lety a nyní se snaží rodině zabezpečit jisté standardy, na které byli zvyklí. Koupí tak dům, který právě Kathy ze své nedbalosti (a shodě nešťastných náhod) vzali exekutoři. Plukovník si za svým snem ale hodlá tvrdě stát. Režisér se pohybuje lehounce na několika úrovních, zejména pak na rovině psychologického thrilleru. Atmosféra je hutná, budoucnost příjemně nejednoznačná. Silné charaktery všech zúčastněných tak ze snímku dělá nadprůměrnou záležitost. Divák se nemůže jednoznačně přiklonit na jednu či druhou stranu. Tragické vyústění však na sebe nenechá dlouho čekat!! Výtečná je i kamera (coenovský Roger Deakins) a hudební doprovod Jamese Hornera. Hlavní devízou je pak herecké ztvárnění – především Ben Kingsley podává v mých očích jeden z nejintenzivnějších výkonů poslední doby. Vyzrálý debut.. ()

Slarque

Výborná výchozí situace a perfektně napsané ústřední postavy jsou hlavní devizou scénáře, který se ovšem nakonec stává i zřejmě jedinou slabinou filmu. Jennifer Connelly a Ben Kingsley totiž předvádějí bezchybné herecké výkony, režisér má cit pro atmosféru, dokonalé jsou i hudba a kamera, filmu samotnému k tomu ale pořád kousek chybí. ()

lamps

Krásný a dojemný příběh, ke konci bohužel nesmyslně dohnaný do nereálných (filmových) extrémů, které podle mě dost ubírají na autentičnosti. Perelman suverénně prokázal, že i s velmi jednoduchou látkou se dá obratně pracovat, a jeho podbízivá, oku lahodící režie si přímo říká o individuální ocenění. Avšak hlavní hvězdou večera není ukrajinský filmař, nýbrž krásná Connelly a, to především, úžasný Ben Kingsley, jenž zase jednou definoval přirozené a precizní herectví. Opravdu škoda, že se Perelman nechal nakonec tak strhnout zámořským trendem, podle něhož musí být filmové finále automaticky plné slz a okatého psychického nátlaku. Tady by to mistři herci jistě dokázali zařídit i lépe. 80% ()

• Lokalita, kde se nachází dům, 34 Bisgrove street, je - stejně jako Pacific country - smyšlená. (Ai.ma)