Outlast

(relácia)
Reality-TV / Súťažný / Dobrodružný
USA, 2023

Šestnáct soutěžících bojuje v náročných podmínkách aljašské divočiny o šanci vyhrát velké peníze. Aby ale tihle vlci samotáři uspěli, musí umět táhnout za jeden provaz. (Netflix)

Tunri

Reality show, ve které soutěžící zvájemně nevyřazují, ale lidé musí odstoupit sami, je divácky rozhodně zajímavá. Nechci spoilerovat, kdo je pí*a a kdo ne. V drsném prostředí se rychle odhalí lidé bez morálních zásad (třeba crackhead, hysterky) a naopak charakterní člověk. Ale jeden drobný spoiler si přece jenom neodpustím: Tento pořad je nedotčený Netflixovskou politikou ohledně zastoupení různých ras, identity a sexuality. Což je "překvapivé", vzhledem k tomu, že se tam parta tvrdých lidí snaží o přežití v zimě a mokru :) ()

misterz

Čakal som niečo horšie, nakoniec som to v pohode dopozeral, aj keď projekt zaujímavými situáciami príliš nehýril. Najviac mi išli na nervy tie dve suky. Možno si niekto povie, že je to len hra a že treba robiť všetko pre výhru, aj prasačiny. Ale ja sa skôr prikláňam k jednému súťažiacemu, ktorý povedal, že táto hra neukázala v človeku nič nové. Iba poukázala na krivý charakter, ktorý už v tých ľuďoch skrátka bol a že sa tak chovajú aj v reálnom živote. Záver celkom fajn, aj keď to bolo rýchle. Strata času to ale nebola. Lepší priemer. 65/100 ()

Chen

Upřímně řečeno jsem se jako fanda (amerického) Survivora obával toho, že pokud nebudou nastavena nějaká pravidla a hráči se nebudou vyřazovat navzájem, půjde o velkou nudu, ale byl jsem vyveden z omylu. Jednoduchá premisa, kdy 16 lidí musí bojovat s divokou přírodou Aljašky je mnohem efektivnější (a efektnější) než jsem předpokládal. ()

M.i.k.e

rozhodně zajímavá reality show, která když se trošku poladí, může s rukou v kapse konkurovat v posledních sezónách skomírajícímu Survivorovi. Stejně jako mnozí další, i já sem se trochu bál toho jak to bude vypadat bez vyhazování, soutěží a pravidel a ono se ukázalo, že žádné kmenové rady a soutěže nejsou potřeba ve chvíli kdy už jen samotná existence kdesi uprostřed Aljašky je výzva. Co by se nicméně hodilo by byl alespoň náznak pravidel aby se nedělo to co tam předváděly ty dvě čarodějnice, které jsem nenáviděl a celou dobu sem doufal že je sežere medvěd, nebo že si aspoň někde zlomí hnátu a budou muset vzdát, No, na druhou stranu ale Outlast hezky ukázalo jak relativně málo stačí k tomu aby se z lidí staly ty největší svině (i když ty dvě byly svině velmi pravděpodobně už předtím a zároveň tu bylo dost normálních a férových lidí). Vítězům sem to nakonec přál, i když - spoiler - ta Angie mi tam extrémně chyběla a její nedobrovolný odchod mě dost mrzel...80% ()

Lachtaan

Jako absolutní nefanoušek reality-shows jsem s rodiči na pár večerů zabruslil do již na první pohled lákavě vypadajícího ryzího survival kousku a třeba přiznat, že šlo o opravdu poutavé sledování. Tahle jízda měla koule po celou svou délku a vedle klišoidních Survivorů, kde se soutěžící válí na pláži, hezky ukázala, co to opravdu znamená výrok Kdo přežije, tady přesněji řečeno Kdo vydrží. Neprahnu hned tak po něčem podobném, ale šlo fakt o slušnou zábavu. [viděno na Netflixu] ()

elanius

(mS3/2024) / Vcelku drsnota, ktorá sa vplyvom jednotlivcov premenila v polke na úplne inu show ako asi tvorcovia predpokladali. Prostredie Aljašky peckové, fakt škoda, že sa to zvrhlo, veľa divákov to asi úplne odradilo od pozerania. Viem, že má prísť aj druhá séria a určite sa chystám pozerať, niečo lákavé na tom kocepte je. (8/10) ()

Trustme

Motto: Studená si ako zima na Aljaške, opýtať sa, kedy ťa smiem zohriať, je tak ťažké. ||| Celý život čekám na něco takového: Hra Survivor v zimě a přežít jen s tím, co by mohl mít k dispozici nějaký zbloudilý lovec na výpravě a ideálně se muset dostat z bodu A do bodu B. Zkrátka variace na přežití v nehostinné zimní krajině s castingem drsňáků, milovníků bushcraftu, lovců, dobrodruhů, šílenců. Outlast mně tyto požadavky téměř splnil. Další řádky budou obsahovat rozbor a tím pádem i !SPOILERY! Nějaké podobné dokumentární reality show se už kdysi objevily. Různé série o přežití výcviku elitních jednotek SAS vybraných z řad běžných smrtelníků či uchazečů o post. Ale nemělo to ten přesah, diváckou symbiózu a "děj". V prvé řadě tento Netflix Outlast není o prvcích a principech přežití v drsné přírodě, tedy není to nějaká učebnice bushcraftu, kde se přiučíte o lovení zvěře, stavění přístřešků či výroby dokonalé pasti na medvěda. Není ani o nějakém soupeření v předem připravených denních úkolech (i když jich tu pár je). Prostě produkce sem tam něco poskytne, ale je na vás zda tyto "power-ups" získáte. Outlast je totiž o přežití mezi různými jedinci, kde jedinou zbraní je psychologická strategie, kalkul, adaptace na ultra nekomfort, zachování rozvážnosti a bojem s lidskou podlostí. Tím nejnebezpečnějším nepřítelem zde není medvěd kodiak, ale... žena. Pokud by vás tohle všechno mělo odradit, vězte, že výše zmíněné bude mnohem napínavější, diváčtější, než souboj s třímetrovým medvědem a následné zahřívání se v jeho vnitřnostech. Celou sérii zhltnete takřka na jeden zátah, protože od půlky začne špinavá hra a vy si budete přát, aby bylo možné použít luky a šípy nejen na lovení zvěře. Výběr jedinců z řad všelijakých rádoby drsňáků a amerických tatíků, co rádi loví, přes frajírky, kteří odpadnou v prvních dnech, ženské amazonky co střílí z luku a nebo udělají hrdinský čin. Napětí, emoce, záchvaty zuřivosti pro diváka. Smutné, dojemné scény výstřelů světlic, znamenajících, že odešel ze hry další člen, který byl váš oblíbený hrdina, co měl sílu, zkušenosti, odvahu, ale tohle mu bylo na nic, protože tady se vyřazuje psychicky. Outlast je až nečekaně dobře pojaté drama až si chvílemi říkáte - je to ještě reality show a nebo filmový seriál, dokudrama. Vyvstává totiž docela zásadní otázka: není tohle vše jen dobře připravené a produkcí zrežírované, aby se nějaké to drama vůbec vytvořilo? Je pár prvků, které pozorný divák zaznamená - obličeje soutěžících jsou stále umyté, čisté, většina má velmi pěkné, zdravé herecké zuby / stále prší a cokoliv podpálit je velký problém, přesto jeden ze soutěžících zapálí v pomstě během chvíle celý přístřešek ze silných kmenů a ten hoří podivným digitálním ohněm / vytvoření jednoho zlého týmu, který škodí a zbytek jsou jen čestní hráči / typický filmový princip : zlo musí být potrestáno, čestní hrdinové vyhrají. Tohle vše mi vrtalo hlavou, jak moc vstupovala řízená režie do chodu reality. V závěru této série jsem však na to přišel. V současné době v americké filmové tvorbě prezentovat ženu/ženy jako podrazácké svině, falešné mrchy a odporné krysy by prostě (kór u Netflixu) absolutně neprošlo. Z toho soudím, že Outlast musí být opravdová reality show a ten poslední díl s velkým závodem, kdo bude první v cíli jsem asi jako každý divák křičel: "Ty mrchy to prostě nesmí vyhrát!!!" A nebo nám přece jen tvůrci dali přesně to, co jsme chtěli? () (menej) (viac)

psychoJoa

Perfektní! Cením si té reálnosti (syrovosti) celého provedení! O sociální a morální přesah se postaraly dvě paranoidni a lehce narcistické účastnice… bez nich by to byla survival pohoda, takhle mi to občas i hnulo žlučí. ()

klukluka

Dobrý je to. Dost o ústa, řekl bych. Ti méďové okolo…žádná prča. A člověk člověku vlkem. Už už to vypadalo, že se to totálně zvrtne. Vítězům první řady jsem tu slušnou (konečně, většinou to bývá tristní) odměnu nepřál, i ten jejich závěrečnej projev “morálky” byl falešnej, ale měli holt štěstí. Jmenovalo se Angie, umělo se plavit po řece, a přesně ve chvíli, kdy nám to předváděla, se v téhle soutěži lámal chleba. ()

Kienast

Krásná, drsná příroda Aljašky, 16 soutěžících a emoce a parádní zábava plná zvratů a ukázka, co jsou lidé ochotni udělat kvůli penězům. Plnou palbu nedávám jen kvůli slabší poslední epizodě, přeci jen jsem čekal něco víc na závěr (možná je to jen můj problém). 8/10 chci další řadu a co nejdřív. ()

dan4815

"Zdenooo, Zdenooo" se mi vybavilo, když jsem sledoval tuto reality show. Sic tu není nikdo pod kořenem, ale také se zde válí unavení traumatizovaní lidé v lese a přemýšlejí, ke komu si půjde lehnout do stanu. Koncept je buď nefunkční, nebo problémem jsou samotní lidé. Domnívám se, že kdyby záleželo čistě na účinkujících, zdali se s někým spojí nebo zůstanou sami, byl by seriál zajímavější. Jakmile jsou lidé ve skupinách, tak po pár dnech si s nožíkem v ruce vytvoří pomalu Aljašský Four Seasons, obchoďák a Titanic (ti agresivnější torpédoborec). Po dalších pár dnech začnou vytvářet vlastní sociální systémy a hlídat hranice svého okresu. Tím to však končí. Světlou chvilkou byla nenávist tří účastníků, kteří sabotovali jiné týmy. Ve výsledku to ale divákovy úchylné tužby neukojilo dost na to, aby tvorbu označil za skvělou. Problémem je, že úkolů není moc, jsou někdy hloupé a samotný tlak na týmy je poměrně malý. Hráčům je dodáváno veliké množství materiálu. Dobře, co se týče plachet či jiných věcí, tak to docela chápu. Ale s postupujícím časem bych jim nic negarantoval. Osamocení přeživší by generovali mnohem zajímavější obsah - byla by to sonda do lidských duší, kteří nebojují jen s přírodou, ale také sami se sebou. Uvítal bych delší soutěž začínající v období tepla, a až samotná zima a délka pobytu by ukázala, co v lidech je. Oproti jiným reality show je tato méně strojená, surovější a pro mě zajímavější. ()

kluk z Na

Je to kvalitní, ale ještě se to musí doladit, co se pravidel týče. Prostředí je brutální. V porovnání se Survivorem, kdy se většinou vylodí na tropickém ostrově, kde třeba může pršet, nebo foukat vítr, ale rozhodně to nebude Aljaška, kde pres den prší, v noci mrzne a kolem chodí medvědi. Tady bez nějakých soutěží týmy nafasují potřebné vybavení, protože kdyby se tak nestalo, tak bude do rána konec a nikdo nepřežije. Když má někdo dost, vystřelí se světlice. Když má někdo dost a jde o život, ale nemá dostatek pudu sebezáchovy k výstřelení světlice, tak zasáhne štáb. Krásně tam vyjde na povrch charakter člověka a často to není pěkný pohled. Spoiler Alert! Co se mých osobních preferencí týče, nejradši jsem měl Angie. Naopak těm dvou arogantním pindám jsem přál ať je sežere medvěd. Vítězové byli zasloužení. Když si vzpomenu na prvního Survivora, kdy nahatej Rich lovil ryby a tím se stal nepostradatelným a všichni hráli racionálně, nedokážu si představit, kam se Outlast může dostat za dvacet let. Třeba se nedostane nikam a v následující sezóně tam budou zase nějaký namistrovaný pindy co půjdou okrást sousedící tým a v tom týmu bude týpek, kterého nechcete nasrat. A ten týpek nebude jako Javier v této řadě, ale bude to týpek, kterej začne střílet šípy. A bude. ()

Wancohoff

Ocakaval som, ze partia ludi sa bude mat za ulohu v divocine dostat z bodu A do bodu B niekolko kilometrov celit nastraham divociny, lovit , a utaborit sa na noc aby rano mohli pokracovat v ceste... dostal som nakoniec len partiu ludi ktori kempuju na jednom mieste kradnu si veci medzi skupinami, a hadaju sa... zaujimava je len posledna cast..dost nezazivne a nudne...dopozeral som to len ako podmaz ()

Krayo

1 hviezda za prostredie. Cakal som od toho vyrazne vacsiu survival zlozku ale ta je bohuzial minimálna, cize nakoniec je to vlastne taký big brother akurat v prirode :) + V urcitom bode (ked si zacali navzajom seriozne skodit) som zacal byt presvedčený ze to je proste hrané, resp. minimalne do velkej mieri moderovane co sa ma diat lebo inak to chovanie ludi vobec nedávalo zmysel. Akoze mne zničia carodejnice kemp a ja sa rozplacem a odstupim, vsak by som sa prestahoval do ich kempu, co mi udelaj ;D. Alebo im ich kamp roztrhal tiez na cucky/rozkradol ked to je ocividne dovolene nie? Chapem je to show a asi som od toho cakal nieco co to nieje. ()

fixaman

Survivor byl po více než dvaceti letech konečně sesazen z pozice nejlepší reality show. Outlast je oproti němu opravdu o přežívání, ne jen o intrikování modelek a fotbalistů. Casting se povedl na jedničku a absence pravidel tomu hodně prospěla. U pátého dílu už to byla show jak vystřižená z Pána much. Dlouho jsem nezažíval u žádné soutěže tak silné emoce. Bylo to velmi intenzivních 35 dní na Alijašce a skončilo to velmi zaslouženým vítězstvím. Doufám, že bude další řada z nějaké další nehostinné krajiny. Netflix boduje! ()

Olík

Já vám vůbec nevím. Survive dobrodružná reality show, která se dá smotnout za jedno deštivé odpoledne i s přestávkou na svačinu. To je všechno v pořádku. Ale šlo o souboj člověk vs. divoká příroda, nebo o to čí kalkul bude ten nevykalkulovanější……o pádu morálních hodnot některých účastníků se nebudu ani vyjadřovat. Kombinace obého mi „voní“ po rybině. A co je nejdůležitější. Hlavně mi netvrďte, že to celé nebylo vedené pevnou rukou režisérovou….až moc věcí ukazuje na to, že ne všechno, co vidělo oko diváka byla vůle soutěžících. ()

salamandrr

Pekne, konecne dalsi level reality show. Ovsem moc nechapu zisk obleceni a vybaveni kempu. Prvni den maji plachtu a postupne jim tam přibývají igelity, sítě, elektrikarske stahovaci pasky, provazy.... Asi by to bez dodavek obleceni nebylo realne, ale vybaveni nechapu. Mnoho lidi zminuje nahranost, skutecne to vypada jako pod taktovkou rezisera, ale zivot casto caruje silenejsi pribehy nez scenarista. Kradez spacaku za me jeste byla taktika, pak už jen ukazka kdo je vetsi magor ()