Lietanie pre začiatočníkov

• Česko Létání pro začátečníky (viac)

Banda bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť špičkového terapeutického výcviku, ktorý im pomôže prekonať fóbiu z lietania. Poslednou výzvou kurzu je absolvovanie spiatočného letu na krátku vzdialenosť. Nesúrodá skupina – nekompetentný sprievodca, upätá developerka, rozhádaný párik influencerov, a úspešný spisovateľ, ktorý je v skutočnosti veteránom špeciálnych jednotiek, musí čeliť svojim najhorším strachom. Z krátkeho letu na Island sa stane nočná mora a pomyslenie na návrat neznesiteľnou predstavou. Do toho všetkého prichádza snehová búrka, a skupina sa musí ukryť v luxusnom wellness hoteli v ponurej mesačnej krajine Islandu. Atmosféra hustne a predstava ďalšieho letu už nie je ani zďaleka to najhoršie, čoho sa účastníci kurzu desia. Dokážu sa konečne zbaviť všetkého, čo ich ťaží, aby mohli konečne odletieť? (Filmtopia)

blondboss

Nenáročná prudko priemerná komédia, ktorá komédiou ani veľmi nie je, skôr sa jedná o film s odľahčenou atmosférou strachu z lietania. Na jednej strane dobrý námet, na druhej strane by asi bolo dobre to trošku prepracovať a zakomponovať do toho ešte viac bizarnosti. Celkovo ale ako oddychovka to funguje, aj keď na ňu rýchlo zabudnete. 50 % ()

POMO

Pokud se bojíte létání, bude vám film něčím blízký, najdete se v postavách. Jejich fobii se věnuje vydatně. Já ho ale dokoukal spíše s údivem. Dávno jsem neviděl film, natož komedii, u kterého bych natolik nechápal, proč se ve většině scén postavy chovají tak, jak se chovají. A který by byl jako komedie tak krutě nevtipný. Dokonce i instrumentální hudba v něm je nefunkční a doprovodné písničky nesmyslně vybrané. ()

Botič

Létání pro začátečníky má námět, který utáhne krátkometrážní formát, ale celý film? Na to si režisér vytáhl strašně málo scének točících se okolo létání. A větší část filmu věnuje nijak zajímavému pobytu ve wellness hotelu kdesi na Islandu. Zvláštní. ()

*CARNIFEX*

Výborný námet, no absolútne nevýrazne podaný zo všetkých uhlov pohľadu. Že sa vo filme objavujú absurdné pasáže, to mi nejak nevadilo, to som vyslovene očakával. No absencia zdravého či nezdravého humoru mi vzhľadom na myšlienku tvorcov príde celkom trestuhodná chyba. Čakal som skrátka viac. ()

Arsenal83

Zo začiatku fajn humor, dobré narážky, dokonca by som povedal, že až trefné konštatovania toho, kto je dnes influencer: "V podstate mi len fotí zadok a oni ma sledujú". A hoci film samozrejme neponúkne nič, čo by strach z lietania odstránilo, naopak, skôr ho znásobí, nemalo to zlý vývoj, až kým to prestávalo byť o tom lietaní a odrazu sme sa dočkali humoru typu muž mužovi krásne olíže plešinu a voľne prechádzajúc ruka v ruke mu potom fajčí priamo pred jeho frajerkou. Viem, že stará škola ako nejaký trápny Funes či Sellers, to je už dávno preč, ale tak toto mi už príde tak nejak cez čiaru aj v rámci žánrového prvku nazvaného "absurdnosť". Zrejme som sa málo pohyboval v Hellebrandtovych kruhoch. ()

SLOTH

Překvapivě zábavný a absurdní film o strachu z létání. Bavíte se od začátku až do konce, takže překousnete i to, že se postavy chovají trošku nesmyslně. Příjemný zážitek rozhodně umocňuje skvělá kamera i střih. ()

M.i.k.e

Artová komedie, která se ale moc nepotkala s humorem a rozhodně mohla ze strachu z létání vytěžit víc. Na jedno podívání se to sice dá v pohodě vydržet, ale ten kdo se Létání pro začátečníky vyhne o nic nepřijde…60% ()

cariada

Docela mě to bavilo, musím říct taková léčba fobie by mě spíše odradila od létání ještě víc. Škoda že toho humoru tam není víc mnohdy to klouže do drama. ()

annihilation odpad!

Nebylo by trefnější, kdyby se snímek jmenoval "Komedie pro začátečníky"? Protože vyzní humorně, jen pokud jste v životě žádnou komedii neviděli. Problém spousty snímků spočívá v tom, že se jim nedaří příběhem poslepovat vtipy a jsou neucelené - tady šel scénárista proti proudu a z ryze originálního námětu se mu podařilo vytěžit hodinu a půl nekonečné nudy. Z části proto, že komorní výběr pěti hlavních postav  vůbec nefunguje jako celek, ale především pro absolutní bezduchost a nevtipnost. ()

Flynn

Pro mě naprostý Master piece. Krátká stopáž a přitom to šlape v tempu a skvěle jsem se u toho bavil. Pokud má někdo rád Bílý Lotos, tak tady bude cítit lehce podobný dříve. Skvělé, skvělé. ()

Johnny.ARN

Ja som sa veľmi nezasmial, ale udržalo si to dekorum a neskĺzlo to do úplných hoven. Viem si predstaviť, že takéto kurzy fakt existujú, ale situácie sú prehrotené. 2 z 5 ()

Devadesát Dva

Ísland... grand, is it? Asi nejvíc ne-islandsky působící film, co jsem viděl, ta snaha o to být international je tu přeci jen trochu vtlačená. Jednak je to anglicky a islandštinu tu člověk slyší možná tak v přízvuku (který jsem ale u rozhovoru odbavovací přepážky chytal s malým úsměvem) a v horké lázni a pár záběrech krajiny, ale jinak jakoby nic. 'Northern Comfort' se točí okolo skupinky lidí, kteří mají panický strach z létání. Svoji fóbii se snaží vyřešit tím, že navštěvují ekvivalent AA, 'Fearless Flyers', kurz, který se chystá otestovat svoje účastníky finální zkouškou letu na krátkou vzdálneost na lokaci, tam chvíli pobýt a pak letět zpátky. Jenže vše se samozřejmě zkomplikuje a u každého trochu jinak. Postupně trochu odkrýváme životy a motivace postav a film jede v klasickém mixéru, kdy se zápletka zamotává a komplikuje, jenže holt to není Guy Ritchie. Nebylo to špatné, řekl bych, že je to o něco málo slušnější, než odráží zdejší hodnocení, ale chybí tomu větší výraznost vlastně v čemkoliv. Je to roztáhlá věcička, na kterou se dá dívat, když se vám nechce příliš věnovat pozornost příběhu, ani filmu. Hafsteinn Gunnar Sigurðsson holt není velká islandská filmová naděje, jako Guðmundur Arnar Guðmundsson, ale spíš rutinér. 6/10 ()

bobstock

Trochu strastiplný zážitek. Že se jedná o čistokrevnou komedii je Sigurðssonův humor nastavený poněkud více seversky než jsem zvyklý. Ani v sále o účasti zhruba 10lidí se za celý snímek zasmál krom mě asi jen jeden další člen a to hned na začátku při strašení před prvním letem. Poté nastupuje podivné absurdum a vývoj členů terapie na zapadlém Islandu. Chápu o co tvůrci šlo, vyhnat ďábla ještě větším ďáblem, ale pojetí a vývoj postav mě teda v téhle formě moc nezaujal a myslím tím, že mi nevadil svým uměleckým pojetím jako spíše scénáristickým.  60%  Mimochodem vlastní obavy z létání jsem při první letu do USA spolknul stoickou myšlenkou ´´buď se tady všichni zabijem a nebo tam doletíme, nic mezi´´ :) ()

Renfield

Let na Island, ten nejlepší možný závěr kurzu proti strachu z létání, vůbec, když je to let téměř bezproblémový. Čtveřice účastníků, které pravděpodobně nepojí nic jiného, než právě strach z létání, dokáže zaujmout už před odletem. Aby u toho zůstalo, s postavami se příliš nepracuje, takže do absurdity vyhnané dění v islandské verzi hotelu Overlook, příliš nefunguje. Nebo takhle, funguje jako relativně vtipná přehlídka povahových změn pod tlakem, kde se v některých případech tak zásadní změny vzaly, není úplně jasné. Nějaký smysl dává snad jen Edward, jenž si vzpomene na svoji službu vlasti. On sám je také nejzajímavější postavou, zbytek ho spíš doplňuje. Zřejmě je lepší nad tím příliš nepřemýšlet, nakonec stejně jako před prvním letem. 60% ()