Nejhlubší nádech

• Veľká Británia The Deepest Breath (viac)
Veľká Británia / Írsko / USA, 2023, 108 min

Rekordmanka v potápění bez kyslíku a odvážný profesionální potápěč dají v sázku všechno, aby se zapsali do historie tohohle extrémního sportu, který je pro ně vším. (Netflix)

holtis

I když jsem fanoušek freedivingu, tak bych film trochu sestříhal...zdálo se mi dost rozvláčné. Film má celkem dost nepřesností (vlastně už v první minutě, kdy tlukot srdce freedivera utichá a zpomaluje  s vynořením). Viděl jsem český dabing z Netflixu...hrůza,na překlad by se mohli alespoň někde na terminologii dotázat. Jinak su za film rád...moc takových není a přes drobnosti i tak překvapil. Navíc ho pustili v době konání závodů Vertical Blue 2023, což se k sobě náramně hodilo. Za mne 85%. ()

Frajer42

Veškeré pasáže s potápěním byly extrémně napínavé a super. Veškerá omáčka okolo mi ovšem moc nešmakovala. Dost jsem se nudil a často mi někam utíkala pozornost a navracela se vždy až ve hloubce několik desítek metrů pod vodou. Jakákoli snaha o hru na sentimentální notu mě tentokrát velkým obloukem minula. Každopádně obrovský respekt vůči všem lidem, kteří podlehli tomuto extrémně nebezpečnému sportu, který bych nenašel odvahu vykonávat. [50 %] ()

Arsenal83

Nie som vôbec fanúšikom potápania a dokonca im nerozumiem. Na čo riskovať, ani vo vani nie. Dokument ale vie postupnou dávkou správne načasovaných emócií priniesť zážitok aj tým, čo hlavu neradi ponárajú. Má to svoje napätie a má to svoje dojatie. ()

eLeR

Freediving ma odjakživa fascinoval. Ten kľud spod hladiny sa vždy prenesie aj na mňa, a to ticho je balzám pre moje uši. Cítim k tým ľuďom naozaj obdiv. Sú odvážni, zanietení, možno niektorí až posadnutí. Neustále na hranici života a smrti .. ale je to ich voľba, ich život. Výborný dokument. ()

Chrustyn

Poutavý dokument, přibližující ne úplně proklamovaný freediving. Dokument dokáže napínat, seznamuje nás se zajímavými postavami a přibližuje sport nad kterým běžný smrtelník pouze kroutí hlavou a nakonec i dojímá. Užil jsem si to a nenudil se. ()

Janek

Dramaturgicky výborně poskládána záležitost, která bez předchozí znalosti děje funguje perfektně a jde pod kůži. Nic osudovějšího nám kinematografie dlouho neukázala. Mazec a pravděpodobně Oscar. ()

Marcos22

Nejhlubší nádech je strhující výpravnou dokumentární podívanou, která zavede diváka do tajů extrémního sportu zvaného freediving. Film však není natočený sterilně a nezajímavě, ale přesně naopak. Pohledem freediverky Alessie Zecchini a jistícího potápěče Stephena Keenana přináší epický a srdceryvný příběh nejen o tomto sportu, ale taktéž o životním stylu, lásce a hrdinství. Všechna tato témata dohromady smíchají prvotřídní koktejl plný intenzivních a niterných pocitů, který by byla velká škoda neokusit. Prozatím nejlepší dokument roku 2023! Plná palba a velké doporučení všem. 💯 (20.07.2023) ()

Steven47

Na tohle jsem nebyl připraven. Dokumenty Netflixu jdou, ale tohle je jiná liga. Zřejmě za to může i studio A24, protože Nejhlubší nádech je zkrátka naprostá pecka. Už neotřelé téma freedivingu je samo o sobě velkým lákadlem. V kombinaci se skvělou technickou stránkou navíc snímek nejednou nabízí momenty, kdy člověk na chvíli přestane dýchat s potápěči. Díky postupnému a perfektně zvolenému dávkování informací je snímek jednak dost naučný a jednak ani na okamžik nenudí. Na tom má podíl i dost osobní pojetí vyprávění, které zpočátku vyvolává otázku, o kom vůbec dokument je, a posléze určitou nejistotu ohledně toho, za jakým účelem vlastně vznikl. Kdo o tématu nic neví (což bude hádám většina), bude pravděpodobně stejně jako já v napětí až do konce. Co se týče samotného finále – nevím, zda ve mně někdy v životě vyvolal dokument takhle silné emoce. Jeden z nejlepších filmových zážitků roku. 10/10 ()

M.i.k.e

Velmi dobrý dokument, který těží maximum z neokoukaného tématu nenápadného (ale sakra náročného) extrémního sportu v kombinaci se silným příběhem. Sám film z počátku lehce mate tělem a kdo je hlavní postavou a hrdinou dojde divákovi až později, nicméně díky tomu jak na to tvůrci jdou od lesa a diváka pomalu seznamují s postavami a prostředím je to celé o to víc vtahující a závěr mnohem silnější…80% ()

Vyhy

Dlouho se mi nestalo, aby mě tak vtáhl dokument a celé dvě hodiny jsem napjatě sledoval, jak to dopadne. O tomto extrémním sportu jsem pochopitelně už slyšel, ale nikdy jsem ho pořádně neviděl a neznal jeho zákulisí. Což se díky sledování změnilo. Ale na samotný konec jsem nebyl připraven a celou dobu jsem čekal, co z toho "vyplave", protože tvůrci dokumentu si s námi lehce hráli a drželi v napětí. Tleskám a smekám, nejenom tvůrcům, ale i potápěčům. ()

Kwaichi

Dokumenty sú málokedy také napínavé, že ich sledujete celý čas so zatajeným dychom. Toto bol jeden z nich. Výborná práca. Film sa podaril tak kvalitne zostrihať aj vďaka samotnému freedivingu, kde je pri pokusoch o rekord stále prítomná audiovizuálna technika. Stačilo len materiál pozbierať a umne postrihať. Ale späť k športu samotnému a k aktérom, ktorí rozprávajú celý príbeh. Klobúk dole, ako ľudská motivácia dokáže posúvať limity. A klobúk dole pred tými, ktorí obetujú všetko za úspech svojích priateľov. ()

Qitek

To tlačení na pilu v poslední třetině, kde všichni polykaj velmi těžko slova do ticha a vyslovují jméno “Steve…” Na závěr k tomu nakonec hraje i tklivá hudba, která graduje do oslavy života. Bylo to bohužel tak na sílu, že mi dala zapomenout na jinak skvělej dokument. O totálních magorech btw. ()

Mrkvič

Bohužel jsem malinko o ději dokumentu zaslechl a neustálá očekávání byla na škodu. Jinak jde ale o hodně silný příběh, který si odvyprávění zasloužil. Vypustit z mluvících hlav kvůli dramatičnosti jednu z hlavních postav, mi ale přišlo takové neuctivé, netaktní. Jinak ale krásné podvodní záběry, hodně informací a dost emocí i ucházející pohled do nitra závodníků a lidí okolo tohoto sportu. ()

Johnny.ARN

Dych nezadržím ani tak, nie to ešte pod vodou. O čom je vlastne tento príbeh? O extrémnom športe? O športovcoch? O tragédií? Nejak tak o všetkom a je to kurva zase raz kvalitný dokument od Netflixu. 4 z 5 ()

elanius

(20D4/2024) / Nechce sa mi to tu veľmi rozoberať, ale mám proste problém pochopiť motiváciu ľudí ktorí sa chcú napríklad ponoriť čím hlbšie do vody, alebo vyliezť na najvyšší kopec. Z toho vyplýva, že sa mi ťažko stotožňovalo s ľuďmi v tomto dokumente. Čo ale viem oceniť, je kvalita dokumentu a musím povedať, že The Deepest Breath je dramaturgicky a scenárom jeden z najlepších dokumentov čo som kedy videl. Nehovoriac o technickom aspekte. Netflix a A24 je zaujímavé spojenie. (8/10) ()

sskrblik

A zase to kdyby... Kdyby byvali byli tam nenacpali tu romatickou ufnukanou vatu, tak to byl dobry, nerku-li vyborny dokument o nahodnem posouvani hranic schopnosti lidskeho tela. Muzu jeste jednu sekundu ci dve dal nebo to se mnou yeahbne a nestihnu vyplavat? Kdo vi?! Doporuceni pro zeny. Pokud opravdu touzite lapat po dechu a nechcete se topit ve stometrech pod wasserem, nasadte si kolicek na ///// * (nanosekundu, nosekundu, sekundu,) * !nehodici se skrtnete! ////// nos a se svym milym chlapcem ( muzem) zkuste techniku tzv. Dypfroutu ( deepthroatu, chcete-li). Kazdym dnem se muzete krasne zdokonalovat. Panove voala... ()