Historický film. Absolútna moc si vyžaduje absolútnu oddanosť...
Píše sa rok 1558 a anglická kráľovná Mária Tudorovna umiera. Jej krajina je zmietaná spormi medzi katolíkmi a protestantmi a ona nemá dediča, ktorý by po nej prebral žezlo katolíckej vlády. Tak sa po jej smrti sa na trón dostáva nevlastná sestra a protestantka Elisabeth, dcéra kráľa Henricha a jeho popravenej manželky. Elisabeth, ktorá má len 25 rokov, vyrastala v ústraní a na kráľovský trón ani nepomyslela. Nie je pripravená na vražedné dvorské intrigy, falošných poradcov ani na zištné sobášne ponuky od európskych panovníkov. Jej srdce patrí grófovi Robertovi Dudleymu, ktorý však nie je z modrej krvi a preto nie je vhodným kandidátom na kráľovského manžela. Aby Elisabeth na vratkej dvorskej pôde prežila a jej kráľovstvo prekvitalo, musí sa stať rafinovaným stratégom, ktorý sa spolieha len sám na seba. Jej absolútnu moc by manželstvo z rozumu iba oslabilo a preto sa rozhodne zostať panenskou kráľovnou. Začína sa alžbetínska doba... (STV)

Puol

Historické drama bez stoviek komparzistov v komornejšej atmosfére, je ale i tak dramatické až až. V rámci svojho žánru veľmi podarený film s pestrým hereckým obsadením. Cate Blanchett je ako panenská kráľovná totálne vierohodná, no i Geoffrey Rush ako verný "čistič" má tiež niečo do seba. Zachytenie intríg na kráľovskom dvore ako i razantné riešenie politických otázok ma veru smutne nadčasový charakter. Noa záverečný prerod kráľovnej ako i rozjímanie pod sochou Panny Marie (ktorá to tak trochu všetko spískala) sú veľmi silné filmové momenty. ()

Marsello

"V jej tvári som videl niečo nadčasové. Bol som si vedomý toho, že robím dobový film, ale chcel som, aby vyznel súčasne.“ Slová režiséra. Niet čo dodať. V tvári Cate je niečo, čo neuvidíte všade. Zazrieť ju len na okamih v tomto historickom diele človeku hneď napovie, že z tejto mladej herečky niečo raz bude, o čom svedčí (bohužiaľ) nepremenená nominácia na Oscara. A od pravdy človek nebol ani krok. Cate proste v tomto snímku zažiarila ako kvapka rosy v rannom svetle a urobila film filmom. Kapur vyžmýkal všetko, čo len mohol, ale predsa mohol aj trochu viac. Je to jeden z lepších historických snímkov, aký je možné vidieť na našich plátnach. ()

hazaba

Velice zajímavé pojetí, jak mohla Alžběta nastoupit na trůn a co při tom prožívala. Cate Blanchett je jako vždycky skvělá, stejně tak Geoggrey Rush a dobří jsou i ostatní herci. (Mimochodem, napadlo mě, že by mohlo být hodně zajímavé podívat se trochu blíž na postavu Walshingama, o kterém se říká, že byl něco jako předchůdce SIS). ()

strikeman

Historické drama jak má být (nikoli ovšem velkofilm, a tak je třeba na snímek nahlížet). Vynikající herci, nádherné kostýmy, pěkná hudba, přiměřený scénář, zasloužených 7 nominací... ()

DHDV

Dobré historické drama, krásné kostými a dobří herci apod. tenhle film má v podstatě všechno co mu zaručuje mít vysoké hodnocení. Bohužel, já tomuto filmu musím dát 3 hvězdy, za „utahanost“ děje. Nečekal sem žádné velké boje ale očekával sem alespoň svižnost příběhu… na můj vkus moc pomalý film! ()

Faila

Zajímavý pohled do zákulisí vlády královny Alžběty I. mapující mimo jiné přerod z něžné láskyplné dívky do vládkyně, jež se dostala do kolotoče intrik, zrad a lží, a z které se stala žena schopná mnoha činů, aby si udržela trůn a zachránila svůj život. ()

Majkak

Vizuální prvek o stupeň převyšuje dramatičnost příběhu. Snímek má ambici zaměřit se na osobní dramata jednotlivých aktérů, ale zde pokulhává kvůli plochosti jejich charakteru. Alžběta poněkud nevyváženě balancuje mezi nevinnou kráskou kladoucí důraz na jednání podle vlastního svědomí, aby posléze celkem bez rozpaků kývla na vyvraždění protivníků. Vévody z Norfolku se Alžběta zbaví s takovou lehkostí, že je až neuvěřitelné, že by byl zas tak mocným mužem. Pěkná podívaná, co se týká obrazové části, podstatně slabší v dramatické části příběhu. ()

Hogo Fogo

Pekné kostýmy aj dobrí herci, ale tie pseudohistorcké bludy ... Zo začiatku sa mi film páčil atmosféra vyzerala byť autentická, ale ako postupne prenikala dom deja politika, začal som byť stále naštvanejší. Blbosť sa vŕšila na blbosť a záver bol už úplne na šabľu. Keby reálna Alžbeta vyhlásila, že sa nikdy nevydá a teda nebude mať legitímneho potomka, tak jej čas na tróne by sa okamžite začal rátať na hodiny. ()

skeptic

Poctivá historická drama. Perfektná Cate Blanchett, zdatne sekundujúci Geoffrey Rush a miestami presvedčiví, niestami menej Joseph Fiennes. Teší ma že sa režisér trafil do akurátnej stopáže, lebo tá často býva u podobných filmov značne prestrelená :). 80% ()

BOURQUE

Film Elizabeth je pomerne dobre a hlavne „vizuálne“ natočený film. Dovolí nám zahliadnuť do jedného z najdôležitejších období Anglicka. Problémom je však to, že to celé je nedynamicky zobrazené. Na herecké výkony nie je možné povedať zlé slová. Tým pádom Elizabeth je „iba dobrým filmom“. Trošku nevyužitý potenciál V. Cassela. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

RedFox

Velmi poutavě natočený příběh o počátku vlády královny Alžběty I. s excelentní Cate Blanchett v hlavní roli. Královna neměla při převzetí moci lehkou úlohu vzhledem k tomu, že zemi ohrožovaly evropské mocnosti Španělsko a Francie, samotná Anglie měla nedostatečnou armádu, chátrající loďstvo, špatné opevnění a hlavně byla nábožensky nejednotná. Přesto dokázala Alžběta během několika let upevnit svou moc a rozšířit britské impérium. A této nelehké úlohy královny se Cate Blanchett zhostila na výbornou, v nejednom okamžiku má divák pocit, jako by to byla skutečná královna. A k tomu jí sekunduje vynikající Geoffrey Rush v roli jejího věrného rádce a ochránce Walsinghama. Prostě paráda! ()

Torgal

Historický film s dôrazom na slovo historický. Pripadal som si skoro ako pri sledovaní hraného dokumentu. Herecké obsadenie je parádne (a hrá tu aj Eric Cantona!), kostýmy sú výborné, ale výprava sa obmedzuje len na interiéry, nie je tu žiadna akčnejšia pasáž ani riadna gradácia deja a uspokojujúce vyvrcholenie. Natočené je to zručne a nemôžem tiež povedať, že by som sa pri sledovaní nudil, ale nechytilo ma to. 6/10 ()

FOCKE_WULF

Hezky odvyprávěný příběh královny Alžběty I., která jako poměrně mladá dosedla na anglický trůn a která musela překonat nejednu překážku, než upevnila svou moc a než přivedla Anglii od úpadku až k rozkvětu - k takzvanému Zlatému věku. Dokonalá atmosféra, skvělá Cate Blanchett. ()

papaguy

Film dýchá na paty historickým špičkám, je to těsné, ale něco tomu jakoby chybí. Uvítal bych lepší prokreslení většiny postav, některé věci tam jsou zbytečně přestylizované a na efekt, což trochu shazuje atmosféru dusna a nejistota doby, která panovala. Skoro se divím, že to točili Britové... Co se mi líbilo, bylo ztvárnění postupné proměny královny z vřelé nezkažené mladé dívky na sebevědomou odtažitou panovnici zakládající vlastní náboženský kult. ()

Lupes

Z hlediska věrnosti historickým reáliím a přes kostýmní dokonalost si režisér neodpustil několik téměř hollywoodských klišé, jako jsou patetické proslovy padnoucí spíše do kongresu USA (či gladiátora :), intimní chování milenců dnešního Hyde parku a katolická církev a její temný rytíř patřící do Star Wars spíše než do 16. století. Ale atmosféra je chvílemi opravdu houstnoucí, nezvyklé zaměření na vztahy a pojetí lásky té doby je svým způsobem také bonusem. Žel na úkor jisté dynamičnosti a akci-chvílemi jsem se docela nudil. ()

Gardenboy

Herecký koncert Blanchettovej, Fiennesa a Rusha nestačí a *5 hodnotenie. Je to pomaly plynúca komorná intrigánska dráma, miestami s fantastickou atmosférou (úvodná scéna, zatknutie a vyvraždenie zradcov, vypočúvanie Alžbety a kráľovnina prosba Alžbete ... ), miestami nudné, natiahnuté a ukecané. Kto čaká akčné scény, ruky preč, je ich minimum. Kto chce poriadnu filmárčinu bude sa páčiť. Filmový klenot, ktorý si treba "odsedieť". ()

Ceberus

Do filmu byla obsazena celá řádka charakterních herců, včetně těch menších rolí třeba pro Cassela či Craiga. Je to jeden z těch epicky divadelně pojatých filmů typu Pýcha a předsudek, což se právě odráží i na hereckém obsazení a jejich samotných výkonech. Na druhou stranu film nevyzněl tak zdlouhavě a natahovaně jako třeba životopisný Gándhí. ()

Ginger25

Královna Alžběta byla bezpochyby jednou z největších osobností britské historie. Do dějin se zapsala jako schopná a cílevědomá panovnice. Film však Alžbětu zobrazuje jako skutečnou ženu z masa a kostí, která je zmítána vlastními city. Cate Blanchett dokonale ztvárnila přerod z křehké dívky v silnou ženu-panovnici. Při závěrečné scéně člověku až běhá mráz po zádech. Začátek se mi sice zdál zbytečně natažený, ale snímek jako celek funguje docela dobře- intriky, romantika, dokonce i trocha humoru- to vše zabaleno v jakémsi temnějším odstínu- život v 16. století hold nebyl žádný med. ()

Brinkley

Nevím, co dodat... velice zdařilý historický film o nelehkých počátcích panování Alžběty I. - výjimečné dámy "s koulema" (prosím za prominutí, ale lepší výraz mě nenapadá ani s ohledem na post královny; zkrátka má můj neskonalý obdiv). A samozřejmě o důležitosti (všeho)schopné šedé eminence, bez jejíž nezanedbatelné pomoci by se historie nejen Anglie mohla ubírat docela jiným směrem. Skvostná Cate Blanchett přesně vystihla přerod mladičké dívky v odhodlanou političku, jež nemá strach učinit v rozhodnou chvíli vše potřebné. Navíc ze závěrečné scény, kdy čerstvě ostříhaná a vybělená vchází do sálu pronést své "právě jsem se provdala za Anglii" mi dokonce přeběhl mráz po zádech. ()

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

Saoirse Ronan jako bezhlavá královna

11.08.2012

Dívku s prapodivným jménem brzy uvidíme v upírském hororou Byzantium a adaptaci sci-fi románu „twilightové“ Stephenie Meyer The Host. Pak se objeví v historickém dramatu Mary, Queen of Scots, který… (viac)

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007

V roce 1998 si Shekhar Kapur se svojí Královnou Alžbětou odbyl svůj dosavadní vrchol. Americká filmová akademie se naučila skloňovat jeho jméno, ač v hlavních kategoriích zůstalo jenom u nominací, a… (viac)

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

Pokračovanie Kráľovnej Alžbety

03.09.2005

Cate Blanchett si historickej snímke THE GOLDEN AGE zopakuje rolu kráľovnej Alžbety, za ktorú bola nominovaná na Oscara. Vráti sa aj Geoffrey Rush ako Sir Francis Walsingham, Alžbetina pravá ruka pri… (viac)