Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

Willy Kufalt

Vzhledem k mému roku narození jsem neměl možnost zažít dobu, kdy v domácnostech mnoha lidí se zájmem o film kolovaly pirátské kopie podobných záležitostí na VHS kazetách. Neumím si tedy vytvořit k filmům tohoto druhu hlubší vztah, který by pramenil z nostalgie. Jestli bych třeba na tohle zajel do kina jako na zlatou klasiku, asi bych v duchu hodně nadával, že jsem kvůli tomuhle utratil za vstupenku... vlastně já nadával i doma u obrazovky, asi jako u většiny primitivních akčních béček. Bože můj, zlatí Lebkouni! Ti byli stejnou kravinou se stejně hnusným osmdesátkovým lookem, ale měli alespoň dost vtipné hlavní postavy, tady to je po většinu času jen přehlídka nejmodernějších počítačových prvků střídana s přehlídkou možností natočení akčních scén a k závěru nekonečná přehlídka možností skloubení obou těchto prvků. Filmy tohoto ražení mě nechávají obvykle chladným, ať už je to Cameronův kult z 80. let nebo moderní superhrdinské opusy z Marvelu, mnohem raději ocením poctivou filmařinu s kvalitním herectvím. Ta 1 hvězdička je za jeden velmi zdařilý pokus o hlubší myšlenku ve scéně, kdy se mladý muž z budoucnosti zmíní, že lidé již dokážou ovládat emoce a hodně ho zaujala fotka smutné Sarah. Kdyby se vydal film místo dalšího brutálního boje s Terminátorem plného umělých efektů právě touto cestou, mohlo to být z mé strany i víc. 30% ()

Joker Punx

Další klasika mého dětství, to je jasný. Měli jsme doma VHS originálku s původním českým dabingem a ten byl nejlepší :) Na tohle jsem jako malej koukal pořád. Na roli Terminátora nemohli prostě vybrat lepší ksicht a postavu jako je Arnold Schwarzenegger. Arnie bude vždycky ten nejlepší Terminátor. Začátek mě pobavil, jak jde Arnold na punkáče a Bill Paxton měl pěkně udělaný modrý bodliny :D Hrozný jak vždycky v těch filmech dělaj z těch punkerů nebo skinheadů ty největší grázly, zmrdy nebo úplný dementy. Ty subkultury vždycky akorát zesměšňujou, kreténi. Ale na tohle už jsem si dávno zvykl. Linda Hamilton a Michael Biehn taky dobrý, skvělá ponurá atmosféra a ta hudba je geniální. ()

Claw

"Terminátor" stářím zraje jako víno. Úžasná akčně hororová nakládačka 80. let. Perfektní atmosféra, perfektní Arnold, perfektní Biehn... Film jsem jako dítě moc nechápal, dnes je tomu naopak. Jeho kvality se ukazují právě s jeho přibývajícím stářím. /90% + FILM ROKU/ ()

Bachy

A tak byla zrozena legenda. Hned během prvních vteřin filmu jsem si uvědomil, že už jsem tento kult jako malý viděl. Ono také, kdo ne, vždyť Terminátor je legenda legend a ve škole se tenkrát z filmů neřešilo nic jiného než Terminátor, Vetřelec a Predátor. Chodící vraždící mašina, která se s ničím nemaže je role napsaná přímo pro Arnolda a všechny scény s ním mají nádech drsnosti a nekompromisnosti. Tu ještě podkresluje hodně zajímavá muzika. Velmi jednoduché rytmy zvýrazňují Terminátorovu chůzi a do toho zaznívají šílené tóny jak z počítačových her té doby. Škoda, že nám film trošku stárne. Záběry, kdy Arnie už je čistě mechanický (nebo napodobenina jeho hlavy) jsou dnes už překonané a lehce úsměvné. Všimli jste si Cameronovo úchylky na boty? Ve Vetřelcích běhala Ripleyová v Reebokách a tady má Sarah zase parádní Nike. S pěti hvězdami šetřím hodně a hodně a dávám je v podstatě jen minimu filmů a první Terminátor k nim neměl daleko....druhý už je bral naprosto s přehledem. Po dalších shlédnutích přidávám i tu poslední, protože přeci jen - zde přišel nápad a hlavní motiv. Už zde se musíme poklonit, což nic nemění na faktu, že dvojka je ještě lepší. ()

dopitak

Naprostá klasika a jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. Viděl jsem ho ještě jako prepuberťák v kině a dost to na mne zapůsobilo. Filmu ani v dnešní době nijak neubírá "nedokonalost" některých triků, ve své době to totiž byla dokonalost. A Arnie jako záporák se zase tak často nevidí :-) Edit 27.7.2011 Nejvíc mě mrzí, že pokračování je dnes na 16. místě žebříčku, zatímco tento film na čísle 128. Že by to bylo proto, že v jedničce je Arnie záporák? :-( ()

Chrustyn

Skvělá akční klasika s na svojí dobu skvělými triky a zabijáckým Arnoldem. Cameron ukázal, že "Piraňa 2" byl pouze omyl (bez kterého by možná Terminátor nevznikl) a že se od něj máme na co těšit. A taky, že jo. Klasika, kterou o 7 let později překonal dokonalý druhý díl. ()

korbitch22

nadčasová sci-fi, s nezapomenutelným arnoldem, nejlepší cameron, nejkultovější z kultovních, nejlepší akční film všech dob....dvojka je sice skvělá, ale atmosférou nešahá tomuhle skovstu ani po kotníky. ()

LaciLC

Ach, osemdesiate roky, Arnold a samozrejme Terminátor, to boli časy. Po Predátorovi suverénne najlepšia guvernérova úloha, najznámejšia však určite, rovnako známy je aj legendárny Cameronov film. Sci:fi akčná klasika na ktorú ľudstvo asi len tak ľahko nezabudne. Za niečo cez 6 miliónov natočiť takýto film, to si už vážne zaslúži pozornosť. Výborné triky, atmosféra, hudba, herci, scenár, akcia, réžia, kamera. Proste úplne dokonalý film. Kult, ako sa patrí. ()

classic

Budúci Iron Jim sa previedol,čo zamýšľa do budúcnosti s čoraz väčším a intenzívnejším zlepšovaním,čo sa týka trikov,Arnie sa preslávil ako sa na svalovca patrí,potom 80 roky sú v jeho pevných rukách,sympaťák Biehn je tým pravým protivníkom a Linda má aspoň vo svojej filmografii,čo ponúknuť. Týmto podareným akčňákom si naštartoval kariéru Jim Cameron,ktorý ešte dva razy spojil sily s Arnoldom na pokračovaní Terminátora a potom ešte pohodovú oddychovečku Pravdivé lži. Ja som si užíval jeden akčný sci-fi film ešte pred akčákmi,ktoré mali prísť...,a tak tým pádom získava prvenstvo neporaziteľnosti na začiatku 80 rokov to bolo vynikajúce vstúpenie na túto pôdu. ()

Ghoulman

Spousta (ne-li většina) lidí dává přednost druhému dílu, já osobně měl jedničku vždycky raději. A to především díky dvěma věcem – líbí se mi jak intimnější atmosféra (žádné velké (a velkolepé) akční sekvence), tak temněji laděný vizuál. Obojí totiž dodává „stroji z budoucnosti“ skutečnou děsivost (a to i přes jeho rakouský akcent). ()

váca

Skvělý nápad s vraždícím strojem z budoucnosti, který ztvárnil nezapomenutelný Arnold Schwarzenegger. Díky této roli se stal slavným a dotáhl to skutečně daleko. Na to, že tento film vznikal na dnešní poměry s malým rozpočtem, vznikl kultovní počátek celé série. Jen více takovýchto pecek!! ()

heyda

James Cameron dokázal, že je profesionál. Natočil jeden z nejlepších scifi-akčních filmů století. To asi ještě tehdá roku 1984 nečekal jaká mánie kolem Terminátora vypukne. Ale ta mánie je zcela opodstatněná. Arnold Schwarzenegger je prostě úžasný, film je plný neskutečných honiček, bouraček, lekaček, ale i trochu toho hororového napětí, takže já můžu říct jen Bomba !!! 10/10 ()

Stanislaus

Horečka, kterou prý Cameron prodělal během produkce druhých Piraní, přinesla opravdu chutné ovoce. Tento kultovní film jsem si nechával dost dlouho v rezervě a po jeho zhlédnutí můžu říct, že Cameron prostě uměl točit prvotřídní filmy už tehdy v roce 1984. Hned na rovinu řeknu, že plný počet nedám, protože jsem se přeci jenom chvílemi nudil. Ale po technické a vizuální stránce je tento snímek na svou dobu dokonalý. Herecké obsazení celkem ušlo a ta hudba tomu dodala větší šmrnc. Takže bravo "Železný Jime"! ()

Darneth

Legendární hit!!! Namakanej Arnie s výrazem řezníka ve tváři, robotickou chůzí, smrtící jiskrou v oku a hrobařovou znělkou ve vlasech ;-) Pořádný bouchačky, převratná idea, legíny a objemný háro 80. let... no neberte to! Hasta la vista BABY! ()

anais

Není to tak dokonalé jako dvojka, ale přesto velmi velmi dobrý akční zážitek. Schwarzenegger je nelítostný. A vůbec celý ten film jako by nedával lidstvu moc velkou naději. Krom toho okamžik kdy si kyborg Arnold operuje oko se mnou v dětství docela zamával. Už tady se také ukazuje, jak umě dokáže Cameron mixovat technickou propracovanost s jednoduchými milostnými motivy. Vždyť Sarah Connorová a Kyle Reese na sebe mají tak málo času, a přitom je jejich vztah tak významný, zásadní pro celé lidstvo.... A v tom filmu to tak nějak je. Vedle robotického zabijáka působí jejich vztah křehce, a přitom silně. ()

poz3n

Schwarzenegger se opravdu hodí leda tak na robota. Lehce nadprůměrnej akčňák, typickej pro 80ky a 90ky, kterejm ale zrovna neholduju, takže slavný Terminátor se u mě řadí někam do průměru. ()

Roman.Ticka

Klasika co snad nikdy neomrzí. Škoda jen, že se nedá teleportovat do jednoho z nejlepších let - 1984, kdy by teprve dnešní technikou zhýralý divák dokázal plně ocenit nadčasovost provedení tohoto průlomu ve svém žánru, právnickým výrazem řečeno - precedentu...😎💪☝🚀😉 ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)