Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

Brain-D

Výborná atmosféra, proložená chladnou hudbou a brutální zabíjejícím strojem...u mě o fous lepší jak druhý díl a všechny nedostatky jsou prominuty z ohledem na tu dobu :) ()

BetuSKA

Omlouvám se tomuto filmu za své předsudky. Zabodoval na celé čáře a obhájil svou legendárnost, zatímco mě nechal zírat s otevřenou pusou. ()

darek kartac

Jelikož jsem jako první díl vyděl ten druhý tak mě mrzelo že tu je Arnold jako záporák. V celku to ale nemění nic na tom že z budoucnosti přišel i ten dobrý aby Sáru zachránil. Kyborg se snaží Sáru zabít a ta neví proč, protože netuší o tom že ona jednou má vést povstání proti strojům. ()

Všivák

Start jedné skvělé série. Nejtemnější díl. Skvělá akční jízda. Švarcig se pro tuhle roli narodil. Tady je naprosto fenomenální. Vypadá děsivě. Ručně malované triky. Skvělý příběh. Tenhle film neměl ve své době konkurenci. Rád se na něj vždy podívám zas a znova. ()

pravdovravny

I keď niektoré triky pôsobia zastaralo, tak stále príbeh a vystúpenie Arnolda posúva tento akčný film ku výšinám. Môj postreh: keď si Arnold vytiahne oko, a nasadí si okuliare, tak následne scéna na policajnej stanici je celkom nedotiahnutá, kedže cez okuliare je vidieť, že ľavé oko má svoje ľudské :) ale to je len taká kaňka. Inak budete veľmi sklamaný keď si na originále dáte cz titulky, tam nie je hláška: Já se vrátim. Ale tuším: Ja prídem späť:( ()

Master19

V roce 2029, za patnáct let, mi bude 49 a v televizi půjde terminátor jednička, tak jako dnes, ale tehdy už to bude film pro přestárlé pamětníky. A já se budu dívat a říkat si: sakra, kde je chyba? Proč nelétáme v podivných vznášedlech nad zplundrovanými zbytky civilizace. Ale hlavně - proč se neumíme přenášet časem, proč jsme ještě nepřistáli na marsu, proč ještě těžíme ropu, proč neovládáme jadernou fúzi, proč řešíme žabomyší války, proč je to tu pořád jako tehdá... v tom krásně hnusném roce 1986. Devatenááácet vosmdesát šest, nejlepší popart, ledňáček, kofola... ()

romajz15

Pro mě osobně v dost ohledech lepší než legendární dvojka. Samozřejmě dvojka má super efekty a skvělý příběh, ale podle mě jí chybí ta depresivní atmosféra prvního dílu. ()

VanTom

Akční sci-fi klasika (zároveň kult), skvěle vymyšlená - navržená i dokonale zrealizovaná; obzvlášť, vezmeme-li v potaz nezkušenosti (skoro)debutujícího režiséra a skromný rozpočet. Na 4* snižuji ze dvou malicherných důvodů: že ji první pokračování ještě překonalo a za tu strašnou, rušivě zastaralou syntezátorovou hudbu (pravda, s nadčasovým motivem). ()

pursulus

A o nic nepřijdete.¬         Tři díly Terminátora (uvedené v r. 1984, 1991 a 2003) hodnotím (zprůměrováno) jako jeden celek, tohoto celku se týká také toto opoznámkování.¬                 První dva díly (scénář i režii) má na svědomí známý James Cameron, režisér a scénárista veleúspěšných počinů pro méně náročné diváky, řadové konzumenty ((na příklad, Titanic (1997), Avatar (2009))). Modla průměru nezklamala ani u Terminátorů, náš génius zažil drtivý úspěch a mohl se připravovati na další rozvod. Já ovšem objektivně podotýkám, že scénář obou Cameronových Terminátorů nepřesahuje hranici lepšího škváru, že to, proč mu to lidé baští, je geniálně manipulativní provedení a také takové vedení režiséra. Připomínám, že ne všechno, co se komu líbí, je také dobré.¬                 Nesmírnou ctižádost pana Camerona ponechám patologům a budu se věnovati dílu poslednímu, který už nemá na svědomí on, ale dvojice scénáristů M. Ferrise a J. Brancata s režisérem J. Mostowem (Cameron ve třetím dílu už pouze pomáhal vytvářeti charaktery postav). Scénář je na úrovni braku ("zlatý" Cameron!), provedení se snaží kopírovat předchozí díly, což se daří u některých triků provedených skoro stejně jako v předchozích dílech. Celkově je toto zakončení řady Terminátorů hodně nedůstojné.¬                 Celkově lze tedy řadu Terminátorů hodnotiti coby dobře podaný lepší škvár s nepovedeným koncem, který sráží celou řadu dolů. Věřte nebo ne, ale považuji své hodnocení za objektivní. Pokus jste méně náročný divák, řadový konzument, nebo člověk, který si chce od všeho odpočinout a vypnout, potom je mi přes to vám Terminátory doporučiti; s tím ovšem, že třetí díl vynecháte. Tento první Cameronův díl je podle mě nejlepší a má ode mne 3 *. ()

lykan9

Dvojku mám sice raději, ale přesto se jedná o nadčasovou sci-fi podívanou, která nemůže a ani nikdy nebude nudit ani po letech. Zároveň je zábavné sledovat počátky herců, kteří se po letech stali většími či menšími hvězdami (Biehn, Hamilton, Henrikson, Paxton). Nemluvě o tom, že díky tomuto filmu a Stanu Winstonovi jsem v dětství snil o tom, že chci dělat filmové triky :-) ()

Sany33

Na prvý pohľad ťažkopádny a pre niekoho možno nezaujímavý film, ktorých nazbierate do plného koša (tento názor pretrval u mojej manželky aj po zhliadnutí takže si z toho nič nerobte...). Cameron so svojim tímom však dokázal pravý opak. Strojovému sci-fi dodal úctyhodnú ľudskú stránku a aj preto je jeho prvý veľký projekt takým obľúbeným aj dnes. Veď kto by nepoznal Terminátora, film, ktorý zmenil dejiny aj bez vojny (opäť by som letmo spomenul moju manželku, donedávna...)? Aj po záverečných titulkoch vieme, že to nebolo naše posledné stretnutie s týmto fenoménom, pretože ako hovorí Arnie: „I’ll be back“. 92% ()

Spock

Arnold přichází v jedné ze svých neskvělejších rolí! Chladně kalkulující robot s cílem zabít za každou cenu svůj cíl. Nenapadá mě nic podstatného, co bych tomuto snímku vytknul. Skvěle jsem se bavil! Musím ocenit samotný nápad i jeho realizaci. Zabijácký robot přichází z budoucnosti, aby zabil ženu, která porodí budoucího vůdce lidí, kteří přežili nukleární válku rozpoutanou stroji a v budoucnosti s nimi bojují o své místo na slunci. Michael Biehn jako elitní voják z budoucnosti musí Terminátora zastavit stůj co stůj. ()

ganz

Pro arnoldovu mimiku je tohle dokonalá role(= Podle mého názoru o mnoho lepší než dvojka. Vyvražďovačka na policejní stanici je nezapomenutelná. ()

masw

Ať si říka kdo chce, co chce pro mě je to nejlepší díl série. Skvělý začátek (ve 2-ce taky není špatný...), operace oka v umyvadle, zastaralá technika terminátora bez kůže, známá z prvních dílu King Konga. Prostě jednička ve všech směrech. ()

KASUGI

Kultovní akční sci-fi se záporným Arnoldem, jednou nezapomenutelnou hláškou, roztřílenou policejní stanicí a jedním obrovským nepřehlédnutelným časovým paradoxem, kvůli kterému ode mě Terminátor neuvidí pět hvězdiček ani kdyby Skynety padaly. ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)