Roku 2029 ovládajú takmer celú Zem stroje, ktoré sa vzbúrili. Partizánskym spôsobom proti nim v takmer zničenom Los Angeles bojuje hŕstka ľudí, ktorí sa nemienia vzdať. Superkomputer Skynetu sa pokúsi zvrátiť výsledok vojny a rozhodne sa poslať do minulosti kyborga Terminátora T-800 (Arnold Schwarzenegger), spolovice stroj, spolovice človek, aby zabil mladú ženu Sarah Connorovú (Linda Hamiltonová), skôr než otehotnie a porodí hrdinu a vodcu hnutia odporu. Ľudia úmysly strojov odhalia a rozhodnú sa, aby sa do roku 1984 vrátil aj bojovník Kyle Reese (Michael Biehn). Jeho úloha znie – zachrániť Sarah. Mladá žena netuší, čo sa deje, kto ju prenasleduje a prečo ju chce zabiť. Keď Terminátor najprv „eliminuje“ dve ženy rovnakého mena, napokon natrafí na tú „správnu“! Sarah sa mu musí aj s pomocou Kylea, do ktorého sa zaľúbi, postaviť na odpor. Napokon sa jej podarí zvíťaziť – cena je krutá, Kyle pri poslednej bitke v továrni zomiera... (TV JOJ)

Duke90

A tím to všechno začalo... Cameron měl prý velice živý sen o zabijákovi z budoucnosti. Já měl v životě taky spoustu snů, ale žádný jsem ještě neproměnil ve skutečnost oslňující miliony diváků po celém světě. Bývaly doby, kde jsem prvnímu Terminátorovi vyčítal mírně zastaralé triky a u zrcadlové scény s očíčkem se vždy mírně pousměji, jenže jak člověk stárne, tak začíná doceňovat víc kvalitu oné myšlenky z Cameronovy noční můry a dokonale mrazivou, špinavou atmosféru, kterou už žádný další díl neměl. Nebudu tu psát, že první díl zůstal nepřekonán, protože dvojka je i dnes (2020) stále nejlepším, nejzábavnějším a nejvíce kulervoucím akčním filmem všech dob, ale tohle je prostě jediný film, kde šel z Arnolda vyloženě až strach a do teď se nedokážu rozhodnout, jestli ho raději vidím v roli záporné či kladné. I když jej spousta lidí nazývá "hereckým polenem", tak právě v roli kyborga s kamennou tváři si neumím představit nikoho jiného. Z herců mě nikdo vyloženě nezklamal a takového Biehna bych s klidným svědomím postavil hned vedle zocelené Lindy ve druhém díle. Cameron měl už tehdy obrovský cit pro danou látku a každý správný fanoušek akčních filmů to musí cítit. ()

papadoce

Čo už sa dá povedať k prvému Terminátorovi. Film je silne spojený s mojim detstvom, videorekordérom Silva z rakúska a simultálnym dabingom. Nezabudnuteľné. Pamätám si, že ako dieťa som to považoval za horor. Kyle Reese v podaní Michaela Biehna, samozrejme Sarah Connor a dokonalá Linda Hamilton a sám budúci guvernér Californie v ikonickej roli kybernetického organizmu par excelans. James Cameron natočil prelomový akčný sci-fi žánrový spektákl s dokonalým soundtrackom. Ale pre mňa bude The Terminator absolútnym skvostom a totálnou jednotkou najmä po scenáristickej stránke. Reálne, ku koľkým filmom so sci-fi tématikou viete povedať, že je ich scenár bezchybný, pre budúcnosť v nejakej podobe nie úplne nereálny a takto do detailov premakaný (Reese ako otec Johna Connora mladší než jeho syn, fotka na konci, Sarah Connor ako obyčajná servírka zachránkyňou budúcnosti ľudstva, krátka epizódka s policajným psychiatrom a tak ďalej a tak ďalej)? Téčko je klasika, je to päťka jak oči a je nadčasový. Navždy. Zbožňujem ho. ()

Ex_Machina

„Nemôžeš ho zastaviť, pôjde po tebe až kým ťa nedostane.“ No, kto by si nechcel vypočuť takúto vetu. Sarah Conorová má tú smolu, že to bola ona. Arnold Schwarzenegger zahral cyborga z budúcnosti tak presvedčivo a chladnokrvne, že z niektorých výrazov jeho tváre si zapamätáte iba jeho mŕtve chladné oči. Zaskočiť ho môže iba vojak Michael Biehn, tiež poslaný z budúcnosti, aby ochránil servírku Lindu Hamilton pred týmto strojom na zabíjanie bez citov a svedomia, ktorý nekompromisne a bez zaváhania zničí a zabije všetko čo sa mu postaví do cesty. Väčšina filmu je točená v noci v nepríjemnej ťaživej atmosfére a sprevádzaná nervy drásajúcim syntetickým hudobným podmazom. Preto pozhasínajte celý byt, zamknite, prikryte sa až po bradu perinou a po ruke majte aspoň slzný sprej. Čo keď si práve teraz ide aj po vás cybernetický humanoid z nelichotivej budúcnosti a nič ho nedokáže zastaviť. ()

Najt

Naprosté kultovní scifi a jedna z nejdrsnějších Arnoldových rolí. I po 39 letech od premiéry film zabaví, a Arnold to je krutopřísná likvidační mašinérie. Záběry na něho jedoucího na mašině, kráčejícího v té kožené bundě, jsem si vyloženě užíval a potkat ho venku, tak se vyhnu ohromným obloukem. Je to zkrátka chodící testosteron ze kterého jde respekt a chápu jaký bum to musel být tenkrát v 80 letech. Stejně tak i celý film, kdy na svou dobu opět Cameron ukázal své ambice. Já hodnotím 4* možná jen kvůli retrostylu, a jednoduchému, být promyšlenému příběhu. Taky mě trosku zamrzela délka a Arnold si tam tolik nezahrál. V porovnání s dvojkou, která je teda o půl hodiny delší, jsem musel jedničce trošku ubrat. Ale ono to je jedno, klidně můžu dát 5* . Tohle je prostě supr film a to bez debat. Aktualizace : Tak jsem se s odstupem času rozhodl, že těch 5* prostě dám. ()

hrumsrt

Geniální nápad, který přišel při nemocném blouznění, když Camerona odvolali od jedné z nejhorších pracovních zakázek - při natáčení Pirani 2.. Bylo mu 30 a že z něj bude jeden z největších režisérů všech dob byla poměrně utopická představa, ale "Železný Jim" dokázal svůj profesní život nakopnout neuvěřitelným způsobem. První spolupráce Camerona s Arniem, který měl za sebou alespoň první kultovní roli coby legendární otrok Barbar Conan.. A oběma to změnilo život! Arnoldovi to přikleplo jeho nejikoničtejší roli a Jamesi Cameronovi jeho největší značku (i kdyby Avatarů bylo dvacet, tak takový kult jako tohle to nikdy nebude).. Příběh o cestování v čase, o lásce a jednom soustředěném stroji.. Sarah Connorová je normální holka, kterou zajímá jestli v pátek půjde do baru nebo na diskotéku, když tu se objeví lidi z budoucnosti, že ona je klíčem ke všemu.. Michael Biehn jako ochranář Kyle vs. nezastavitelná mašinka Arnie... Ve výsledku jeden z nejpoutavějších časových paradoxů v dějinách filmu. Cameron natočil film, který nestárne ani po 40 letech, jen ti lidi už vypadají divně... I když on teďka točí zase věci o dekády před ostatníma, takže to dává smysl.. Fantastický kultovní status, osobité trikové prvky, ale prosťoučký příběh. Nicméně scéna na diskotéze je tak fantasticky natočená, že by se leckdo mohl z těm zpomalovaček učit.. 80% ()

Homerking

Jeden z nejlepších filmů Jamese Camerona a také jeden z nejpoutavějších sci-fi thrillerů jaký byl kdy natočen. Srdcovka mého dětství z dob jednohlasých dabingů ke které se často a rád vracím, především kvůli Arnieho ikonické roli vraždícího kyborga a vizuálním efektům, ty byly vzhledem k tehdejší době a rozpočtu neuvěřitelné. ()

Toshio

Koukal jsem na to po letech. OK, ukamenujte mě. T2 považuju za mástrpýs, jeden z nejlepších filmů všech dob. Tady tu srandičku, nebejt T2, by už teď skoro nikdo neznal. Triky horší než v o 30 let starší Cestě do pravěku. Jednoduchej děj, časový paradoxy samozřejmě neřeší. Nesympatický vedlejší postavy. Je to kultovní, ale jen díky svýmu pokračování. ()

HanSolo

Velmi nabouchaná (vzhledem k tomu, že film byl na svou dobu až neobvykle levný) scifi, která kromě skvělé atmosféry a režie Jamese Camerona stojí i na perfektním výkonu Michaela Biehna (Svhwarzenegger se zde jen tvrdě tváří a to mu jde, ale o herectví zde nelze mluvit). Pro mě nesmrtelná klasika. ()

Sir Ludvig

Terminátor (a nie len dvojka) je jedným z najlepších filmov vôbec. Gradácia deja, námet, postavy (samozrejme hlavne Arnie), akčné scény, hudba v kompozícii s obrazom, úvod filmu, záver, masky, strih, Kamera, Réžia....mám pokračovať? ()

Dinsberg

V Hollywoodském měřítku za kapesné (6,5 mil. dolarů) natočit jeden z největších filmových hitů, ze kterého nynější tvůrci čerpají (a někteří i parazitují) dodnes. Kdo z filmových tvůrců se může chlubit takovým triumfem? ()

Spectacle

Klasika, která neomrzí! V některých scénách ovšem nezapře svůj béčkový "původ", a to v horším slova smyslu. Nejslabším článkem je jednoznačně hudba. Jinak nemám žádný námitky:-) ()

nmarca

Druhá polovina osmdesátých let dvacátého století, rakouská televize na jižní Moravě zrní více nebo méně (podle počasí), a v ní náhodně viděný takový sci-fi film, jaký jsme za železnou oponou ještě neviděli. Nezapomenutelný zážitek, který jsem ještě dlouho vyprávěla jazykově hůře vybaveným kamarádům. Ten pocit pro mne už nezopakovala ani trikově dokonalejší dvojka či méně podařená trojka. Snad to napraví Christian Bale ve čtvrtém pokračování! ()

ramislav

Ve své době nepřekonatelný sci-fi film. Jedná se přesně o ten typ filmu, který mě nikdy neomrzí. Herercké výkony jsou bravurní, Árny ve skvělé formě, vydařená role pro M. Biehna a hlavně velice povedený příběh, ve kterém každou chvíli běhá mráz po zádech. Jedna z životních rolí Árnyho, která ho dostala na vrchol své kariery. Tomuhle mistrovsky natočeném filmíku se nedé vůbec nic vytknout, a proto dávám 5 hvězdiček. ()

Cortesz

Na dobu vzniku jde o jeden z nejlepších sci-fi snímků plný akce, temné a ponuré vize budoucnosti, napětí, milostné zápletky a všeho možného co se do této dnes již legendární a kultovní podívané vešlo. Osudný se stal pro režiséra Jamese Camerona, který po svém příšerném debutovém mylníku natočil tuhle akční sci-fi jízdu, která změnila svět sci-fi a je i nyní inspirací pro mnoho dalších podobně laděných snímků. Dále změnil život a staly se životními rolemi pro Lindu Hamilton, Michael Biehn a především Arnolda Schwarzeneggera, který je s postavou terminátora spojován doteď a jde rozhodně o jeho nejslavnější roli, kterou zvládl dokonale. Rozhodně jeden z nejlepších sci-fi legend, které kdy vznikliy a kterou překonává snad jen naprosto dokonalá 2-ka ()

Havala

Podařená legenda s nehodným stroječkem z budoucnosti. Přiznám se že jsem měl rád spíše Predátora a Komando, ale postupem času i Termix vzbudil ve mě akční sympatie. Rok 2029 se blíží, tak uvidíme jetli budeme platit eurem či střílet po sobě laserem. 85% ()

JUWA

Posolstvo filmu,ktoré je v postate jasné ako facka,nám Cameron vykresľuje výrazními zábermi na pohybujúce sa kovové časti rôznich strojov,kolesá áut,chladné budovy a ulice.Žiadne pastelové farby,len chlad a temnota.Tieto scenérie sú v rýchlych prestrihoch účelovo osvetľované modrými reflektormi a dodávajú tak filmu skutočne úžasnú atmosféru.Keď k nej pridáte slušných hercov,ohromný spád a perfektné akčné scény,tak dostanete možno najlepší akčný film 80. rokov.Cameron nepotrebuje efektné výbuchy,tisíce výstrelov ani spomalené prestrelky ako John Woo.Jeho talent sa najlepšie odzrkadľuje na scénach,v ktorých sa nič nedeje.Diváka tak dokáže držať v napätí aj obyčajními dialogmi.Jeho úžasná réžia nepoľavuje ani v jednej scéne. Terminátor je tak jeden z mála filmov,ktoré ostávajú výborné aj po tom,čo ich zub času roztrhal na nepoznanie.Hlavne scény z budúcnosti,ktoré natáčali na nejakom vrakovisku napriek zastaranosti a nedostatku rozpočtu nepôsobia trápnym dojmom,ako by to určite bolo v inom sci-fi z tej doby. P.S. Vďakabohu,že James cameron má také skvelé sny. ()

HarveyDent

Laciné béčko, které staví na zajímavé povídce o zkáze světa, zotročení lidstva roboty a bájném Johnu Connorovi, který má zachránit svou rasu. A právě to tajemno, které celý tento film obestírá je tím hlavním, co nám dá, tajemno o celé katastrofě, jen s pár krátkými "flashforwardy" do budoucna, abychom věděli, jak špatně to nakonec dopadne, ať se stane cokoliv. Ti, kteří tohle viděli ještě v kinech (respektive ilegalně na videu) a pro které je tedy tento snímek kultem, chápu, v té době se asi moc takto TEMNÝCH děl nevyskytovalo, protože jinak akční scény jsou sterilní a bezduché (kromě té na diskotéce) stejně jako triky, zvuk ukradnutý z nějaké z prvotních videoher a o hereckých výkonech ani nemluvě. Film, který se stal kultem díky uvedení ve vhodnou dobu. 65% ()

Asdas

Kultový Terminátor,neznámy rakúsky kulturista a hlavný predstavitelia(Michael Biehn,Linda Hamilton)100 minút o tom ako vytvoriť za málo penazí veľa muziky alebo ako sa s chudobného vodiča kamiónu stane režisér.Terminátor je len predzvesťou toho čo má prísť o 6 rokov neskor.Kultový film!!!! ()

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

HBO plánuje další dračí spinoff o Aegonovi

13.02.2024

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)

Terminátor se dočká anime

Terminátor se dočká anime

02.03.2021

Netflix, Skydance a tvůrci anime Duch ve stroji: SAC_2045 uzavřeli novou spolupráci, za účelem převést příběh Terminátora do anime podoby. Scénář k seriálu pak chystá Mattson Tomlin, jenž pomáhal… (viac)

Ztratí studia práva na slavné značky?

Ztratí studia práva na slavné značky?

04.10.2019

Jak je vidno z nedávného obnovení smlouvy na Spider-Mana mezi studii Sony a Disney, duševní vlastnictví je v Hollywoodu jedna z nejdůležitějších věcí vůbec. V podstatě stačí vlastnit práva na… (viac)