Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

Joe321

Opravdu výtečný pocit... vše vedené precizně a vypadá skvěle. Herci vybraní také tip top. Bylo by to za 5, kdyby člověk po prvních 10 minutách nevěděl, jak to dopadne. ()

Aljak

Keď som narazil na trailer tohto českého sci-fi, tak som si hneď povedal, že Waw! Veľmi vydarený koncept aj celkovo zápletka s pútavým príbehom a dômyselnou nosnou témou bodu obnovy. Super vizuál, zaujímavé a tajomné postavy, a kopa nezodpovedaných otázok - takže všetko to, čo človek potrebuje k udržaniu pozornosti. Sem tam nejaká nelogickosť, občas nejaké zbytočné zveličovanie, ale to sú len také malé chybičky krásy. Inak veľmi dobré a česká produkcia ukázala, že si dokáže trúfnuť aj na niečo takéto vizuálne náročné. ()

rakovnik

Na naše poměry úžasný vizuál - kamera a efekty jsou na úrovni. Herecké obsazení mě už tak nepotěšilo, stejně jako složitý příběh. Jen si nejsem jist, zda mám chuť objevovat znovu kvality filmu, které jsem napoprvé neviděl. ()

Vojťas

Stále se mi nechce věřit, že toto vzniklo v českých vodách! Odvážná inspirace mnoha sci-fi, přičemž nejvíce v tom vidím Půjčovna masa (seriál) (2018). Vizuál i hudba parádní, téma velice zajímavé, jen bohužel dostatečně nevyužité silně průměrným scénářem klasických kriminálek. Nicméně i tak musím hvězdičku přidat, protože přesně takovýmto směrem chci, aby se český film ubíral! ()

Streeper

Jsem docela mile překvapená, jak dobrý ten film byl. Upřímně, už podle traileru jsem čekala naprostou trapnou hovadinu, která se jen bude snažit hrát na nějaký rádoby sci-fi americký biják. Ale ono to docela dobře funguje. Líbí se mi, že do filmu osbadili ne tak profláknutý herce, dodalo to tomu nějakou úroveň a bylo fajn vidět někoho, koho nevidíme každý den v Ulici nebo v Ordinaci. Diaogy jsou trochu strohý a chladný a ne úplně přirozený, nicméně vše je to skvěle vyvážené efekty a prostředím, které je krásně vytvořené, že je těžko poznat, že je to zelené plátno. ()

bourec

Očekávání byla velká. Co se týče hudby, vizuálu, ok. Jenže tomu filmu chybí silnější pouto s divákem. Jen proto, že  Hloz natočil něco neotřelýho v našem filmovém rybníčku, mu ruce oslintávat nebudu. Fakt tam není skoro nic, co by mě pevně přikovalo ke křeslu. Jen lepší průměr. 60%. ()

C0r0ner

Těšil jsem se dost, jako na opravdu máloco českého a zklamaný vůbec nejsem, naopak. Čert vem pár detailů, které mi vadily, protože jinak je to ve všech ohledech na světové úrovni. Kéž by to byl začátek nové éry domácí kinematografie. 90% ()

ZuzkaZ

Zcela neobjektivně čtyři hvězdy. Kdyby šlo o zahraniční film, bylo by to spíše za dvě, ale na české poměry je tento film, byť nedokonalý, stále ještě zjevením. SCIFI se u nás stále málokdo odváží dělat, navíc je tam moc pěkná designová stránka, pěkná hudba (a to nejen ta klavírní, ale včetně kvalitního rapu), charizmatický Karel Dobrý a neokoukaná a zajímavá herečka v hlavní roli. Takže za mě celkem spokojenost. ()

dubinak

Řemeslně jednoznačně to nejlepší sci-fi, co dodnes česká kinematografie nabídla. Scénáristicky film ale skomírá na dialozích a přeplácanosti příběhu, která tu přesně nebyla potřeba, protože ač je těžké se například vyznat v tom, co daná postava svou promluvou zrovna myslí, ten děj by se dal podle mě lehce zjednodušit a lepší by bylo neservírovat pořád nějaké úderné twisty, které vyvracují něco, co jsme se zrovna před chvílí dozvěděli. Divácky je to tudíž vděčné hlavně vizuálně, což je velká škoda, protože potenciál to mělo obrovský, už jen z důvodu sympatického hereckého svěžího obsazení a kolosálnosti, avšak přirozenosti CGI efektů, které v Česku zatím nemají porovnání. Uvažovala jsem nad čtyřmi, ale prostě to ve mně tolik nerezonuje asi právě z důvodu nemožnosti zapamatovat si děj. ()

Cheeter

Na to, že jsem právě viděl české sci-fi, mi to tak úplně nepřijde. Není to žádné mistrovské dílo, jen jednoduchý prvek, který změnil naši budoucnost a naše chování. A do toho dobře zasazení detektivní příběh. Stačí tak málo a je z toho kvalitní zábava. Rozhodně bych se podíval někdy znova. A to nejen kvůli místům, které důvěrně znám. A sice mi přijde divné, že se závěrečný pohřeb konal vedle hrobu Karla Havlíčka Borovského, což by asi neprošlo, ale to je spíš pro znalce... ()

zette

Sci-fi neni muj vyhledavany zanr, ale zde jsem se nechal zlakat plakatem na moji MHD zastavce a po delsi dobe se opet vydal do kina. Namet zajimavy, tu budoucnost ale meli jeste posunout. Nemyslim si, ze se do roku 41 stihne takova rozsahla moderni vystavba. Ve srovnani s architekturou si myslim, ze vozovy park zustal hodne pozadu. Ale to neni podstatne. Pokud clovek nad dejem a kazdou drobnosti moc neuvazuje, dostane se mu solidniho filmoveho zazitku s celkem zajimavym hereckym obsazenim. Je to uveritelne zahrane s dobrymi dialogy. Na ceske pomery hodne originalni a povedene. Zaokrouhluji smerem nahoru. ()

Sludger

Českí tvorcovia sa odpútali od trápnych komédii a natočili mix špionážneho trileru a scifi. Konečne niečo dôstojné a musím uznať, že sa im to podarilo. Film ma vtiahol, mal slušné tempo, možno som im úplne nezožral motiváciu záporáka, ale to je detail. Rozhodne si zaslúži šancu. ()

Martrix

K české kinematografii mám velmi ambivalentní vztah. Paradoxně to nejlepší vzniklo převážně před revolucí. A to navzdory cenzuře. Byli jsme víc než konkurenceschopní minimálně v rámci Evropy. A to včetně SF a fantasy. Porevoluční tvorba v tomto žánru vlastně neexistuje a když vidím úroveň mnohých komedií, ani mě to nemrzí. Na druhou stranu vím, že máme vynikající herce, výtvarníky... . Jenže chybí kreativní tvůrci kvalit Vorlíčka, Lipského, Zemana... . Takže Bod obnovy mě vůbec nelákal. Nicméně v rámci jakési SF evropské tour jsem viděl solidní kousky z Německa, Litvy, Francie... . Tak jsem i já podlehl té mediální masáži. A výsledek? Měl by mi k radosti stačit vděk, že to aspoň někdo zkusil? Měl bych přehlédnout nelogičnosti, tu strojenost dialogů, kde všichni mluví spisovně, jako nějací roboti? Mám jásat, že to vcelku dobře vypadá a hudba je na naše poměry velmi dobrá? A neřešit, že je hlavní postava minimálně v první půli nesympatická a že jediný, kdo v té dialogové strnulosti herecky obstojí je Hádek? Jen protože je to film český, nemám registrovat jak těžkopádně působí ambice vypadat evropsky...netflixovsky? Ta úzkostná snaha dodává Bodu obnovy neosobní, nevtahující chlad. Ale.... i přes neoriginalitu námětu a výše popsané výtky....je to solidní sci-fi a Evropa o moc dál není (i když... najdou, se i velmi zdařilé kousky, jako třeba V ráji, UFO Švédsko, Vesper Chronicles ... .) Bod obnovy tady má vysoké hodnocení, které za mě velkého fandy žánru, neodpovídá tomu, co jsem viděl já;  20% z něj, je dle mého názoru spíš projev vlastenectví, než objektivní zhodnocení. Přesto není důvod být přehnaně kritický. Slabé 3*. ()

Wormboy

Od prvých sekúnd je zrejmé, že pôjde o snímok  vymykajúci sa čomukoľvek, čo sme mali možnosť vidieť vo filmoch z našich zemepisných šírok. Bod obnovy je skutočne plne funkčný scifi thriller s výborným nápadom a napriek niekoľkým logickým prešlapom, mňa ako diváka neuráža a najmä, nenasiera. A vôbec by som sa nečudoval, ak by jedného dňa vznikol vysokorozpočtový hollywoodsky remake. Prijemné prekvapenie 3,5/4 ()

necisty

Na české poměry myslím velmi dobrý počin, věřím, že pro zúčastněné byla i pocta v tom hrát. Děj honby za pachatelem byl vystřižený z kvalitnější české kriminálky, ale puc výjimečnosti tomu přidávala právě hlavní myšlenka bodu obnovy a celé futuristické pojetí. Záběr na jízdu mezi fotovoltaickými pláněmi byl jen třešničkou na dortu. ()

PROCESOR

Obyčejná detektivka zabalená do sci-fi žánru? Ale proč? Že je to z budoucnosti? Já si sci-fi žánr představuji poněkud jinak.  Autonomní vozidla jezdí už dnes a nepořádek v lese máme také, takže tady to sci-fi nebude. Nějaké sdružení žije v souladu s přírodou a mimo hlavní proud? I to už tady máme. Nosný prvek sci-fi ve formě oživení člověka tedy jeho digitální zálohy je pro mě sakra málo. Za mě lepší průměr. ()

campix

Tady budu o dost mírnější, protože takovéhle filmy se u nás prostě netočí. Nedávají se ně peníze a lidé na ně nechodí. Navzdory nepřízni osudu a dlouhém produkčnímu cyklu vytvořil Robert Hloz a jeho tým film na české podmínky opravdu světových měřítek. Alespoň tedy po vizuální stránce. Sci-fi vlivy jako Blade Runner jsou zde naprosto zřejmé a v zasazení do českých reálií sice působí někdy spíše úsměvně, ale rozhodně cením.  Andrea Mohylová v hlavní roli je velmi solidní a neokoukaná. Jenom v nějakých akčnějších scénách tolik nestíhá a působí trošku komicky. Na scénář se evidentně tolik nehledělo, což je u filmu, který vznikal tolik let rozhodně škoda. Snad Bod obnovy prokope cestičku dalším. ()

Ondatra

Bod obnovy je rozhodně přelomovým filmem české kinematografie. Natočit české sci-fi se totiž ještě nikdo nepokusil, protože se všichni báli, jak by to společnost vzala a přijala. Ale u tohoto filmu se to myslím povedlo a odstartovalo to možnou ságu sci-fi filmů, které se třeba v budoucnu objeví v kinech, a sci-fi se zařadí mezi ty klasické žánry, kterých se čeští filmaři nebudou bát. Češi obecně točí buď dramata nebo komedie a právě rok 2023 nám to aspoň trochu obzvláštnil. Film Přišla v noci nás zavedl do hororů a Bod obnovy aspoň do sci-fi. Z hlediska příběhu se jedná vlastně o detektivku, kde hlavním vyšetřovatelem je Andrea Mohylová, která díky tomu odstartovala svojí filmařskou kariéru, a ta řeší v roce 2041 dvojnásobnou vraždu. Z ostatních herců rozhodně musím zmínit Matěje Hádka a Václava Neužila ml. Ty odvádí skvělý výkon a naprosto do filmu zapadají. Film hlavně láká na svůj vizuál a design, který se podle mě dost povedl. Celkově mi to dost připomíná hru Cyberpunk 2077. Film si hraje se všemožnými detaily ať už to jsou hologramy, různé technologie a čipy, scany nebo třeba předělání různých pražských staveb do vize budoucnosti. Spolu s hudbou, která na mě občas působila až hollywoodsky nebo jako kdyby byla od Hanse Zimmera, tak se jedná fakt o krásný vizuál, kterému jen těžko můžu něco vytknout. To samé už ale nemůžu říct o příběhu. Některé dialogy byly moc plytké a působily na mě až moc prázdně. Když se k tomu občas přidají scény, kde se nic moc neděje, a řeší se zde spíše existenciální otázky, tak výsledek působí někdy až moc nudně. Rozhodně ale klobouk dolů tvůrcům za odvahu a že konečně někoho napadlo natočit něco jiného nebo něco nového v české kinematografii. Sice to nemá takové kvality jako v USA, ale na české poměry je to slušné. Doufám, že tímto filmem se ukončil ten strach tvořit nové žánry v českém prostředí a budou vznikat další. Protože my Češi, na to máme. 7,5/10 ()

Morzael

Super výprava, parádní kamera, zajímavý nápad, ale scénář zjevně psal vrátnej. Od toho se pak odvíjí i výkony herců. Pokus o českého Blade Runnera bohužel nevyšel kvůli dřevěným dialogům plných expozice, které šustí papírem, až mi z toho bylo místy trapně... ale i proto, že scény nemají moc prostor dýchat (o pár sekund delší záběry by tomu hrozně prospěly) nebo moři nelogičností a nedotažených příběhových větví. Nu, škoda. Příště radši říct někomu, kdo umí psát, protože takhle zní něco, co vám vyplivne ChatGPT. ()

c.tucker

Film "Bod Obnovy" je nesmírně zajímavým a vizuálně působivým počinem od tvůrců z Česka, Slovenska, Polska a Srbska, který divákům nabízí poutavou směsici sci-fi, kriminálního napětí a dramatických prvků. Premiéra filmu v roce 2023 nabízí pohled do možné budoucnosti, kde technologie umožňují oživení po smrti, pokud si pravidelně vytváříte digitální zálohu své osobnosti – tzv. BOD OBNOVY. Andrea Mohylová, která ztvárnila hlavní roli, přinesla do filmu senzační herecký projev a její schopnost vtělit se do komplexního charakteru přidala hloubku příběhu. Ostatní členové obsazení také excelovali ve svých rolích, což přispělo k celkové kvalitě filmu. Příběh filmu nás zavádí do roku 2041, kde agentka Em, hraná Andreou Mohylovou, se dostává do středu případu, kdy byla porušena základní pravidla obnovy. Bod obnovy oběti byl smazán, a tím se začíná rozplétat výjimečný zločin. Film nás vtahuje do blízké budoucnosti, kde technologie nabízejí možnost prodloužení života, avšak současně vytvářejí prostor pro zločiny a morální dilemata. Celkově lze film "Bod Obnovy" doporučit všem fanouškům sci-fi, krimi a dramatických žánrů, kteří ocení vynikající herecké výkony, technickou kvalitu a závažné otázky, které film klade na stůl ohledně technologického pokroku a etických rozhodnutí. Robert Hloz si zaslouží uznání za svou režii, která nás zavádí do fascinujícího světa budoucnosti, kde lidská touha po prodloužení života střetává s temnou stránkou technologického pokroku. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky