Vesper Chronicles

Ekosystém země se v blíže neurčené budoucnosti zhroutil. Třináctiletá houževnatá Vesper, která žije se svým paralyzovaným otcem, se snaží obstarávat obživu, jak to jde, a zároveň ve své laboratoři experimentuje s biologickými materiály. Když jednoho dne najde v lese záhadnou ženu, doufá, že ji zavede do Citadely, místa, odkud mocní rozhodují o osudu zbytku světa. Kristina Buožytė a Bruno Samper umně využívají kulis lesnaté litevské krajiny, do níž zasadili děj této dystopické sci-fi, a díky kombinaci silných hereckých výkonů, jedinečného výtvarného konceptu a nápadité hudební složky přináší divákům vskutku komplexní audiovizuální zážitek. (MFF Karlovy Vary)

Mamlas

Bylo tam několik vizuálních obrazů, které byly nápadité, a tak to nepošlu do odpadu. Jinak je to absolutní nuda o ničem a o holce, co chodí po lese, pěstuje kvítka a soused je zlý. Celý tento mimořádně pomalý a unylý film by se vešel do 10 minut, kdyby se vynechala vata a zbytek věcí by měl nějaké normální tempo. (11%) ()

hanagi

Totálně zničený svět, bezútěšný a depresivní, ve kterém přežívají jen lidé bezohlední a krutí. Ale i na takovém místě se může zrodit něco krásného a smysluplného. I takový svět může vykoupit laskavá a nesobecká duše... Originální, neokázalý, ale výtvarně do detailu vyšperkovaný příběh s jasným poselstvím. Moc hezké. ()

maddy

Zaujímavé sci-fíčko, ktoré vyzerá oveľa lepšie, nežby jeden od (ko-)produkcie z Litvy čakal. Berie si to síce mnoho z tvorby Cronenberga (no v oveľa menej úchylnom podaní) a zobrazuje dostatočne pútavý svet, ktorý ma ako diváka bavilo objavovať. Zároveň sa darí budovať aj slušnú post-apo atmosféru a sympatie k hlavnej hrdinke. Škoda, že príbehovo Vesper veľmi nezaujme a prakticky chýba aj akékoľvek napätie, výrazná dramatizácia alebo čokoľvek čím by film viac strhol. Proste len tak plynie, až nakoniec uplynie. CELKOVO: 6/10 ()

Goldbeater

Od sci-fi v koprodukci Litvy, Francie a Belgie jsem mnoho nečekal, takže jsem byl až udiven, s jakými nápady a tvořivostí v rámci vlastního fiktivního světa tvůrci Vesper přišli, a co víc, jak efektivně je ukazují na plátně. Design postapokalyptické krajiny a jejích bytostí, které jako by vypadly z Garlandova Annihilation, společně s realistickými speciálními efekty jsou na evropskou žánrovou produkci na velmi slušné úrovni. Příběh sice je tak trochu konvenční, nicméně v jádru nenapadnutelný a pevně se opírající o velmi solidní herecké výkony, mezi nimiž vyčnívá zejména Richard Brake ve výrazně utlumené, přesto brilantně zahrané úloze. Pro mě takové malé překvapení v rámci letošních Varů a zvláště v rámci jinak běžně nezajímavé hlavní soutěžní sekce. [KVIFF 2022] ()

xzajox

Filmu sa nedá zaprieť snaha a kopec zaujímavých nápadov. Les, v ktorom si pod hviezdami spacák (radšej) nerozložíš, tráva, kde môžeš chytiť fakt smrteľného "kliešťa" alebo aj desať... Celkovo príroda je taký fascinujúci humáč. Dystopická atmosféra tu silno zapácha, či už v bahne, alebo v príbytkoch. K tomu záhadná citadela ako "autorita" alebo ako nádej. Chybou bolo, že sa autorom nepodarilo to všetko pozliepať, aby si divák vedel urobiť ucelený obraz. Max. len taký čiastočný, takže na konci, pri pohľade na semeno, si chce povedať: "to je všetko"? Potom si uvedomí, koľko naťhovačiek stopáže tu bolo a radšej nepovie nič. Nechcem film veľmi kritizovať, nudil som sa len občas a na herecké vykony sa dalo pozerať. Ale mohli niečo zostrihať a pridať pár viet na vysvetlenie. Napriek tomu slušné 62% - 3* ()

• Létající dron, sloužící ke komunikaci s otcem Vesper (Raffiella Chapman), je buď CGI, nebo opravdový dron. Ten byl velmi hlasitý (jako sekačka na trávu) a když se herci kvůli hluku nemohli sousředit na dialogy, byla to CGI verze. (mnx)
  • Žádná scéna nebyla natočena pomocí zeleného pozadí. Většinou jde o vylepšení záběru skutečné rostliny nebo létajícího stroje, či jsou použity klasické mechanické efekty. CGI efekty byly použity, jen když to bylo absolutně nutné. (mnx)