Príbeh filmu je zasadený do roku 2041, keď ľudstvo používa veľmi vyspelé technológie a ústava všetkým občanom garantuje právo na „jeden celý život“. Po neprirodzenej smrti, ako je napríklad autonehoda alebo teroristický útok, tak môže byť človek obnovený zo svojej digitálnej zálohy. Stačí si každé dva dni pravidelne vytvárať digitálnu zálohu svojej osobnosti – „bod obnovy“. Ale zaslúži si vôbec ľudstvo právo na druhú šancu? (Continental film)

Niflheim

75 %. Ačkoliv jsem se před zhlédnutím vyhýbal podrobnému čtení recenzí, obecná hodnocení Bodu obnovy se shodovala v tom, že jde o dílo s „úchvatným vizuálem a průměrným scénářem“. Když jsem tuto premisu při sledování podvědomě držel na mysli, víc a víc se mi postupně zdálo, že scénář není až tak tupý (morální/etický přesah, úvahy nad povahou smrtelnosti, neprvoplánová zápletka) a řemeslně nacházím tu více, tu méně technické nedokonalosti (střihy, lipsync). Což o to, ta vizualizace je vskutku úchvatná a co do opulentnosti, barev, nasvícení a kulisáctví zjevně inspirována Villeneuvem (a zřejmě nejen jím). Některé představy blízké dystopické budoucnosti mi nicméně přišly, že si vzájemně odporují: ale co já vím, jak bude vypadat výstavba a technologie za pět let, natož za dvacet? A jestli ve střední Evropě budou na ulicích automaticky převládat anglické nápisy… Bavila mě práce s muzikou, hezky pojila, nebyla invazivní a Debussyho motivek snímkem v různých variantách pěkně prostupoval. Kvituju také jistou neohleděnost herců, resp. fakt, že se nesázelo na ksichty, ale filmařinu. Sečteno podtrženo, dávám slabší čtyři hvězdy: solidní a ambiciózní debut, kterému sice k dokonalosti a absolutní konkurenceschopnosti s hollywoodskou žánrovou produkcí ještě jeden větší krok chybí, ale našlápnuto má více než dobře. ()

šakal007

Vůbec nejsem zklamaný. Stojí za to film vidět, ale 75% hodnocení na #ČSFD je přehnané. Je to film, který vypadá jako světový, ale bohužel zůstává českým. Kulisy jsou ohromující, námět zajímavý, ale scénář zoufale slaboučký. C'est la vie, jak říká jedna z postav. Patriota těší, že i v technologicky vyspělejším Česku budeme mluvit nejen anglicky, bude existovat IKEA a bude se pít kafe a kouřit tabák :) ()

misar3

Chvílema jsem přestával věřit, že sleduji český film. Škoda, že to v kinech u nás prošumnělo. Nápadité futuristické výdobytky a solidní příběh vám dodají naději, že český film není mrtvý. Do reality vás pak ale vrátí pár dialogů, u kterých člověk zase zbystří a uvědomí sí, že jsme pořád v Česku a herecky máme co zlepšovat. ()

J.e.r.e.c

A jak se obnovuje tělo? Bod obnovy tvoří zajímavý kontrapunkt ke Stvořiteli – jak vypadá naše velká sci-fi ve srovnání s velkou sci-fi made in Hollywood? Jako dost malá sci-fi. Která navíc operuje na úplně jiném území, protože není vůbec akční, ani netlačí do popředí humanismus nebo něco podobného. Je to víceméně detektivka, ale tady přichází hlavní problém, protože film tohoto typu nedokáže nabídnout tolik atrakcí, abych mohl tak snadno ignorovat díry v logice a přecházet neodbytné otázky, jako třeba tu, kterou jsem napsal na začátku. Osobně bych také raději pomalejší a přehlednější průběh vyšetřování, tady se na diváka hrne ve velice rychlém sledu spousta informací, z nichž každá může mít zásadní význam. Navíc je kromě detektivní linie nutné zpracovávat zákonitosti světa budoucnosti, zejména tedy celou problematiku obnovy. Při samotném sledování to ještě jde, ale po odchodu z kina mi ty otázky začaly nabíhat rychleji než duše ze záložního usbečka. Není potřeba třikrát zdůrazňovat, že na naše poměry vypadá Bod obnovy sakra dobře, ale pohříchu nejvíc cool je hned úvodní nolanovský kamerový nájezd s hudbou dunící jako od Honzy (z) Pokoje. Z okouzlení (audio)vizuálem ale rychle probere rána do uší v podobě prkenných dialogů – postsynchrony zní divně, lidé mluví nepřirozeně a vůbec to celé místy působí jako zahraniční biják předabovaný do češtiny. Těch nedoladěných detailů je tu zkrátka příliš a nabízí se otázka, jestli si nešlo s finální podobou ještě pár měsíců vyhrát. Je to pro mě na pomezí tří a čtyř hvězd, ale za to, že se Hádek nezačal postupem času přeměňovat v zombie, jak jsem se těšil, jdu tentokrát níž. 70 % ()

HERGImanCZ

Vizuál diváka odpálí, ale bohužel jen na tom se stavět nedá. Bod obnovy bylo nejočekávanější (a za neskutečně dlouhou dobu i jediné) české sci-fi. Vizuál i hudební podkres z trailerů vypovídal o tom, že si tady někdo dal opravdu záležet. Všichni tak byli zvědaví, zda se snímek bude rovnat těm zahraničním a nastíní tak pomyslný směr pro některé další budoucí české filmy. A po vizuální stránce tomu tak opravdu je. Tvůrci tu servírují poměrně realistický a hlavně vizuálně působivý svět blízké budoucnosti, za který by se nestyděly ani středně drahé filmy například z americké produkce. A přestože to nadšení diváka silně opije a chce Bodu obnovy zkrátka fandit, nelze bohužel přehlédnout, že za tím vším je skrytá průměrná kriminálka, která se zápletkou přespříliš neliší od televizní produkce. Máme tu sice trochu atypické finále a načrtnuté zajímavé myšlenky, avšak nic nejde tak do hloubky, jak bych to já osobně chtěl. A to bohužel platí i pro samotnou detektivní část. Díky malému množství postav nemusíte být ta nejostřejší tužka v penále, abyste si poměrně brzo dali dohromady, kdo tady bude ten hlavní zlosyn. A teď mě neberte špatně, ono to vlastně stačí. Jen je škoda, že když už tu máme takto funkční a technicky zmáknutý svět, že scénář a dialogy (které místy působí uměle) nedostaly stejnou péči a neposunuly tak film někam výš. Ale ve výsledku, vem to čert! Klidně půjdu do kina na deset dalších takových počinů, ač jsou sebeméně dotažené v tom či onom aspektu, jen když to konečně smete z programů letní komedie bez snahy o originalitu. ()

wixet

Dost mi to připomnělo 6. den a i se mi to podobně líbilo, tudíž dávám stejné hodnocení. Dvě hvězdy, které tu dávají někteří chytrolíni, jsou zbytečnou urážkou snah tvůrců, ač souhlasím, že zápletka a děj není nijak originální. ()

lksvcr

Bod obnovy je po hodně dlouhé době kvalitní český film, který se mi opravdu líbil. Má neokoukané dobré herce (hlavně ústřední postavu detektivky), krásnou hudbu, která skvěle dokresluje atmosféru, a i zápletku, ač se jedná "pouze" o detektivku, která mě bavila po celou dobu. Líbí se mi, že u nás vznikl takto ambiciózní projekt, který mé očekávání naplnil, ba i předčil. Vytvořený svět je velice zajímavý, dobře zpracovaný, a věřím, že kdyby byl k dispozici větší rozpočet, měli bychom možnost ho více a lépe prozkoumat. Skoro bych si i přál pokračování: jednak protože mě dost zaujala hlavní postava - věřím, že má ještě hodně co nabídnout, a rád bych viděl další její případy; a za druhé proto, že mě zajímá ta česká sci-fi budoucnost. ()

ElErdos

Bod Zklamání (15%) Trailer, který sliboval vizuálně pestrý film se zajímavou premisou. Zajisté nejeden filmový nadšenec zajásal: „Konečně se dočkáme originálního filmu, který do české kinematografie vdechne život!“ Jak hořké bylo jeho (mé) zklamání. V čem tkvělo? Prvně ve vizuální stránce, která z traileru působila průlomově (na české poměry, jak je zvykem hájit). Té se nám dostalo v zanedbatelné míře; snad všechny zajímavé záběry jsme viděli ve výše zmíněném traileru. Posléze následovaly bez mála dvě hodiny sterilní a šablonovité kamery, vytržené z rukou štábu Kriminálky Anděl. Následoval otřesný scénář a repliky postav. Absurdní chování a rozhodování oněch postav v zájmu posunu děje není třeba zmiňovat. Nemluvě o šokujícím zvratu, který šlo zahlédnout na míle daleko ihned po představení karikatury zlého korporátního majitele firmy™. Klišé střídá klišé. V neposlední řadě zde máme herecké výkony, které by se daly nejlépe shrnout apatickým vyštěknutím „Fuck!“ z úst hlavní postavy, při kterém mi nezbylo, než v kině obdobně vyštěknout smíchy. Revoluce v českém filmu se rozhodně nekonala a jediné, co měl film s uměním společného, bylo neustálé omílání skladby Clair de lune, kdykoli scénáristé uznali za vhodné. Brak a nic víc. ()

gorilajenej2

Když budu mluvit o technické stránce tohoto filmu (kamera, světlo, zvuk, hudba, CGI atd.) je to parádní až hollywoodská práce. Architektura nové futuristické Prahy, i krásné a nápadité interiéry působily skvěle a filmu to dodávalo ten správný sci-fi vibe. CGI tam nebylo tolik kolik mohlo (většinu z toho už jsme viděli v trailerech), ale chápu, že peníze nerostou na stromech, kor v českých podmínkách. Co se týče hereckých výkonu jsem také spokojen. Andrea Mohylová, kterou jsem do této doby absolutně neznal, podala skvělý výkon a ostatní ať už více či méně známí herci se k ní přidali. Co se týče děje, ten byl sice trochu předvídatelný, ale upřímně mi to bylo úplně jedno. Film je zážitek a vůbec ten pocit, že tohle je český film, sakra jo. Tenhle film stojí za to vidět a i když nejste na české filmy, věřte mi, tohle jako ,,klasický český film dnešní doby" rozhodně nepůsobí. Snímek, který u nás nemá obdoby a rozhodně si zaslouží vaší pozornost a podporu, protože myslím, že všichni chceme, aby tady takové projekty vznikaly častěji. Filmu dávám 4 hvězdy (7/10). ()

ForGump

Za mě především respekt po producentské stránce, protože co se povedlo z toho vydolovat v našich končinách je něco fantastického. Bod obnovy vypadá úchvatně, ta architektura a obecně vybrané lokace mají vysokou úroveň, ten scifi svět je velmi pozoruhodně vymyšlen, má to dechberoucí hudbu i herce, a to od už osvědčených Neužila, Hádka, či toho Slováka, co hrál i v Úsvitu, až po neokoukanou a charismatickou Andreu Mohylovou. Fakt skládám poklonu téměř všem tvůrcům. A slovo téměř se tam nachází po právu, neboť mám pocit, že se nepovedl, tak úplně scénář, potažmo děj filmu, který jakobychom již mnohokrát viděli a nestačíme se divit v jaké klišé se tento neobvyklý film proměnil. A je to veliká škoda, která ale tímto ztrácí body a to významné. Ačkoliv jsem tedy měl u českého filmu občas i mrazení v zádech v jaké skvělé symbióze všechny složky filmu fungují, tak nemohu někomu odpustit, že z dějového hlediska je to jak Kriminálka Anděl, zde tedy spíš Kriminálka Budoucnost. 60% ()

-henry-

Je to ok, ale vlastne v nicem opravdu dobry. Snad krom hudby. Je to takovej pozlacenej kvetak. K pochopení příběhu vám stačí slyšet mluvené slovo a obraz k němu paradoxně nepotřebujete vidět. Ale myslim, ze je dulezity, ze ten film vzniknul, kvuli ceskymu filmovymu kontextu, co funguje a co ne. ()

celticek

Hned úvodní titulky, které nás mají uvést do příběhu jsou titěrné - menší by to nešlo?! Vizuálně ale super, exteriéry celkově se povedly. Zejména tedy ty futuristické. Hudba dobrá. Hlavní hrdinka podala solidní výkon, ušel i Neužil s Dobrým. Hádek je klasicky tragický. Pokulhává to v akčních scénách, ikdyž se hereckou "neatletičnost" snaží kamera zachránit. Mám na mysli samozřejmě honičky, které jsou asi dvě. Vykreslený svět mi připomněl Cyberpunk 2077. Oživování samozřejmě nemohlo být jak rekonstrukce z Pátého elementu, ale budiž. Střídají se skvělé vizuální efekty s těmi slabšími. Všechny ty hračky, auta, domácnosti na povel - moc hezké na to, že se díváme na českou sci-fi. Pochopím, že občas češtinu proloží slovenština. I tu angličtinu poberu, když chceme zbořit ten Netflix:) Ovšem v momentě kdy Hádek pronese "Fuck!", tak je to vážně hodně mimo. Skřípe samozřejmě námět a děj celkově. Furt člověk neví, kdo má zálohu a kdo ne. Semtam se to snaží o nějaké filozofování, což bych taky ocenil, ale - nevyzní to uvěřitelně. Postavy dostaly velmi divná příjmení. Vévodí tomu Kurlstat. Bože! Vždyť to nejde ani vyslovit! Závěrečný twist je bohužel slabý. Moc překombinované, všechno se zkrátka do filmu nevleze. W518 ten track měl sednout přesně do noty. Bohužel stejně jako film - dobrý beat, chabý text. Katarzia zandala a klip je skvělý. Celkově ale zajímavý počin. Mělo to větší potenciál. Cením snahu natočit žánr, který v ČR nemá na růžích ustláno. ()

Milda003

V době, kdy české pohádky mají animace jak nejhorší americkej béčkovej film, bych nevěřil tomu, že se dočkáme opravdu hodně dobře udělané scifi kriminálky.. Scifi prvky jsou i celkem zajímavé, dalo by se říct že jedinečné.. například počet nábojů na pistoli, taková blbina, ale viděl to někdo někde ? Já ne teda :-).. fakt pěkný .. ()

Taffey

Skvělý film. Minimalistické obsazení, výtečný casting, zvukově, obrazově, není důvodu ku stížnostem. Hidnotim vysoko, že se to točilo ve špatných podmínkách, skoro žádné slunce, často v noci. Fakt velké překvapení. ()

faraoon

Pokud bych neznal české herce a film bych poslouchal v anglickém dabingu tak bych ochotně uvěřil, že sleduji jakékoliv Replicantsky laděné zdařilé béčko od Netflixu. Ale takto československé pojetí výpravného sci fi po letech vnímám jako skok do dospěláckého filmového světa s možným pokusem o účast v některé světové soutěži a jako příkladný a výrazný bod obnovy československé filmové tvorby. Podobně zapamatovatelný vědecko fantastický film z naší novodobé produkce nedohlédnu a jít na český film dvakrát po sobě bylo pro mě dosud divácké sci-fi. Ambiciózní režisér a kupodivu i spoluscénárista Hloz by mohl dělat zfleku hlavního projektanta pražské architektonické budoucnosti a navíc vyvedl do našeho povědomí nepříliš známou herečku Andreu Mohylovou a hned jí usadil na možný trůn vedle Českého lva. Ale také další osoby obsadil do scénáře vedle Hádka věru věrohodně a ani jediný z nich filmu neškodí. Potvrdil tak svojí inteligencí předtuchu jak moc záleží kromě dravé režie na kvalitním ansámblu protože jak snadno lze posunout námětově přezajímavou látku blíže k odpadnímu potrubí právě díky nevýrazně nehereckým lapsům na čemž většinou ztroskotává naše kinematografie. Dosud nepříliš omšelý námět reinkarnace trošičku hyzdí tápání v dialozích, to však nahrazuje šum svistu děje a divák musí být hodně pozorný aby se v něm neutopil což však vůbec není ku škodě této kriminálky. Nádech futurismu se obdivuhodně obešel bez laserových zbraní, kyborgů i androidů a opravdu uvěřitelná je digitálně nepřepálená avšak již mrazivě dohlédnutelná technologická budoucnost našich potomků. Nu a opravdu elegantní finále je "otravné" tím, že se s ním člověk probudí ještě ráno. Díky za každé takové Nové ráno. ()

ANTYCHRYST

Ač se to snažilo bejt jako české napínavé Sajn Fikšn ..mě to vůbec nechytlo..kamera..dialogy..postavy.. nějak mi bylo jedno kdo a jak se obnoví a kdo koho zabil..na naše poměry určitě nestandardní kousek..bohužel nic pro mě..35% ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky