The Lair

• USA The Lair

Po tom, čo bolo jej lietadlo zostrelené, sa vojenská pilotka Kate (Charlotte Kirk) musí skryť pred miestnymi teroristami. Jej útočiskom sa stane sovietsky podzemný bunker. V tom sa ale skrývajú telá mutantov, ktoré sa kvôli nej prebudia. Podarí sa jej uniknúť, ale rovnako sa na povrch dostanú aj tieto monštrá, ktoré sú pripravené zabíjať. (Marceloo)

J*A*S*M

U předchozího Marshallova filmu jsem psal, že jsem zvědavej, jestli se ještě někdy vzchopí a natočí něco, co by se kvalitou přiblížilo Pádu do tmy. Neil, jako kdyby mě snad slyšel, teď "něco jako Pád do tmy" skutečně natočil. Akorát po všech stránkách o tolik levelů horší, že se tomu až člověku nechce věřit. No, pokládám tímto filmem svou otázku z minula za zodpovězenou. Nenatočí, je totálně v řiti. ()

verbal odpad!

… a takový ten Nýl býval skvostně temný, rozkokošně brutální, poměrně originální a vcelku sysluplný řezník maximálně béčkových masen! Pak však, patrně vysílen krizí středního věku, nakráčel přímo do pasti mimořádně odporné a stejně tak netaletované (tedy herecky) aspergerální holyúdské kariérní prostitutky Šarloty Krk (za svobodna Říhové). Načež zubatá kunda této bezelstné profesionální rozkuřovačky o sto let starších studiových hlavounů okamžitě lačně sklapla, vždyť opravdové lásce neporučíš a ona dozajista bezhlavě propadla uhrančivému kouzlu obřího panděra, pleše a ovarového krku nehezkého obstarožního otyloně, co by mohl být jejím fotrem, no a náhlým endorfinem zhlouplý Nýl se srdíčky v očích a hluboce zanořen v Doupěti režijní smrti zcela spláchl do hajzlu své parádní descentní časy a začal psát a režírovat výhradně oligofrenní zetkové reklamy na afektovanou, slizkou a prkennou prospěchářskou kurvu s jedinou „hereckou“ průpravou, a sice z Hustleru. Kurvu, která kdyby ještě chytla nejlepší časy Hárvyho Einschweina, okamžitě by si toho fešáka a svůj dokonale neodolatelný typ nasoukala až na mandle, pročež by se dnes ještě více slunila ve světle reflektorů jako #onataky a korunní svědkyně, která toho odporného znásilňovače a obrprasáka i přes svůj odpor a nesouhlas (s plnou hubou to znělo asi jako „eeeeeee“) vášnivě přeblafla, a ani trochu nechtěla být v televizi, bo přeci naivní láska! Přinesls mi v minulosti mnoho potěšení, Nýle, tudíž upřímně doufám, že až se z toho z posledních sil vycákáš a zchytříš, skončíš jen o pár mega chudší na odškodném jako ta předchozí kohorta metuzalémovitých donchujánu, a ne na dvacet let v supermaxu, přestaneš produkovat tato retardovaná laciná svinstva, sebereš zbytky koulí a ještě všem ukážeš, jak ti to parádně jde bez parazitní šlapky a režisérokopky v zádech. ()

tron

O Marshallovi som dávno stratil ilúzie, ale i napriek tomu ma vždy zaskočí, ako sa z hororového zázraku stal... ako to napísať slušne? The Lair je nezáživný, mizerný, stupídny a béčkarský horor, ktorý ponúkne azda všetko, čo budete čakať. Armáda roky pátra po tajnom ruskom objekte. Hrdinka, ktorá sa na inkriminovanom území ocitne pár minút, ho okamžite nájde. Príšery sú v jednej chvíli neporaziteľné a prežijú aj vlastnú pitvu, inokedy im stačí raz streliť do hrude a mĺkvo padajú k zemi a už nikdy viac nevstanú. Vojenská základňa vyzerá skôr ako keby ju z toho, čo jej dali rodičia, cez víkend postavila partia deciek vzadu za sídliskom. Nie je dostatok benzínu, dovolať sa pomoci je nemožné a iné bláboly, po ktorých nebudete chápať, ako je možné, že takáto armáda môže víťaziť. Ale skutočne tu niekto zvíťazil? Alebo všetci prehrali a najviac my, diváci? Samozrejme nesmie chýbať obľúbená hororová ingrediencia: likvidácia najakčnejšej a najdrsnejšej postavy v prvej polovici. Herci si tento „klenot“ nedajú zarámovať, ale na Charlotte Kirk (ktorá to aj spolunapísala a produkovala, fakt netuším prečo) sa fajn pozerá, jeden herec vyzerá ako (lacnejší) Thomas Kretschmann a druhý ako (drahší) Frank Grillo, takže úplná mizéria to nie je. Toto každopádne fakt nie je nový Pád do tmy, ale skôr Hory majú oči 2. ()

Marceloo

Po tom, čo bolo jej lietadlo zostrelené, sa vojenská pilotka Kate musí skryť pred miestnymi teroristami. Jej útočiskom sa stane sovietsky podzemný bunker. V tom sa ale skrývajú telá mutantov, ktoré sa kvôli nej prebudia. Podarí sa jej uniknúť, ale rovnako sa na povrch dostanú aj tieto monštrá, ktoré sú pripravené zabíjať. - Spolu s Nope je to pre mňa najväčšie hororové sklamanie tejto sezóny. Lenže Nope bol aspoň audiovizuálne pôsobivý, toto vyzerá ako nejaký nepodarený TV film hororového debutanta a nie režiséra, ktorý má viac ako 20 rokov skúseností. Nefunguje tu nič. Scenár k tomuto dielu asi neexistuje, herci sú naprostá katastrofa a interakcie medzi nimi sú miestami bolestivé. Digitálne efekty, choreografie súbojov s mutantami a strih sú na plač. Tá jedna hviezdička je za gore scénu vo výťahu, pretože tá je asi jediným, čo si z tohto filmu budem pamätať. Ešte že si v pondelok napravím chuť u Marshallovho špičkového segmentu Bad Seed v antológii Tales of Halloween, pretože po tých rečiach o tom, že je to návrat k The Descent, som sa na to tešil jak malé decko. ()

flanker.27 odpad!

Miluju, když mi zmizne hotový text recenze. Tak ještě jednou. Neil Marshall si několika filmy dokázal vydobýt přízeň publika akčních hororů a filmů jiných žánrů. Psí vojáky miluju a Descent a Centuriona mám docela rád. Ale pak, zřejmě se vzrůstajícími ambicemi, se to začalo zadrhávat a nakonec to končí u The Lair, filmu, který by sice teoreticky mohl být návratem ke kořenům, ale dělá to tak špatně, že po nich spíš šlape. Problémy začínají už s akční hrdinkou pilotkou (viz dále), která si ví rady s kniplem i s kalašnikovem a pobije sama půl oddílu Tálibánu, pak najde bunkr, v něm monstra, pak se k párty připojí vojáci z blízké základny a skončí to u MOAB. Že ty přestřelky mezi režisérovou manželkou (tahle mánie obsazovat manželky režisérů do akčních rolí je smrtelný mor akčního žánru - P.W.S. Anderson a Milla Jovovich, Renny Harlin a Geena Davis a další) a Tálibánem (který má přesnost stromtrooperů) jsou směšné, by se možná dalo překousnout, kdyby to pak fungovalo s monstry, ale ono je to pak pořád špatné. Když si vzpomenu na psí vojáky, tam běhali tři chlápci v ne moc dobrých kostýmech vlkodlaků a přesto to skvěle fungovalo, protože děj byl zábavný, paragáni byli dobře napsaní borci a ztvárnění byli dobrými herci a akce vzdor minimálnímu rozpočtu skvěle šlapala, tady je to prostě všechno nesympatický kompars i mimo hlavní drsňačku, triky, byť na ně padlo jistě mnohem víc než u vlkodlačí akce, jsou dost unylé a je to hrozně nudné a nezáživné. Tu a tam se sice objeví střípek toho, co kdysi v Marshallových filmech fungovalo, tj. humor a nadhled (třeba když se jeden z vojáků zakousne do chapadla mutanta, který ho chce sežrat, a tak se osvobodí), ale jsou to jen odlesky zašlé slávy. A zdá se, že to bude pokračovat i do budoucna. ()

darkrobyk

Kapitánka Kate Sinclairová je sestřelena v Afghánistánu a společně s druhým pilotem se katapultují. Na místě dopadu je přepadne skupina mudžáhidů, co je sestřelila. V boji o život přežije jen Kate, která se vydá pustinou nazdařbůh. Velmi brzy má ale v patách pronásledovatele a na poslední chvíli se zachrání ve starém podzemním bunkru, který zde zanechali Sověti. V podzemní laboratoři objeví hrůzu, co zde Sověti stvořili, a nechtěně jí pomůže uniknout ze zajetí. Když ji zachrání vojáci z nedaleké americké základny, nikdo jí nevěří, že se střetla s krvelačným monstrem. A když se setmí, armáda monster obklíčí základnu... Za mě příjemné béčko, jakýsi mix Krvavé hostiny, Vetřelců a trochu i Věci (pitva). Rozhodně mě zajímalo, co se ukrývalo v laboratorní nádrži. Akční film - vojáci vs. monstra - má spád, hlavně konec je divoký a napínavý. O krev není nouze, příšery jsou fajnové - dobrý nápad s chapadly. Triky solidní, vizuál moc pěkný (a to pořád není samozřejmost), dobrá hudba. Jistě, není to originální, ale kdo má podobné střílečky rád, zklamán by být neměl. A umlácení monstra naběračkou? Kde tohle uvidíte... ()

Beckett51

Pokud se Neil pokoušel o natočení esenciálního výcucu toho, co všechno je na b-čkových filmech špatnýho (snad kromě švihadla Charlotte Kirk), nemůžu mu dát jinak než jedničku, což je v kontextu zdejšího hodnotícího systému naprosto příslušný rank. Pokud se snad pokoušel o něco jiného, doporučuji dát si na pár let pauzu, zkusit meditovat nebo popřípadě změnit medikaci. ()

Omnibus

"V bunkru zrůdy zuby brousí, Talibanci rvou si vousy." Bylo, nebylo, za devatero horskými průsmyky a devatero béčkovými klišé, v daleké a zaprášené afghánské prdeli, těsně před výbuchem Mother of all Bombs. Imrvére a proti všem odbojní pastevci koz plánovali rozšířit svá stáda o dva kapitální kusy, ovšem jejich hrdá majitelka, emancipovaná pilotka United States Air Force, byla proti. Ač z oblohy sestřelena, nerozklepala se jí... kolena, ani před vousatými pošuky s ručníky kolem hlav, ani před humanoidními zrůdami, zubícími se na ni jako o život (jak taky jinak, že). Nečekána, nezvána, do bunkru de(s)centně vlezla, zrůdy nalezla, zpět po žebříku vylezla a s ničím se moc nepárala (kromě jednoho slizouna, páraného při pitvě). Pobavil velitel základny zvaný "Krejž holého!" i uvědomělý Tálibánec, řečený "já nic, já muzikant". Co potěšilo? Hory, bludiště chodeb bunkru, sliz i samotná monstra, čili hybridi "Made in SSSR", útočící dle 80 let staré sovětské vojenské doktríny, tedy v rojnici proti kulometům :-). A kdo proti nim? Rangers Lead the Way! "A teď těm zrůdám natrhneme hubu od ucha k uchu!" "Ehm, seržo, to už přece mají..." ()

kingik

Režisér Neil Marshall oživil triviální filmy o šílených monstrech, které se zrodily v dobách socialistického temna a jejich místo bylo ve videopřehrávačích. Vojenská pilotka je nenadále sestřelena nad afghánskou pouští. Na životě ji ohrožují po zuby ozbrojení tamní povstalci. A tak se schová do podzemního bunkru. A z dávno zapomenutých podzemních laboratoří se na scénu vyřítí masožravá monstra mimozemského původu, na kterých za sovětské éry byly prováděny roztodivné DNA pokusy. Pilotka jen o vlásek unikne smrti a posléze se ocitne ve vojenském táboře se skupinkou vojáků, jejichž řady se po nájezdu nestvůr začnou povážlivě tenčit. Marshall to vzal pěkně od podlahy. Svoji sličnou družku Charlotte Kirk obsadil do hlavní role a ta mu vypomohla i se scénářem. Svůj společný film zasadili do prostředí, které dobře koresponduje s daným námětem. Nečekat určitě předraženou podívanou, neměl jsem ale ani pocit, že by filmu scházely nějak zásadně finanční prostředky. S triky vypomohli finští kolegové. Monstra evokují éru jednoduchých céčkových hororů, jen je hlavní rozdíl v tom, že Marshall něco režijně umí instruovat. Vsadil na akčnost i zadek své partnerky. Má to své gore momenty, které jsou kvalitou adekvátní k celku. Film nese i maďarskou stopu, kdy režisér uvítal kolegiální výpomoc v různých technických kategoriích. Na vypnutí mozku a zapnutí genitálíí směrem k Charlotte Kirk je tenhle film ideální volbou. 8/10 ()

Kudly4

Režisér měl zřejmě slabší chvilku, při které zavzpomínal na své začátky a tak natočil něco ve stylu Psích vojáků. Filmu by možná prospělo, kdyby se celý odehrával právě v tom podzemním bunkru, protože jedině tam, byla atmosféra celkem povedená. Každopádně, jedná se o ultra blboučký béčko, s trapnými dialogy, chování mutantů bylo všelijaký, jednou stačí když se ožene rukou a je po vojákovi a někdy neudělá vůbec nic a nechá se zabít pánvičkou. Čekal jsem alespoň nějaké pořádné Gore, ale dojde jen na pár roztrhaných obličejů. Postavy též nezajímavé, bylo mi úplně jedno, kdo chcípne. Před 20 lety, by to zřejmě obstálo, dneska už určitě ne. (90. hodnocení) ()

Chrustyn

Neil Marschall býval celkem snaživý béčkař a minimálně Psí vojáci mají nemalou fanouškovskou základnu. Zde se pokouší o něco podobného ale po všech směrech v horším provedení. Herci céčkové kategorie, přestřelky jak ze Seagalovek a monstra nezábavná. Je dobře, že se občas objeví čistokrevný výplach, který se neštítí krve a neřeší žádné sociální problémy ani aktuální témata. Ale než v téhle kvalitě, raději žádný. ()

korbitch22

No tak tohle bylo peklo v tom pravém slova smyslu. Můj milovaný řezník který kdysi dokázal točit sice těžce kovaná, ale velice výživná, brutální a kvalitní béčka degradoval svoji filmařinu někam na úroveň posledních Seagalovek. Vrcholová kino filmařina se mu nepovedla a jeho Hellboy skončil naprosto tragicky i když já osobně se u něj docela bavil, ale spíš by to vypadalo dobře jako seriál na Netflixu než právoplatný nástupce výborné jedničky od Del Tora. Takže jsem doufal, že vezme nějaké fajn béčkové herce a natočí zase pořádný kus úchylné řezničiny a on místo toho sežene partu ochotnických jantarů, v písečným lomu v Maďarsku se všichni sjedou a natočí ohavně vypadající brak, plný příšerných a stupidních scén (osm borců střílí do monstra ze samopalů ale ženská se rozeběhne, skočí do dráhy všem kulkám a skočí monstru za krk aby ho bodla nožem) a to je jen zlomek neskutečných hoven. Každého herce chcete umlátit naběračkou na polévku, což ano, je jedna ze smrtí ve filmu. Nemůžu uvěřit, že tenhle člověk který dokázal obyčejný béčkový film povýšit na královskou zábavu (Soudný den, Centurion) a spolupracoval s poměrně významnými herci skončí u naprostých céčkových braků. Trailer navnadil a lhal, lhal hodně. Prolhanej parchant. Jestli něco trochu ujde, tak občas nějaký souboj, sem tam přestřelka a kozy hlavní herečky. Jinak jedno obří WTF. Když na konci spadla ta gumová raketa i sem se možná trochu ublinknul. Děsný.25%. ()

Marze

Nevedel jsem, jestli je to nezamyslena komedie, ci primocary horror. Mozna spagety-western. Konec neni tak velkolepy, jako zacatek, vytrati se napeti, ale jako zanrovka pro fanousky to staci. Na becko tu jsou pekne zvlastni efekty a zabavne gore zabery. ()

rollman1

Režisér filmů jako Pád to tmy nebo Psí vojáci, se vrací ke svému oblíbené látce, kde monstra stojí proti lidem. Bohužel je to však horší než reklama na Penny s Michalem Davidem. Co jsem to jako viděl? To jako opravdu člověk, který má na svědomí takové pecky, natočil něco tak odpudivého? Už dlouho se mi nestalo, že jsem u filmu 5x usnul, 2x se pokusil oběsit na VHS pásce a zkoušel se zabít pádem z přízemí. Příběh není třeba ani řešit. Sestřelená pilotka a parta vojáků čelí monstrům, kteří jsou výsledkem nějakých sovětských pokusů. Tak za prvé. Aspoň trailer naznačoval, že bychom se mohli dočkat béčkové vybíjené, kde nějaké herecké výkony, bůhvíjaký scénář nebo blyštivé lokace nebudeme řešit a usadíme se u šťavnatého gore. NE! Není tady nic, co by stálo za řeč. Herci jsou tak herecky tupí, že se na ně prostě nedá dívat a napsané diloagy vypadají jako od nemocného šimpanze. Monstra vypadají jako Mix Venoma a gumových Pannen od Matela. Vojáci jsou vypůjčeni někde z maškarního festivalu Jelikož nikdo z nich nemá ani špetku charismatu a možná i snahy si trošku na vojáky hrát. Efekty jsou na úrovni 6. dílu Sharknada a ta slíbená brutalita? Asi jako bych si pustil tutorial na to, jak se stát pekařem. Jedna dobrá brutální scéna a jinak nuda, děs, nuda, deprese a vyhořelost. Naprosto nevidím nic, proč bych měl film někomu doporučit a rozhodně tady trailer klamal tělem. Stejně jako žena z Bangoku, která Vás ujišťuje, že penis nemá. Někdo ale na tyhle filmy koukat za Vás musí a právě proto mohu diváky varovat, že existuje 69 způsobů, jak lépe trávit večer. (Třeba si pustit režisérovy pecky a zavzpomínat, když točil ještě kvalitní horory)  Takže za mě rozhodně ne a ta jedna hvězda je právě za tu jednu, krásnou a zároveň vtipnou brutální scénu. ()

JASON_X

Navnadil mě plakát s jakýmsi zubatým monstrem. Nelhal. A neodradilo mě zdejší hodnocení. Lhalo. Jedná se o prvotřídní lobotomizované béčko rádoby a la Aliens, akorát že se neodehrává na jiné planetě nýbrž v Afghánu, a alieni nejsou emzáci, ale mimozemskou DNA naklonovaní a posléze zmutovaní zplozenci sovětského xenobiologického inženýrství. Rukopis rejži geniálního Descent se nazapře. Jen je trochu škoda, že do hlavní role produkce neobsadila typově úplně jinou herečku; týhle zmalovaný pizdě, s koziskama a prdýlkou našťouchanejma do sexy těsnýho vojenskýho outfitu, tu její G. I. Jane ani trochu nevěříte, taková stará Vasquezová by se tam šikla líp. A nepřesvědčivá je i spousta ostatních vojclů, stejně jako multilingvní místňácký šofér mudžáhidů, který bere západní křižáky jako velký kámoše. No a víte proč? No protože v tom je kurňa pořádná porce nadsázky, kapiš? Takhle jsem se u bedny už dlouho nenachlámal. Dojde třeba i na kinžál, sekyru, nebo pánvičku, tím vším se mutanti dají masit. I na několik dobrých hlášek. "Let it bleed." ()

Morholt

Sestřelenou vojandu zažene parta afghánských ručníkářů do podzemního komplexu, ve kterém se Sověti snažili vypěstovat zmutovaného supersoudruha. Marshall to vzal jako poctu či výsměch žánrovým céčkům a v některých momentech se mu to fakt dařilo. Těch drsňáckých hlášek a úsměvných gerojských momentů se tu pár našlo. I herci byli překrásně prkenní a chvilkam si zdálo, jakoby režisér vyzobal casting u Asylum. Problém je, že ta nadsázka dost často nefungovala, což bylo občas přímo k nasr*ní. A polovičatá byla i akce. Některé momenty byly peckové a utržená čelist byla vyloženou mňamkou, ale jindy jsem měl chuť kameramana zastřelit, utopit a oběsit. Na průměr film dosahuje úplně v pohodě, ale mělo být lépe. 50% ()

oLí

Na papíře, s obsahem/námětem v kostce a v režii Neila Marshalla to pro 80´s a 90´s sci-fi horor béčkama odkojený diváky zní jako naprosto výtečná věc. Bohužel, asi něco bude na tom, že Charlotte Kirk z něj (krom ostatního) vysála i všechen testosteron i talent a vidí sama sebe jako Milu Jovovich po boku Paula W.S. Andersona. Akorát že je strašně nesympatická, mutanti tu jsou jako random lidi v gumovejch oblecích, obraz se zvukem totálně neladí, vypadá to jako by to bylo natočený za 10 000 + výplaty a scény na první pokus, prostě to vypadá naprosto hrozně. Mohli to být Psí vojáci 2, ale do nich to má fakt hodně daleko. RIP Neile. 2/10 ()

maddy

Rádoby Milla Jovovich tam mláti rádoby monštrá z Resident Evilu v rádoby hororu. Že je Neil Marshall režijne v prdeli vieme už zopár rokov, ale že až tak hlboko .... CELKOVO: 1/10 ()

kinderman

Když začne režisér obsazovat do svých filmů přítelkyni (nebo rovnou manželku), nevěští to nic moc dobrého. Zvlášť, když dotyčná je herecky méně nadaná a je potřeba obklopit ji podobnými "umělci", aby její neschopnost nebila tolik do očí.  Navzdory této výtce bych Marshallův počin úplně nezatracoval, i když pustit paní Kirkovou navíc ke scénáři a produkci chtělo buď velkou odvahu, nebo slepou zamilovanost. Budu muset zhlédnout i ten jejich předešlý společný opus. Jo, a pořád zastávám názor, že ty dva filmy, které natočil Harlin s Davisovou, jsou vynikající výjimky potvrzující pravidlo. ()