Let domov

• Česko Good Old Czechs

Príbeh československých letcov RAF a ich cesta z okupovaného Československa cez Francúzsko, bitku o Veľkú Britániu a východný front späť do oslobodenej Prahy. Príbeh vystavaný jedinečným spôsobom iba na dobových archívnych záberoch cez osobnú skúsenosť a rozprávaní oboch letcov umožňuje divákom prežiť dejinné udalosti a chvíle vojnového života a vidieť ich očami oboch hrdinov, akoby sa odohrávali práve tu a teraz. (Filmtopia)

NJD

Poutavě vyprávěný příběh dvou českých letců podpořený originálně sestříhanými dobovými záběry a skvělým hudebním podkresem. Jen by mě zajímalo, jestli volba daných dvou vypravěčů byla záměrně tak špatná, aby to jakože působilo autenticky. Bohužel jsem často musel číst anglické titulky, abych vyprávění rozuměl. ()

bobstock

Dosud neviděné obrazy spolu s upřímným komentářem k Druhé světové válce mnou častokrát navodily úžas či mrazení při pohledu na zbídačeného a unaveného člověka válkou rozpoutanou hrstkou lidí. Možná jsem čekal více o létání, jenže příběh dvou dospívajících letců nakonec nabídl doslova průlet celou Evropou, Německo, Francie, Anglie, Gibraltar, Blízký východ oklikou do tehdejšího Sovětského svazu a zpátky domů. (pro mě fascinující záběry: Hitler spokojen u jídelního stolu při návštěve Protektorátu Čechy a Morava, Churchill s prstem na proudu vody hasičské stříkačky po bombardování Londýna, sovětská bída a zima při nacistické ofenzívě) +za zvuk a hudbu Stroon 85% ()

(Z)denny

No... Co k tomuto počinu říct? Pokud to beru jako poklonu našim letcům, tak dobrý. Rozhodně to není dokument. Pokud nemá člověk něco načtené o té době, tak ze záběrů nepozná, jaký je rok, jaký je měsíc. Letce načetli dvě hůře odlišitelné osoby, kdy se někdy těžko odlišovalo kdo je kdo. A přitom stačilo občas přidat titulek a film by získal o 100% na kvalitě a autentičnosti. Věřím, že muselo dát spoustu práce posbírat všechny ty materiály, ale zůstako to kvalitativně na úrovni nějakého studentského  projektu. Ale jako film do kina? Za mě rozhodně ne ()

Hoe_Ba

Kvůli natáčení jsem bohužel letos nestíhal milovanou Ji.hlavu fyzicky navštívit, tak aspoň doháním všechny možný dokuresty skrze online festivalovou filmotéku.  "Pivo tady špatně pění, hostinskej od nás by se zlobil. Grády ale má, umí zalomcovat. Hospody tady maj romantický názvy jako U Královi paže, U Psa a Koroptve nebo U Bílýho srdce. Kromě fricků tady válčíme hlavně s angličtinou, jak to řikal Standa, mluvěj všichni, jako by měli knedlík v hubě, ale na to, abych oddělal messouna, přece žádný hau du jů du nepotřebuju!"  Good Old Czechs mě odrovnalo svojí naprosto nekompromisní lidskostí. Viděl jsem už spoustu nejrůznějších televizních dokumentů nebo monumentálních americkejch válečnejch blockbusterů (aktuálně třeba zoufale plochý a divácky povrchní Na západní frontě klid od Netflixu), ale tahle neuvěřitelná transformace dvou paličatejch československejch kluků ve vyznamenaný piloty RAF je ve srovnání s tím vším prostě dechberoucí. Výběrka archivních matrošů je neuvěřitelně pečlivá záležitost, sound design intenzivně nervy drásající a k tomu temporytmicky dobře dávkovaná montážnická rychta, takže po stránce formy i obsahu absolutní audiovizuální rozkoš. Přesně natolik poutavě a autenticky bych na školách učil dějepis, namísto předpotopního a bolestně neefektivního systému nezáživnýho biflování. Především kapitolu moderních dějin, která je z edukativního hlediska v kontextu zaprděnýho českýho školství bohužel absolutně nedostačující. Před pány Bojarem a mistrem Špidlou smekám!    ()

Alex

Nádherně poskládané záběry spolu se zvukovou stopou též krásně poskládanou. K tomu komentář účastníků, vybraný z jejich knih. Dost často také ticho... Úžasný zážitek! Lépe než já to popsal uživatel  M.Niccals ()

inutihar

Za mě promarněná příležitost. Pokud o tom tématu nic nevíte, tak budete asi dost zmatení, co se zrovna na plátně děje, jaká fáze války probíhá, kde se nacházíme nebo o čem se mluví. Je to chaotické a nepřehledné, konec je hodně uspěchaný a zaměnitelné voiceovery také porozumění moc nepomáhají, stejně tak jako pasáže bez zvuku, které působí spíše jako technický problém než autorský záměr. Je to o to větší škoda, že mnoho záběrů je docela unikátních a v trochu lépe strukturovaném dokumentu by určitě vynikly. ()

Carthorias

Film se dá hodnotit ve třech rovinách. První je obrazová stránka, kdy celou dobu sledujeme dobové záběry, oproti ostatním podobným dokumentům jsou o něco méně profláklé, ale žádný zázrak to také není, takové 3/5. Druhá rovina, asi nejzajímavější, je hudba a zvukové efekty. Hudbu bych přirovnal k podkresům němých filmů, nikdy není vyloženě rušivá, spíše tam jen tak je. V nejzajímavějších momentech se pak úplně odmlčí a do ticha se ozve drobný hudební efekt související s dějem na plátně, například cinknutí skleničky apod. Nic vyloženě přelomového, ale pobaví, a hlavně neruší, též cca 3/5. A tím se dostáváme k nejhorší části, voiceoveru dvou hlavních hrdinů. Nejenom, že informace podávají stroze a bez zájmu, především jim není vůbec rozumět. Polovina vět, které pronesou, by se daly parafrázovat jako:" V Angli žbleleheleleparathudre munice!" Musel jsem se smát, když jediný titulkovaný part má ve filmu rozhlasový projev Churchilla, který oproti vypravěčům mluví krásnou výslovností. Jen kvůli úctě k našim letcům dávám alespoň velmi slabé tři hvězdy. ()

rivah

Amatérsky sestavený film, byť ze zajímavých, i když nesouvislých záběrů. Namluven hlasy, jimž skoro nebylo rozumět. Škoda promarněné příležitosti! ()

Inozuka

Jinak pojatý dokument, který vzdává hold našim letcům v RAF a na Východní frontě za Druhé světové války. Dobové záběry podkreslují vzpomínky Františka Fajtla a Richarda Husmanna. To samo o sobě by nebylo nic zvlášť originálního. Co dělá tento dokument výjimečným, je ale střih a hudba. Dobové záběry jsou s ní dobře slazené a výsledek působí místy až depresivně. Informační charakter je sice krapet problematický a lidem bez elementární znalosti tématu rozvíří film v hlavě asi slušný chaos, ale po emoční stránce se jedná o nezvykle silné dílo. ()

Anianna

Působivý dokument, výborně zvolený hudební doprovod. Jestli má válka dominantní zvuk, tak si umím představit, že je to právě to hrozivé dunění. Monotónnost mluveného slova, ať už byla záměrná nebo ne, mně k filmu sedí. ()

ostravak30

Na dokumentu jsou ty nejlepší věci dvě. A) Fakt, že se skládá výhradně z archivních materiálů. B) To, že jej letci komentují sami, neboť jejich pocity mohou, a ve většině případů i jsou, zcela odlišné od vnímání tehdejšího světa, celé situace, války apod. očima jejich velitelů, jiných zúčastněných osob atd. O to cennější jsou jejich postřehy. Bohužel mi dojem výraznou měrou kazili ti, kteří komentář zprostředkovávali svými ústy. Těm častokrát nebylo vůbec rozumět a nebyla to vůbec ojedinělá situace. Dalším problémem je, že archivní záběry často neodpovídají vyprávěnému a slouží tak čistě pro ilustrační účely. Je zde evidentní snaha nacpat do filmu co nejvíc materiálů, které chlapi sehnali nebo nastříhali. A konečně, velké zklamání jsem zažil z faktu, že o poválečné perzekuci komunistů zde proběhla jen krátká zmínka. ()

maraHCV

Zajímavé záběry které snad nebyly k vidění,i hudba velmi cool.Fratišek Fajtl je můj hrdina,jeho knihu Sestřelen jsem četl několikrát a těšil jsem se moc(Snad se do toho pan Marhoul někdy pustí).Ty hlasy herců mluvící piloty a nepříjemné dlouhé pauzy ve vyprávění jsou opravdu k zbláznění!Výsledek rozpačitý... ()

sharka.68

nelze nedat 5  hvězd..ač mnohé znám, stejně jsem bez dechu seděla před obrazovkou a občas mi tekly slzy...díky Velkému medvědovi za jeho recenzi....a velké díky našim letcům...poslední dobrý film, vyjma Tmavomodrého světa, který jsem o nich viděla, byl Hřbitov pro cizince... ()

jungewolf

Dokument je dostupný na webu Č.televize : ČT 2, úterý 16.5.2023, 21.40 . Moje hodnocení : 1) proč alespoň tvůrci divákům stručně nevysvětlili, že Filip Jánský je literární pseudonym letce Richarda Husmanna?, 2) věnovat v 80-minutovém dokumentu bojovému působení 1.čs.stíhacího letec.pluku (vel.Frant.Fajtl) v SNP/Slovenském nár.povstání/ max.4-5 minut + pár minut účasti tohoto pluku a 3.bitevního pluku v Ostravské operaci, to je doslova na výprask! Za co dostali finanční podporu českého Stát.fondu kinematografie + slovenského Audiovizuálního fondu? . Takže: jen 3 * a 62 % , a to pouze za zveřejnění do té doby neodvysílaných unikátních záběrů. Je to ukázkový příklad, jak se takovéhle dokumenty NEMAJÍ dělat .... . ()

blondboss

Veľmi silný dokument. Myslel som, že o druhej svetovej vojne už bolo natočené a popísané všetko, ale tento dokument nám ukazuje unikátny a dychberúci pohľad na túto problematiku pomocou úžasne zvizualizovaných dobových záberov vo vysokej kvalite doplnených o veľmi citlivo vyberané komentáre za zvukov podmanivej hudby od Stroon. Naozaj sa to oplatí vidieť a pri niektorých záberoch bez akéhokoľvek prikrášlenia si uvedomíte hrôzy, ktoré vojna spôsobila. Najťažšie sa mi pozeralo na autentické zábery mŕtvych rodín v objatí. Smutná realita aj dnešných dní. 90 % ()

Winster

Velice pusobivý snimek, ze ktereho autenticita primo sálá. Tohle ve Vas opravdu neco zanecha, kor kdyz s dokumenty mate co docineni. Videno 3.10 ve Svetozoru - na konci debata s reziserem a strihacem snimku. ()

yourhead

Wow, neuvěřitelný počin! Fantastická hudba. Husina střídá dojetí. Člověk musí projít peklem a dívat se smrti přímo do prdele aby se stal hrdinou. ()

Fender

Na tento dokument jsem byl velmi zvědavý, jelikož si našich letců nadmíru vážím, bohužel mě zklamal a čekal jsem od něho teda mnohem víc, vzhledem k tak vysokému hodnocení, které zde je. Záběry jsou sugestivní a místy to bylo i záživné, ale to zpracování mi přišlo naprosto amatérské a postupně to působilo prostě slabě, dokument se spíš hodí jako takový menší edukativní materiál do školy, ale jako plnohodnotný dokument to určitě není. Naše letce bychom si měli neustále připomínat, jelikož byli opravdu výjimeční hrdinové a také bychom neměli zapomenout na to, jak se k nim po válce zachovaly komunistické zrůdy, které se zas tak nelišily od těch nacistických. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

03.01.2023

V úterý 3. ledna byly zveřejněny nominace pro třináctý ročník Cen české filmové kritiky, jež mají ocenit a upozornit na výrazná díla i filmaře uplynulého roku 2022. Padesát členů Sdružení české… (viac)