Let domov

• Česko Good Old Czechs

Príbeh československých letcov RAF a ich cesta z okupovaného Československa cez Francúzsko, bitku o Veľkú Britániu a východný front späť do oslobodenej Prahy. Príbeh vystavaný jedinečným spôsobom iba na dobových archívnych záberoch cez osobnú skúsenosť a rozprávaní oboch letcov umožňuje divákom prežiť dejinné udalosti a chvíle vojnového života a vidieť ich očami oboch hrdinov, akoby sa odohrávali práve tu a teraz. (Filmtopia)

sportovec

Propojením vzpomínkových literárních textů a zdařile vybraných filmových střípků ilustrujících druhou světovou válku se autorům podařilo vytvořit a rekonstruovat slitinu všednodennosti i hrůzy druhé světové války. Většina mimoslovných sdělení tak probíhá obrazovou filmovou řečí a doplňuje se a vzájemně ve výsledném dojmu posiluje se stroze čtenými literárními texty Jánského i Faitla. Základním předpokladem pro plné pochopení smyslu a poslání tohoto filmového dokumentu je dostatečně hluboká znalost našich národních dějin druhé světové války i jejího globálního rozměru. To plně spadá do všeobecného kulturního rozhledu každého, kdo chápe plně význam tohoto pojmu. Výsledkem je nevšední zážitek. ()

Ony

Kdyby se mi chtělo něco vytknout, tak řeknu, že voiceoveru místy nebylo rozumět, ale nic se mi vytýkat nechce. Po letech film, na který jdu do kina víckrát. ()

Big Bear

Eh... Jak jen toto hodnotit? Nechci tu být za škarohlída, který jen z důvodu potřeby vyčuhovat dá nízké hodnocení jako to na CSFD někteří uživatelé s oblibou dělají. S tímhle dokumentem ale mám dost problém. Hlavním důvodem je fakt, že jsem se na něj strašně těšil.  V kině mi to uteklo a slyšel jsem na to jen chválu od těch co to štěstí měli. A to těšení asi byla veliká chyba. Mně osobně nic nového dokument nepřinesl, spíše jsem byl zklamán. Pan Bojar se pokusil tu vůni modrých battledressů lehce smrdících zatuchlinou starých skříní ukázat v modernějším světle, ale mně to neoslovilo. Kdo mne zná, ví, že se této tématice věnuji již dlouhá léta. Troufám si tvrdit, že všechny autobiografie našich letců co u nás doposud vyšly mám doma v knihovně. Některé i podepsané s věnováním od jejich autorů jichž si nesmírně vážím. Několik jich je i od pana generála Františka Fajtla. Na to odpoledne u něj doma při čaji a bábovce jeho paní nikdy nezapomenu!  Ani tu radost, kterou mi udělala jeho radost z  mého dárku v podobě audio kazety s hity válečných let... ,,A jsou tam i Bílé útesy Doverské?" --- Ptal se dychtivě... ,,Ano. Od Very Lynn! " --- usmál jsem se na něj.  ,,Jéééé :-) tu jsem neslyšel od války!" --- Řekl nadšeně. -   Mám i autobiografie pilotů Luftwaffe, britských kluků od RAF i kluků co v rámci commowealthu se sbalili a jeli třeba od protinožců bránit krále a starou dobrou Anglii. A mám samozřejmě knížky i od kluků z Mighty Eight, co se do války zapojili o chviličku později se svými fortressy... Kdo je v tomto stádiu znalosti reálií a sečtenosti, má s takovými dokumenty smůlu. Nemohou jej ničím překvapit. Osudy F. Fajtla znám z jeho bohaté literární tvorby, která částečně vyšla už za komunistů před pádem režimu, končíc ale návratem do vlasti v roce 1945. Po revoluci pak vyšly tyto knihy s dodatky -  co se dělo pak, nebo dokonce jako nové knihy věnované čistě perzekucím letců např. Dva údery pod pás... Richard Husmann, který je tím druhým letcem dokumentu je postava pro mne záhadnější. I on vydával knihy, ale nebyly autobiografické. Šlo o válečné romány, byť je z nich zřejmé, že Husmann často píše o sobě a o prostředí, které sakra dobře znal. Opravdu mi v dokumentu nakrklo, že tam byl celou dobu prezentován svým literárním pseudonymem  Filip Jánský, který používal v šedesátých letech kvůli komunistům aby mohl publikovat do časopisů a vydat knihy.  Fakt divné!!! Zatímco Františka Fajtla mám zafixovaného jako takového veselého chlapíka, Richarda Husmanna beru spíše za přemýšlivého a i svým způsobem duševně křehčího. Válka jej začala postupně sžírat a deprimovat. Vyprávěly se o něm neuvěřitelné historky. Že prý za pivo prošel mezi roztočenými vrtulemi Liberatoru. Nebo, že když k někomu nechtěl do mašiny, věděla dotyčná osádka, že se nevrátí. Naši letci v RAF, to nebyli jen stíhači a bombardovací třistajedenáctka. Měli jsme i noční lovce a další...  Přesto se tvůrci rozhodli na Fajtlovi a palubním střelci Husmannovi (stíhač a bombarďák) ukázat národu jejich osudy a válečnou odyseu. Oba do ní vstoupili velmi mladí a tak komentář čtou jacísi dva mladíci. Nevím zda to byl záměr aby to vypadalo více civilně, ale jejich projev byl hrozný. Navíc si hlasy byly docela podobné, takže si myslím, že normální divák neznající osudy hrdinů chvilkami nechápal kdo je kdo. U promítaných filmových záběrů jsem čekal nějakou raritu, něco nově objeveného, namlsaly mne fotky k upoutávkám na film... Ale nic nového jsem neviděl. Lecos bylo seskládáno dost hala bala, některé záznamy byly v dost hrozné (dobové) kvalitě. Navíc se některé záběry úplně nekryly s časovou osou vyprávění. Bylo to prostě seskládáno z různých útržků tak jako kterýkoliv jiný dokument, byť tu byla snaha dát co nejvíce záběrů na naše československé letce. A to platilo i o letadlech a jejich markingu NN, DU atd... Z čeho jsem si ale doslova zoufal byl zvuk a ,,hudba". Snaha o moderní prvek u dobových záběrů se nepovedla, to je můj názor. Asi jako když někdo dělá electrowswing. Musí se to umět a pak může vzniknout něco opravdu zajímavého propojujícíc století. Hudebník jménem Stroon měl lví podíl na tom proč se mi dokument nelíbil. Jistě, někdo to nazve progresí... :-). Eh.. Tak jo. Konec filmu mi přišel strašně uspěchaný. U Husmanna ani zmínka o jeho neskutečném souboji s Fw-190, kterého sundal... Stejně tak tam bylo žalostně málo sděleno k těm perzekucím obou hrdinů. Jen pár vět na závěr? To jako vážně? Prostě říkám, jsem zklamán. -- Tím ale nijak dokument nehaním. Jsem naopak rád, že vznikl a jsem rád i za ty záplavy hvězd co tu získal od běžného diváka a možná i ne zcela běžného konzumenta dokumentárních filmů. Cokoliv co oživí naše okřídlené lvi a jejich neskutečnou dovahu a vlastenectví v paměti tohoto národa co tak rád na hrdiny zapomíná je nesmírně cenné a důležité. A pokud to oslovilo i ty z mladších generací, pak super a tleskám. Mimochodem, včera se slavilo další slavné datum - Výročí operace Chastise.  Dávám tomuto dokumentu jen za tři řády za chrabrost! * * * () (menej) (viac)

Slarque

Tomáš Bojar se střihačem Šimonem Špidlou z archivních materiálů poskládali suverénní a strhující dokument o našich válečných letcích. Dvouhlasý komentář poskládaný z knih, které napsali oba hlavní protagonisté, pak všechno ideálně spojuje. Snad jen závěr z východní fronty mi přišel o trochu slabší. U podobných projektů bývá důležitá i práce se zvukem a hudba, a oboje se tady také povedlo výborně. (90%) ()

Hwaelos

Příklad toho, jak udělat dokument bez standardních mluvících hlav, prostřihů na odborníky v oblasti historie a nesourodě působícího natočeného materiálu. Bojar šel odvážnou cestou, použil jen archivní ilustrativní záběry, namluvené deníkové podklady a dokonalou řemeslnou formu. Rytmizovaný střih, který využívající paralelismů i kontrastů, je sám o sobě na jedničku, ale korunu tomu dává zvukový mix, v nemž se prolínají hlasy "dabérů", minimalistické hudební plochy, ruchy a ticho jako kontrapunkt. Pravdou je, že bych ocenil, kdyby byl dokument delší, a tím pádem méně skákal v čase, ale i tak je to jeden z nejlepších zástupců žánru za mnoho let. ()

Padme_Anakin

Veliké poděkování tvůrcům za zdařilý dokument se spoustou zajímavých záběrů, které jsem doposud neviděla.. Pohnuté osudy československých letců RAF za 2. světové války - Františka Fajtla a Filipa Jánského - jsem znala jen letmo, tedy jsem moc ráda za to, že jsem se s nimi mohla seznámit lépe i více, ta smutná dohra po roce 1948 je zarážející a až neuvěřitelně hloupá, bohužel stalo se to.. ()

Krt.Ek

Touží-li někdo po umění, jež by prvořadě (po)sloužilo národu (ev. vlasti), po umění, jež by povzbuzovalo jeho ducha, tak dokumentární (!) film T. Bojara Good Old Czech (2022) s tématem českých letců ve službách RAF ukazuje, jak se tohoto úkolu dá zhostit s grácií, je tedy jednou z jeho vlaštovek. Vskutku respekt před tvůrčím týmem, umím si představit, kolik hodin práce muselo dát najít všechny ve filmu užité dobové záběry, ozvučit je a pospojovat v koherentní celek, z něhož takříkajíc nic nečouhá, v němž každý detail slouží příběhu velké odvahy a nehynoucí lásky k domovu naších hrdinných letců, ale bohužel zároveň příběhu velké, neodpustitelné poválečné zrady tehdejší moci na těchto letcích. V souvislosti s tímto dokumentem mě mrzí pouze to, že pro Jánského a Faitla, z jejichž vzpomínek tento dokument vychází a které se snaží znovuzpřítomnit, nebyly vybrány výraznější hlasy, s tím dabingem si bylo třeba ještě pohrát (i s tím rizikem, že hlas některého z naších význačných dabéru by mohl narušit dojem autenticity), v tom případě bych se nebál jít do plných, takhle uděluji „jen“ velmi pěkné čtyři hvězdičky. 80 % ()

KIT.HL

Skvělé téma, skvělé osobnosti. Provedené amatérsky. Nedokáži si pomoci. Velké zklamání. Tohle mi naprosto nesedlo...Načetl jsem všechny knížky pana Fajtla...Tam to všechno je , tam to cítím. Tady ne. Mnohdy ani nerozumím... Jistě to dalo fůru práce a nezlehčuju to, ale za mě hrůza a slabota.. ()

M.i.k.e

dokument kombinující poměrně originální záběry z druhé světové války a vzpomínky letců Františka Fajta a Filipa Jánského v podobě voiceoveru. Snaha vzdát statečným pilotům čest je jistě chvályhodná a ani samotný nápad není vůbec špatný, přesto to ale na mě jako celek zapůsobilo mnohem méně než sem čekal. Ani jednu z knížek ze kterých je tady čerpáno sem nečetl, takže určitou informační hodnotu pro mě Good Old Czechs mají, nicméně se nemůžu zbavit pocitu, že knížky budou i bez obrazového doprovodu fungovat mnohem lépe a emoční dopad bude silnější...70% ()

zette

Dobre odvedena prace. Zrucne sestrihane z dobovych zaberu se zajimavym a poutave zpracovanym komentarem dvou nasich pilotu, kteri se aktivne zapojili do valky proti Nemecku. Dobra hudba, ci zabery bez zvuku maji take svou kvalitu. ()

MurielRezek

Strhující a podmanivý dokument, který i přes sílu námětu, předčil moje očekávání. V kině Pilotů mi bylo s našimi "nebeskými jezdci" skutečně moc hezky! (Jak příznačné:-), už v polovině 30.let byl provozovatelem vršovického kina někdejší Svaz československých pilotů.) Moje vysoké hodnocení není dáno jen mojí celoživotní slabostí pro piloty a hrdiny RAF, film je - díky všem jeho tvůrcům -  ve všech směrech opravdu unikátní. ()

Maynard.

Ovšem tohle je pecka jak sviňa. JAsný, dokumentů o druhý světový je miliarda, ale tenhle je pojatej uplně jinak. Už jen tou hudbou a krutopřísným střihem, kterej to tam stříhá neskutečně. Celou dobu je to vzpomínka dvou letců, kteří toho v životě zažili fakt mraky a za to, že spojencům (a to i rusákům) pomohli vyhrát válku šli do basy. Záběry klasika, ale celý je to podkreslený hudbou, nebo aspoň kopákem, která tam strašně moc prdí. ()

M.Niccals

Dokument, který zdaleka není jen dokumentem. Podmanivá obrazová a zvuková koláž složená dobových záběrů doplněná o převyprávěné zážitky Františka Fajtla a Filipa Jánského vás provede jejich putováním z ČSR až na západní a východní frontu a zpátky domů. Velmi zajímavý experimentálně-ambientní soundtrack elektronického kouzelníka Stroona postavený do kontrastu s historickými obrázky navozuje vážnou atmosféru a prosycuje stopáž tíživými až fatalistickými momenty, díky nimž zprostředkovává divákovi duševní nálady samotných hrdinů během osamělých vzdušných poutí daleko za nepřátelské linie. Tu a tam je němý film doplněn o nahodilý zvukový efekt (šplouchnutí vody, cinknutí plechu), který odlehčí celkovou náladu, aby ji následně zase zvážněl za zvuků instrumentálně hrané skladby "Kdož sů boží bojovníci". Co se týče obrazové stránky, je vidět, že byly záběry vybírány s velkým důrazem na estetiku s pečlivým a místy hravým střihem. Výsledkem je film, který silně překračuje hranici dokumentu a rozšiřuje jej o artové prvky. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Zagros

Přiznám se, že o českých letcích v RAF, toho zase tolik nevím. Kromě obecně známých věcí, několika filmů a pár rozhovorů jsem se o tohle téma nezajímal. Také proto jsem se na dokument Good Old Czechs velmi těšil. Podobných dokumentů není nikdy dost. Slouží jako výborné připomenutí našich dějin, zvlášť v takhle dobrém zpracování. Ano, zpracování se mi velmi líbilo. Archivní záběry jsou dobře zrestaurované, občas dobarvené (?), vhodně nazvučené a místy doplněné atmosferickou hudbou. To vše jej dělá atraktivnější a živější. Dobrý nápad byl jako komentář nechat samotné myšlenky a vyprávění pilotů. Někdo může vytknout dokumentu, že není více popisný a chybí v něm uvedení do situace a základní informace. Mně to nevadilo, ale je to v podstatě pravda. Good Old Czech bude nejlépe fungovat jako nadstavba k hodině dějepisu na dané téma, či jako rozšíření obzorů fanoušků našich pilotů RAF. Vadila mi jen jedna věc, dva velmi podobné hlasy vypravěčů, které jsem většinou nerozeznal. Oba příběhy se tak i díky častému přeskakování spojily do jednoho. Přes drobné nedostatky rád nechám pilotů čtyři hvězdy a dál je doporučím. ()

Foxhound#1

Tématiku čs. letců mám rád, nikdy by se na jejich osudy nemělo zapomenout. Ovšem toto že má být ten strhující dokument? Pardon, ale ne, až tak dobré to není. Více informací i napětí si užijete, když si příběh obou letců přečtete v jejich knihách. Mimochodem co se autentičnosti týče, tak na záběrech z ruské fronty jsou často i stíhačky La-9, které se do výzbroje dostaly až po válce. ()

luczi

Spojení vyprávění letců s archivními obrazy byl dobrý nápad, na mě to alespoň přeneslo přesně ty emoce, které asi autor zamýšlel, ale hudba byla místy až nepříjemně agresivní. A také by si film zasloužil lepší namluvení. Spíše než dokument (nic nového se nedozvíte) vnímám tento film jako čistě umělecké přiblížení pocitů a emocí, které oba letci prožívali stejně jako miliony dalších ne/dobrovolných účastníků hnusné války. I tyhle filmy jsou potřeba. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

03.01.2023

V úterý 3. ledna byly zveřejněny nominace pro třináctý ročník Cen české filmové kritiky, jež mají ocenit a upozornit na výrazná díla i filmaře uplynulého roku 2022. Padesát členů Sdružení české… (viac)