Let domov

• Česko Good Old Czechs
Trailer 2
Dokumentárny
Česko / Slovensko, 2022, 83 min

Príbeh československých letcov RAF a ich cesta z okupovaného Československa cez Francúzsko, bitku o Veľkú Britániu a východný front späť do oslobodenej Prahy. Príbeh vystavaný jedinečným spôsobom iba na dobových archívnych záberoch cez osobnú skúsenosť a rozprávaní oboch letcov umožňuje divákom prežiť dejinné udalosti a chvíle vojnového života a vidieť ich očami oboch hrdinov, akoby sa odohrávali práve tu a teraz. (Filmtopia)

Ony

Kdyby se mi chtělo něco vytknout, tak řeknu, že voiceoveru místy nebylo rozumět, ale nic se mi vytýkat nechce. Po letech film, na který jdu do kina víckrát. ()

Slarque

Tomáš Bojar se střihačem Šimonem Špidlou z archivních materiálů poskládali suverénní a strhující dokument o našich válečných letcích. Dvouhlasý komentář poskládaný z knih, které napsali oba hlavní protagonisté, pak všechno ideálně spojuje. Snad jen závěr z východní fronty mi přišel o trochu slabší. U podobných projektů bývá důležitá i práce se zvukem a hudba, a oboje se tady také povedlo výborně. (90%) ()

MurielRezek

Strhující a podmanivý dokument, který i přes sílu námětu, předčil moje očekávání. V kině Pilotů mi bylo s našimi "nebeskými jezdci" skutečně moc hezky! (Jak příznačné:-), už v polovině 30.let byl provozovatelem vršovického kina někdejší Svaz československých pilotů.) Moje vysoké hodnocení není dáno jen mojí celoživotní slabostí pro piloty a hrdiny RAF, film je - díky všem jeho tvůrcům -  ve všech směrech opravdu unikátní. ()

M.Niccals

Dokument, který zdaleka není jen dokumentem. Podmanivá obrazová a zvuková koláž složená dobových záběrů doplněná o převyprávěné zážitky Františka Fajtla a Filipa Jánského vás provede jejich putováním z ČSR až na západní a východní frontu a zpátky domů. Velmi zajímavý experimentálně-ambientní soundtrack elektronického kouzelníka Stroona postavený do kontrastu s historickými obrázky navozuje vážnou atmosféru a prosycuje stopáž tíživými až fatalistickými momenty, díky nimž zprostředkovává divákovi duševní nálady samotných hrdinů během osamělých vzdušných poutí daleko za nepřátelské linie. Tu a tam je němý film doplněn o nahodilý zvukový efekt (šplouchnutí vody, cinknutí plechu), který odlehčí celkovou náladu, aby ji následně zase zvážněl za zvuků instrumentálně hrané skladby "Kdož sů boží bojovníci". Co se týče obrazové stránky, je vidět, že byly záběry vybírány s velkým důrazem na estetiku s pečlivým a místy hravým střihem. Výsledkem je film, který silně překračuje hranici dokumentu a rozšiřuje jej o artové prvky. Rozhodně stojí za shlédnutí. ()

NJD

Poutavě vyprávěný příběh dvou českých letců podpořený originálně sestříhanými dobovými záběry a skvělým hudebním podkresem. Jen by mě zajímalo, jestli volba daných dvou vypravěčů byla záměrně tak špatná, aby to jakože působilo autenticky. Bohužel jsem často musel číst anglické titulky, abych vyprávění rozuměl. ()

(Z)denny

No... Co k tomuto počinu říct? Pokud to beru jako poklonu našim letcům, tak dobrý. Rozhodně to není dokument. Pokud nemá člověk něco načtené o té době, tak ze záběrů nepozná, jaký je rok, jaký je měsíc. Letce načetli dvě hůře odlišitelné osoby, kdy se někdy těžko odlišovalo kdo je kdo. A přitom stačilo občas přidat titulek a film by získal o 100% na kvalitě a autentičnosti. Věřím, že muselo dát spoustu práce posbírat všechny ty materiály, ale zůstako to kvalitativně na úrovni nějakého studentského  projektu. Ale jako film do kina? Za mě rozhodně ne ()

Hoe_Ba

Kvůli natáčení jsem bohužel letos nestíhal milovanou Ji.hlavu fyzicky navštívit, tak aspoň doháním všechny možný dokuresty skrze online festivalovou filmotéku.  "Pivo tady špatně pění, hostinskej od nás by se zlobil. Grády ale má, umí zalomcovat. Hospody tady maj romantický názvy jako U Královi paže, U Psa a Koroptve nebo U Bílýho srdce. Kromě fricků tady válčíme hlavně s angličtinou, jak to řikal Standa, mluvěj všichni, jako by měli knedlík v hubě, ale na to, abych oddělal messouna, přece žádný hau du jů du nepotřebuju!"  Good Old Czechs mě odrovnalo svojí naprosto nekompromisní lidskostí. Viděl jsem už spoustu nejrůznějších televizních dokumentů nebo monumentálních americkejch válečnejch blockbusterů (aktuálně třeba zoufale plochý a divácky povrchní Na západní frontě klid od Netflixu), ale tahle neuvěřitelná transformace dvou paličatejch československejch kluků ve vyznamenaný piloty RAF je ve srovnání s tím vším prostě dechberoucí. Výběrka archivních matrošů je neuvěřitelně pečlivá záležitost, sound design intenzivně nervy drásající a k tomu temporytmicky dobře dávkovaná montážnická rychta, takže po stránce formy i obsahu absolutní audiovizuální rozkoš. Přesně natolik poutavě a autenticky bych na školách učil dějepis, namísto předpotopního a bolestně neefektivního systému nezáživnýho biflování. Především kapitolu moderních dějin, která je z edukativního hlediska v kontextu zaprděnýho českýho školství bohužel absolutně nedostačující. Před pány Bojarem a mistrem Špidlou smekám!    ()

Alex

Nádherně poskládané záběry spolu se zvukovou stopou též krásně poskládanou. K tomu komentář účastníků, vybraný z jejich knih. Dost často také ticho... Úžasný zážitek! Lépe než já to popsal uživatel  M.Niccals ()

Winster

Velice pusobivý snimek, ze ktereho autenticita primo sálá. Tohle ve Vas opravdu neco zanecha, kor kdyz s dokumenty mate co docineni. Videno 3.10 ve Svetozoru - na konci debata s reziserem a strihacem snimku. ()

Moco

Film byl plný unikátních záběrů, utkvěly mi v hlavě německé vzducholodě, které vyváděli vojáci z leteckých hangárů, dunění bomb, které v nočním tichu dopadaly z letadel na německé území, lidé, kteří chodili v ulicích Francie, Holandska a Londýna. Snímek nakonec dostal podobu dialogu dvou českých válečných hrdinů, který je plný trefných glos, vyprávěných upřímným jazykem teprve sedmnáctiletého Richarda Husmanna a o deset let staršího, ale o nic méně bystřejšího Františka Fajtla. Za mě jsou staří dobří Češi (Good old Czechs) něčím, co stojí za to vidět. A díky za dobře odvedenou práci, kterou jsem se v kině opravdu bavil, byl jsem překvapený a také zmrazený hrůzami války. Ještě bych rád zmínil hudbu. Skladatel Stroon využíval zvuky tu a tam zachycené v dobových záběrech, které mají převážně charakter němého filmu. Stroon bere například akceleraci leteckých motorů nebo hudební tóny trubek, které rozpracovává do dlouhých hypnotických tónů a vtahuje tak diváka hlouběji do děje. ()

jaaara

Výborná práce s archivem, hudba dost monotónní, ale občas dokreslující ponurou atmosféru, celkově jsem čekal více dokumentu a méně umění. František Fajtl a Filip Jánský slouží jen jako ne vždy držící spojovací linka. Nejslabší část je voiceover, který jako by načetli někdy vzájemně těžko odlišitelní kluci z kavárny. Celkově ale zajímavé. 3,5-4 * ()

Súvisiace novinky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

16.01.2023

V pondělí 16. ledna v 11 hodin dopoledne proběhla tisková konference České filmové a televizní akademie (ČFTA), během které byly mimo jiné zveřejněny nominace pro jubilejní 30. ročník předávání cen…

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

Nominace na Ceny české filmové kritiky zveřejněny

03.01.2023

V úterý 3. ledna byly zveřejněny nominace pro třináctý ročník Cen české filmové kritiky, jež mají ocenit a upozornit na výrazná díla i filmaře uplynulého roku 2022. Padesát členů Sdružení české…