Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

ORIN

Další, kdo se bude opakovat. Di Caprio ukazuje, proč je jedním z nejtalentovanějších herců současnosti, De Nirova exhibice je sama o sobě úžasná (jeho skautský obleček je k popukání). Snímek se zaměřuje především na Tobyho dospívání a postupně se komplikující "vztah" k nevlastnímu otci vrcholící závěrečnou bitkou. ()

Dudek

Parádní film s průměrnám scénářem, který zvedají hlavně herecké výkony hlavních představitelů. Robert De Niro je úžasný a ani se mu nedivím, že toužil pořádně toho spratka DiCapria profackovat. Každopádně má tento snímek hromadu much, jejichž vychytáním by se mohlo jednat o jeden z nejpovedenějších filmů. Třeba vedlejší postavy mají zbytečně málo místa, scénáristovi se nepovedlo rozepsat jednotlivé konflikty mezi postavami a dotáhnout je do konce. Samotný závěr pak působí sice přirozeně, ale zároveň by mohl být údernější, takhle se jedná až o moc jednoduché ukončení děje. Škoda, ale stejně jsem se bavil... [TOP 19/6 83%] ()

Lynn

S každým dalším filmem Lea DiCapria, který shlédnu, musím se tomuto herci obdivovat - má neskutečný talent snad přímo od Pána Boha. V 18-ti se dokázal herecky naprosto vyrovnat i tak ostřílenému veteránovi, jakým je Robert De Niro. Ve vynikajícím filmu, který nám předkládá skutečnou tvář na venek zdánlivě šťastné rodinky. ()

Aluska88

Leovi zkrátka role problémových a rozmazlených floutků dokonale sednou. A již v těchto svých "hubených" a dospívajících letech je v něm znát velký potenciál a ještě z jeho mladistvého pohledu, v něm lze vyčíst jakousi skrytou dospělost a už možná tehdy hereckou vyspělost. A je vskutku vzácné a mimořádné vidět legendárního GauNira:) ve skautském oblečku s čepičkou na hlavě:) Zde jako ukázkový tyran a despota, o jehož herecké excelenci netřeba hovořit. Potěšila mě miniaturní rolička Tobehyo Maguira, na jehož nástup na scénu jsem čekala již od začátku filmu. A vlastně i za to málo díky Leovi, že dokázal pana režiséra přemluvit, aby jeho "kámoše" vzal. ()

genetique

Na Tobyho mieste v tejto roli sa asi obesím. Dokonalý obraz americkej rodinky bez akéhokoľvek prikrášľovania, skvelo vyzobrazená surovosť a bezohľadnosť nevlastného diktátoského otca, ktorého navyše DeNiro zahral excelentne, normálne som mal chuť mu cez obrazovku jednu vraziť. 80%. ()

StarsFan

Robert De Niro je borec. Že už jsem to říkala? To je jedno, tak to zopakuju. Prostě tenhle pán hrát umí a nemusí se spoléhat jen na svého kámoše Martina Scorseseho. V Dospívání po americku si (zase) vystřihl jednu z těch rolí, kde mu věříte každé slovo, hraje takovýho tyrana rodiny, hajzlíka, kterýmu byste zpočátku nějakou tu facku v obličeji mladého Leonarda DiCapria asi nezazlívali, jenže pak ta agrese přejde do rovin, kde sympatická rozhodně není. Pokud to vezmu trochu z ženského pohledu, tak ač považuju Roberta zvlášť v tomhle období za mimořádně pohlednýho chlapíka (Casino, Nelítostnej souboj, slint, slint), v Dospívání po americku se mu podařilo díky něčemu, co už naprosto překračuje dimenze toho, co obvykle nazýváme hraním, všechny tyhle hezký rysy překonat a nastavit jakýsi pocit, že s tímhle chlapíkem bych fakt nechtěla zajít ani na kafe. Dobře, přestanu se rozplývat nad Bobbym, stejně to už za mě udělala na CSFD řada lidí. Ti samí také často zmiňovali ještě perfektního Leonarda DiCapria a já se k potlesku pro tohoto mladého herce přidávám. Málokdy byl tak fenomenální, ne ani Skrytá identita, ani Titanic, ani Chyť mě, když to dokážeš, z něj nedokázala dostat to, co role mladého Tobyho (pardon Jacka) Wolffa. ()

Kaka

Souboj filmařských es a bravurně vykreslený vztahový propletenec maloměšťácké famílie z nižší střední se všemi zápory, které si jen můžete představit. Caton-Jones je naštěstí i solidní řemeslník, ale o to tady ani moc nejde. Pracuje se s herci na pár metrech a to, oč tu jde, se povedlo náramně. V průběhu filmu čím dál tím větší sympatie k postavám a emoce. Charaktery nebývale plastické a nejen ty hlavní ! ()

Spiker01

Jedna z prvních DiCapriových filmových rolí ve veskrze nenápadném filmu, který se dnes už příliš nereprízuje, ale stále mě do sebe a co nabídnout. Kdo zvládne malinko zdlouhavější úvod bude po zásluze odměněn. ()

sud

Takový malý film, šedá myška na filmovém nebi. Ovšem tyto vlastnosti nejsou chybou tohoto filmu, jehož zážitek je naprosto dokonalý. Leonardo DiCaprio nejlépe hrál ve svých začátcích a tento film je toho důkazem. Robert De Niro si svou roli despotického primitiva náležitě užil, ten chlap snad neumí nebýt dokonalý. "Život jednoho chlapce" není obrazem Ameriky 50. let, ani líčením života mladistvých té doby, protože vedlejší postavy mají velmi málo prostoru. Ale o to nejde. Jako souboj dospívajícího chlapce se svým sadistickým otčímem netřeba víc. ()

castor

Ještě předtím, než se nejmladší z rodu Monteků osudově zamiloval do Julie, střihl si jednu ze svých zásadních rolí první fáze kariéry. Rok 1993 byl pro DiCapria ostatně rokem zlomovým. Mentálně nemocný mladík v adaptaci románového bestselleru Co žere Gilberta Grapea? byl společně s příběhem Tobiase Wolffa obrovskou výzvou, kterou tehdy devatenáctiletá (ano, i já bych mu ve filmu tipoval maximálně čtrnáct) naděje chytila pořádně za pačesy. Navíc si ho pozorně všímal jeho herecký parťák Robert De Niro, který ho později doporučil velikánovi Martinu Scorsesemu. V dramatu podle Wolffovi autobiografické knížky zaujal svým nadhledem, střídáním komických i dramatických poloh a přesvědčivostí, se kterou vytvořil velmi zajímavou studii dospívajícího hocha, který čelí útokům despotického životního partnera matky. Zřejmě nejkomplexnější film Michaela Caton-Jonese o maskách, které nosíme a sundáváme, jen škoda lehce zanedbaných vedlejších postav. Herecky nicméně famózní: Leonardo DiCaprio, Robert De Niro i Ellen Barkin – a teď se můžeme hádat, kdo byl nejlepší. ()

*CARNIFEX*

"Dospívání po americku", ktoré možno smelo zrovnávať s tisíckami osudov v našej krajine neobmedzených možností. Výborný "De Niro" v hlavnej úlohe a to je najväčšie + samotného snímku. ()

freddy

Tento film jsem viděl již podruhé. Od prvního zhlédnutí uběhlo přibližně jeden a půl roku a přesto jsem na tento film nezapomněl, přesto jsem stále viděl před očima některé scény z tohoto filmu, což, jak už jsem se v nějakém jiném komentáři zmínil, je pro mne zárukou té nejlepší kvality, když ani 18 měsíců od prvního zhlédnutí na film nezapomenu a mám ho v hlavě. Robert De Niro si v tomto autobiografickém filmu podle skutečných událostí zahrál dost velkého záporáka, kterému divák na začátku filmu fandí, aby ze spratka v podání DiCapria udělal poslušného hocha, který bude respektovat svou matku, ale už přibližně od poloviny filmu divák začíná fandit DiCapriovi a De Nirovi přeje jen to nejhorší. Tenhle film je ejdinečnou příležitostí vidět De Nira provozujícího domácí násilí a zároveň vidět DiCapria v jedné z jeho nejlepších a nezapomenutelných rolí. Pro mě osobně je tohle jeden z nejlepších hereckých výkonů DiCapria, skoro se dá říci, že hned po filmu "Co žere Gilberta Grapea?" je tohle jeho nejlepší role. A o čem se musím zmínit, to je vedlejší postava jménem Artur, neboli ten "přihrátý" mladík s tím roztomilým pejskem. Ten je prostě super a herecký představitel byl pro něj vybrán opravdu velmi dobře, tady musím pochválit výborný casting. Je to pro mne rozhodně nezapomenutelná postava. Ale abych to už neprodlužoval. Film je naprosto excelentní a jeden z těch nezapomenutelných. Původně jsem udělil čtyři hvězdičky, ale po opětovném zhlédnutí a po výše popsaném vysvětlení je jasné, že film ode mne nemůže dostat nic jiného než maximální hodnocení. ()

Ded@M@tes

De Niro v roli slušného pána, jenže čas ukáže jiné pravdy. Dobré herecké obsazení a pěkný autobiografický příběh hlavního hrdiny. ( Hodnocení: 8/10 ) ()

Davies182

Tak takhle má vypadat správný snímek, pyšně se honosící nálepkou "A true story", navíc ztvárněný podle knihy, jež vznikla dříve, než se v roce 1993 zaostřil objektiv. Dá se z toho poučit, dá se u toho s přehledem vydržet, no a vlastně je čiré potěšení drama This Boy´s Life sledovat. Už jen kvůli nekompromisnímu - čím dál většímu bláznovi - De Nirovi, a již v mládí bravurnímu herectví Leonarda DiCapria. I když musím říct, že ne jiný než excelentní výkon jsem v případě tohoto herce nečekal, stejně mne jeho vytříbené kreace dokázaly uzemnit. Leo je přesvědčivý jako málokdo v Hollywoodu, a reputace mu v mých očích spokojeně roste. Těším se na Inception a apeluji na agenty, aby tohoto svérázného drsňáka posílali jen do rolí ošlehaných veteránů, anebo do pravdivých dramatů. ()

Xmilden

Napíšu to upřímně, ale na film táhne prakticky pouze duo De Niro/Di Caprio. Setkání postav, které tito dva hrají většinou vyvrcholí v nějakou potyčku, v lepším případě slovní. Myslel jsem si že jsem z Robertova hereckého rejstříku již viděl vše důležitého, ale tady hraje svého vesnického idiota, přecejen trošku jinak. Leonardovi bych určitě dvacet let nehádal. Klidně i nějakých 14. 75% ()

cheyene

Nad mé očekávání skvělý film, kterému dominují dvě velká herecká esa, mladičký DiCaprio, jenž tu potvrzuje svůj výjimečný talent, a De Niro, který předvádí výkon hodný svého slavného jména a přestože sympatie k jeho postavě jsou během příběhu proměnlivé, stále měl v sobě kouzlo, které mi jakožto divákovi na něj nedalo jednoznačně kladný či záporný pohled. Potěšil mě soundtrack skládající se ze starých dobrých písní, prostředí, v němž se děj odehrává, ale také vylíčení atmosféry doby. Že je film založený na skutečném příběhu, to už jen umocňuje finální dojem. ()

Fiftis

Keď sa spolu vo filme stretnú dvaja skvelí herci a ešte k tomu tak veľmi dobrí herci ako sú Robert De Niro a Leonardo DiCaprio, som si istý, že to bude stáť za to. Film upúta hereckými výkonmi. Robert De Niro bol už známym hercom, ale Leonardo DiCaprio bol začínajúci mladík, ktorému rola v tomto pomerne známom filme dala vyniknúť a predznamenala jeho herecké úspechy. Hoci snímka bola natočený už v deväťdesiatych rokoch, jeho nadčasová téma má stále čo ponúknuť. ()

Silas

Příběh jak obšlahlý z Alice už tu nebydlí a některé situace zas jako ze Zuřícího býka (facky k vyprovokování bitky, nespokojenost s jídlem,..). Malý DiCaprio velký herec. ()

Deimos

TV/// Obsazení 6/10 Děj 5/10 Hudba 3/10 Efekty 4/10/// +je to přesvědčivě zahrané, spousta herců zde tzv. začínalo, závěrečná rvačka -dost nevýrazná hudba, pokuď vás nesloví příběh, tak ani samotný film/// Leo(už v tomto filmu velmi přesvědčivý), Eliza(nevýrazná), Carla(dostala málo prostoru) a Tobey(tak toho jsem tady nepoznal) ve svých prvních rolích. Pro někoho může být i toto důvod tento film zhlédnout. Ostatní může oslovit že se jedná o zpracování autobiografického románu výše uvedeného spisovatele. Žel pro mě, jej zatím neznám. Ve výsledku musím ještě přiznat, že už jsem vyděl dramatičtější snímky. Navíc mě moc neoslovila doba, ve které se snímek odehrává. Závěr však potěší./// Celkem 47%/// ()

Aky

Ten příběh je ve skutečnosti poměrně banální. Rozvedená matka hledá nového partnera a narazí na zakomplexovaného burana, který jí a hlavně jejímu synovi udělá ze života peklo. Ale když se zahraje tak, jak to tady svedli Robert De Niro a Leonardo DiCaprio, tak se z banálního příběhu stane silné a dech beroucí drama. ()