Zo života chlapca

• Česko Dospívání po americku (viac)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

misterz

Inšpiratívne životné príbehy s podobnou dejovou schémou mám veľmi rád, takže v tomto smere som bol nadšený. Aj herci boli super, Niro si tu strihol riadneho slizáka, aj keď záporák, no svojim spôsobom potiahol celý film. V niektorých momentoch to síce strácalo na dramatickej sile a občas skĺzavalo do zbytočných šedivých odbočiek, no celkovo veľká spokojnosť. Dôležité je ísť si za svojim a vydržať. A človek má šancu vyhrabať sa aj zo žumpy. Všetko je v našich rukách a najmä v hlave. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

Enšpígl

Naprosto dokonalý popis vztahu syna s nevlastním tátou z té hrůznější......hodně hrůznější stránky. Film založený především na charakteru tří hlavních postav /matky, syna a otčíma / je mimořádně povedený zásluhou strhujících hereckých výkonů. Ellen Barkin zahrála roli matky úžasně a její situaci jsem jí ani na jeden okamžik skutečně nezáviděl. Navíc po delší době zase ženská hrdinka, která má můj obrovský obdiv. Ženský to na tomhle světě mají někdy opravdu nesmírně těžké. Pak tu máme De Nira. Teda to co předvedl mě vyrazilo dech a to i přesto, že jsem si uvědomal, že se koukám na De Nira, tedy na hereckou bezchybnost, ale tohle už opravdu není hraní to je dimenze pro kterou se nevymyslel ještě název. No a na závěr jsem si nechal Leonarda DiCapria - naprosto bezchybný herecký výkon, který nemohl nechat žádného diváka v klidu. Za svůj dřívější názor, že Leonardo DiCaprio neumí hrát, si nechám dát v SM salonu 25 ran na holou. Díky mimořádným hereckým výkonům se film změnil v silnej emotivní lomcovák. ()

Isherwood

Jako psychologická drobnokresba vztahu syna a despotického otčíma super, zvláště v hereckých partech naprosto geniální střetnutí hereckých person svých generací. Bohužel to chvílemi zaškobrtává v takových prkotinách jako stylovější vylíčení své doby (chvílemi až moc umělé) a poněkud zanedbanými vedlejšími postavami, které ale často hrdiny silně ovlivňují, tudíž by si měli odbýt delší party. Caton-Jones je solidní řemeslník, který umí natočit údernou scénu (závěrečná rvačka), ale celek včetně myšlenky mu uniká mezi prsty, jinak by to bylo na absolut. ()

Malarkey

Silné devadesátkové drama, které ukázalo geniální herecký trojlístek v té nejčistší podobě (De Niro, Barkin, DiCaprio) a zároveň odvyprávělo dobové drama z padesátých letech, které je navíc založené na skutečných událostech. Není vlastně, co vytknout. Ten vztah mladého floutka DiCapria a jeho násilnického otčíma a alkoholika De Nira byl čisté niterné peklo. Oči jsem mohl vykoukat nad tím, jak DiCaprio si krade film pro sebe a De Niro mu to vrací neméně geniálním herectvím. Jen se připravte na to, že kromě dokonalého herectví je příběh přeci jen dost jednoznačný a nikam se moc neposune. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,104,962Tržby Celosvetovo $-║ Dráma zo života dospievajúceho chlapca na prelome 50.rokov minulého storočia v zapadlom meste niekde v USA, je hereckým excelovaním mladého Leonarda DiCapria, ten tu dokazuje aký potenciál mal už v mladom veku a dokonca tu zatieňuje aj výkon taktiež výborne hrajúceho Roberta De Nira. Príbeh nie je dohromady ničím zvláštny, čo by sme už nemali šancu vidieť ale práve výkon spomínaných dvoch hercov tento film povyšuje na vyššiu úroveň a len niečo málo tomu chýba aby to bol dokonalý vo svojej prezentovanej téme inšpirovanej skutočnými udalosťami. (Tobey Maguira som tam v jednej z úloh vôbec nespoznal) /80%/ ()

Renton

Scénář: Robert Getchell .. Pěkné, malé, biografické retro, které výrazně stojí na hereckých výkonech. Excelentní je jak mladý floutek Leonardo DiCaprio, tak despotický otčím Robert De Niro. Jejich střety, jak herecké, tak ty fyzické jsou jistě vrcholem snímku. ()

Anthony

De Niro je tu dokonalý parchant, ovšem zcela se mu vyrovná strhující Leonardo (jeho první úspěch) - při tom co předvádí na konci mi běhal mráz po zádech. ()

Radek99

Výborný film o maskách, které nosíme, a o běsech, které se za nimi skrývají. Drama o složitosti dospívání, kterému nic neusnadní efekt umělé iluze harmonické rodiny a tyran, který ji postupně rozbijí a rozbije. Herecký koncert Leonarda DiCapria - hrál lépe, než jak hraje v dospělosti. A Robert De Niro je jako tradičně skvělý... ()

Pohrobek

Caprio hraje velmi zajímavě, největší lahůdkou tohoto snímku je ovšem domácí despota De Niro. Závěrečná rvačka byla pak kouzelná samozřejmě z obou stran. ()

Superpero

Hraje tam príma hudba a z herců, i když je DiCaprio fakt dobrej, mi nejvíc utkvěl DeNiro a to jeho předvádění se. Fakt ta postava byla úplnej kokot, jak hrál na saxofon, nebo debilně střílel a pak vzteky bublal. ()

hirnlego

Pěkný, celkem nijak nevybočující malý film, který však posouvají o třídu výš skvělé herecké výkony snad všech zúčastněných - především pak De Nira, který byl v roli neskutečně sobeckého a krutého "otce" tak přesvědčivý, že vidět ho v tomto filmu poprvé, možná bych k jeho herecké osobnosti získala menší averzi! Moje největší poklona však patří už tehdy úžasnému Leonardu DiCapriovi, který mi svým hereckým uměním opět jednoduše vyrazil dech - tak mladý a už...dokonalý - smekám! ()

novoten

Zdravý film pro všechny, kteří se ještě nějaký ten čas chystají žít s rodiči. Až vám zase jednou v mysli vyvstane věta, že to s nimi není k vydržení, vzpomeňte si na De Nira. ()

emma53

Nejsem kluk a tak jsem možná nedokázala všechny ty nuance Tobyho života vstřebat úplně cele, ale nesnášela jsem zakomplexovaného tyrana Dwighta úplně stejně jako on, což je důkazem dokonalého hereckého umu Roberta De Nira. A i když zoufalá Caroline myslela, že sňatkem vyřeší jejich ne zrovna jednoduchou situaci, tak netušila že se právě dostala do ještě obtížnější situace než předtím a která nutně musela vyvrcholit nějakým podobným způsobem, jak to bylo i v Tobyho životě. Tahle velmi obtížná a náročná životní peripetie ale nakonec dovedla Tobiase Wolffa až k napsání autobiografiie a potažmo i k jejímu zfimování. Leonardo už tady v těch devatenácti letech ukázal, že umí s velkým U a že ho v budoucnu jistě čekají ještě jiné velké role. Moc se mně líbila dobová hudba, která se střídala se zrovna tak krásným hudebním doprovodem Cartera Burwella. Opravdu silné životní drama, které bych nikomu nepřála, ale je jasné a smutné, že byly, jsou a budou. ()

Boss321

Výborné zfilmování autobiografického románu Tobiase Wolffa, kterého perfektně ztvárnil Leonardo DiCaprio ve své první velké roli a kterou se proslavil. Robert De Niro perfektně zahrál roli primitivního násilníka a alkoholika a svou roli si vyloženě užíval (Ten snad ani neumí zahrát špatně). Na filmu mi, ale chybělo trochu více prostoru pro vedlejší postavy z nichž za připomenutí určitě stojí Tobey Maguire. Závěrečná bitka neměla chybu, ale ten konec mohl být vykreslen trochu lépe.....Nicméně se jedná o velmi kvalitní film, kterému kromě těchto pár věcí nemám co vytknout. ()

Jossie

Tenhle film stojí na hercích a jejich výkony ho povyšují do kategorie velmi dobrých. Nejslabší byla i tak skvělá Ellen Barkin, Robert De Niro umí zahrát magory jako málokdo a mladičký Leonardo DiCaprio si s rolí dospívajícího grázlíka s dobrým srdcem, který si jen neví rady sám se sebou, poradil moc dobře. ()

Kulmon

Leonardo DiCaprio dostal šanci vedle Roberta DeNira, chytil ji za pačesy a už nepustil. Famózní výkon obou, ovšem u Leonarda si jej můžeme vychutnat vůbec poprvé (a ihned bude následovat retardovaný kluk po boku Johnnyho Deppa). DeNiro jako despotický chlápek, který si vybíjí vlastní neúspěchy na nevlastním synovi. Skvělý, jako vždy. Závěrečná bitka obou dvou hvězd je tou nejsladší třešničkou na dortu. 90% ()

H34D

Tento film je v prvé řadě herecký koncert De Nira a DiCapria, bohužel i scénář si je přespříliš vědom, že právě ti dva jsou hlavním tahákem filmu, a tak se občas opomíjí zaměřit na "the big picture". Film tedy ne vždy komplexně vypovídá o životě chlapce (a už vůbec ne o celém dospívání v americe), nicméně jako náhled do zvláštně (dys)funkční rodiny fugnuje velmi dobře. Střety mezi otcem a synem mají šťávu, navíc lze chápat oba úhly pohledu, takže nevzniká syndrom jedné nenáviděné postavy. Pěkné... 7/10 ()

xxmartinxx

Slušný film, který stojí převážně na silném obsazení. nejde o žádný hlubinný rozbor, prostě se odvypráví příběh, ale na tom přece není nic špatného. ()

dobytek

Nemůžu si pomoct, ale kromě výkonu Roberta De Nira jsem v tomhle filmu nenašel nic jinýho, co by mě nějak extra zaujalo. Nutno dodat, že sledovat De Nirovo herectví je opravdu zážitek. Z toho úplně sálá zloba a nenávist i přes tu obrazovku a už jen kvůli němu stojí tenhle film za vidění. Bohužel, jak neni na scéně De Niro, je to poměrně nuda. spoiler: Jinak konec jsem čekal teda trochu víc dramatičtější, než to, že si matka se synem prostě řeknou: "Už tady s nim nemusíme dál žít. Můžeme jít pryč. - Hmm, tak jdeme." 60% ()