Matilda Roalda Dahla: Muzikál

• USA Roald Dahl's Matilda the Musical (viac)

Matilda je neobyčejně chytrá holka s divokou fantazií, která se odvážně pokusí změnit svůj osud. A výsledek bude přímo zázračný. (Netflix)

Malarkey

Rodinný příběh nechtěné Matildy znám už z dětství. V dnešní době jsem měl ale tušení, že jeho remake a ještě v podobě muzikálu by mě nenalákal ani za nic. Pak mi ale Netflix představil ukázky a já okamžitě pouštěl. Neskutečně nápadité, originální, hravé a mnohdy hodně vtipné. Popravdě až na hranici kvalit Karlíka a továrny na čokoládu od Tima Burtona. Hlavně díky Emmě Thompson, která si toho ředitele - generála - vystřihla jak za partesu. Ta banda dětí v tomto filmu jsou ale také naprosto fantastičtí. Ty jejich hudební a taneční čísla mnohdy neměly chybu a dvě hodiny s nimi mi nakonec uteklo naprosto mimořádně rychle. ()

DaViD´82

Suverénní, hravé a s naprosto přesně vystiženou Dahlovou nadčasově střihlou "la résistance contre les adultes" poetikou. Muzikálový háv tomu sedne až nečekaně přesně, což by jeden neřekl ani v těch nejdivočejších snech... Přeci jen co může být papírově odpudivější než muzikálová předělávka dětské klasiky, kde většinu partů zpívají prvním stupněm povinní. Všichni si to ovšem užívají na maximum. V čele s Thompsonovou, která tomu nasazuje korunu, nasazuje korunu, nasazuje korunu nebývalým způsobem. A že s ní třináctiletá Alisha naprosto drží výkonem krok, je nepochopitelná záhada. Film "paddingtonského ražení" pro celou rodinu (česká verze se povedla), který i největšího brblajícího dospěláckého morouse "proč ta děcka sakra zpívají" energií strhne natolik, že na konci si u "Revolting Children" bude pobrukovat s přiblble spokojeným úsměvem na rtech i on. ()

monolog odpad!

Fuj, to bylo peklo. Moje děti se odmítly dívat vzhledem k nudě kluk po 10 a holka po 15 minutách a to jsem jim i slíbil prodloužit čas na mobilu. Já vydržel ještě asi dalších 5 a musel jsem to vypnout. Možná, kdyby to nebyl muzikál, tak by se to dalo, ale takhle tam zpívají trapné děj neposunující písničky a je to strašná nuda. Původní Matilda nebyl extra zázrak, ale na děti to fungovalo. Jenže tady, asi tím, že té Dahlově... ona to ani není hravost, spíš taková zvláštní umělá snová pokroucená naivita... dávají až příliš prostoru na úkor zábavy no a k tomu je tu ještě ta muzikálová složka, kde ani ty melodie nejsou hezké. Je to asi stejně nudné, jako nezáživný Obr dobr nebo jako téměř jakákoliv adaptace jakéhokoliv díla od Roalda Dahla snad až na Burtonovu Továrnu na čokoládu. Zajímavé, jak z tohoto autora USA tolik uchcává. ()

xxmartinxx

Překvapivě temný film, který svou temnotu směřuje přímo k dětem a jejich emocím, žádné "druhé vrstvy pro dospělé". Tohle by měli povinně vidět všichni čeští filmaři, co dělají naše příšerné pohádky, protože takhle se komunikuje s malým publikem. ()

Shushika

Velmi příjemný překvapení. Od poloviny jsem čekal, jestli nezazní Another Brick in the Wall - nezaznělo - ale finální hudebně/taneční číslo mi Floydy v pohodě nahradilo. Chytrý mash-up muzikálu, toho nejlepšího ze stylizace burtonovek a Paddingtona, plus několika dospělejších filmů, který na správných místech dokáže vzít za srdíčko, rozesmát i vystrašit. ()

filmfanouch

Filmová Matilda Roalda Dahla: Muzikál je ucházející vánoční spotřební záležitostí, které se nedají vyčítat chytlavé písně s obstojnou choreografií jednotlivých tanečních scén a chvílemi i nějaká ta zábavná tvůrčí hravost, muzikálové kořeny ovšem výrazně podlomují nohy a v součtu se navíc ukazují i neduhy různých snah převést do muzikálové formy již o sobě úspěšných IP. Kdyby si tato Matilda měla dát páku s adaptací od DeVita, skončilo by to remízou.... ()

Deimos

DivX/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 10/10 Choreografie 10/10/// PLUS: na divadle se jedná o skvělý zážitek a jedno z nejúžasnějších představení, film může bodovat i výpravou, komparsem, efekty a také obrazem a kamerou, hudba a jednotlivé songy jsou nesmírně chytlavé, příběh je napínavý a smutný, finále je dramatické a velkolepé MÍNUS: oproti divadelnímu představení je tu několik úprav (nebo je to obráceně?), na český dabing se těžko zvyká, tohle zpracování rozhodně mělo jít do kin na velké plátno/// Shrnutí: Sám bych tento skvost asi přehlédl, naštěstí jsem byl prvně pozván do divadla, netuše na co jdu a byl jsem okouzlen. Filmové zpracování je ještě o kus lepší (podívaná) a to především díky filmovému formátu a možností filmu jako takového. Je to velmi divoké a pestrobarevné, ale jakmile na to přistoupíte, příběh a vyprávění vás pohltí a nebude cesty zpět. jedná se o divadelní i filmové překvapení roku./// Celkem 95%/// ()

MikeCool

Byť nemusím muzikály, věřil jsem, že to bude fajn, ale mýlil jsem se. Musím tedy uznat technickou filmařinu, ale byla to (pro mne) další z řad ukňouraných muzikálů. ()

Chrustyn

Nevím proč v dnešní době křísit film, který byl už v devadesátkách hodně podivný a pro děti nezajímavý. Navíc v muzikálové podobě s nijak zajímavými hudebními čísly. ()

Arsenal83

To je otras. Tragické pesničky, z ktorých vytekal maz z ucha a nejaké transka Emma v chlapskom prestrojení, ktorá hádže deťmi ako s bumerangom, len ten bumerang sa nevráti lež skončí v kroví. Jeden recenzent napísal, že táto verzia je len pokus zapadnúť medzi dnešného bezmozgového diváka. Ešteže nie som dnešný, ale zaostalý stredovekár. ()

Stanislaus

Celkem nedávno jsem viděl vůbec poprvé DeVitovu Matildu, která na mě zapůsobila veskrze průměrným dojmem, a tak jsem byl zvědavý, jak bude tento námět vypadat v modernějším a muzikálovém balení. Mám rád Emmu Thompson, ale musím přiznat, že mi do role ředitelky Trunchbull sedla více Pam Ferris, protože působila více despoticky a uvěřitelně - u Thompson, která sice svou roli zahrála dobře, bylo zkrátka vidět, že je více poupravená, navíc ji má člověk spojenou spíše s kladnými postavami (jako Nanny McPhee se též změnila k nepoznání, ale do role, která k ní více pasovala). Představitelka malé Matildy byla fajn stejně jako kdysi Mara Wilson, podobně i Lashana Lynch coby slečna Honey. Vedle toho se mi líbilo, že byly příběhy Matildy a slečny Honey více propojené a tím jejich setkání působilo více osudově. Co bych ale ještě nové Matildě vytknul, je její stopáž, která mohla být rozhodně kratší, zároveň bych i ubral na zpěvu ve scénách (ano - i přesto, že jde o muzikál). P. S. "I hate pigtails!" ()

BMW12

Kostra příběhu je asi dobrá, jen mi tam vadilo to zpívání, bylo ho tam hodně. Což se ale asi dalo čekat, když to je muzikál, že... Pár písní bylo dobrých, ale jinak jsem je musel přeskákat, protože mě nebavily. Jak říkám, děj špatný nebyl, ale bylo by lepší to natočit bez těch písní. Pochvalu zaslouží Alisha Weir, ta ve svých 13 letech předvedla suverénní výkon. ()

jhrasko

Alisha Wier & Lashana Lynch steal the show, not Emma. Chvíľami až PINKFLOYDOVSKY THE WALL úderné, ale často hysterické a príliš expresívne, paradoxne najmä vo výkone rodičov a Emmy, inak mojich obľúbencov. Deti isto nie sú cieľovka. Núti ma prečítať si predlohu. ()

zdepapepa

Tim Minchin měl u mě respekt už z předchozí doby (ostatně byl velkým důvodem, proč jsem se na to podíval). Teď má ale ještě větší respekt. Chytlavé písně doprovázené ještě chytlavějšími "videoklipy" - School Song dokáže geniálně zopakovat celý svůj text, Revolting Children má skoro až absurdně kvalitní choreografii (dost pomáhá i kamera), Naughty pak rošťácky dojemné. Původní filmovou Matildu jsem možná kdysi viděl, ale už si nic nepamatuji, o existenci muzikálu jsem neměl tušení. Kromě písní a všeho kolem nich a b-plotu vyprávění Matildy však není tolik o co stát. Možná ne pro mě, ale pro někoho určitě ano. ()

ilemas odpad!

Mám velmi rád muzikály, ale Matilda mě nechytla ani na druhý nedokoukaný pokus. Nelíbilo se mě prostředí, styl, herci, cirkus ani hudba, která drásala uši, snad dětské herecké a taneční výkony stály za to. ()

M.i.k.e

pro mě trošku nečekaně (protože neznám divadelní předobraz), ale takhle dobrý muzikál už sem neviděl hodně dlouho. Matilda je známá a tak v tomhle ohledu nebylo čím překvapovat, ale skvělé obsazení kupou výborných dětí (a skvělou Emmou Thompson) a hlavně neuvěřitelně chytlavý a povedený soundtrack tohle klasické dílo posouvají - alespoň pro mě - na vyšší level. Jednu z finálních písní - Revolting Children, sem si pustil snad 4x za sebou, protože pro podobná čísla mám obecně slabost. Velmi příjemné překvapení, víc takových...80% ()

Streeper

Původní Matyldu jsem viděla asi jen jednou v životě a nelíbila se mi, nebo spíš ten příběh. Přišel mi až moc depresivní, smutný a děsivý. Tady je příběh stejný, tudíž jsem od toho moc nečekala, ale musím říct, že ty písně tomu dost pomáhají. A nejen ty, ale i samotná Emma Thompson, která byla skvělá a moc jsem si v roli ředitelky užila a doslova si ten film a scény kradla jen pro sebe. Ke konci jsem byla dojatá, ale když to vezmu jako celek, tak je to trochu zdlouhavější a nic pro mě. Znovu se na to už asi nikdy nepodívám. ()

moviefilm

Spracovať divadelný muzikál do filmovej podoby naozaj nejde len tak. Aj keď máte v rukách veľmi silnú predlohu. Presvedčil sa o tom Stephne Chbosky minulý rok a zisťuje to aj Matthew Warchus tento rok. Matilda totiž trpí tým, čím trpeli aj filmoví muzikáloví Producenti - režírovať divadlo a režírovať film sú dve odlišné veci a niektoré veci, ktoré fungujú pred publikom nefungujú na veľkom plátne (a naopak). Nie každý je totiž Rob Marshall a nie každý muzikál je Chicago. Zopár solídnych hereckých výkonov (zábavná Emma Thompson, citlivá Lashana Lynch) a rýchle tempo z toho spravili aspoň pozerateľný film. Tretia hviezdička by bola za predlohu, ale z filmárskeho hľadiska je to skutočne na dve. ()

filmmovier

První čtyři minuty s naprosto příšernou písničkou mě slušně vyděsily. Ale pak to bylo jen a jen lepší. Skvělá Alisha Weir je snad ještě lepší Matilda než Mara Wilson, vizuál je naprosto kouzelný a nakonec zazní i pár písní, které jistě získají kultovní status (Revolting Children). Emma Thompson je naprosto fantastická, a ačkoliv Pam Ferris nepřekonala, tak jí minimálně šlape na kotníky, nepamatuji se, že by někdy hrála líp, a to jsem toho s ní viděl docela dost. Muzikálová Matilda je extrémně nápaditá (Matildin příběh), ohromně hravá a fakt zábavná. Navíc i ta muzikálová čísla fakt stojí za to, choreografie je taky vymazlená a tvůrci se opravdu, ale opravdu nemají za co stydět. Nečekal jsem nic moc, ale jsem opravdu příjemně překvapen. Tohle obstojí, stejně jako se původní Matilda stala klasikou mého dětství, tahle se může stát pro nové děti úplně tím samým. 75 %. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD