Barbar

• Česko Barbar (viac)

Mladá žena prichádza do Detroitu na pracovný pohovor a prenajme si dom. Keď však príde neskoro v noci, zistí, že dom je už rezervovaný a v dome je už cudzí muž. V rozpore s ozdravým úsudkom sa rozhodne zostať, no čoskoro zistí, že je toho oveľa viac, čoho sa treba báť, než len nečakaného hosťa. (Disney+)

elanius

(90/2022) / Keď by sme moc chceli rýpať, nebol by v zásade problém tento horor strhať až zadupať pod zem, ale. Je tu jedno dôležité ale, čo chýba aj vyhajpovanejším kúskom a to je strašne dobre vystavaný scenár, kde som ako divák ani na sekundu nestratil záujem o to čo sa bude diať ďalej. Na režisérsku prvotinu fakt vyzreté. Film je ako keby rozdelený na viac častí a to pomohlo veľmi umne zahnať hluchšie momenty, tak dobre známe z väčšiny hororov. Super, že sa podarilo zohnať aj trochu známejšie mená, Skarsgårdov výkon veľmi pomohol úvodnej časti a celkom musím uznať, že Justin Long tomu dal ksicht od polky. Kvalitný hororový zážitok a to ma ešte čaká X a Pearl. V tohtoročnom súboji zatiaľ vyhráva Barbarian, Black Phone a Nope boli priznávam docela sklamaním. Na záver, dúfam, že 20th Century Studios respektíve Disney si režiséra udržia a dočkáme sa ďalších kvalitných kúskov. Myslím, že horor ako žáner má stabilný divácky potenciál. (7/10) ()

oveckaoa

To je nějaká hororová verze Terminátora nebo co to je? Předně není to originální něco podobného bylo už v tady Metro (2004) nebo tady The Tunnel (2011) a nikdo to tu nevzpomněl. Ženská jde do baráku co si pronajala přijde tam a zjistí, že je tam jakýsi chlápek co si to taky pronajal. Zůstane tam a jednou objeví skrytou místnost kde ji něco unese uteče z tama  a chce jít pryč , ale ten chlap chce vidět co viděla tak tam jde a umře a ji unesou. Posuneme se dále a majitel toho domu co je obviněný ze znásilnění tam jde omrknut ten dům najde taky tu místnost a chce si to zahrnout do cenu pronájmu domu tak to měří a taky ho něco unese a to je celý film. Spoiler Pak už jen nahání mutantka co vznikla díky tomu, že tam jeden chlápek píchal ženské a pak píchal jejich děcka a to je celý film.  Proč teda jenom 3 hvězdy předně je to nuda ze 102 minut se děje něco jen zhruba 40 a ke konci to zavání parodií to, že někdo přežije pád z jakési budovy bez zranění ještě budiž, ale ta ženská padala ještě dříve než ta mutantka a dopadla později než ta mutantka  je blbost . Plusové boy za fatalitu z Mortal Kombatu (umlácení urvanou rukou tuším, že Sheva ji tam měla) a konec kdy se konečně něco děje. 60 procent  ty vysoké hodnocení nechápu (Verbal mele zase hovna , ale , když je za to placený csfd a baví ho dělat ze sebe debila jeho věc) , ale na csfd mě to nepřekvapuje. ()

Cushing

Nebylo to zcela špatný. Detroit je horor sám o sobě. Jenom to nedrží pohromadě. Ale dá se. Okýnko ze sklepa už dávno by poskytlo útěk, kdyby se chtělo. ()

YumiOkami

prvních 40 minut - úžasný. horor byl napínavý a strašidelný. ale pak se tam objevil ten kokot a všechno bylo v háji. vážně jsem fandila tý borce ze sklepa. chudinka (girl, její nehty? SLAY!). vždycky se najde někdo, kdo si bude myslet, že je to strašně deep a nevimco. bylo by zajímavější, kdyby ukázali nějaký ty kazety nebo řádění tajemnýho sériovýho násilníka. tohle... byla píčovina. hlavně na konci. (nicméně jsem ráda, že zabila toho dementa. jeho smrt byla brutálně satisfying.) ()

Playman

Vždycky jsem si přál, aby někdo zfilmoval Resident Evil v reprezentativní podobě a nejednalo by se jen o další zombie movie se střílením. Aby to konečně někdo natočil tak, aby to bylo věrné předloze a chápalo to její silné stránky. Zkrátka aby to byl napínavý survival horor v celé své úchylnosti, odpornosti a bizarnosti. A to se kupodivu povedlo u filmu Barbarian, který reprezentuje přesně to, jak byl měl vypadat Resident Evil film. Hodně příjemný překvapení. ()

Skeksis

Be my little baby. Neviem prečo v poslednom čase natrafujem na samé škaredé cecky škaredých príšer. A vždy, keď pozerám youtube, tak mi stokrát vyskočí reklama na detské mlieko Nutrilon. Asi ako varovanie, že nemám mať deti. A keď si niekto pozrie tento film, môže to mať priam antikoncepčné účinky. Posledných dvadsať minút už bolo pritiahnutých za tie tri šedivé mastné vlasy nádhery žijúcej v suteréne, ale inak konečne horor s normálnymi prvkami hororu. ()

hroubek

Po fakt dlouhé době horor, u kterého mi vůbec nebylo příjemně. Hned na začátku komentáře napíšu, že je nejlepší si nic o filmu nezjišťovat, vypnout si telefon a pustit si nejlépe film v noci a samotný. Režisér Zach Cregger mě velmi příjemně překvapil a potěšil. Jeho film je sebevědomý, dobře natočený, má několik dobrý nápadů, a v neposlední řadě je řemeslně hodně zajímavý - kamera a zvuk jsou top. Cregger parádně pracuje s napětím a atmosférou, výborně využívá naše znalosti z hororového žánru a přistupuje k věcem trochu jinak. Po scénáristické stránce se mi to hodně moc líbilo, a díky tomu dokáže film několikrát mile překvapit. Georgina Campbell se s roli poprala velmi dobře a já jako divák jsem jí fandil po celou dobu.  Bill Skarsgård parádně klame tělem a své si odehrál s přehledem. Justin Long předvedl hodně zajímavý výkon, chvilku Vám ho je líto, aby se v další scéně ukázalo, jaký ve skutečnosti je. Long to zahrál moc pěkně. Jediné, s čím mám opravdu velký problém, a co mi do jisté míry zkazilo zážitek z filmu je poslední patnáctiminutovka, ve které se z mého pohledu rozpadne vše, co režisér celou dobu budoval. Škoda. Barbar je povedený a napínavý horor. ()

VanTom

Skutečně originální scénář se velmi složitě odhaduje dopředu (ne, netušil jsem nic), nebojí se velkých šoků, (časových) skoků ani úkroků (třeba ke komedii). K tomu má dobře napsané postavy a brilantní atmosféru (trošku připomínající 'Pád do tmy', ale to už de facto spoileruji). Jen ta finální konfrontace už je taková obyčejně přepálená a v krvavých efektech dohání něco, co mi vlastně nechybělo. ()

bizz_mjc

Hutná atmoška a tajemno. A dobrá zápletka. Do druhé třetiny. Pak se film dějově trošku nakopne, v samotném závěru i lehce prkenně. Ale jinak super překvápko! ()

zdenny

76 %. Bylo to dobře vystavěné. MOŽNÝ SPOILER V první až dvoutřetinové části jsem byl fakt dost bojácný - a to díky tomu, že mi vchod do sklepení byl hodně nepříjemný. Ta hudba byla fakt hard. KONEC MOŽNÉHO SPOILERU. Ostatní už nechám na divákovi. ()

J.Lajner

Při sledování jsem se cítil jako archeolog, který s napětím otevírá tajemné zapečetěné svitky, ale radost z dobrodružství mi neustále kazil puch zatuchlé kobky a otravní parazité. Nebýt první poloviny filmu, výborného hereckého obsazení a nápadité vizuální složky, asi bych šel s hodnocením ještě níž. Barbar určitě stojí za povšimnutí a jeho kladné přijetí ve světových periodikách plně respektuji. I přes nepopiratelné problémy, které film má, přináší do vyčpělého hororového žánru proud potřebné živé vody. Více. ()

LEGACY

Už několik let hororům neholduji, ale jednou za čas člověk dostane chuť na nějaké přelámané kosti, vydloubnuté oči a zdeformovaného zabijáka. Tenhle film zaujal, bavil a vlastně se mi líbí styl narativu, který se režisér vybral. Run-down oblast jako místo, kde jsou squateři a bezďáci fungovalo, stejně tak jako když vsadíte na podzemní labyrint chodbiček, kde se ve stylu Pádu do tmy ukrývají nějaký časem zapomenutí kostlivci. Mělo to spád, děsivý to bylo taky jak fix, takže člověk vlastně od hororu, kdy všechno bylo vymyšleno, všechno vykradeno, chtít víc. Myslíím, že je to o to silnější zážitek pro Amíky, protože věřím, že takových sutí a bláznů kolem někde na předměstích Ameriky pár bude. Dobrý nápad, možná ještě lepší provedení. Cecky a kojení teď můžou honiči na pár dní vynechat. ()

vyfuk

Celkově hodně zvláštní film. Nejdříve je to atmoška ve stylu klaustra, pak se to přehoupne do něčeho komplexnějšího, ale pak je to ujetina jak svině. Film je na takové ty kapitoly, ale tvůrce to alespoň nestrká nám všem před ksicht nabubřele jen tak. S každou kapitolou však film trochu ztratí drive. Celé Long tam má zase takovou ochablou ale mnohem komplexnější linku. Jenže tvůrce ji nedokáže pořádně využít. Má pointa je taková, že i když nejsem fanda až takto ujetých možností (navíc mi přijde je mnohdy nedovysvětlených), tak spíše pak byl problém v tom jak nahodile a necharakterně se věci děly. Nebyla to úplná katastrofa, ale že by si za to film zasloužil nějak extra velký spotlight, to teda ne. První třetina pecka. Hudba taky pecka. Podmanivá. A nečekaně dobrý Long a Skarsgård. Ale to pomalu končím. ()

akvatam

Z nenápadného filmíku zahrabaného niekde vo VOD službe sa nakoniec vyklubal kandidát na prekvapko roku. Neviem kto je ten autor, ale rozhodne si ho značím. HULU tento rok jednoznačne kraľuje VOD filmom a ja len tlieskam. Takto sa to robí. (+ je tak strašne osviežujúce, mať horor, v  ktorom sa  postavy nesprávajú jak retardi). Veľmi pravdepodobne toto pôjde do mojej tohtoročenj  top desinky. 8/10. Skvele popísané Nevka a slord, stotožňujem sa. ()

zsn

Konečně udělala nudná Amerika něco pořádného. To to po letech trvalo! Bomba! Totální napětí celé první dějství se Skarsgårdem! Bezvadná opuštěná čtvrť - ani nevím, zda tohle nějáký film kdy podchytil. A ráda jsem po letech zase viděla Justina Longa. Sice bych ocenila, kdyby se žádná zrůda nenašla a hrálo se jen na hru stínů a zvuků, ale osvěžující to bylo. ()

Anet21

⚪Spoilery⚪Ach. Tento film je ako ten vtip: ,,Vyzeráš čím ďalej tým lepšie, a čím bližšie, tým horšie." Čím je film bližšie záveru, tým väčšie sprostosti sa v ňom objavujú, až sa divák chytá za hlavu, čo za klišé či motív sa ešte objaví. Rovnako, film nevie, kedy skončiť, keďže v závere každá scéna pôsobí, že už by mohla byť konečná, a ono nie, stále to pokračuje, až to pôsobí antiklimaticky.⚪Ale, poporiadku. Úvodných asi 40 minút, do prvého strihu v dejovej linke výborné, s dlhými zábermi kamery, presvedčivé po stránke hereckej, objaví sa správne hororový pocit z nepoznaného, napätie, dokonca sa scenár snaží ukázať, že hlavná hrdinka nie je hlúpa a robí logické rozhodnutia. Čo ale z toho, keď nakoniec aj tak vlezie do nepoznaných tunelov a chodí v nich hore-dole.⚪Ďalšie dve tretiny sú už zmes čistého scenáristického balastu, vŕšiaceho na seba jedno klišé za druhým, až si ako divák poviete, že celý film mal byť radšej o pôvodnej očividnej pointe, že druhý nájomca je vrah, pretože aj to by pôsobilo lepšie ako tento mačko-pes, do ktorého sa po scenáristickej stránke vošlo skoro všetko - klišé obluda, incestná rodina, blúdenie tunelom, jumpscary, zámena dobrej postavy za zlú, nelogickosť deju, a zároveň všetky proliberálne zvratky typu: zlí, nepomáhajúci policajti, zlí muži - znásilňovači, ktorí do jedného schvaľujú takéto správanie a podporujú sa v ňom a silné, správne ženy, ktoré vyhrajú vďaka svojmu intelektu a ,,že držia pokope." Hrôza. (A teraz mi nejde o žiadny výsmech obetiam či ich viktimizáciu a zľahčovanie, ale o to, akým spôsobom to tento, aj iné filmy poslednej doby zobrazujú).⚪Ústredný motív je ako z nejakej zlej paródie, komu už toto dnes príde inovatívne? Zároveň, tento pseudointelektuálny horor, hrajúci sa na peelovské horory je aj po obsahovej stránke deravý jak sito - všetci vedia, že večer z domu vylieza nejaká obluda, ale nevadí, nikto to nerieši, nikto nerieši ani to, že asi zabíja ľudí, majiteľ domu, pod ktorým obluda žije si ani raz nevšimol, že má v pivnici dvere do katokomb, polícia ani raz nemala výjazd k tomuto domu, aj keď všetci vraj vedia, že tam niekto je a čerešnička - obluda je vraj človek, aj keď má asi 2,5 metra a silu ako Hercules, čo sa ale obíde tým, že ,,kvôli incestu." Celá paralelná linka s mužom-producentom je vo filme úplne zbytočná, dej sa pokojne mohol celý čas zameriavať iba na hrdinku a jej útek, prípadne, retrospektívne na úchyla z minulosti, no tak by sa do diela nevniesol metoo progres, všakže.⚪Novinári z Ameriky by ešte mohli vysvetliť, čo užívali pri písaní recenzií, keď uvádzali, že na filme v kine ľudia omdlievali a odchádzali počas premietania. Určite.⚪Hype okolo nie je vôbec opodstatnený, ako krátkometrážny horor by snáď pôsobil lepšie, ak by sa veľa strihalo. Pretože vaty je tu až-až. A radšej sa nezamýšľať nad nezmyslami, že ak skočí jeden človek z výšky a za 3 minúty po ňom skočí druhý, ten druhý vraj dopadne skôr ako prvý. Tak fyzika si asi vzala tiež dovolenku.⚪Sklamanie roka. Kamera slušná, atmosféra do odhalenia tiež, no následne zbytočná rozťahaná nuda, s predvídateľným záverom a scenáristom, ktorý nakoniec mal vlastných divákov za hlupákov, keďže v závere aj tým najhlúpejším dopodrobna skrz prehovor postavy vysvetlil, o čo vo filme teda išlo. Ehh.⚪ () (menej) (viac)

blackkocour

Já si přijdu jako kulturní barbar, když tu tak procítěně čtu pozitivní chválu, ale jsem někde na rozmezí - mastný neslaný. Sklepy jsou zlo, o tom svém si zažil Kevin, ale u Barbara se neřídím pravidlem, buď 5 hvězd nebo odpad!, takže z principu dám méně. Zajimavé vyprávění to má, tvůrčí genialitu vymanit se z kruhu nekonečného píchání do prdele, a sesmolit něco jako originální bafando, se ke konci vymkne kontrole, a dozajista to sklouzává do kondomu plného ejakulátu, a sebeparodie. Ty jo, dal bych ještě jednu hvězdu za Pennywise, ale nejošklivější prdel si získá stará Kropáčková ze špajzu.. ()

Mysa

Určitě jeden z nejlepších hororů, co jsem kdy viděl, bez přehánění. Každá postava v tomhle filmu se chová jako reálný člověk s racionálním myšlením, narozdíl od klasicky stupidních hororových postav. Mají mezi sebou smysluplné konverzace, dělají smysluplné rozhodnutí....úplně jsem vás odvedl od toho, že je to vlastně horror, že? Přesně tohle dělá i film, tím pádem, když po klidné chvilce přijde to "strašení", tak se efekt zdvojnásobí. Prvních 40 minut si film hodně hraje s vaší fantazií, takže táhlé záběry na chodby nebo špatně osvětlená místa zde nechybí. Jenže po překročení téhle hranice se s tím tady nikdo nemazal a otočí všechno o 180°. Také mě strašně bavilo postupně zjišťovat, co se tady vlastně děje pomocí rozprostřených indiciích. A výsledné odhlalení je....přinejmenším zajímavé. Ano, ke konci film spadne do akčních kolejí, ale to nic nemění na tom, že tohle je jeden z nejlepších hororů posledních dob. ()

jefff

Opravdu hodně napínavý a děsivý horor, který má spád a hlavně nápad! Navíc skvělý výběr herců, slušné masky a výtečná lokace. Skvělý kus. ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana