Divoké 90. roky. Šuštiakové súpravy, pestrofarebné saká, veľké magnetofóny, videoprehrávače, gýčová dancefloor hudba, videopožičovne na každom kroku, nové spoločenské pomery, záplava rôznych podvodníčkov, začínajúci organizovaný zločin a s ním spojené násilie a korupcia. V tomto čase a prostredí anonymného slovenského malomesta sa odohráva príbeh Laca Hundera – údržbára v múzeu, ktorý je hrdý na svoju prácu, ale kvôli svojej cholerickej povahe sa ocitne v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. (Cinemart SK)

Ivy_9

Smekám a tleskám. Už dlouho se mi nestalo, že bych se tak dobře pobavila u filmu, který je původem ze Slovenska (vlastně ani z Čech - myšleno nová tvorba). ()

Jan78

Já jsem se hodně bavil, mám pár kamarádů z východu Slovenska, prima Chalani. Tak nějak je vidím v hlavním hrdinovi. Za mne první Slovenský film, natočený Slováky (nikoli Čechy), který si dělá upřímnou srandu ze Slováků. Gratuluji bratři Slováci. Mám radost z toho, že se dokážete nebrat vážně a to jinak než (sladkobolně) jak to děláme my.. Smekám. ()

Zeuska

(Některé komentáře jsou neskutečně hnidopišské romány...) Prostě a jednoduše skvělá nadsazená čistá komedie. Od začátku až do konce jsem si užívala, že se skvěle bavím a nemusím se stydět a mít husí kůži trapnosti ( jako na některých českých filmech) že si autoři filmu nemusí hrát na "umění", které tam ale očividně je a že herci umí výborně hrát. Klobouk dolů. Viděla jsem dvakrát a šla bych klidně po třetí. To prostě musíte vidět. ()

majakmp3

Invalida. Černá komedie je žánr, který sleduji s jistými obavami, neboť obyčejně balancuje na hranici humoru a trapnosti a častěji se přehoupne k tomu druhému. Invalida je tak trochu zjevení, něco jako by se v dnešní, politicky korektní době, objevil jazykový kurz Alles Gute z České sody, v hlavním vysílacím čase na obrazovkách naší veřejnoprávní televize. Invalida je nekorektní film, ve kterém se smějeme postiženým, můžeme v něm vidět Cikána v Nacistické uniformě, prorůstání zločinu do politiky, nebo třeba scénu pronásledování invalidy na vozíku dvěma hlídkovými vozy Policie, která je korunována hlášením policistů, že jim vozíčkář ujel. Invalida je pro mě velkým, příjemným překvapením, je to Quentin Tarantino na Slovenský způsob – BRAVO! Jediným mínusem jsou české titulky - to by si tvůrci opravdu mohli odpustit. ()

Dodge-I

Hurá a sláva- brečel jsem v kině smíchy- ano - jsem vděčný za tuto dávku nekorektnosti... velmi osvěžující bitva v muzeu... ()

mapollam

Na slovenské pomery prekvapivo sebaironické a vtipné. Bál som sa príliš lacného humoru, našťastie zbytočne. Hviezdičku naviac dávam ako patriot, a hlavne pre to, že sa mi zdala zápletka originálna. ()

r3musko

Slovenský film ktorý ma rozosmial? Po dlhej dobe realita. Dúfam že tento film bude udávať trend slovenskej kinematografii. Hviezdička dole za prehnaný koniec ()

dominic_joel

…môj zápis č.28: Nuž, toto bude asi opäť nadlho. Som si vedomý celonárodnej inverzie voči domácej tvorbe, ktorá je až nezdravá a v podstate väčšina nositeľov zlého slova o slovenských filmoch ich už dávno sama nepozerá, avšak v kritike pokračujú naďalej. Preto priam extrémne pozitívne ohlasy na tento snímok pre mňa boli veľkým prekvapením a možno to spôsobila vlna veľkých očakávaní, ale sám som počas prvých pár minút filmu mal celkom skeptickú náladu na štýl mnou samým práve spomenutých lokálnych recenzentov. Tá však prešle a naviac si jej dôvod viem aj obhájiť - vo filme obohatenom o slovenské interné hlášky a citácie bolo ozaj nutné na úvod dať otrepanú zahraničnú pieseň? Kto nesúhlasí, nech si predstaví záver, v ktorom by miesto Duchoňa znela Billie Eilish. Kamera ozaj brutálne tiež pokuľháva, scéna s rádiom a konfrontáciou syna nebola priveľmi úprimná ani zvládnutá, ale potom sa väčšina vecí v dobré obrátila. Tak ako som ostal obarený z Godlu a jeho slovenčiny (profesionálne rečovo študovaní český herci sa pri vyslovovaní aj obyčajnejších slovenských slov tvária, ako by po nich ktosi žiadal španielčinu na úrovni B1), tak ma aj trocha otravoval Hološka s jeho umelou záhoráčtinou. A kto by ma chcel presvedčiť, že to bolo fajn a lepšie by sa nedalo - ešte ako decko som bol v národnom, kde tajovského Ženský zákon lokalizovali do prostredie Záhoria a všetky herci zoskupený z celého slovenska úplne autenticky “vyprávaui” texty na jedničku (existuje aj záznam predstavenia, ktorý odporúčam). Úprimne neviem, kam bol onen vyše miliónový rozpočet narvaný - dúfam že (žiaľ!!!) múzeá sa rozhodli “podporiť” slovenský film a vypýtali si nechutné ceny za prenájom, lebo inak neviem. Rovnako netuším, prečo je Invalida tak úspešný a tiež ozaj dobrý Kandidát bol týraný kritikou… rozhodne je pravdou, že hoc by bol film aj o polovicu slabší, popri Bebjakových lenivých filmoch a sračkách od Solčanskej sa nemá priveľmi kde dopátrať konkurencie, ale… ale aj tak si film zaslúži pochváliť. Je aj vtipný, je aj neprvoplánový, má dobré tempo, skvelé farby, ideálnu atmosféru a hlavne sa na nič nehrá. Hlavne je slovenský a stavia na miestnych stereotypoch a skutočnostiach. Nesnaží sa byť čistá Amerika, ani nasilu smradľavá eastern Europe. Nesnaží sa mať moralistické intencie a obsadenie je veľmi príjemné. Paradoxne najslabšie hrá Malachovský, ktorý je inak veľmi dobrý herec a zabávač. Dvojica detektívov trochu dopláca na svoje dokonalé hlasy a rozprávanie, čo je u divadelných hercov skrátka častý zlozvyk, hoc vizuálne sú dokonalá dvojka. Ešte aby som tak prirýchlo neodbavil hlavnú postavu. Veľmi obdivujem voľbu staršieho a nie priveľmi známeho herca, keďže ktokoľvek iný by asi vsadil na kohosi otrepanejšieho (v dobrom zmysle) a ideálne s napechovaným účtom na Instagrame. Charakter je dobre vystavaný, má vlastnosti ktoré sa kvalitne postupne podajú a neskôr aj využijú - a to taktiež v dobrej mierke. Čo dodať… Film sa vydaril a je škoda, že už teraz väčšina z nás vie, že koľko lokálnych kreatívcov sa ho bude snažiť vykradnúť… Lebo to VŠMU majstri réžia vedia. () (menej) (viac)

MarekTulen

Bratia čo ste to spravili.. Tohle je fakt super dávka komedie s parádním příběhem a postavami. Invalida je typická trhlá komedie, u které není možné aby jste nepoznali, že je ze Slovenska. Jsem rád že to není jen komedie o Invalidovi, ale taky tu náš hrdina vraždí, což je kurva podívaná. Náhodná blbost, která dokáže rozhodně zabavit. ()

jjemi

Čiročirá sranda! Řehtali jsme se, až nás břicha bolela a ještě v posteli jsme se smáli, když jsme si "přehrávali" nejlepší scény. Doporučuji shlédnout v letním kině, kde se lépe rozptýlí nadšené kvílení a hýkání spoludiváků. PS: film bez patosu připomíná, že se člověk může postavit i velkým problémům a zachovat si tak sebeúctu. ()

biscuit

Moje 4 hvězdy jsou ve skutečnosti 4 a 1/2. Dle mého soudu jeden z nejlepších slovenských filmů vůbec a jen málo chybí do úrovně Big Lebowskiho. Zdeněk Godla v oblečku od Bosse je třešnička na dortu. ()

1234Horymir

Několik skečů á la Česká soda nebo Tele Tele natažených na dvě hodiny. Ze začátku spíše trapný humor, ale když se vydrží zhruba do půlky, tak to začne být vtipné. No a východňári na závěr jsou velmi autentičtí. ()

Gattiniak

Z našej kinematografie vychádza iba pár snímkov, ktoré by stáli za reč. Invalida je určite jedným z nich. Okrem toho, že sa natáčal zväčša v mojom rodnom meste si ma film získal atmosférou. Malo to slabšie chvíľky ale tie boli v zanedbateľnom množstve preto aj tak 5☆. ()

lineker

Po Amnestii zabrousil Jonáš Karásek do zcela opačných vod filmového žánru a opět téměř na výbornou. Krutopřísná, hodně tmavá crazy komedie, kdesi ze Slovenské, multikulturní periferie, vám dokáže nastartovat bránice jak malokterý Česko-slovenský film posledního desetiletí. Zdeněk Godla v obleku Öbersturmführera k nezaplacení. ()

kreyson13

Tak je černý tak, že i Majkl Džeksn ze záhrobí lituje, že umřel bílej. A hlášky typu písničky:  Sám s nohami na stole... to korunují 😂 akorát nevím akou rečou hovorili  🤔 slovensky to nebylo, česky taky ne. To je fuk, bylo to skvělý, ftipný, skvělá muzika. Kusturica, řizlej Tarantinem, trocha Ritchie gay, makinko Samotářů jo a Noc v muzeu 😉. Všechno dokupy a Franta v uniformě důstojníka Schutzstaffel tomu dává grády 😂😂😂 Ať v tom nikdo nic nehledá, je to prostě strašná chujovina 👍 a pokud má někdo problém s čímkoliv, především se sebou, nechť se tomu raději vyhne 🤟 ()

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

13. ročník cen Slnko v sieti ovládl Invalida

26.04.2024

V pátek 26. dubna 2024 se v bratislavské budově Slovenského rozhlasu uskutečnil 13. ročník předávání slovenských národních filmových cen Slnko v sieti, na nichž byly oceněny výrazné počiny a tvůrčí… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD