Ve vesnici Gavaldon mají dvě nejlepší kamarádky Sophie (Sophia Anne Caruso) a Agatha (Sofia Wylie) to nejnepravděpodobnější pouto. Sophie, zlatovlasá švadlena, sní o tom, že uteče ze svého ponurého života a stane se princeznou, zatímco Agatha se svou ponuře estetickou a nekonvenční matkou má předpoklady stát se skutečnou čarodějnicí. Jedné noci pod krvavě rudým měsícem je mocná síla smete do Školy dobra a zla – kde začínají skutečné příběhy každé velké pohádky. Přesto je od začátku něco v nepořádku: Sophie je zařazena do Školy zla, kterou vede okouzlující a sarkastická lady Lesso (Charlize Theron), a Agatha do Školy dobra, na kterou dohlíží slunná a laskavá profesorka Dovey (Kerry Washington). Jako by procházení tříd s potomky Zlé čarodějnice ze Západu (Freya Parks), kapitánem Hookem (Earl Cave) a králem Artušem (Jamie Flatters) nebylo dost těžké, na scéně se objevuje temná a nebezpečná postava s tajemnými vazbami na Sophii a hrozí, že úplně zničí školu i svět mimo ni. Pouze polibek z opravdové lásky dokáže změnit pravidla a poslat dívky do jejich správných škol a ukázat cestu k jejich osudu. (Jardismo)

Malarkey

Fantasy young adult totálně poplatné dnešní době. Všichni se tu chovají jak úchyláci, celé je to hrozně rádoby cool a finále po dvou a půl hodině pekla tu zní na tóny cover verze Toxic od Britney Spears, kterou by řada lidí nejradši už nikdy na instagramu neviděla. Fakt strašný, kam ti tvůrci v Hollywodu spějí, aby se dnešní mládeži zalíbili. Prvotřídní humus. ()

dO_od

// Proč to proboha bylo tak dlouhý? Zápletka je primitivní, provedení místy vyloženě odporný. U Feigovy režie jsem musel pořád myslet na ten meme s Buscemim a fellow kids. Afektovanost všech postav, kostýmy, dialogy, finále za coveru Toxic, normálně jsem se musel smát. Ta snaha být děsně cool za každou cenu na tom byla suverénně to nejhorší. Přitom kdyby se ubralo na trapném cílení na tiktokery a budovala se trochu mytologie, hned by to bylo snesitelnější. O levelu Harryho Pottera si to může nechat znát, tohle nesahá po kotníky ani fucking Percymu Jacksonovi. A 148 minut je fakt zabijáckejch. Netflix už vážně potřebuje k těm filmům nějaký celoplošný producentský dohled, protože tohle začíná být neúnosné. 3/10 ()

Nevka

Bože Růžo... Být na tom nálepka Disney Channelu, asi nepoznám rozdíl. Škola dobra a zla je podprůměrnou fantasy, která stojí na nesympatické hlavní postavě (chudáček Sophie) a v jádru je prostě dost o ničem. Přitom samotný koncept spolu s několika načrtnutými myšlenkami je fajn (kupříkladu linka s Gregorem mohla být původně opravdu silná). Jenže kdo se chce skoro dvě a půl hodiny dívat na hysterické výlevy několika puberťáků a povrchně vykreslený svět? Je to nuda, není to chytré a už vůbec ne zábavné. Not great, terrible. ()

Shakers

Paul Feig je režisér, ktorý mi nesedí a keby som to zistil skôr ako na konci tituliek, že to točil on, tak by som sa na to ani nepozrel. No zaujal ma príbeh, plagát a niečo som si preklikal s traileru. Očividne to bolo malo, pretože som sa nechal nachytať a strávil som pri tomto svojich drahocenných 140 minút života, ktoré mi už nikto nevráti. Chcel by som to skritizovať, ale vlastne sa mi ani nechce rozpisovať čo všetko tu nefunguje a čo všetko tu bolo zle. Vizuálne mi to prišlo pekne (vypráva, kostýmy), hudba tiež nebola najhoršia, ale nebavili ma postavy, herci a vlastne ani ten príbeh, ktorý mi prišiel na začiatku zaujímavý. Niekde som čítal, že sa to prirovnáva k Harrymu Potterovi, ale toto ma od toho kilometre ďaleko. 40% - 2* ()

filmfanouch

Na spoustě knižních young-adult sériích se časem podařilo vystavět úspěšné filmové série. Harry Potter, Twilight sága, Hunger Games, ale také spousta pokusů o napodobení úspěchu knižních předloh, která se následně úplně nezdařila (u filmového Percy Jacksona například došlo pouze na dva filmy). Právě svatá trojice Hunger Games, Twilight sága a Harry Potter ovšem z dnešního pohledu tvoří jedny z největších globálních fenoménů 21. století a tak někdo bude nadále doufat, že to vyjde znova. U Netflixu tak nyní došlo na adaptaci knihy Škola a dobra zla, která ve skutečnosti adaptuje pouze první díl 6-dílné knižní série. V případě úspěchu by si tak Netlix mohl na příští roky zajistit jednu déle trvající ságu, v samotném filmu si poté zahráli Charlize Theron, Laurence Fishburne či Michelle Yeoh, nervozitu mohl vyvolávat režisér Paul Feig, který měl předtím s vysokým rozpočtem zkušenosti pouze skrze Krotitelé duchů s dámským složením, jinak stojí za fajn komediemi jako Ženy sobě či Špion. Neukousl si ovšem Feig přeci jen u svého 9. celovečerního filmu příliš velké sousto? Dá se vlastně věřit tomu, že na papíře zní Škola dobra a zla slibně a ihned by to s ní risknul kdejaký filmový producent, který prahne po vlastním Harry Potterovi. Dá se navíc věřit tomu, že režisér se zajímavou vizí a nápady (takovému Timu Burtonovi by vlastně látka sednout mohla) by této adaptace dokázal dodat duši. Paul Feig ovšem dodává vlastně poměrně prázdné a nezajímavé fantasy, které postrádá epiku, zajímavé postavy a především důvody, proč by se měl o tento svět někdo zajímat do budoucna. Škola a dobra a zla by jako blockbuster určený pro kina nejspíš byla určena k nevyhnutelnému propadáku, do průměrných kvalit originální filmové nabídky od Netflixu ovšem vlastně zapadá ideálně. Když dochází na nějakou tu povinnou expozici do pohádkového světa, vlastně to není úplně špatné. Pravidelně ovšem Škola dobra a zla volá po tom, že něco nedává smysl, aby to pravděpodobně dávalo o poznání větší smysl v případě knižní předlohy. Je snadné věřit tomu, že byla kniha velmi snadno osekaná, bohužel nebyla osekaná způsobem, aby adaptovaný scénář následně fungoval sám o sobě. Jde pravděpodobně o ten případ, kdy bude autor předlohy (v tomto případě Soman Chainami) krapet pohoršen a doufat, že o pár let později dojde například na seriálovou adaptaci, kde bude díky několika epizodám na vše více času. Problém s filmovou Školou dobra a zla je nejen fakt, že se v délce sahající téměř k dvěma a půl hodinám strašně vleče, ale ani si tu délku ve finále nemůže řádně ospravedlnit. Charlize Theron jako vždy dokáže působit, že si roli lady Lesso zvládne poměrně užít, stejně tak v pohodě jsou Laurence Fishburne v roli ředitele, Michelle Yeoh jako profesorka zkrášlování Anemone či profesorka Dovey v podání Kerry Washington. Krapet to skřípe u obsazení mladých herců, kdy například hlavní herečky Sofia Wylie a Sophie Anne Caruso vlastně nemají dvakrát moc co hrát a to i přes náznak zajímavého konfliktu. Výsledný film vlastně kdovíjak pompézně nevypadá, vypadá to, že vynaložený rozpočet v polovině práce na VFX došel a některé vizuální efekty díky tomu působí značně nedodělaným způsobem. Od filmu, který primárně sází na magii vlastně předvádí strašně málo, působí to jako přesně ta vychtěná týdenní povinnost, kterou Netflix sype svým předplatitelům a sází na jejich průměrnou nenáročnost. Přesně díky tomuto kalkulu mohou tyto omyly očividně nadále vznikat. Tam, kde například filmový Harry Potter schopně osekal podzápletky z knižních předloh, tady někdo očividně nepochopil, že servírovat očividně vše z knihy není dobrou cestou. Na delší debatu je úvaha nad tím, co dělá dobrou adaptaci, sázka na nandání ode všeho trochu na talíř ovšem rozhodně tou správnou cestou není. Stejně tak má filmová Škola dobra a zla strašně nevyvážené pojetí, kdy to vlastně chvílemi chce být veselá young-adult fantasy romance, následně by chtěla mít ten epický a osudový nádech. Opět platí, že by to šikovný tvůrce zvládl vybalancovat, Paul Feig ovšem v tomto ohledu selhává. A opět dokazuje, že originálním filmům od Netflixu by se tam pořádnější dohled nevadil. Jde přesně o ten prototyp filmu, který by diváka nechala vrnět blahem, kdyby mu bylo zhruba 12 let. Člověk by strašně rád doufal, že jednou někdo představí volně pojatý pohádkový svět, který bude hravý stejně jako například Arabela od Václava Vorlíčka a Milouše Macourka. Ve filmové Škole dobra a zla je to ovšem celou dobu jen prázdnota. Chvílemi vlastně alespoň pěkně barevná a směšně zábavná přesně v těch momentech, kdy vlastně nejspíš směšně zábavná být nemá, pokusy být osudovou fantasy s tématikou boje o duši ovšem neskutečně úmorná nejen kvůli svojí pocitově nekonečné délce. Ne že by přitom v pár svých momentech měla daleko k filmu, který by dokázal naplnit alespoň polovinu svého potenciálu, těch momentů je ovšem v součtu pořád velmi málo. Už nyní se vlastně dá tipnout vítězství v rámci víkendového sledování na Netflixu a brzké oznámení regulérní dvojky, která dost možná vznikne a která dost možná dopadne jako dvojky Bright a Six Underground. Minimálně nyní ovšem není dvakrát moc důvodu k radosti z faktu, že by na návrat do Školy dobra a zla mělo dojít. Nejde o naprosto katastrofální podívanou, při uvědomění si, že je toto fantasy jedním z největších podzimních lákadel Netflixu a navíc nejspíš půjde o jeden z největších podzimních hitů na Netflixu, na místě je pouze úšklebek a uvědomění si, že se některé věci jednoduše nemění.... () (menej) (viac)

misterz

Keď som sa dozvedel, že film sa volá 'Škola pre dobro a zlo', čakal som, že to bude o politikoch. Bohužiaľ, skončilo to len ako trápna zmes Harryho Pottera a Disneyho princezien, bez akejkoľvek originality alebo zmyslu pre humor. Podpriemer. 40/100 ()

kingik

Dívka na koštěti chce zlomit své koště a Harry Potter sahá směle po poklopci, když do kouzelné Školy dobra a zla, kterou kdysi založili dva bratři, aby chránili rovnováhu mezi Dobrem a Zlem, zavítají dvě nerozlučné kamarádky ze zapadlé vesnice. Sophie je zlatovláska a nečekaně je přidělena absolvovat semestr pro čarodějky, ačkoliv by se spíše typově hodila do školy princezen. Agatha je tmavovláska, pro mnohé vždy byla dívkou s čarodějnickými sklony a teď z ní má být paradoxně princezna. Obě dívky rázem stojí na opačných pólech. A nebude to dlouho trvat a školní zásady se začnou otřásat v základech, dvě děkanky se nepřestávají přehlížet, do hry vstoupí princ i konkurenční čarodějky. Na hutnou stopáž 148 minut se pořád něco děje. A rozhodně to není přísně souvislé a kompaktní dění. Film hlavně  vyniká ve svých detailech a v mnoha různých sekvencích, které se postupně skládají do pestré fantasy mozaiky. Triková složka je na vysoké úrovni. Vynikají četní herečtí představitelé. Mladé herečky Sophia Anne Caruso a Sofia Wylie jsou dost neokoukané. Hvězdnou auru do filmu vnášejí Kerry Washington a Charlize Theron, které každá reprezentují svoje školy. Ve vedlejších rolích zaujme prakticky neznámá herecká omladina. Režii si vzal na starost zkušený Paul Feig. Uvědomoval si úskalí dlouhé stopáže, se kterým se porval statečně. Pořád je k vidění množství zajímavých nápadů. Krvežíznivé květiny měly smůlu v tom, že film je přístupný. Při takové náloži minut se nevloudila zdlouhavost, relativně film utekl, i když v rámci větší divácké schůdnosti se mohlo přistoupit na zkrácení. Fantasy jízda proběhla zdárně. Náctiletí by se mohli pobavit. 8/10 ()

silentname

Netflix film, ktorý pôsobí viac ako keby sme tu mali projekt Disney Channel. Je to predvídateľné, je to tupé a najmä to nemá v sebe potrebnú iskru, ktorá by z toho filmu urobila niečo zaujímavejšie. Ak je tu jedno pozitívum tak to je Sofia Wylie, ktorá hrá Agathu. To je pre mňa najzaujímavejšia postava, ktorej som bol schopný všetko uveriť. Film však má v sebe nápad, ktorý z toho môže urobiť inteligentný príbeh plný zaujímavých zvratov. Možno celé to rozhodnutie bolo správne a malo to svoj dôvod. A vo výsledku by sme to mohli aj uvidieť. Niečo ako bolo "Legend Of The Guardians". Lenže to by potrebovalo inteligentnejšiu predlohu a scenár. Film sa síce snaží nejakým spôsobom predať svoju myšlienku, no ostalo to absolútne nedotiahnuté. Vyzerá to fajn, herecky je film okey, ale postavy sú neskutočné stereotypy a atmosféru to moc nemá. Čo mohlo fungovať je tu spracované fádne... neviem čo dodať. "The School For Good And Evil" ostáva filmom s nevyužitým potenciálom, akých som videl už veľa. Hodnotenie: C- ()

Marze

Mirne zabavny kousek fantasy pro dospivajici. Vizual je pekny, ale chybi magicno. Film selhava v rovine vypravecske a chyby vyvoj postav. Lepe by to fungovalo jako serial. Budu mnohem statnejsi, kdyz skolu zavrou. ()

heyda

Dobré triky, skvěle vybrané ústřední herečky, několik super momentů, bohužel film kulhá zejména v příběhu a v celém systému dobra a zla. Školy nedávají moc smysl a už vůbec nevíme nic o tom, co se tam asi tak učí. Přesto mi Škola dobra a zla hezky utekla a ničím mě vyloženě nenaštvala. 60% ()

Stanislaus

Škola dobra a zla oslní na první pohled hereckým obsazením a na ten druhý líbivou výpravou a kostýmy. Nicméně filmu neskutečně podráží nohy hodně slabý scénář a casting některých, bohužel hlavních postav. Představitelka Sofie byla, slovy Jolandy, "velký špatný" a absolutně jí nesedla její role - v závěru vypadala vyloženě směšně. Theron, Yeoh či Fishburne nemají v podstatě co hrát, což je vzhledem k jejich kapacitám opravdu škoda. Čekal jsem, že bude Škola dobra a zla temnější, dostalo se mi ale spíše uvřískané parodie na Harryho Pottera s nesympatickými postavami a vskutku přepálenou stopáží. P. S. I o 42 let starší Osvícení umělo ztvárnit "krvavou potopu" působivějším způsobem! ()

BMW12

Na čsfd má film nízké hodnocení, tak jsem se bál, co to bude zač. Ovšem film mě mile překvapil, jedná se o velmi dobrý a poutavý příběh ze světa fantasy, konkrétně (jak už název napovídá) ze školy dobra a zla. Jak děj filmu, tak i triky, kostýmy a lokace jsou výborné. Film má též velmi zajímavé obsazení, vidíme několik hereckých hvězd, především pak role ředitelky školy zla výborně sedla Charlize Theron. Líbili se mi ale také obě dvě hlavní hrdinky. Film je dle mého názorou zde na čsfd hodně podhodnocen, za mě se jedná o kvalitní fantasy. Budu rád, když natočí druhý díl, jak naznačuje konec filmu. ()

dom156

Začnu pozitivy a to jsou krásné kostýmy a triky na kterých se nešetří. Mno a tím jsem skončil výčet pozitiv. Jelikož negativa bych mohl nožem krájet. Zbytečná stopáž, připitomělý příběh, který je předvídatelný, navazuje na to přiblblým scénářem, otázkou je jako je na tom sama knižní předloha (na databázi knih 86%). Herecké osazenstvo také stojí za starou belu atd atd.. Celkově jsem byl rád, když to po 148 minutách skončilo a nedoporučuji. ()

M.i.k.e

naivní, průhledná, v určitých momentech nechtěně směšná, špatně udělaná a hlavně pekelně dlouhá pohádka, která si o levelu Harryho Pottera může nechat jen zdát a s bídou se přibližuje kamsi k druhému Percymu Jacksonovi. Potenciál být slušnou a koukatelnou fantasy pohádkou tu nicméně je a i ten humor občas zafunguje. Jen by to opravdu chtělo někoho kdo bude schopný bouchnout do stolu a říct že takhle tedy ne...50% ()

NiWi

Relativně příjemná fantasy pohádka trochu jinak, která navíc překvapí zápletkou pokud si o filmu nic nezjišťujete. Námět nabízel slušný potenciál, bohužel tvůrci chtěli být až moc kreativní, a celá zápletka se jim zamotala do po nějaké době nezáživného klubka, ve kterém nic nefunguje pořádně. Film se od druhé třetiny zbytečně vleče, snaží se nabídnout tu kousek z Harryho Pottera, tu kousek z Alenky v říši divů, celé však relativně nahodile a málokterá věc nakonec slouží příběhu. Postavy jsou asi ok, do žádné jsem se nijak výrazně nezakoukal, naopak jich tu je až moc a pár vedlejších nerozvinutých charakterů působí paradoxně zajímavěji než hlavní postavy, i přesto že jsou dost povrchní a vlastně by zajímavé vůbec být neměly. Pokud se vážně nudíte a hledáte nějakou neškodnou, ale aspoň trošku hravou fantasy pohádku, tak vás Škola dobra a zla zřejmě zabaví. Jinak je to ale zbytečně dlouhá a zamotaná adaptace, která v knižní podobě funguje určitě lépe. ()

Johnny.ARN

Ale ja vážne už nemám 16 rokov, aby som bol cielovka. A celkovo ma vždy dokáže prekvapiť, že niekto má predplatné na Shitflixe. Neuveriteľné. Apoň že to malo pekné farby a pani Theron. 1 z 5 ()

Druhý Old Guard nabírá posily

Druhý Old Guard nabírá posily

11.06.2022

Oscarova herečka Charlize Theron (Srážka s láskou, Šílený Max: Zběsilá cesta) zvládá docela v pohodě kombinovat jak ambiciózní dramata, tak studiové velkofilmy, tak nezávislou scénu. V poslední době… (viac)