Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

• USA Guillermo del Toro's Cabinet of Curiosities (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Thriller
USA, 2022, 7 h 24 min (Minutáž: 37–63 min)

Tvorcovia:

Guillermo del Toro

Predloha:

H.P. Lovecraft (poviedka), Michael Shea (poviedka) (viac)

Guillermo del Toro (sprievodca), Tim Blake Nelson, F. Murray Abraham, Kate Micucci, Crispin Glover, Peter Weller, Andrew Lincoln, Rupert Grint, Eric André (viac)

Mrazivá hororová kolekce osmi úžasně vizuálně propracovaných příběhů plných hrůzy, kterou vytvořil Guillermo del Toro. (Netflix)

RigorMortis

Súbor poviedok rôznej kvality pod taktovkou Guillerma Del Tora, ktorého vstupy na začiatku každej epizódy mi pripomenuli Johnatana Frakesa a jeho Beyond Belief. Niektoré poviedky boli lepšie, iné horšie, niektoré dokonca úplne mimo (konkrétne tá s rovnomenným názvom). Čakal som Lovecrafta, dočkal som sa. Veľká časť poviedok ním bola priamo či nepriamo inšpirovaná. Paradoxne tie, ktoré boli inšpirované priamo, patrili medzi najhoršie. ()

Ladyhawke

Seriál, kde se střídaly lepší i slabší díly, ale žádný mě úplně nenadchl, snad s výjimkou posledního dílu The Murmuring. Těšila jsem se hodně na zpracování obou Lovecraftových povídek, ale nakonec vítězně vyšel jen Pickman's Model, Dreams in the Witch House bylo spíše zklamáním (to už se mi více líbilo ztvárnění v antologii Masters of Horror). Ušlo i Lot 36 a Autopsy. Graveyard Rats, The Outside a Viewing mě příliš neoslovily a zanechaly ve mě WTF pocit. Celkově bych seriál hodnotila jako průměrný. ()

koty2201

Guillerma Del Tora považujem za jedného z naj tvorcov diel s hororovou atmosférou. Aj napriek tomu, že ja takéto strašidelné veci nemám veľmi v láske, lebo som strachopud. Avšak, Kabinet kuriozít sa vyznačuje skôr tým, že je viac o nepríjemnej atmosfére a nechutnostiach ako o strašení. Takže som to zvládol bez väčších problémov. Ako som vravel, tak dobrá hororová atmosféra sa podarila navodiť vo väčšine diel. A vizuálne spracovanie až na niektoré CGI záležitosti bolo tiež veľmi príjemné a dokázalo vyvolať správne nepríjemné pocity. Hudobne sa tiež jedná o nápadité diela a herecké výkony boli prevažne sympatické. Lenže táto antológia je dosť nevyvážená, čo sa týka kvality spracovania jednotlivých príbehov. A to je asi najväčší problém seriálu. Pretože vo výsledku je to celé taký jemný nadpriemer. Prvá a zatiaľ jediná séria má 8 príbehov pri ktorých to ide od nadpriemerných diel až po podpriemer. Čo je celkom škoda. Epizódy 2, 3, 5 a 8 považujem za mierne nadpriemerné, ktoré ma zaujali či už príbehom, jeho spracovaním, atmosférou, hudbou alebo vizuálom. Epizódy 1, 4 a 6 boli takým priemerom. Neboli vyslovene zlé, námet na príbeh bol dobrý, ale nevyužili naplno svoj potenciál a skončili niekde na polceste.  A epizóda 7 bola fakt slabá a zbytočná. Jedna z najhorších vecí, ktoré som v poslednej dobe videl a dúfam, že už znovu vidieť nebudem. Jediné čo bolo fajn, bol ten retro štýl obrazu a hudba. Ale inak tam nefungovalo nič. Herecké výkony nijaké, väčšina epizódy tvorí nudná nezmyselná konverzácia, ktorá je plná filozofie a smeruje odnikiaľ nikam. Vôbec sa nedozvieme na čo presne si hostiteľ svojich hostí pozval, respektíve to povedal nejasne. Štyroch postáv sa zbavia len tak, 2 postavy uniknú len tak, monštrum ujde do mesta bez konkrétneho dôvodu a je koniec. Čiže to bolo nudné a bez pointy. Otras. Vo výsledku môžem povedať, že som viacmenej s touto antalogickou sériou spokojný tak pol na pol. Ale mohli sa snažiť aj o niečo naozaj lepšie v rámci niektorých epizód, pretože to často zachraňovalo známe herecké obsadenie. Mňa najviac ako Potterheada potešil Rupert Grint a vďaka TWD a Láske nebeskej aj Andrew Lincoln. ()

black.crow

Velké zlamámí. Je to bohužel nuda a nic na tom nezmění jméno del Tora ani H. P. Lovecrafta. U Lovecrafta jsem si stejně už předtím myslel, že mu svědčí víc papír než filmové plátno, a Cabinet of Curiosities mě ještě víc utvrdil. Nejlepší částí seriálu je pro mě jednoznačně intro, na to jsem se vždycky těšil. A to je vlastně taky kámen úrazu – mám dojem, že výrazně převážila forma nad obsahem. Ale krásný vizuální styl, který se seriálu nedá upřít, prostě nevyváží obsahovou mdlost. ()

adamix

Poviedková kuriozita s niekoľkými zaujímavými hereckými tvárami (F. Murray Abraham, Andrew Lincoln, Rupert Grint,...), výživným striedaním praktických a počítačových efektov čo sa týka monštier, inakosťou jednotlivých epizód a ich častokrát prekvapivým vyvŕbením. Výsledný dojem je ale zakaždým nemastný neslaný, opakujem ZAKAŽDÝM. Občas chýba rýchlejšie tempo, občas zasa trochu viac autorskej duše, alebo jednoducho iný smer so zaujímavejším vyvrcholením. A del Torove predslovy by mohli byť aspoň o kúsok dlhšie, aby mali aj tie intelektuálne myšlienky aj nejakú pointu. ()

IZFNP

Väčšina dielov je priemerný, jemne hororový relax. Príjemný, ale priemerný. Avšak celkové spracovanie, od Věřte-Nevěřte úvodu, cez herecké obsadenie a rôznorodosť jednotlivých epizód, až po šikovnú hŕstku režisérov, moje hodnotenie zdvíhajú nad priemer. PS: Netflix, žánrové antalógie sú cesta. ()

Facerr

Na něco takového jsem čekal dlouho. Jako fanda Příběhů ze záhrobí jsem se po mnoha letech dočkal. Stejně tak doufám, že se dočkám dalších a dalších sérií. Některé díly slabší, ale při jiných tuhla krev. ()

Skrivan

Inu, kuriózní to tedy bylo. Příběhy byly originální, pár zajímavých nápadů se tam našlo, řemeslně to byla dobře odvedená práce, ale prostě mě to nějak nebavilo, nezaujalo. Tři epizody mi stačily až až. ()

hrumsrt

Nejsem úplně fanouškem Guillerma del Tora, ale cením, že má svůj osobitý styl, ale zase tolik mi nechutná. Tenhle koncept antalogií je něco, co podle mého Netflix potřebuje a třeba moji pozornost by si těmito povídkovými projetky určitě získal... Co říci k téhle osmidílné povídkové sérii? No, jednoznačně trpí nevyrovnaným projevem a nakonec bohužel i kolísavou kvalitou. Del Toro se nebojí přidat gore prvky a ani nějaké psychologičtější hrátky, ale pořád se mu nedaří přivést dostatečně poutavý scénář, který by dokázal diváka vtáhnout.  Prvních pět epizod považuji za docela povedené, ale jakoby pak došla šťáva a v závěru přichází k až nesnesitelnému. Holt pak povedená povídka "Pitva" působí jako růže na smetišti.. 55% ()

Sticks

Béčko, věřte nevěřte style. Aspoň prvé 3 diely sú príbehovo stráviteľné a dobré ale 4. a 5. sú katastrofa a skoro odpad. ()

Kennedy_R

Nevím co jiní čekali, ale za mě moc pěkně provedené a navíc dvě povídky od mého "Milovaného řemesla" - Lovecrafta. Rozhodně dokonalejší série než starý infantilní Strážce krypty - Tales from the Crypt. Ačkoliv některé díly na svou dobu nebyly také špatné. ()

HanzoBureshi

Prý hororová událost roku.... to určitě... Čekal jsem od toho více, ale není to zase úplný propadák. Určitě nejsem jediný, kdo si stěžuje na délku epizod. Celá série má 8 hodin a věřím, že by se to dalo stáhnou o 2 hodiny. Dokonce v jedné epizodě se něco začalo dít až 15 minut před koncem a to epizoda měla hodinu. Některé postavy se někdy taky chovaly dost stupidně. Co je ale na tomto seriálu dobré je to, že každá epizoda obsahuje docela něco jiného a proto věřím, že určitě každý si něco najde. Já jsem si oblíbil Pickmanův model a Šum křídel. Několikrát mě také potěšil výběr obsazení. Mé hodnocení 5/10 ()

Ironhead

Guillermo del Toro v úvodech trochu vykrádá Alfreda Hitchcocka, ale asi zcela záměrně, však figuru mají celkem podobnou :_). A nějaké shrnutí... hmmmm... užijte si spíš ty první povídky, ke konci je to jen horší a horší resp. nudnější, málo hororové a rozvleklé. Za mě osobně jsou top povídky Položka 36 plus Pitva, a třetí místo s odstupem a odřenýma ušima asi Hřbitovní krysy. Po těchto prvních třech povídkách už prostě nic lepšího nepřijde ba naopak. Potenciál měl i Pickermanův model, kdyby to neskončilo tak pitomě resp. strašně lacině. ()

Hlavonozec

Miluju antologické hororové projekty. Zbožňoval jsem Příběhy ze záhrobí, Masters of Horror, Věřte nevěřte, Akta X, Krajní meze nebo antologické filmy jako Body bags, Creepshow, Kočičí oko nebo fenomenální Kwaidan. Proto jsem velice rád, že se na tento koncept nezapomíná, a že i v dnešní době má své místo. A kdo jiný než Guillermo by měl mít tu čest stát za takovým projektem. A světe div se, není to vůbec špatné. Chce to ovšem rozebrat jednotlivé epizody zvlášť. Položka 36 Měl velice zajímavý koncept a první polovina epizody měla perfektní Lovecraftovskou atmosféru, kdy se pomalu ale jistě prohlubovalo nějaké tajemno, bohužel vyvrcholení tohoto tajemna už bylo takové jalové a uspěchané. Nicméně jako v rámci série určitě lepší kus. 70% Hřbitovní krysy byla definitivně nejzábavnější epizoda. Vzali to nejlepší z Lovecraftových Krysách ve zdech a udělali z toho opravdu vtipný a zároveň napínavý survival na Salemském hřbitově v 1. polovině 20. století. 90% Pitva Byla opravdu...zvláštní. Jednalo se o velice zajímavou epizodu s kosmicky hrůzným dějem, povedeným a místy až nepříjemným gorem, a brutálně šíleným závěrem. Navíc bylo příjemné zas po nějaké době vidět Salieriho z Amadea. 80% Mimo bylo...hodně mimo. Tato epizoda vzala výraz Weird fiction opravdu za špatný konec. Tematicky je to něco jako povídka Vlasy z Carpenterového Body bags, ovšem milionkrát divnější. Toto je snad jediná epizoda, ze které mi bylo hodně zvláštně a rozporuplně, ale ne takovým tím zvláštním způsobem, jako to třeba umí David Lynch nebo Lars von Trier, ale zkrátka jen takovým tím divným a místy až otravným způsobem. Že tu nefungují charaktery by se dalo překousnout, když byste si řekli, že to je zkrátka perspektiva hlavní protagonistky, ale tam nefunguje ani ta příšerná hudba, která do kontextu těch scén vůbec nesedí. Přitom by ta povídka byla o tolik lepší, kdyby se jen pohrálo se stopáží celé epizody, tohle si zkrátka hodinu vaší pozornosti nezaslouží. 20% Pickmanův model Oh hell yeah!!! Čekám léta letoucí, kdy si nějaký filmař mimo indie scénu všimne této skvostné, a mé 2. nejoblíbenější povídky od podivína z Providence Howarda Phillipse Lovecrafta. A ačkoliv bych měl být jako správný pedant nasraný za odklony od předlohy, já zkrátka nemůžu, protože já jsem slintal blahem, že se vůbec někdo pustil do tohoto díla. Podle mě bylo splněno zkrátka všechno, co v povídce je, a ty věci navíc mi nepřišly nijak rušivé. Navíc Crispin Glover je pro roli podivínského Richarda Uptona Pickmana jako stvořený. Sice zaslepeně a přehnaně nekriticky, ale za mě solidních 95% a tím pádem za mě nejlepší epizoda série. Sny v čarodějnickém domě Tady už ovšem kritický budu, protože jsme se už dočkali jedné docela solidní adaptace Čarodějnického domu, a to konkrétně v seriálu Mistři hrůzy. Chápu, že chtěli tvůrci vést příběh jinam, ale zkrátka příběh zlomeného spiritisty (jakkoliv ho Rupert Grint dobře hraje), co se není schopný vyrovnat se smrtí své vlastní sestry mi nepřijde tak zajímavá jako koncept v původní povídce i první seriálové adaptaci. Místy dokonce ta postava Grinta připomíná incestního pedofila, než starostlivého bratra, o to divněji a zvráceněji vlastně celé jeho chování působí. Keziah nebyla špatně provedená, co se týče CGI, ale jsem přesvědčen, že se s tím dalo pracovat daleko lépe...nebo minimálně bez CGI. Jenkin byl v pohodě, k tomu nemám připomínek, ovšem finální střet byl tak odporně blockbusterový, až to hezké nebylo, až mi to připomínalo finále v hororu La Llorona...nebo doprdele v každé druhé duchařině. Přitom Witch house o tomto vůbec nebyl. Absolutně nechápu, proč se vykašlali na tu část se záchranou dítěte, které chtěla Keziah obětovat a místo toho si vybrali debilní souboj v kostele, ve kterém jim pomáhá mrtvá sestra hlavního protagonisty wtf? Kdy se z Lovecraftoviny stala Kingovka? A kde se poděla důležitost matematiky v tomto příběhu, koncepce pokoje Keziah, nebo kde je doprdele Nyarlathotep? Díky bohu aspoň ten závěr nechali jakž takž stejný. V konečném důsledu je to takových 55, maximálně 60%...not great, not terrible. Prohlídka byla zajímavá epizoda, u které jsem se ze začátku bál, že přejde k trapnému konceptu bláznivého zbohatlíka, který začne své hosty huntit ve vyčpělém klišoidním survival hororu. Cthulhudík, nestalo se tak. Jednalo o velice zajímavou konverzačku, která stojí především na provedení. Místy mi to zpracováním až připomínalo Refnovy filmy jako Drive nebo neon demon. Také hudba je tady skvělá, až Carpenterovsky futuristická. Futuristicky zajímavé mi přijde i samotné sídlo, ve které se epizoda odehrává. Nicméně závěr povídky už lehce pokulhává. Nemám nic proti rozhodnutí, proč si je Robocop na staré kolena pozval, naopak kvituju, že se nejednalo o pouhý hloupý survival hunting. Nicméně dalo se z toho vytěžit víc, a to, jak se to celé seběhne je až komicky bizarní. 75% Šum křídel To byl zatraceně promarněný potenciál. Mohli udělat cokoliv, mohli udělat doslova jakýkoliv příběh, a oni si vyberou prachsprostou duchařinu spojenou s bojem s vnitřním traumatem. Nechápu to, kde to kolísá. Ze začátku to bylo originální a místy i atmosféricky povedené. Dokonce z konceptu hororu dvou lidí na samotě máte v podstatě nekonečnou inspiraci a můžete čerpat z děsuplné a tísnivé atmosféry, jako to udělalo třeba Osvícení, Maják, Antikrist nebo třeba islandská Ada. Celé se to ale zvrhne v ohraný počin typu Žena v černém, a tím nám celý tento koncept zabíjí průměrností a navíc nesnesitelností hlavní postavy. 60%. Doufám, že se netflix kousne, a pustí peníze i na nějaké další série, protože v kontextu to je podle mě pořád nadprůměrný hororový seriál a i přes ty slabší epizody jsem se královsky bavil. () (menej) (viac)

enter.

Seriál, ve kterém se téměř nic neděje a to v každém díle. Musí se však uznat, že celkově má každý díl hutnou atmosféru, poutavé prostředí a nádych tajemna. Toto vše utváří celek, který je poutavý a jednotlivé díly utíkají svižně. ()

BlackAdder87

Tenhle seriál vyšel na špatné platformě, ve špatném formátu, daleko víc by mu to slušelo někde v televizi v klasickém provedení 1 epizoda za týden. Při hromadném sledování bohužel, mnohem víc vynikne rozdílná úroveň jednotlivých epizod a o to víc jim ubližuje, že nejsou dějově propojeny. Je to podobné jako Neuvěřitelné příběhy. Taky tam byly lepší a horší epizody, ale když se to vysílalo jednou týdně tak na ty horší člověk jednoduše zapomněl, zatím co ty dobré se mu vryly do paměti. Takhle to vybízí k hodnocení jako celek, který si bohužel víc než průměr nezaslouží, i když v něm je pár nadprůměrných epizod ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD