Kabinet kuriozit Guillerma Del Tora

Pickmanův model (E05)

(epizóda)
  • USA Pickman's Model

Student Will se seznámí s introvertním umělcem Richardem. Jeho děsivá díla se pak výrazně podepíšou na tom, jak Will vnímá realitu. (Netflix)

okkac

První přímá adaptace H.P.Lovecrafta a dost povedená. Zatím top epizoda, škoda, že většina předchozích byla že slabšího ranku. Del Toro by měl fakt dostat In The Mountains Of Madness ()

Cedr

O dvě třídy lepší než ostatní epizody. Údernosti povídky to sice nedosahuje, ale relativně vkusně rozšířený námět nedělá skvělé předloze ostudu. Kvalita interiérů a kostýmů je dechberoucí, lepší Arkham na "filmovém" plátně ještě nebyl a asi dlouho nebude. Crispin Glover v roli Pickmana předvádí tak dokonalý výkon, že na to hlavní hrdina docela doplácí. ()

Avathar

Spokojnosť. Pôvodná poviedka je postavená na jednoduchom nápade a údernej pointe, a je jasné, že na hodinu bolo materiálu predsa len trochu málo. Tvorcom sa ju ale podarilo celkom pekne a funkčne rozvinúť o ďalšie motívy. Obrazy super (nebola na jednom dokonca Shub-Niggurath?), Crispin Glover parádny a ani ostatní herci nezaostávajú. Atmosféra tiež fajn. Dobrá práca. ()

drackula

Veľmi nepríjemná epizóda, v ktorej sa vyberieme do hláv umelcov a ich múz, prípadne nočných môr. Niektoré scény boli fakt nechutné skrz gore a kameru, ktorá neuhla. Epizóda mala okrem krvavého šialenstva aj fungujúcu mrazivú atmosféru. Príbeh sa občas trochu zadrhol, ale celkovo prevláda spokojnosť. 80% Netflix ()

kenkaku

Hodně “old-school” (a nejen protože děj začíná v roce 1909), ale i způsobem “strašení”. Co jsem moc nepobral je proč musel děj “poskočit” do roku 1926. To jako měl ty halušky 17 let a ještě si založil rodinu? Tohle teda nebaštím a naštvalo mě to. Co je excelentní je casting. První epizoda, kde herci jdou líbivě do kontrastu s obsahem. Ne freakshow jako minule. Další věc co jsem nečekal je lokace. Děj se odehrává v Arkhamu. Značka trouby na pečení je “ACME”. Prostě i v detailech se drží jistého stylu. Rozhodně nejstylovější epizoda, které ubližuje (opět) stopáž. ()

psychoJoa

Neumím si pomoct, ale všechny díly mi zatím přijdou bezduché (jakože bez nějaké zajímavé zápletky) a uměle natažené do stopáže. Pořádně mě to nebaví ani jako kulisa. Hvězda navíc za Bena Barnese. ()

Prochy38

A zase brutální pecka! Suprové postavy a prostředí nahozeno skvěle. Jestli něco funguje, tak dobová atmosféra, a to i v předchozích povídkách. Zde už tlačíme na psycho stránku a šlape to parádně. B. Barnes výborný a od začátku do konce paráda! ()

Klajnik odpad!

Sám maluju a příběhy s malbou nějak spjaté mají předpoklady se mi líbit. Pickmanův model (stejně jako jiné epizody Kabinetu Kuriozit) působí neorganicky, vyumělkovaně, zdlouhavě, nudně... Není to děsivé (což bych ještě odpustil) ale ani zajímavé či jakkoliv působivé. Vlastně to po obsahové stránce vůbec nedává smysl. ()

Biousek

Tohle mi sedlo hodně. Z adaptací Lovecrafta mám vždycky trochu nahnáno, protože to bude buď skvělý, nebo se to může solidně posrat. Tady se mi tvůrci trefili do chuti. I když účast na hostině bych asi odmítl. ()

warrenur

Podobne s predoslou epizodou, co sa tyka "mental issues". Nejake horory spojene s umelcami, ktori tvorili "znepokojive" diela som uz videl. Toto rozhodne nie je zle spracovanie, avsak v porovnani uz s videnymi ma neprekvapilo. Obcas dokonca herecky iritovalo. Mam dojem, ze medzi mnohymi divakmi, citatelmi a i hracmi hier, je Lovecraft postaveny na piedestali tak vysoko, ze akakolvek inspiracia, ci stvarnenie casti jeho sveta je pre nich takmer "posvatna" a vnimaju ju nekriticky. Tiez mam rad jeho "vyrazivo", ale tento kusok nie je tak vynimocny. Priemer. ()

Dlaha

Není to vyloženě špatné, jen zbytečně nastavované. Předloha je elegantní, končí úderným zvratem v tu správnou chvíli a nechává čtenáře domyslet důsledky. Seriálové zpracování na onu kvalitní kostru bohužel vrství další postavy a zápletky, které hlavní myšlenku rozmělňují a posouvají do pozadí. Nakonec je z toho jakýsi hybrid původní povídky a Event Horizon, oboje bohužel funguje lépe samotné. ()