Kuciak: Vražda novinára

• Česko Kuciak: Vražda novináře (viac)
Dánsko / Česko / USA, 2022, 102 min

Dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára podrobne skúma nielen vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale aj dôsledky tejto dramatickej udalosti, ktorá na Slovensku vyvolala najväčšie protesty od pádu komunizmu. (Bontonfilm SK)

JohnCZ

I když o tom má divák ledacos načteno, vidět to na vlastní oči na záběrech v dokumentu je prostě síla. A síla je to o větší, když si divák uvědomí, jak krátkou paměť Slováci při posledních volbách měli. A že si opět do čela zvolili onu přidrzlou typicky devadesátkovou mafii, která nelení a od první chvíle, zcela bez skrupulí a bezprecedentním tempem pracuje na rozkladu právního státu, uchvácení všech institucí v zemi a zajištění beztrestnosti vlastních lidí. Zase jsem o něco vděčnější za to, co tu v Česku máme a co jsme si zvolili. A do dalších voleb nezbývá než doufat, že příklad Slovenska pro nás bude dostatečným odstrašujícím případem. ()

-Ravee-

Jsou filmy, které jsou pro jednotlivce, skupiny a v tomto případě i celé národy zcela klíčové. Jedním z nich je např. rumunský Colectiv nebo právě tento dokument o nevídané hnilobě v samotných základech státu. Mrazivá a odzbrojující bezmoc. ()

Bordoshut

10/10 – Jasný aspirant na českého lva v kategorii nejlepší dokumentární film za rok 2023. Vzhledem k velice kontroverznímu tématu vraždy sedmadvacetiletého novináře a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové, které v Česku a hlavně na Slovensku rezonuje dodnes, si jen těžko dovedu představit, že ho letos ještě něco překoná. Velmi pozitivně hodnotím i to, že jako hlavní hybatel děje slouží archivní záběry z různých politických tiskovek apod. a tým investigativních novinářů a hlavního vyšetřovatele na ně pak plynule navazují svými monology. Podívaná je to naučná i zábavná. I zkušeným pamětníkům události roku 2018 účinně osvěží. Divák, který naopak s Kuciakovou vraždou není zvláště seznámen, do filmu vstoupí poněkud naivně a postupně rozkrývá, jak zaplevelená byla slovenská politika v té době. Velmi silně na mě zapůsobila scéna, kdy Kuciakův vrah polici v jeho domě ukazuje, jak přesně pohledávku vyřídil. Velký respekt investigativním novinářům a tvůrcům filmu. Verdikt: „Určitě snímek podpořte v kině!“ ()

MajklCZsk

Silné téma a příběh, dokumentární forma byla naopak strašná, až neuchopitelná. Chce to být něco mezi publicistikou a dokumentem z Netflixu. Není to ani jedním a moc to nefunguje dohromady. Škoda. ()

salalala

Hodně důležitý, ale zároveň smutný, depresivní a bezvýchodný dokument, z něhož je jednomu opravdu fyzicky zle. Matt Sarnecki na celovečerní ploše velmi přehledně předkládá celou tragickou událost a fakta, která se později dostala k novinářům a zabředává hluboko do bahna slovenské politiky, která úplně selhala a vyvrcholila něčím, co by si nikdo ani nepomyslel. Režisér do filmu prakticky nezasahuje a nechává jen promlouvat hlavní aktéry, kteří se s celou situací vyrovnávají po svém. Jeho hlavní výhodou je odstup, který si díky své národnosti udržuje, o to víc je to celé tak působivé, neboť nemá potřebu jakkoli s někým manipulovat nebo divákům podstrkávat nějaký názor. V tomto případě je jedině dobře i to, že prostor dostane advokát Mariána Kočnera, který se snaží chytit jakéhokoli detailu, aby všechno zpochybnil, i když velmi pravděpodobně tuší, že jeho klient je vinen. Z filmařského hlediska rozhodně nelze čekat něco inovativního, protože strukturou jde o klasický dokument plný mluvících hlav a tím nejpřínosnějším v něm jsou ne úplně kvalitní záběry ze sledovací kamery a autentické záznamy policejních výpovědí, což je ale pochopitelně to nejdůležitější. Vzhledem k tomu, jak se situace na Slovensku vyvíjí, nemůže dokument nabídnout nadějný konec, ten je ba naopak těžce depresivní a zoufale smutný a jediné, co může diváky u nás těšit, je to, že český systém na tom až tak špatně není, a když jde do tuhého, dokáže silou lehké většiny voličů otočit kolem do relativního bezpečí. Nedělejme si ale iluze, že něco podobného by se ještě nedávno nemohlo stát i u nás. 80 % ()

M.i.k.e

nepříjemný dokument a nepříjemných věcech. O slovenských mafiánsko-politických reáliích sem měl jen vágní povědomí a tak mi tenhle dokument krom nových informací přinesl i zjištění, že Slováci jsou v korupci a dalších fešných praktikách dál než my a leckterý lokální mafián by jim mohl závidět. I takový Babiš je oproti nim jen béčkový zemědělec a to věřím, že vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové a to co se "díky ní" podařilo odkrýt je jen vrchol ledovce...70% ()

Aljak

Ach jaj, tak toto bolo na poriadne zimomriavky a nevoľnosť. Trochu som sa obával, či to dánska produkcia dokáže dostatočne všetko podchytiť a vystihnúť, keďže do nášho politického a spoločenského diania asi nie sú až tak zainteresovaní, no napokon to bolo zhrnuté celkom obstojne. Od tohto ohavného činu uplynulo síce už 5 rokov, ale očista slovenskej spoločnosti stále nenastala (práve naopak, opäť sa nad nami zmráka). Každopádne, dokument sa vydaril, zároveň bol aj peknou spomienkou na Jána a Martinu. Celkom ma prekvapilo, že sa tu nespovedala zo svojich pocitov aj Martinina mama, ktorá sa k celému prípadu väčšinou dosť emotívne vyjadruje. O to viac ma prekvapilo, že v dokumente vystupuje advokát Para, ktorý tam prezentuje z kontextu vytrhnuté konšpiračné teórie... Ale inak som rád, že tu priestor na "spoveď" nedostali žiadny politici (Matovič a spol). ()

BoXBe

Velmi drásavý pohled na rekonstrukci vraždy Jána Kuciaka umocňuje už tak temný pohled na mafiánské struktury na Slovensku na maximum. Obrovský respekt všem investigavcům, obrovská lítost směrem ke všem pozůstalým a na facku všem, kteří na Slovensku tento stav udržují a podporují a ženou do spárů autokratickým maniakům po vzoru Ruska, Maďarska apod. (Jeden Svět v Ostravě) ()

fashion

No skorumpovaná Slovač, prehnitý štát. Za peniaze zapreme aj brata,čistá hanba, lenže takto to tu funguje. Mama Martiny je môj človek, jej snaha, aby svine, ktoré patria za mreže tam aj skončili. Celé je to o ľuďoch, o systéme,ktorý si vytvorili. Úplné súhlasím s vyjadrením, že Slovensku moc a peniaze do rúk nepatria. Je to mafiánsky štát. Neviem, kde sa berú tie opice,čo máme v politike, ale zrušila by som to ihneď. Polícia to je trapas a hanba Slovenska, to tu už dávno vieme, kontakty robia svoje. ()

SeanLSD

Starší francúzsky PRÍPAD KUCIAK aj markízácky strihový dokument JÁN A MARTINA sú kratšie a lepšie. Tu je síce viac detailov (podrobný priebeh vyšetrovania a záznamy z výsluchov obvinených), ale mňa nezaujímajú detaily, ale súvislosti. A čas je drahý. ()

aniabo

Přehledně odvyprávěná jinak velmi chaotická síť organizovaného zločinu s neskutečnými záběry z reálného policejního vyšetřování ()

Motinski

Smutná téma, kvalitné prevedenie a pár veľmi silných pasáži (hlavne rekonštrukcia vraždy priamo na mieste činu). Informačne veľmi fajn zvládnuté, hlavne s množstvom záberov čo verejnosti neboli známe. Filmársky to nemá až takú pridanú hodnotu, občas mi vadil typ strihu a záberovanie (hlavne zo začiatku) ale nebolo to niečo čo ma výrazne rušilo. Je cítiť odstup, čoho som sa najprv bál pretože výsledok mohol kľudne skončiť ako politická reklama. Zahraničný režisér bola teda dobrá voľba. Matt Sarnecki natočil dokument ktorý vo mne vyvolal veľa pocitov, no technicky nebol stopercentný. Pri sumáre takejto hnusnej udalosti ale nejde o to hlavné. Z tohoto si v prvom rade treba zobrať ponaučenie a dúfať že sa nič podobné u nás už nezopakuje. ()

jedna_vrana

Gregorovce sú len pár kilometrov a tak sme tento rok navšívili „Koncert pre Jána a Martinu.“ Prvým faktom je, že bol už piaty. Druhým, že sa nekoná v deň výročia ich smrti, ale plánovanej svadby. Najviac sa ma dotklo svedectvo pani Kušnírovej. Keď na sociálnych sieťach zverejnili dátum tohto ročníka, nejaká žena jej napísala do komentára, že by už mala prestať s tým medializovaním, veď nie je jediná, kto prišiel o niekoho blízkeho. „Veď aj mne zomrel len 40-ročný manžel a neroznášam to po všetkých médiách.“ P. Kušnírová na to reagovala, že ona ale musí žiť s tým, že niekto jej milovanú dcéru zavraždil a že posledné, čo v svojom živote videla, bol pohľad do hlavne zbrane. Cynické, obludné, dokument musí zasiahnuť každého rodiča (i nerodiča, ak je človekom). Nedostatok človečenstva totiž hľadí z mnohých tvárí v dokumente. Ktorý ani nemohol vzniknúť na Slovensku. A septembrové voľby ukážu, či sa pamäť Slovákov opäť nestáva pamäťou meňavky. ()

vyfuk

[KVIFF 2022] Už stylem vidíme, že dokument jde správným směrem. Má tváře, které promlouvají a hodnotí. Občas drhneme ve změti informací a jeho nánosu, nicméně pracujeme s takovou formou vyprávění, která není zcestná nebo snad dokonce zcela mimo. U mě osobně jsem s tím kupodivu měl nějaký problém s odsýpáním a možná trochu béčkově řečeno se snahou hrát víc na city. Tam kde by mohl dokument do našich demokratických srdcí nůž, tak nás se snaží spíše laskat bez toho původního ublížení tvrdými fakty. Lépe to asi nepopíšu. ()

Skeksis

Toto mohla rovno vyšetrovať Kriminálka Juárez. Nechápem, prečo je Kočnerov „šéfko“ Fico stále na slobode, a ešte si stále dovolí tliachať v politike. No, možno chápem – lebo Slováci sú sprostí ako polená, len si to stále nechcem priznať. Podvody na daniach, nepriznané majetky, ktoré chtiac či nechtiac ukazuje aj s tým šašom Kaliňákom a spol., kurva za sekretárku, kurva v kaštieli počas pandémie a počas manželstva, Bonaparte, byt jeho mladého syna bez hypotéky... V neposlednom rade mi prekáža jeho vyjadrovanie, trápne gestá (milión eur na stole), trápne klamstvá, ktoré prekukne každý priemerne inteligentný škôlkár. Akurát, že asi tretina Slovákov sú menej inteligentní ako škôlkári. Len neviem, či im mozgy zdeformoval komunizmus, alebo McDonald. Film bol priemerne spracovaný, ale som rada, že vôbec je. ()

Autogram

Toto je asi najkompletnejší pohľad na udalosti okolo vraždy, čo jej predchádzalo a čo nasledovalo. Vidno aj kopu mravčej práce usilovných vyšetrovateľov, ako museli preveriť tisíce vozidiel, keď vedeli iba typ auta, spústu dát od mobilnych operátorov, a nakoniec dospeli k výsledku. Vo filme sa objavili ešte nevidené zábery z konfrontácie obvinených a ďalšie. Stalo sa to pred vyše piatimi rokmi a aký je dnes výsledok? Film to v roku 2022 ešte nevedel, iba predpovedal, ale po dvoch voľbách sme tam, kde sme boli. Ľudia si z nenávisti a za sľuby zvolili opäť mafiánsky štát a tak ho budú mať. –––– EÚ by voči štátom ako Slovensko malo byť oveľa tvrdšie. ()

venca163

Odporná lidská špína. Celej případ sleduju a člověku je u toho akorát na blití. Úroveň mafie/korupce na Slovensku je oproti ČR opravdu o level horší. Ještě by měli poslat na doživotí Kočnera a tu jeho odpornou štětku. Zle je mi taky z vystupování obhájce v tomto dokumentu, kterej tam plácá takový ty běžný kecy typu "každý má právo na obhajobu" a hledá naprosto směšný nedostatky v obžalobě. Blbý je, že tohle na část lidí fakt zabírá. Přijde mi, že si leckdo plete "právo na obhajobu" s morální otázkou, jestli a jak je správný někoho obhajovat. Dokument samotnej je přehlednej a bez nějakejch přehnanejch formálních vsuvek to celý odvypráví. Což je podle mě preferovaná forma na takovej materiál. Smekám před tím, co dělají rodiče Kuciaka a matka Kušnírové. To chce velkou sílu. #kviff56 (80%) ()

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

Festival Jeden svět odhalil filmový program!

01.03.2023

Jeden svět zveřejnil filmový program, který v březnu představí v kinech. Festival letos uvede 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne také debatní program s hosty a… (viac)

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

Ocenění 56. ročníku MFF Karlovy Vary

09.07.2022

Největší filmový svátek v Česku se po devíti dnech uchýlil ke svému konci. V sobotu večer proběhlo ve Velkém sále hotelu Thermal slavností zakončení 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v… (viac)