Do mobilní chirurgické nemocnice MASH 4077, kterou americká armáda umístila nedaleko frontové linie, je převelena dvojice nových lékařů. Jak kapitán dr. Benjamin Franklin Pierce, zvaný Hawkey, tak kapitán dr. Augustus Bedford Forrest, přezdívaný Duke, nemají vůbec žádnou vojenskou morálku a neuznávají armádu. Svým postojem sice nepřispívají k udržování vojenské disciplíny, na druhé straně svérázným humorem a zvláštním druhem kolegiality napomáhají sobě i ostatním lépe přežít v drsných podmínkách války, daleko od domova… Černou komedii z korejské války natočil režisér Robert Altman. Film vznikl v době odporu proti účasti vojenských jednotek USA ve Vietnamu a diváci aktuální zpracování tématu i jeho kvalitu ocenili. Získal Oscara za nejlepší scénář (Ring Lardner Jr.). Inspiroval také vznik jeho televizní seriálové podoby pod názvem M*A*S*H, jež se po jedenáct sezón s úspěchem vysílala nejen v USA, ale i v zahraničí...
Osamělý ironik, společenský provokatér a demystifikátor za filmovou kamerou – to je jeden z nejvýznamnějších světových tvůrců – scenárista, producent a režisér Robert Altman (20. 2. 1925 – 20. 10. 2006). Je také považován za důležitého zakladatele amerického nezávislého filmu a osobnost podporující mladé filmaře. Přestože původně vystudoval techniku, pokoušel se prosadit v rozhlase, později v rodném Kansas City založil vlastní produkční společnost, podílel se na natáčení mnoha krátkých snímků a pak dalších deset let pracoval v televizi jako režisér a autor seriálů. Po snímcích Delikventi a Odpočítávání se Robert Altman prosadil jako filmař právě až černou komedií z korejské války MASH, natočenou v roce 1969. Tímto dílem naznačil vlastní režijní styl: směs výstřednosti, nadsázky, překvapivého a ostrého pohledu na vztahy v rodině a společnosti. Po celou svou další kariéru se pokoušel bořit a ironizovat americké mýty, společenské stereotypy a schemata, stejně jako nemilosrdně kritizoval praktiky médií. Svět Divokého západu zesměšnil ve filmech McCabe a paní Millerová, Buffalo Bill a Indiáni. Do prostředí módního průmyslu nacílil snímek Pret-a-porter, zatímco v Hráči dokonale zkompromitoval hollywoodskou továrnu na sny. Do společenských a rodinných vztahů míří jeho Tři ženy, Dokonalý pár, Svatba či Prostřihy. Pro své režijní plány dokázal skvěle využít zaběhnuté filmové žánry, například krimi v titulech Zloději jako my, Perníkový dědek a Dědictví tety Cookie. K většině svých filmů si psal scénář, anebo se na něm alespoň významně podílel. V roce 2006 byl tento významný filmař členy Americké filmové akademie oceněn Oscarem za celoživotní dílo. (Česká televize)

Dallas

Konečne som to videl. Dlho som sa tešil na film, z ktorého vznikol jeden z mojích top seriálov. Poniektorý sú zhrozený, ale ja teda rozhodne nie. Oproti seriálu je humor v niektorých scénach o dosť ostrejší. Nečudujem sa tomu a vlastne to schvaľujem. Tak by to v protivojnovom filme natáčanom počas vojny malo byť. Síce v tých dobách verejnosť demonštrovala proti vojne vo Vietname, ale vojna ako vojna. Herci to podali výborne a bolo vidieť, že aj keď sa snažili všemožne demoralizovať, zosmiešniť či hranične zdoslovniť vojenskú mašinériu či stupiditu rozkazov (alebo dôstojníkov) ich telá aj duše boli vojnou silno zasiahnuté. A tak podľa pravidla, čo nemôžeš zmeniť, z toho si sprav aspoň srandu prežívali. S Apokalypsou určite najlepší protivojnový film. Ktomu ešte perfektný táborový rozhlas a neopakovateľná úvodná pieseň(neviem, či sa tom roku udeloval oskar aj za pieseň, ale ak áno chcem vedieť čo bolo lepšie). Seriál mám tiež radšej, ale jedným z dôvodou je aj to, že ho je viacej. Nechápem ako také nezodpovedné osoby môžu zastávať takú významnú funkciu v armádnej nemocnici USA? No boli odvedený. 80% ()

spiritus

Ač jsem tento film viděl až dlouho poté, co jsem z velkým nadšením sledoval stejnojmený seriál, tak ho považuji jako perfektní úvod do celé ságy. Samozřejmě to tak vůbec nebylo myšleno, ale mě tam prostě tento film neuvěřitelně zapadá. Stejné postavy, podobné skeče, podobné vztahy a stejný radar :-). Určitě se dá tento film nazvat klasikou a to nejen pro svojí příjemnou nenucenou formu humoru, ale i díky mimořádně dobrým hereckým výkonům a dobře odvedenou filmařkou prací. A navíc, nebýt tohoto filmu, pravděpodobně by nikdy nevznikl skvělý seriál, který patří k tomu nejlepšímu, co jsem mohl v seriálovém žánru vidět. ()

Yardie

Už jsem to viděl kdysi a pamatuju si, že se mi to moc nelíbilo. Ale tak jsem si řekl, že si to osvěžím. A opravdu, už vím, proč se mi to tenkrát nelíbilo. Absolutně nevtipné (snad jen 3 povedené vtípky), podivná chladná a nijaká atmosféra, absolutně jsem si nenašel cestu k jakémukoliv herci, dialogy a situace byly naprosto o ničem, postavy nebyly vůbec prokreslené, vše probíhalo velice rychle a tak některé věci jakoby nedávali smysl, resp. souvislosti. Prostě a jednoduše naprosto slabé a o ničem. Pro mě velké zklamání. Měl jsem za to, že tento film byl inspirací pro seriál M*A*S*H, který považuji opravdu za skvost. Ale asi ne. Nicméně, pokud mu pomohl vzniknou, jen dobře, že tento film natočen byl. Ale jinak opravdu o ničem. Jedna velká nuda. Howgh! ()

kebom

Film tu dostatočne okomentovali všetci, ale musím spomenúť príšerný slovenský dabing, kde volali Pierca "Hokay" - dralo to uši a v tej chvíli mi to bolo jedno, či to tak má, alebo nemá byť. Priznávam, že po polovici filmu som to kvôli neznesiteľnému dabingu vzdal... ()

simply

Seriál miluju, některé díly jsem viděla postupem času i pětkrát. Přesto se na něj ráda i dnes podívám. Film není špatný. Sám o sobě je úžasný, ale srovnávat ho se seriálem se opravdu nedá. ()

bohemia_regent

Ve filmu se sice vyskytuje i humor slabší úrovně (např. majorka O’Houlihanová alias Hrma ve sprše, některé gagy v závěrečném zápase amerického fotbalu), ale naštěstí jen v menšině. A to je hlavní důvod, proč se i já ochotně a s nejlepším vědomím a svědomím zařadím mezi menšinu, dokonce výraznou menšinu zdejších hodnotitelů, kteří dávají přednost filmu před stejnojmenným seriálem. Tomu bohužel po pár dílech dochází dech, tzv. se vaří z vody a z rozředěného humoru se většinou stává rádobyhumor. (Srovnávám jen s několika úvodními díly, pak jsem seriál přestal sledovat.) A navíc mu chybí i větší akcent na hořký podtext, který se v případě filmu ukazuje jako jeho další přednost. -------- V titulcích filmu uvedeno: rok výroby 1969. ()

cherita

O hvězdičku méně vtipné než seriál a o to hůř stravitelné, ale zatracovat vojenskou nemocnici v Altmanově podání rozhodně nechci. Zatímco v seriálu se pořád dokola mluví o tom, jak je válka špatná, tady se to rovnou ukazuje. Ono když člověk vidí tu krev stříkající na všechny strany, tak se ani nediví, že si páni chirurgové ordinují černý humor, aby se z toho nezbláznili. A že jsou jejich vtípky někdy opravdu drsné, ne žádné neškodné popichování jako za Alana Aldy. Jen tak pro zajímavost, když už jsem u toho srovnávání, mám dojem, že si dvě hlavní hvězdy příběhu při přechodu z filmu do televize vyměnili charaktery. Tady hraje první housle spíš Trapper a Hawkeye jenom asistuje. ()

Greg25

Asi by nebylo fér to porovnávat se seriálem. Tenhle film je relativně věrným předobrazem knihy autora píšícího pod pseudonymem Hooker. Zatímco Hookerovi se nelíbil seriál, fanuškům přišel seriál mnohem lepší. Nikdy se prostě nezavděčíte všem, osobně tvrdím, že seriál nemá konkurenci, pak hodně dlouho nic, pak Hookerova knížka a pak někde hodně dole tenhle film, není špatný, ale chybí mu to ironické absurdno, které měl seriál v takové nenásilné formě. A v porovnání s knihou, drží se jí vcelku věrně, ale jsou scény, které vyzní na papíře mnohem lépe než ve filmu. 60% ()

waits

Seriál jsem viděl až po filmu, a pamatuji, že jsem si u prvního dílu říkal: Tenhle chlápek má bejt jako Pierce? Pravda, během pár dílů to Alda rozjel tak, že jsem jen tenkrát v polovině 90 .let málokdy vynechal, ale film mám rád pořád. Má navíc tu výhodu, že nestačil vyměknout tak jako seriál a zůstává cynickým až do konce. "Hrmo, vy imbecilní hovado, to je přece konec čtvrtiny." Dopsáno 29.3.2013 Po letech jsem si uvědomil jak moc je film jiný než seriál. Vážnější, dospělejší, víc vojenský (i když ve filmu se vystřelí jen jednou, že, zato postavy se chovají jaksi bezskrupulozněji přímočaře), A hlavně z filmu je cítit ona mimořádná atmosféra konce 60.let s živou vietnamskou zkušeností, naprosto jiná než ta o dva roky maldší seriálová, sice zábavnější, ale mnohem méně charakteristická a víc uhlazenější. (Atlman film natáčel z větší části tajně, studio totiž věřilo že se točí vlastenecký válečný film). Asi se často stane, že lidem, kteří měli rádi seriál s Aldou, nebude film úplně sedět..Viděno s výrazným dabingem Borise Rossnera, u kterého mi dabing právě pro onu výraznost většinou vadí. Tady tomu tak nebylo. ()

Grafito

No vy všichni milovníci seriálového MASHe.. zkuste se na ten filmový podívat ještě jednou.. a zkuste se oprostit od toho, že byste znali seriál.. MASH je vynikající film.. pokud vezmete na vědomí to, že se jedná o protiválečný film.. sice s humornými prvky, ale protiválečný film a nikoli sitcom, pak je MASH nezaměnitelný originál.. mám rád jak seriál, tak film.. a to z jednoho prostýho důvodu.. uvědomil jsem si, že se prostě nedají srovnávat.. každý z nich je o něčem úplně jiným.. ale oba jsou nadprůměrné počiny svých tvůrců.. ()

RadimFišer

Není třeba mluvit o výsostech a významech tohoto legendárního filmu. Pochopil jsem časem, že člověk by měl znát trošku kulturní okolnosti této války a sociální interakci mezi lidmi, aby dokázal ocenit něco takového. Mě to totiž za mládí velmi nudilo, ale nadešel čas vzdělání a můj postoj se změnil. Průměr je stále ale tři. ()

xxSmoldaxx

Tak bohužel. Seriál mam moc rád a i když od filmu tak velká očekávání nebyla, pořád velké zklamání. Určitě na tom má velký podíl nepovedený dabing, ale celkově pořád jen 55% ()

Caesar1993

Tento film má tu smůlu, že jsem viděl dřív seriál (a oba mají nejspíš štěstí, že jsem zatím nečetl knihu). Když pominu katastrofální dabing, za který tvůrci nemohou, nevidím ani tak moc kladů. Děj jaksi přešlapuje na místě, jediná scéna, která za něco stála se mi zdá málo. Postavy nejsou rozvinuté, každou charakteristika jen tak lízne. Téměř absolutní absence vtipnosti je také pouze na škodu. V porovnání se seriálem naprostá katastrofa, samo o sobě žádný zázrak. ()

smerďakov

Odkojil mě jiný M*A*S*H a v porovnání s ním mi tento příliš nesedl. MASH vznikl v kontextu něčeho a na to něco velice břitce narážel. Já jsem si tuto souvislost při sledování filmu nedokázal dost dobře navodit, takže film hodnotím jen z pohledu předvedeného humoru a hereckých výkonů. A na této frontě mě MASH moc nepřesvědčil. ()

Pidzey

Velikánské zklamání. Film mi připad jako sestřih hromady nesouvislých scén. Postavy nesympatické a nevtipné. Za celí film jsem se zasmál asi tak třikrát a to je dost málo na něco co předcházelo špičkovému komediálnímu seriálu. ()

Krchy

Patřím k těm, co měli tu smůlu, že první viděli seriál. Díky němu jsem se na tenhle film strašně těšil. Výsledné zklamání bylo dost velké na to, abych jednu hvězdičku z objektivně se tvářícího hodnocení ubral. ()

Filmová bonboniéra

Filmová bonboniéra

22.11.2006

Je střed pracovního týdne, povinnosti se na každého jen sypou ze všech stran a vytoužený oddych je v nedohlednu. Po včerejším informačním nášupu tu tedy pro vás mám tři filmové jednohubky, které sice… (viac)