Svatba jako rituál a hlavní "postava" filmu. Děj filmu rámuje úvodní ceremoniál a smrt paní domu a končí náhodnou smrtí při autonehodě dvou epizodních postav. Jinak se ve filmu "nic" neděje. Jen se v něm setkávají svatebčané a v celém tom hemžení se odehrávají různé mikropříběhy, aniž by se však nějaké draly do popředí. V podstatě jde o mozaiku mnoha osob na jednom uzavřeném prostoru v jeden konkrétní čas. (kobejn)

Slarque

Altmanův kolektivní portrét jedněch zazobaných svatebčanů je sžíravou satirou na život vyšších kruhů. Svatba, na kterou nikdo nezapomene (tedy aspoň z těch, co ji přežili). Herce víceméně neznám, jenom Miu Farrow a Geraldinu Chaplin, Johna Malkoviche v jeho první filmové roličce jsem nepoznal. Zajímavější je poslední herecká role režiséra Johna Cromwella, který tu představoval oddávajícího biskupa. ()

Han22

Podle popisu, některých komentářů a režiséra Altmana jsem si byl jistý, že tu bude další nudná, nesnesitelná, bezpříběhová mozaika. A on se z toho vyklubal po dlouhé době první snesitelný Altmanův film. Je to opravdu bezpříběhová mozaika - sledujeme asi 20 různých účastníků svatby a jejich dialogy. Nicméně je to tentokrát hozené napůl do komedie, plné bizarních situací a zajímavých postaviček a i když jsem se příliš nesmál, minimálně jsem se moc nenudil a místy i docela bavil. Popletený kněz, pitomí detektivové, mrtvá babička či dceruška co neumí promluvit a vyklube se z ní největší coura (výborná Farrowová). Hodně tomu pomohl i vynikající starý dabing plný českých hvězd, které celou tu dramedii pozvedly o něco výš. 3*, ale znovu bych si to nepustil, já radši filmy s nějakým dějem. ()

dopitak

Můj třetí Altman, po O.C.&Stigsovi a westernu s Warrenem Beattym. Ačkoliv děj příliš nespěchá, a už tempo samotné svatby v úvodu dává tušit, že rychle se posouvat rozhodně nebudeme, v součtu všeho se mi to moc líbilo. Nebudu zastírat, že je to díky úžasu, vyvolanému původním dabingem z Barrandova (Mistr Zdenek Sirový). Ve filmu se objevuje téměř padesát mluvících postav (na dabingforu to napočítali na 48 herců) a každá má svého dabéra, a panečku jakého: Adamová, Holý, Besser, Gaierová, Štěpánková, Vránová, Drbohlavová, Řanda, Kreuzmannová, Švormová, Švehlík, Galatíková, Bohdanová a pětatřicet dalších skvělých. Schválně jsem v předním výčtu vynechal Milana Macha... jak tenhle člověk dokázal namluvit zamilovaného tlouštíka Mackenzie Goddarda, to neuvěříte! Ta nádherná hra s barvou hlasu, příkladná ukázka toho, jak má vypadat dabér. Samozřejmě, v dnešní době, kdy se penzum nadabovaného materiálu sto násobilo, to není dosažitelné, na druhou stranu není právě tohle důvod, proč PŘESTAT HROMADNĚ DABOVAT? A film - poctivý šlápanec do lidského mraveniště, v němž se v jedinou chvíli odehrává mnoho osobních příběhů, a my díky filmu můžeme být u toho. ()

Anderton

Jedna z mnohých postáv Svatby niekedy na začiatku spomenie vtipnú historku z filmu, ktorý nazve príjemnou konverzačkou. Altman nás tak akoby trochu podvratne lákal na svoj film. Mohol by som teraz napísať mnoho vtipným postrehov z filmu Svatba, znamenalo by to potom, že som filmová postava, môj život je film a niekto ma pri ňom sníma? :) Svatba sa tvári zo začiatku skutočne ako konverzačná komédia, ale kto pozná Altmana vie, že postupom času atmosféra začne hustnúť a na povrch sa začnú predierať temné stránky ľudskej duše. Altman je tak glosátorom, psychológom a kritikom, ale možno ešte viac jednotlivca, ako spoločnosti, aj keď tu máme postáv neúrekom. Keďže je to stále konverzačka, tak som mal trochu väčší problém s dĺžkou filmu, vyše dve hodiny boli trochu príliš. To napríklad chápe Woody Allen, ktorého filmy vám môže Svatba trochu pripomenúť nielen účasťou Mii Farrow. Určite si počas života Altman rád pokecal aj s Hanekem. ()

charge

Velice těžkopádný a zároveň dlouhý film, který je celý jen o nekonečném tlachání svatebčanů na zazobané svatební oslavě zámožných rodin kdesi ve státech, nic co by vtáhlo diváka do příběhu, děj se neustále přesouvá z jedné postavy na druhou, aniž by mě temperament kterékoliv vyloženě zaujal. Po celou dobu akorát spolu řeší vyložené nezáživnosti, kdo koho podvádí, vztahy, kritizování, pomlouvání, namlouvání, úmrtí, životní etudy, organizace, nebo přípravy. O komedii se zde snad nedá vůbec mluvit. Ani starý barrandovský dabing s tímto dílem mnoho nesvedl, píseň "Nebeské světlo", která zde zazněla v češtině, byla skoro až otravná. Nic k čemu se třeba vracet. 30% ()