Buffalo Bill a Indiáni

• Česko Buffalo Bill a Indiáni (viac)

Na Oscara pětkrát nominovaný režisér Robert Altman přináší pravdivý pohled na jednu z největších legend amerického historie. William F. Cody, známý jako Buffalo Bill, získal svoji slávu jako lovec bizonů a stvořitel zábavné divadelní show z Divokého západu. Když se do ní rozhodl obsadit jednoho z nejznámějších žijících Indiánů Sedícího býka brzy zjistil, že to nebyl úplně nejšťastnější nápad... (oficiálny text distribútora)

Ruut

Robert Altman se pokouší demýtizovat jednu z nejvěrších ikon Divokého Západu. Jenomže je to celé hodně slabé. Jako by se režiser bál pořádně přitlačit. Většinu děje zabírají zbytečné kovbojské vystoupení Buffalo Billova teátru. Hlubších myšlenek jsem se moc nedočkal. A když už tak to bylo celé pořád na jedno brdo. Paul Newman v roly vehlasného hrdiny nic moc nepředvedl. Ostatní poměrně kvalitní herci ve vedlejších rolích se taky moc neukázali. Ne tento film je hodně nedotažený a tím pádem dost zbytečný. ()

kagemush

Film z poslední dekády, kdy si autoři filmů mohli dělat (skoro) vše co si zamanuli (ona to nebyla poslední dekáda svobody jen pro film, ale  třeba i pro pop music). No a tendle šťoural Altman toho v sedmdesátkách hned několikrát využil. Newman jako chlapík kterého přerostla nejen jeho pověst ale i piedestal který si vystavěl pro svou miniaturní sošku a při vědomí , že není cesty zpět (jako by bylo kam...), naprosto skvělý. - A pak ta prima linka pana Neda Buntlina, jenž přijel vlísat se zpět do přízně tomu, koho stvořil (Bůh přemlouvá Adama - vem mě na milost?) , - jenže konfrontace s trapností existence Hrdiny širých plání je tak děsivá, že pan Buntline, ten génij škváru, má vlastně právo si tak trochu zamoralizovat. A že to vše tak nějak úplně historicky nesedělo-no a? (co tedy ještě musím ocenit-cca polovina záběrů je z plenéru, kde je neustále porůznu rozpohybována hromada statistů-tohle tedy pan Altman uměl jako málokdo) ()

YURAyura

8/10 Pro me jako pro velkeho priznivce westernu byla tato demytizace BB docela tezka rana... treba jak Geronimo strelil do plachtovi toho stanu, uplne jsem se stydel. Ale pravda, divoky zapad je pro dnesniho divaka takovy prelud od nehoz si slibuje neco ve smyslu pohadky a pritom je to fialovy hnus... Moc pekny dokumemnt ()

Kimon

O tom, na čem všem se dá vydělávat, přitom šikovně obracet dějiny naruby a zvyšovat seběvědomí amerických patriotů, kteří o sobě rádi slyší, že jsou nejlepší. "Ano, národ chce být klamán a chce mít hrdost, tak mu to dopřejme, (a my na tom můžeme zbohatnout)". To bylo krédo Buffala Billa, kterého se držel, když ve své show představoval ve skutečnosti poražené, pokořené a utlačované indiány jako násilné agresory a bílého dobyvatele indiánské půdy jako hodného posla civilizace. Přece, .... to indián zabíjel a my chtěli jen jejich půdu. To indián, ... to je ten násilník. ........ Film myšlenku docela dobře podává, přesto je podle mého mínění natočen nezáživnou formou a naprosto zbytečně s předlouhou stopáží. ()

Slarque

Altmanovo podvratné westernové divadlo o počátcích amerického showbyznysu koukám nemá moc příznivců. A přitom se stačí dívat a vidět, že je legrační, a přitom promyšlené. Nestraní bělochům ani indiánům, legendám ani jejich stvořitelům. Snad proto je natočený jako něco mezi show a uměním. Paul Newman byl v hlavní roli dokonalý (a ostatní postavy byly schválně v jeho stínu). ()

• Film byl uveden v roce 1976 během oslav amerického dvoustého výročí nezávislosti. (Zetwenka)
  • Buffalo Bill a Indiáni je revizionistický western založený na hře „Indians“ z roku 1968 od Arthura Kopita. (Zetwenka)
  • Film získal v roce 1976 hlavní cenu na Mezinárodním Filmovém Festivalu v Západním Berlíně. (kosticka7)