Spider-Man 2

USA, 2004, 127 min (Special Edition: 135 min)

Réžia:

Sam Raimi

Predloha:

Stan Lee (komiks), Steve Ditko (komiks)

Scenár:

Alvin Sargent

Kamera:

Bill Pope

Hudba:

Danny Elfman

Tobey Maguire, Kirsten Dunst, James Franco, Alfred Molina, Rosemary Harris, J.K. Simmons, Donna Murphy, Daniel Gillies, Dylan Baker, Bill Nunn, Willem Dafoe (viac)

Od chvíle, kedy sa Peter Parker (Tobey Maguire) rozhodol opustiť svoju dlhoročnú lásku Mary Jane Watson (Kirsten Dunst), aby sa mohol v kostýme Spider-Mana aj naďalej zodpovedne venovať svojmu povolaniu superhrdinu, ušli dva roky. Jeho túžba po milovanej M. J. sa ale postupom času stala ešte silnejšia, a to je dôvod, aby sa tajného života superhrdinu na dôkaz svojej lásky vzdal. M. J. sa však medzitým rozhodla ísť ďalej, dala sa na dráhu filmovej herečky a v jej živote figuruje nový muž. Peter má problémy i so svojim najlepším priateľom Harrym Osbornom (James Franco).  Ich priateľský vzťah začína byť stále viac zahaľovaný Harryho závisťou voči Spider-Manovi,  ktorého viní zo smrti svojho otca. Keď už sa zdá, že sa situácia nemôže zmeniť k horšiemu, Peter je postavený tvárou tvár mocnému Dr. Octopusovi (Alfred Molina) - diabolskému stvoreniu s dvomi pármi smrtiacich chápadiel, ktoré sú mu viac ako dôstojným protivníkom. Aby dokázal jeho výčiny zastaviť, musí sa naučiť žiť so svojím osudom a využiť všetky svoje schopnosti, ktoré sú mu zároveň darom i prekliatím. (TV Markíza)

Doudis19

Od minula se toho moc nezměnilo. M.J. a Peter se stále zmítají v neskutečně otravných milostných dilematech, které naštěstí dost často přeruší vynikající záporák a s tím spojené, počtem minimum, za to ale kvalitou maximum akčních scén. Nemůžu se zbavit pocitu, že Tobey Maguire a jeho pohled mentála, není pro Petera Parkera to právé :-(. Raimi odvedl dobrou práci. Ale vynikající práce vypadá jinak. ()

Sell

Po scenaristickej stránke ten film nie je ktovieaký, ale tak príšerne napísanú postavu akou je Mary Jane som už dlho nevidela! Neviem aka bola v komikse ale tu je vyložené blbá a nedá sa brať vážne . ()

Lachtaan

Když jsem byl mladší, tak jsem si k dvojce klasického Spideyho trochu hůře hledal cestu a doktor Octopus mě znechucoval tím špatným způsobem. Teď už se na něj vzpomíná hezky jako na jednoho z těch povedených Peterových nemesis, stejně tak jako na další problémy, jež se v tomto díle dostavily. Možná jsem jediný na světě, ale mám radši trojku. ()

BROKEN_

MŮJ NEJOBLÍBENĚJŠÍ SPIDER-MAN! Druhý díl se posunul o úroveň výš než jeho předchozí první díl. Všechno je v tomhle filmu LEPŠÍ. Ale než začnu s recenzí, tak bych moc rád řekl, jaký je můj vztah k Raimiho Spider-Manovi. Už jako malý jsem Raimiho Spider-Mana sledoval moc rád, když ho dávali v televizi. Jenže v té době jsem se tolik o filmy nezajímal, jako dneska. Proto nikoho nepřekvapí, když řeknu, že se mi Amazing Spider-Man 1,2 líbili sakra hodně. Spider-Mana od Sama Raimiho jsem neviděl pěkně dlouho. Komiksový filmy mě přestali bavit, jelikož toho bylo už příliš mnoho. Už jsem měl dost superhrdinů v kostýmu ( teď když jsem si zopakoval Spider-Mana, mě komiksové filmy zase chytli). No, ale po čase jsem se s kamarádem, který miluje Raimiho Spider-Mana, bavil o tom, proč je Raimiho Spider-Man nejlepší, oproti Amazing Spider-Manu a oproti Spideymu z MCU. A po té diskuzi jsem se rozhodl, že bych si měl zopakovat po delší době celou trilogii Sama Raimiho. První díl jsem si užil, je to super origin o pavoučím hrdinovi. Jenže díl, který mě nejvíce pohltil, nejvíce mě dostal, tak MOC, že jsem na něj myslel každý den, a za jeden týden jsem se na něj díval dokonce 3 dny po sobě ( nelžu! ), byl DRUHÝ DÍL! ( po těch 3 dnech jsem se rozhodl napsat komentář ). Dvojka je o úroveň výš než jeho předchozí díl. Všechno je tady lepší, ať už po vizuální efekty, akci, nezapomenutelné scény a emoce. Raimiho trilogie byla vždycky o lidskosti. A druhý díl se na tohle zaměřil z celé trilogie nejvíce. Jelikož se Raimi ve dvojce zaměřuje na samotné postavy, a hlavně na to, co se stane, když hlavní hrdina ztratí schopnosti, tak ve dvojce dostaneme míň akce než v jedničce. Což by asi nikdo nečekal, když jde o pokračování, protože jak bývá zvykem, s každým dalším pokračování musí být nový díl větší než ten předchozí. Což se ale ve finále tomuhle filmu povedlo, aniž by potřeboval více akčních scén než předchozí díl. Důvod proč je druhý díl i tak větší, jsou ÚŽASNÉ AKČNÍ SEKVENCE, perfektní emoce, plus záporák, který si bere větší sousto než Goblin z jedničky. Dr. Otto Octavius je v podání Alfreda Moliny PERFEKTNÍ! Pro mě osobně nejlepší záporák celé trilogie. Tobey Maguire podává jako vždy skvělý výkon, a jeho Spider-Mana žeru nejvíce, to se oproti Garfieldovi říct nedá. Zato v současné době je Tom Holland super a držím mu palce, ale i přesto mou pozornost si nekrade jeho Spidey, ale Maguire. Pak tu máme hlavní ženskou postavu, neboli ženu v nesnázích, kterou ve všech třech dílech zachraňuje na konci Spidey, Mary Jane Watson, kterou hraje okouzlující Kirsten Dunst. Ta má opravdu dobrou chemii mezi Petrem. James Franco v roli Harryho dostal o něco větší prostor než v jedničce, ale předvede se hlavně ve 3 díle. I tak Franco super. A samozřejmě nesmím zapomenout na J.K. Simmonse, který je v roli J. Jonah Jamesona GENIÁLNÍ, tak jako ve všech třech dílech, ale myslím si, že ve dvojce je BOŽÍ! Humor s Jamesonem je skvělý. Ostatní z castingu nemají chybu. Co se týče vizuálních efektů, ty vypadají i v dnešní době úžasně. Ten rozpočet se vyždímal do posledního detailu, PARÁDA. Film není bez chyby, nějaký vady by se našli, a rád bych se o těch chybách rozepsal v mém deníčku na mém profilu - Co všechno je špatně na filmu Spider-Man 2. Neboli, to co se MĚ nezdálo. Ale i přesto jsem napíšu dva zápory. Ten první je s Dr. Octaviusem. Chápu, že má ty chapadla, která mají svojí vlastní inteligenci, a že mu promlouvají do hlavy, ale i přesto nechápu, že tak dobrý člověk, jako je Otto, se rozhodne ubližovat lidem, a To hlavní, po té co jeho výtvor selhal řekne " Peter měl pravdu, špatně jsem počítal." Po chvilce se otočí a řekne " nemohl jsem to spočítat špatně, nebo jo. Postavíme to větší než minule, a síla slunce bude v mých rukách." Tohle stačilo k tomu, aby Otto začal být padouch, který se nebude bát ubližovat. Přijde mi totiž, že se Otto do role záporáka vžije hned, ale okej, Otto je skvělý padouch, jen ta proměna mi tolik nesedla. A za druhé, Peter ztrácí schopnosti. Ve filmu nedostaneme jasnou odpověď. Jen, že je to v jeho hlavě. Což zní jako blbost. Peter poprvé ztratí schopnosti ve chvíli, kdy vidí MJ se svým přítelem, a na podruhé je ztratí na "furt", když přítel MJ jí požádá o roku, a ona řekla ano. Chápu, že film má hlavní myšlenku - Co se stane, když ztratíte schopnosti. Chápu, že nám tímto chtěli ukázat, máme na výběr, ale přijde mi, že ta ztráta schopností je divná. Přeci jen, když už máte superschopnosti, tak by jste je neměli jen tak ztratit. Každopádně díky tomu sledujeme zase normální život Petera Parkera, který stíhá školu, musí zase nosit brýle, začne se více zajímat o MJ. I tak můžeme vidět, že Peter v sobě pořád má toho dobrého souseda Spider-Mana. Jasným příkladem je scéna, kdy hoří barák, a Peter uslyší, že tam zůstala holčička. Peter se bez váhání rozběhne a jde ji zachránit. Při téhle části kdy Peter již nemá schopnosti, by normální divák očekával, že to bude nuda: " tyvole on nemá schopnosti, to bude nuda bez Spideyho." NE. Není to nuda. Místo toho dostáváme skvělou scénu se strýčkem Benem, kdy sedí Peter se strýčkem v autě, což byla jejich poslední konverzace, než strýčka Bena postřelili. Tahle scéna mi dokáže nahnat slzy do očí. " Je mi o tom všem, o čem přemýšlím Petere, smutno. Podej mi ruku synu. Ne strýčku Bene. Já už nechci být Spider-Man. Už ne." Nakonec ale teta May řekne Petrovi motivační řeč, kdy se Peter rozhodne být znova Spider-Man, nebo aspoň to zkusit. A tady dostáváme vtipnou pasáž, kdy Peter skáče ze střechy, s tím, že skočí na druhou, se slovy " I'm back. I'm back. Místo toho dopadne dolů, s naraženejma zádama, se slovy " My back. My back. Tímto bych chtěl jen říci, že film musíte sledovat v originálním znění, protože v češtině to není vtipný. Jsem zpátky. Jsem zpátky..... Moje záda. Moje záda. Jo chápu, že my se s tímhle těžce musíme vypořádat, a proto nemám nic proti dabingu, jen to není bohužel vtipný jako v originále. Plus musím zmínit tu skvělou chemii v této části filmu, kdy Peter nemá schopnosti, mezi ním a MJ, skvěle se na ně dívá. Jejich scény jsou výborně napsané. Následuje scéna, kdy se MJ sejde s Petrem v kavárně ( nebo co to vlastně je :-D ). Otto tyhle dvě hrdličky vyruší s tím, že mu má Peter přivézt Spider-Mana, jinak mu MJ vrátí po kousku. Petrovi se vrátí schopnosti ( zrovna v ten pravý moment že :-D ). A tady začíná až do konce čirá dokonalost tohohle snímku! Po té co si Peter vezme zpátky kostým, který vlastnil J. Jonah. Jameson, kterýmu kostým dovezl chlápek, který zato chtěl zaplatit, začíná ta NEJEPIČTĚJŠÍ AKČNÍ PASÁŽ FILMU! Přiznám se, že pokaždé, když se Peter vrací jako Spidey, s tím, že jde zachránit MJ, je ze mě malý klučina, který je v ráji. Akce začne na věži Westside Tower, která následně pokračuje na vlaku. Otto zničí hlavní páku, a vlak jede plnou rychlostí. Spider-Man musí zastavit vlak i s cestujícími, jelikož koleje končí. Tohle je pasáž, kterou už nikdy nic nepřekoná v komiksovém žánru. Spider-Man bez masky zastavuje vlak s cestujícími, pokaždé při sledování mám husinu. NESKUTEČNÝ. Finále filmu, kdy si přijde Spidey pro MJ, už není akční, tady jde spíše o to, aby Spidey zastavil ten stroj, nebo to zničí celé město. Spider-Man nakonec přemluvý Octaviuse se slovy - Peter: Jednou jste mluvil o inteligenci. Že je to dar, který je třeba dobře využít pro dobro lidstva. Otto: Výsada. Peter: Tyhle věci z vás udělaly něco, co nejste. Nepouslouchejte je. Otto: Byl to můj sen. Peter: Někdy se člověk, che-li jednat správně, musí i zapřít, a vzdát se toho po čem nejvíc touží. I svých snů. TOHLE MĚ VŽDY DOKÁŽE DOSTAT. PARÁDA. A pak, když MJ zjistí, že je Peter Spider-Man.... to taky dokáže zahřát u srdíčka. Ve filmu je i pár "hororových" pasáží, ať už scéna v nemocnici, nebo na konci s Harrym a jeho otcem. U těchto pasáží se Raimi nezapře. No a samozřejmě nesmím zapomenout na poslední větu filmu " Jdi po nich tygře" :). A na závěr jsem si uvědomil, že jsem nezmínil soundtrack od Dannyho Elfmana. Elfman je skvělý skladatel, mnozí komiksový fandové ho můžou znát díky Batmana od Tima Burtona. Ale pro mě osobně je soundtrack ke Spider-Manovi jeho nejlepší. Neskutečně mi ta hudba přirostla k srdci. Poslouchám ji takřka každý den! RAIMIHO SPIDER-MAN JE ZA MĚ NEJLEPŠÍ. A HLAVNĚ RAIMIHO SPIDEY MÁ KOUZLO, KTERÉ ŽÁDNÝ JINÝ SPIDER-MAN NEMÁ. UŽ HO NIKDY NIC NEPŘEKONÁ. TY AKČNÍ PASÁŽE JSOU LEGENDÁRNÍ! DRUHÝ DÍL POVAŽUJI ZA JEDEN Z NEJLEPŠÍCH KOMIKSOVÝCH FILMŮ VŠECH DOB. U MĚ FIGURUJE DRUHÝ DÍL RAIMIHO TRILOGIE NA DRUHÉM MÍSTĚ MÝCH NEJOBLÍBENĚJŠÍCH KOMIKSOVÝCH FILMŮ, NA PRVNÍM MÍSTĚ JE SAMOZŘEJMĚ TEMNÝ RYTÍŘ OD NOLANA. FILMOVÁ TRILOGIE, KTERÁ U MĚ ZRAJE JAKO VÍNO, HLAVNĚ TENHLE DRUHÝ DÍL. MILUJU TO! MOJE OBŘÍ SRDCOVKA! () (menej) (viac)

LUKICKK

Zaručeně nejlepší díl trilogie, ale i přes to ode mně mají všechny díly 10/10. Celkově tuto trilogii beru jako hodně nostalgickou záležitost, což tomu dává hodně, ale ty filmy jsou i bez toho hodně povedený. Tohle jsou jedny z filmů, které rozhodně pustím svým dětem. Záporák tohoto filmu, tedy Doktor Octopus, je prostě až strašidelný a jelikož jeho robotické paže nejsou CGI, ale reálná rekvizita, tak to tomu dodává opravdu hodně, a samozřejmě herec Octopuse byla nejspíš nejlepší možná volba, momentálně si tam nedokážu představit kohokoliv jiného. ()

Motinski

Technicky je dvojka určite lepšia. Postava Spider-mana je viac osobná a ajkeď ide o superhrdinu, tak problémy ktorými si prechádza sú stotožnitelné pre diváka. Minimálne scény s hľadaním identity boli super. Stále je to menej akčné ako by som možno chcel a romantická linka pre mňa nebola tak nosná ako zamýšľali. Na druhej strane, máme tu najlepšieho záporáka Raimiho série a v prvom rade ide o jednoduchú zábavu čo po rokoch nepôsobí ako materiál na smetisko ale ako niečo čo zostárlo s gráciou. Ja som proste fanúšik ajkeď vidím nedostatky. Tie 4* sú slabšie ale z pohľadu nostalgie a konkurencie v tých rokoch úplne oprávnené. ()

Sokkk_y

Říká se, že dvojka bývá vždy horší, než předešlý díl, ale Spider-Man mě přesvědčil o opaku. Jedička si mě vůbec ničím nezískala, ba naopak, spíše odradila. Na druhý díl jsem šel s pochybami, které, jak se později ukázalo, byly naprosto zbytečné. Musím opět pochválit skvělou kameru a nyní poprvé i Tobeyho Maguire. Od jedničky se polepšil jak s mimikou, tak s celkovým herectvím. Efekty oproti jedničce byly několikrát lepší, hlavně "chapadla" záporného doktora v podání Alfresa Molina. Jinak zde podala pěkný výkon (opět) Kristen Dunst alias M.J. Celý druhý díl působil na mě (narozdíl od jedničky) více efektivněji a osobitěji. Hodnocení jse spíše lepší 3,5 hvězdy, ale budiž... ()

LordSnape

Vynikající komiks, vynikající film a vynikající Raimi. Ale ta jednička byla přece jenom o chloupek lepší. Režisér svoje kvality jen potvrdil. Škoda neúčasti Willema Dafoe. Moc jsem si ho neužil... ()

Honzíno

Schematicky je dvojka klonem jedničky, avšak v komplexnějším režijním hávu, který nejlépe vykresluje zřejmě vztah ústřední dvojice. Není to akční film, je to comicsová romantika. Proč ne. Zábava sestávající se z drsného záporáka, sympaťáka Spideyho, spousty vychytávek a gagů, hezké M.J.. Zamrzí ale rozvleklost aspektu 'jé, chudák Péťa, ono se mu stále tolik nedaří, to je mi líto..', jež zabírá celé dvě třetiny stopáže a naštěstí je opravdu osvěžena občasným vyskytnutím příjemného humoru. Svižné (bohužel nic moc oběvující a nepřevratné) finále pak ještě lehce sráží přepřekrásňoučký a miloučký šťastnokonec. Nejsme již v mýdlové opeře? Naštěstí ještě ne:). Na hranici kýče mi vychází silnější tři hvězdičky. ()

JimmyII

Tak tohle mě, narozdíl od trojky, vážně bavilo. Vyvážená porce akce, humoru i romantiky ve dvou vizuálně parádních hodinách šíleně popcornové, ale chytlavé zábavy! ()

DivX

CHYBA VE FILMU: Když Spider-man zastavuje vlak, tak mu praska u svalu látka, ale když ho lidi chytají a přendávají, tak tam žadná prasklina není... ()

flawi.f

Druhé pokračování hodnotím jako jednu velkou nudu, ze které mě nevytrhlo i těch pár akčních scén, které byly oproti minulému dílu propracovanější, akčnější a originálnější. A i když komiksovou předlohu neznám, tak přesto se mi Alfred Molina na hlavního záporáka nehodil. Vzbuzoval u mě spíš lehký úsměv, než cokoliv jiného. Jinak ostatní herecké osazenstvo bylo stejně dobré jako v minulého dílu, tedy až na Kirsten Dunst - né a né tý holce přijít na chuť. Vzhledem k tomu, že na první díl jsem se podívala čistě kvůli Francovi a byla jsem nesmírně mile překvapená, do druhého dílu jsem se pustila už hlavně kvůli samotnému filmu a bohužel jsem se nemohla ubránit tomu pocitu, že jsem ze snímku zklamaná. ()

Sfinkter

Propracovanější příběh, Molinův výraznější záporák a působivější akční scény. I přes ultraromantický konec je pro mě druhý díl komiksového hrdiny o řád lepší než jednička. ()

Ryuuhei

Na tuto původní filmovou verzi Spider-Mana nedám dopustit. Druhý díl je stejně dobrý, ne-li o chlup lepší, než první. Líbí se mi, jak se zde kromě akčních scén řeší i postavy a jejich příběhy, v tomto díle tedy i Peterova rozpolcenost ohledně toho, co je a není dobré, respektive být, či nebýt Spidermanem. ()

lennyd

Ač má Peter alias Spiderman skvělé pavoučí schopnosti, jeho život se mu začíná hroutit. Přes všechno zachraňování je obviňován medii ze všelijakých zločinů, nestíhá pořádně ani svoji práci roznašeče pizzy, a už vůbec ne studium. A to se ještě dozvídá, že se jeho tajná láska Mary Jane bude vdávat (a to nikoliv za něj). Ve své semestrální práci chce psát o slavném vědci Doktoru Octaviovi, který právě vynalezl cosi jako nekonečnou energii. Avšak při novinářské přezentaci se něco pokazí, a mechanická chapadla se stanou jeho součástí. A jako každý nepochopený vědec, se zavrtává hlouběji do své práce, a pro svůj výzkum udělá cokoliv. Ač Peter se "spidermanovstvím" chce skončit, nemůže nechat šíleného vědce zničit město (a zabít MJ)... Na Spidermanovi se mi líbí, že i přes své nadlidské schopnosti zůstává stále obyčejným klukem - má obyčejné problémy, jako každý druhý - holky, práce. Není to jen "SuperHero", kterému vše vychází. A i zde se Sam Raimi trefil do mého vkusu (a asi i vkusu ostatních) - Spiderman má tu správnou dávku akce, humoru i obyčejného života... prostě tak akorát ode všeho. Doufám, že se to v dalším díle nepokazí... ()

Cushing

První půlka zábavná, až komediální, druhá otravná, Molina špatně obsazen. Ale to nakonec Maguire a Dunstová taky. (M.J. má být krásná holka, proboha!) Kdyby tam aspoň bylo víc "akce"... Pro lidi, co mají tento komiks rádi a pamatují jeho podivně "smutný", "tragický" či "ubrečený" půvab ze 70. let, těžko můžou strávit filmovou podobu, kterou mu vtiskl Raimi. Z komiksových adaptací je podle mého soudu nejvěrnější půvonímu kouzlu film Batman Begins. Tohle jsou jen rozhejbané omalovánky pro děti. ()

Jazzzz

Slabší a nudnější oproti jedničce. Spiderman má výpadky svých vlastností. Neustále se pohybuje na hraně zda má a nemá Spidermanovat. Ale on je sakra Spider man, tak co to řeší? Doktor Ocktopus je fajn a jeho roboruce určitě mají zásluhu na tom, že dávam tomu filmu tři hvězdy. Bohužel žádné extra bitka při rozuzlení, ale bitky jsou ale pěkně udělané, přehledné, koukatelné... SpiderMan mě přišel strašně slabý a zranitelný... Nechce se mi to říkat, ale asi se mi začíná Spiderserie trochu líbit - hodnocení jsem po dnešním opětovném shlédnutí filmu zvedl na Tři hvězdy.. ()

ywo666

Už o trochu slabšie ako predošlí diel. Alfred Molina, je vak obstojný protivním po skvelom Dafoeovi. Mám rád spider-mana a tešíma, že prvé dva filmy o ňom majú úroveň. A som zvedavý na nový reštart série. je čo prekonávať. ()

uiu

Jednička nám ukázala, jak se z Petera Parkera stal Spider-man, tudíž nám dvojka dovoluje se více zaměřit na akci a dobrodružství pavoučího muže. Jeho úhlavním nepřítelem zde je Dr. Octopus, který se stane zloduchem během nešťastné události a vlastně jeho zlé skutky mají logický základ, do toho ho hraje extra sympatický Alfred Molina, takže ho divák prostě nemůže mít nerád. Nejsilnější scéna je pro mě zastavování metra, kde jsem se Spideym skoro nedýchala :) ()

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

Alfred Molina by se mohl vrátit jako Dr. Octopus

08.12.2020

Po dřívějších zprávách, že ve třetím samostatném filmu o Spider-Manovi s tváří Toma Hollanda se má objevit herec Jamie Foxx znovu jako Electro, tedy postava, již ztvárnil už v roce 2014 ve snímku… (viac)

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci

22.11.2008

Vrána k vráně sedá a američtí scenáristé s oblibou pracují ve dvojicích. Rossio a Elliot (Piráti z Karibiku) či Orci a Kurtzman (nepřehlédli jste našlapaný trailer na nový Star Trek, že ne?) jsou už… (viac)

Komiksové novinky

Komiksové novinky

03.02.2007

Restarty se v poslední době těší velké divácké oblibě, je to patrné na úspěšnosti Batmana, který začíná a Casina Royale. Proč nezkusit nový přístup k látce, i když máme za sebou teprve jeden díl? To… (viac)

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

Timur Bekmambetov v Hollywoodu

09.12.2005

Ruský režisér Timur Bekmambetov si získal velmi příznivé ohlasy za svou drsnou sci-fi Noční hlídka. Ta posbírala, kromě řady pozitivních kritik, několika ocenění, $15 mil. i smutný statut… (viac)